Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 16:54


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Skládání audiořetězce, zábava i trápení...
PříspěvekNapsal: 24 říj 2021 10:10 

Registrován: 14 říj 2014 10:51
Příspěvky: 99
Kraj: ČR - Středočeský
Ahoj. Byla tu zmínka o LM 3886 jako sluchátkového zesilovače. Rok výroby: - 20 let. Dodnes se vyrábí, což asi nepotřebuje komentář. Reprosoustavy mám definované, zatím hraju na to LM ko. Dotaz mám, jaký zesilovač by byl o trochu lepší ,možná lehce neutrálnější a vzdušnější? Koupě nevadí, ale solit tisíce za malý přínos zvuku zase není nutné. Dnes mám u toho trafo asi cca 80,možná 100 VA. Dík.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládání audiořetězce, zábava i trápení...
PříspěvekNapsal: 24 říj 2021 11:22 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Dyť to hraje všecko stejně...
Pokud ti stačí výkonově, tak před holý LM-ko pouze kvalitní potenciometr Volume bez korekčního zesilovače, eventuelně nějaký buffer, a není co vymýšlet. Volume použít s menší impedancí (do 10k), může bejt i s fyziologií, pro největší nároky existuje známé zapojení s TP289, co tu kdysi popularizoval Thales (chodí bravurně, udělal jsem jich několik).
Pokud LM-ko výkonově nestačí, pak klidně nějakej Aldax, DPA nebo cosi podobnýho. Nebo si kup Yamahu řady AX.
Mluvíme tedy o výkonovém zesilovači, ne o sluchátkovém? Ono to z tvého dotazu není úplně jasné,


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládání audiořetězce, zábava i trápení...
PříspěvekNapsal: 30 říj 2021 11:02 

Registrován: 14 říj 2014 10:51
Příspěvky: 99
Kraj: ČR - Středočeský
Díky, řeč je o výkonovém zesilovači. Obyčejný potenc. na vstupu je slyšitelný problém? No a když už, jak byste si ohodnotili tohle? (China) Překupníci vintage jsou dnes drazí..


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládání audiořetězce, zábava i trápení...
PříspěvekNapsal: 30 říj 2021 18:34 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já bych nešel do ničeho bez ochrany proti zkratu a bez výstupní DC ochrany. Ta druhá se dá přidat, ta první ale většinou u diskrétního Číňana chybí. Tady by se její přítomnost/nepřítomnost asi musela vykoukat z plosňáku. Schema nejspíš nebude...
Jeden pár nejspíš 2SC5200/SA1943 nebo co tam je, v čínským pajcu, z toho bych radši víc jak z originálního LM3886 netahal. Ale zase je tam lichej tranzistor, takže to asi má stabilizaci kliďáku...

Obyčejný potenciometr je co?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládání audiořetězce, zábava i trápení...
PříspěvekNapsal: 30 říj 2021 19:30 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
https://aukro.cz/yamaha-ax-470-stereo-i ... 6970251156


A co tohle, za ty peníze těžko postavíš něco lepšího...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládání audiořetězce, zábava i trápení...
PříspěvekNapsal: 31 říj 2021 10:03 

Registrován: 14 říj 2014 10:51
Příspěvky: 99
Kraj: ČR - Středočeský
Obyčejný potenciometr: Zmanipulován některými konstruktéry tím, že odpory šumí, na vstupech mají být kvalitní kondy i potenciometry....
Pojďme , nevadí li to, shrnout některé zásady dotlačení LMka na vrchol jeho možností.??
Tak-dostatečný průřez mědi od zdroje k IO, od IO k reproduktorům. Filtrační kondy prý postačí 2x10 000mikro. Použiju EI trafa cca 2x 100VA. Trochu odmotám závity, dostanu se na 2x35 Volt ss naprázdno. (Vydrželo by 2x38V?) Prý se v usměrňovači používají Schottky diody. Relé na výstupech nepoužívám.Nemám v úmyslu to tlačit do výkonu, ale pokusit se o maximum dynamiky, pokud to lze. Tu zatím nemám, hraje to tak docela umírněně. Pozn: Pokud si tipnete, že receiver PIONEER SX-20 trochu přehraje LM ko, mají ho v bazaru...Dík.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládání audiořetězce, zábava i trápení...
PříspěvekNapsal: 31 říj 2021 13:45 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
To co popisuješ, to jsou takové zásady pečlivosti a solidnosti, ale na zvuk nemají slyšitelný vliv.
Diody s malým úbytkem mají smysl u zdrojů s napětím několik Voltů. Místo Schottkyho diod na to jsou dnes speciální (a drahé) usměrňovací bloky s řízenými FETy, které mají úbytky v jednotkách milivoltů. Ale u zesilovače napájeného napětím kolem 70V je to nesmysl.

Nevím, co si představuješ pod pojmem "dynamika". Dynamika při reprodukci hudby je vlastnost nahrávky, nikoli zesilovače - v nahrávce se vyskytují (nebo nevyskytují) krátké špičky, které výrazně převyšují její střední úroveň. Podle toho má nahrávka menší nebo větší (dnes často vůbec žádnou) dynamiku. Zesilovač ale žádnou dynamiku nemůže mít. Může pouze zdegradovat dynamiku nahrávky, pokud výkonově nestíhá. Aby zesilovač dynamiku neomezoval, musí mít dostatečný výkon, jinak při hlasitějším poslechu krátké špičky nepřenese. Pokud je špička omezená limitací zesilovače a ta limitace netrvá dlouho, ucho nestihne zaregistrovat vzniklé zkreslení. Pouze ty špičky zmizí. Potom jsi o dynamiku přišel. Ale je to o výkonu zesilovače, respektive o výkonové šířce pásma.

Napájení tak jak popisuješ bude akorát. Optimální je když bude mít každý kanál vlastní trafo i filtraci. Odpadne část problémů s propojováním zemí (ne všechny).

Největší problém u laciných potenciometrů je mizerný souběh kanálů. Málokterý i laciný potenciometr dnes praská, o vlastním šumu nemůže být řeč. Ale když se blízko dolní polohy při tichém poslechu rozjedou kanály o tři-čtyři dB, to je protivné. Plus se může někomu hodit fyziologie, pokud ji využije - opět je to záležitost pro tichý poslech. Souběh drah potenciometru se dá trochu vylepšit zapojením bez nulové polohy. Já třeba extra potichu neposlouchám, tak mám v zesilovači dokonce potenciometr lineární místo logaritmického. Kdo požaduje velký rozsah regulace jednou otočkou, může použít i mnohapolohový přepínač. S tím není problém dosáhnout souběhu 0,1 dB a rozsah regulace třeba 65dB, pokud se vhodně zvolí kroky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládání audiořetězce, zábava i trápení...
PříspěvekNapsal: 01 lis 2021 19:01 

Registrován: 14 říj 2014 10:51
Příspěvky: 99
Kraj: ČR - Středočeský
Dík za snahu vysvětlit. Zřejmě to svoje slovo "dynamika" nahradím jako "pevné basy" . Mám i zesilovač s TDA 7293, je poněkud ostrého zvuku, ale zřejmě s tvrdším zdrojem slyšitelně mají basy lepší "svaly", než to moje LMko při stejné hlasitosti.
No a našel jsem v bazaru kus kabelu. No nekup to...
https://www.hifionline.cz/hifibazar/pro ... kapton-2m/


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group