Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 12:51


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 25 led 2022 08:39 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Ahoj všichni,

tak po delší pauze se zase vracím a s velikou radostí oznamuji, že se konečně blíží zahájení stavby mého prvního pokusu o něco poslouchatelnějšího do obýváku. Samozřejmě neočekávám, že bych se výsledkem přiblížil něčemu, co jsem slyšel například na srazu, nicméně nadšení pro věc mě neopustilo, dal jsem do kupy nějaké ty koruny a v dohledné době mi dorazí první komponenty.

Vzhledem k mým časovým možnostem bude toto vlákno zřejmě aktivní nějakou dobu, proto doufám, že nebude vadit, když ho zakládám a vlastně ještě nic nedělám :D

Měsíc(e) jsem plánoval, přemýšlel, počítal, a asi stokrát řekl drahé polovičce (kterou to samozřejmě vůbec nezajímá), že už mám finální variantu a ona si ji skoro vždy trpělivě vyslechla. Načež jsem ji na druhý den oznámil změnu plánu :D no každopádně teď je rozhodnuto..

Přeskočím vývoj všech svých úvah a zjištění. Výsledkem je následující plán:

Vzhledem k mým zkušenostem a tomu, co jsem zatím fyzicky slyšel, jsem došel k tomu, že začnu prozatím bez výhybky, a to za použití Full Range reproduktorů. Až si s tím pohraju a zjistím pomocí různých změn v ozvučnici co se děje a následně (doufejme) snad porozumím tomu proč se tak děje, tak bude čas pokročit dále.

Co mám teda na cestě:

Reproduktory Tang Band W3-2141, terminály, tlumící materiál, kabely a mikrofon OmnesAudio MikOne

Co už mám doma:

Nářadí (stolní pila, horní frézka, přímočará pila, svěrky, pájka, multimetr, apod), 19mm MDF, počítač (a nějaký ten potřebný software), zvukovku (na TS parametry), zesilovač Sony (vícekanál - zatím s ním vystačím, časem postavím vlastní)

Co z toho tedy mám vlastně v plánu vybastlit:

Ty W3ky půjdou do ozvučnic typu TABAQ.
https://audioxpress.com/article/TABAQ-Tang-Band-Quarter-Wave

Zvolil jsem si tento design, protože mě zaujal v několika věcech: výsledná měření, relativně jednoduchá konstrukce ozvučnice, ale taky tím, že se ozvučnice ladí podle mě docela hluboko pod rezonanční frekvenci, což mně přijde zajímavé. Dále pro mě, jako absolutního začátečníka, je zajímavý i dopad použitého množství tlumení. Chci si s tim právě pak nějaký čas hrát.. jinak se toho podle mě moc nenaučím, jak se znám..

Až to postavím a něco se na tom naučím, mám tu už připravené basové repro Vifa M22W0-05, které půjdou do ozvučnice spolu s těmi W3 dělené někde okolo 500hz.. ale to je zatím jen taková další vize. Nejdřív je potřeba tomu trochu přijít na kloub..

Tak, jestli někoho napadá cokoliv, bez čeho se neobejdu a co mi chybí, jsem jedno ucho, abych to doobjednal.. A další dotaz, už někdo z vás něco podobného stvořil? Možná jsem hledal špatně, ale nic jsem tu nenašel.

Předem díky!
Hodně zdraví v novém roce všem,

Dan


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 25 led 2022 14:58 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 pro 2014 12:13
Příspěvky: 114
Bydliště: Orlová
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Vypadá to jako pěkná slátanina.I kdyby ten basreflex byl naladěný správně, basy od toho nečekej.S tím tlumením hned za repro bych řekl, že z basreflexu nepoleze nic. Pokud už ty tangbandy máš, udělej si s mimi malé budky a přidej subwoofer. Bez měření je to to jediné, co se s tím dá dělat. Toť můj názor.

_________________
DENON AVR-3311,Sony TA-F690ES,Sony CDP-X229ES, Dayton Audio EMM-6, Audioprobe Spartan A


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 25 led 2022 15:51 

Registrován: 14 bře 2010 18:20
Příspěvky: 253
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ta Vifa se do toho TABAQu nevejde, takže to bude úplně nová bedna a tuhle vyhodíš? To bych rovnou dělal bedny s basákem. Když jsou ty TABAQy sloupy, tak zas sloupy, jen širší?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 25 led 2022 16:26 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Zajímavé odpovědi.. co se týče toho TABAQ designu, rozhodl jsem se pro něj, protože už se zdá být vcelku osvědčený a vyzkoušený s výbornými výsledky. Vzhledem k té "jednoduchosti" jsem to považoval za velice zajímavý design pro první stavbu. Nevidím v tom žádnou slátaninu.

Co se týče těch basáků, to je až další krok, až se něco naučím. Ty samozřejmě do těch TABAQ nepůjdou! Když budu spokojený se zvukem těch TB, použiju je do nových ozvučnic, myslím že se to jmenuje FAST (basák + full range), spolu s těmi repro Vifa. Což je taky naprosto běžný typ beden. Když se mi nebude líbit, jak ty TB hrajou, udělám to s RS100T. Ale to jsem jen tak zmínil, protože jsem chtěl dát jen info, že tím TABAQ nekončím :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 25 led 2022 16:38 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
xor píše:
Ta Vifa se do toho TABAQu nevejde, takže to bude úplně nová bedna a tuhle vyhodíš? To bych rovnou dělal bedny s basákem. Když jsou ty TABAQy sloupy, tak zas sloupy, jen širší?


Věc se má tak, že nějak v teoretické rovině nejsem schopnej prolomit problematiku výhybek.. holt jsem nebyl tak obdařen, abych to všechno naráz dokázal pochytit..z toho důvodu jdu prvně cestou těch TABAQ, na kterých si chci osvojit ty základní věci, jako design a počítání ozvučnic na PC, pak právě co dělá tlumení apod. Přidám tlumení nebo uberu tlumení, změřím bedny, a pak budu zjišťovat, proč se ty výsledky změnily.. takže samozřejmě se u tohot projektu chci naučit i měření beden. až pochopím tyhle dílčí věci, tak se posunu na vícepásmové bedny.. neberte to tak, že si nechci nechat poradit, ale už se o to chvíli zajímám, a celá problematika stavění beden vyžaduje znalosti z tolika oborů, že prostě nejsem schopnej rovnou dělat co se mi zamane.. a ano, možná ty ozvučnice pak vyhodím.. ale někteří z Vás už za sebou mají desítky projektů, takže určitě jste taky spoustu zlikvidovali..


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 25 led 2022 17:01 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
https://uloz.to/file/LctGr2k13/sykora-s ... R1nmL3AD==

Tohle by mohlo pomoci, metoda pokus omyl, je v dnešní informační době cesta do pekla.
Pokud chceš postavit jedny dobré bedny k poslechu, je lepší cesta použít ověřený návod (je jich tu dost).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 25 led 2022 17:10 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Dvoupásmo s širokopásmovým reprákem bez výšky je nesmysl. Respektive širokopásmo jako takové. To bude fungovat pouze venku a pouze v jednom poslechovém bodě. V reálné uzavřené místnosti se na výsledném zvuku těžce podepíše jeho směrovost.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 25 led 2022 17:46 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Já bych si zkusil na začátek postavit a odladit nějaký normální dvoupásmo z rozumných měničů. Tohle je splachování peněz a času.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 26 led 2022 13:45 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Upřímně.. včera jsem nemohl najít správný slova na odpověď.. tak strašně jsem se těšil na to, až se konečně budu moct do něčeho pustit a tím se konečně zapojit mezi vás, ale záhy jsem zjistil, že jsem to zase asi chytil za špatný konec.. no.. tak teď už s tím nic nenadělám.. komponenty jednou.. ještě teda promyslím, co dál..


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 26 led 2022 19:11 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Už jsem zkusil asi 10 projektů. 3 jsem si nechal a asi 7 poslal dál.Výhoda když se použije něco ověřenéh je že pak není nutný něco rozbijet. Všechny mé pokusy jsem bez problémů poslal dál a nikdo z nových majitelů si nestěžoval, spíš naopak.A jejich tu na zkoušení dost.Repráky bych vrátil a šel do vyzkoušené věci
To je ale jen můj názor...nikomu ho necpu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 26 led 2022 19:16 

Registrován: 27 říj 2008 18:11
Příspěvky: 64
Na začátečníka to není až tak jednoduchý projekt jak to možná na první pohled vypadá a navíc to není zde obvyklá koncepce a tomu odpovídají i odpovědi kterých se ti dostalo...někoho ani nezajímalo co to chceš stavět a i přesto že je tam jasně napsáno " This is not a bass reflex enclosure; it is a quarterwave." opět přirovnávání k bassreflexu :shock:
Je to už starší projekt ještě počítaný,dnes už to jde celkem bez problémů simulovat třeba v Hornrespu,LA,nebo nejnověji pomocí apky do Spice.Nevím co by jsi chtěl zkoumat na tlumení a měřit,ale to už ti dnes přímo ukáže každý z těchto programů.
Obrázek

jen rychlý nástřel -nahoře bez tlumení,dole tzv.heavy

Nevím jaké máš očekávání ani na jaký styl hudby to bude sloužit, v jak velké místnosti,ale je třeba si uvědomit že je to jen 3". Je to tak na decentní ozvučení studentského pokoje,nebo k PC.
Podobný 3" Visaton FRS8M už roky používám na stole vedle PC v 2 litrové Negative-tapered TML,ale podpořené subwooferem.
Možná by jsi měl popřemýšlet nad nějakým FAST projektem.Dobré projekty má třeba uživatel XRK 971 na diyaudiu.
Tady jsou také dobré projekty...Nebo zkusit něco svého od píky když budeš mít měření.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 26 led 2022 19:38 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já jsem už Dannymu psal, že tohle není BR a že se tam s tlumením pracuje jinak.
Jako hračka se mi to zdá zajímavý, jenom to úplně nekoreluje s tím "něco lepšího do obýváku".


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 26 led 2022 21:15 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Své první bedny jsem postavil někdy kolem let 1981 - 1982. Bylo to přesně to, jak se bedny NEmají stavět. Nejhroznější repráky ARN 6608, ARZ 4608 a ARV 3608, podpořené striktně vzorečkovou výhybkou. Hrálo to na hovno (i když jsem za ně dostal stříbrnou plaketu v krajském kole svazarmovské výstavy HiFi-AMA), tak jsem vzorečkovou výhybku nahradil koupenou Jandovkou pro stejnou kombinaci reproduktorů (tuším RS 338) s přepínači útlumu středů a výšek. Hrálo to furt na hovno, hlavně ten vejškáč. Trval jsem na "kalotenu", protože s papíráky 081 a 161 jsem měl zkušenosti, že hrají "zadekově". Tak jsem zkoušel ten jugo vejškáč AZSK cosi od Jandy, vejškáče Orion a Videoton koupené v Maďarsku, pak jsem ae seznámil s klukem, co dělal v Tesle Elektroakustika, kde se dělalo profi vybavení a s tím jsme to měřili v bezdozvukové komoře. Jenže jsme vůbec netušili, jak se bedny stavějí, takže jsme rovnali kmitočtovou charakteristiku v ose šíleným množstvím LC filtrů. Samozřejmě to nefungovalo, protože za každý srovnaný hrb se objevily dva jiné. Takže jsem bedny vrátil do stavu RS 338 a daroval ségře, která je k plné spokojenosti poslouchala několik desítek let a sám jsem si pořídil dva páry ARS 1058, které jsem položil na sebe do takového maxirádobydappolita a byl jsem z nich mnoho let nadšený, než jsem hned po převratu slyšel v Datartu Tannoy D 700. Tenkrát měli nějak špatně zkalkulovanou cenu a stály 90 litrů. Tak jsem s těžkým srdcem vzal peníze, které jsem měl našetřené na bazarové BMW 2002 (tenkrát to ještě nebyl hodnotný youngtimer ale poměrně levný bazarový bavorák) a koupil jsem si ty Tannoyea místo bavoráka embéčko. No a když jsem se stěhoval "do svého" a potřeboval jsem prachy, tak jsem prodal Tannoye i embéčko (za obojím dodnes pláču) a pár let jsem audio vůbec neměl.
Ale abych se vrátil k těm bednám: Dnes už toho o bednách a výhybkách vím mnohem víc, než tenkrát, jsou k dispozici mnohem lepší měniče, měřit se dá za pár šlupek s libovolným noťasem a stejně bych se už dnes vůbec ani jen nepokoušel stavět bedny jinak než přesným okopírováním ověřeného projektu.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 27 led 2022 12:29 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Tak, sešlo se tu více odpovědí, tak postupně zareaguji, ale teď z práce o pauze stíhám jen část..

TheLastUnicorn a Scarabeo: Určitě máte pravdu a věřte mi, že jsem zvážil všechny varianty. Tohle byla cesta, dá se říct i cesta nejsnazší a pro začátečníka jistě nejvhodnější. Přemýšlel jsem například o C-Note, jestli si správně pamatuji ten název. Malé dvoupásmo s výbornou charakteristikou..Ano, mělo by to obrouvskou šanci na dobrý výsledek. Mně to ale přišlo už jako moc tupý projekt.. ano, i já jsem tupý, takže teoreticky to nejlepší, co jsem mohl udělat, ale chtěl jsem si to udělat složitější..

Ransom a leonardo: to, že to neni BR mě právě zaujalo. Chtěl jsem si tento typ ozvučnice vyzkoušet a pochopit. Právě to, že to není jednoduché z pohledu té teorie je, ten důvod, proč jsem se pro to rozhodl.. psal jsem, že je to konstrukčně jednoduché, a tím jsem myslel, že mě nečeká složitá práce s materiálem.. nechtěl jsem strávit 150 hodin řezáním a frézováním. To si nechám na později, až od toho budu mít větší očekávání. Tady mě prostě celkově zajímá, co se dá dostat z tak malého měniče a proč může hrát i hlouběji, než bych čekal. Chci to slyšet a pochopit, jak se toho docílilo. To, jaký to tlumení má dopad v simulaci je jedna věc. Vy si to už z té simulace dokážete představit, já ne. To je celý ten smysl (pro někoho možná nesmysl), tohoto projektu. Následně jsem psal, že až to prozkoumám, pochopím, naučím se měřit apod., Tak můj plán byl plesknout ty w3 do FAST ozvučnice s tou VIFou. Tam už bych doufal v to, že to bude něco poslouchatelnějšího do obýváku.. asi jsem to nenapsal dost jednoznačně.. nevím..

Každopádně věřím, že i ten TABAQ bude furt lepší než logitech z-2300.. samozřejmě bez basů.. ale to přece nemůže od 3" měniče při zdravém rozumu očekávat nikdo..

Víc teď nestíhám.. díky za reakce! ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 27 led 2022 12:57 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Danny: Nestíháš?
Jako tedy - nezlob se na mě, že to řeknu takhle naostro, ale já prostě musím.
Ono to totiž opravdu vypadá (rád bych se mýlil), jakoby pro tebe rodina a práce byly důležitější než my tady na fóru!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 27 led 2022 15:02 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
C-note: https://www.parts-express.com/C-Note-MT ... s-300-7140
podle mě podobnej vývor najdeš i zde, jenom s o kousek větším středobasem. Do malé komůrky proč ne, škoda že tam není komplet měření...
varianta zde je http://repromania.net/forum/viewtopic.p ... FW#p105564


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 27 led 2022 15:43 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Tak zrovna Logitech Z-2300 má docela dobré recenze. Já už mám 15 let v práci na ozvučení PC Logitech Z3, který má stejné měniče pro satelity. A ačkoliv mi to tady nikdo nevěří, tak na to co to je a kolik to stálo se to poslouchá velmi dobře :-) Později to asi šlo s Logitechem z kopce.
Na ozvučení jakéhokoliv pokoje to ale není, funguje to jenom při poslechu v blízkém poli přímo v sedě u stolu. Obávám se, že ten širokopásmáč nebude zvukově nijak výrazně lepší.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 27 led 2022 17:36 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
ransom: no.. bez urážky..nevim, jestli bych tak chtěl dopadnout.. :D nicméně.. dceři je 5, takže zatím je to tatiii, tatínek, apod. Za 8 let bude nejradši, když si jí nebudu všímat.. takže.. za pár let to tak opravdu možná bude :D zatím si to užívám..

posluchac: já už ty 2300ky mám deset let.. jsou skvělý. Na to, co to je a za kolik se to teď prodává.. pecka.. ale jejich zkreslení je naprostá katastrofa.. jakmile tam pustím nějakou vážnou víc nahlas, a to stačí klavír s violoncellem, tak se to nedá poslouchat.. možná, že ten TB na tom bude podobně, ale to zjistím.. každopádně dle tohoto pána měl v kategorii nejnižší zkreslení.. tak uvidíme..
http://feleppa.com.au/speakermeasmid.html


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 27 led 2022 17:41 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Logitech Z-2300 slyším denně v práci. Není to dobrý. Mezi malinkýma satelitama a subem díra, sub dunivej. Vždycky když se u šéfa na chvíli zaseknu, utíkám si spravit poslouchadla na dílnu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 27 led 2022 17:46 

Registrován: 27 říj 2008 18:11
Příspěvky: 64
Danny: Člověče ty jsi vůbec nepochopil co jsem ti chtěl sdělit :D
Neměl jsem v úmyslu tě od toho nějak odrazovat,na to tady máš odpovědí od ostatních celou stranu jak to nepůjde,jaká je to slátanina a co by jsi měl stavět.

Naopak jsem rád že by někdo další mohl potenciálně rozšířit naše řady jednotlivců co tyto projekty stavíme.Chtěl jsem ti ušetřit čas a pokusy a ukázat co jde vyčíst ze simulace bez toho abych to vůbec stavěl.Zkušební bedna je nejjednodušší z extrudovaného polystyrenu.Na měření a prvotní posouzení potenciálu to stačí a jde to dobře upravovat.
Pokud v tom máš nějaké nejasnosti,tak se klidně ptej,protože já na rozdíl od těch co ti sem napsali toto stavím,dokážu si to od základu navrhnout na konkrétní reproduktor,změřit a odladit.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group