Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 09:01


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 27 led 2022 18:00 
Uživatelský avatar

Registrován: 31 led 2011 23:13
Příspěvky: 512
Kraj: ČR - Jihomoravský
Ahoj Dane, myslím že jsme se bavili na srazu ve Skalici, že? Delší debata venku před vchodem...

Kup k tomu ještě basák a výškáč a postav plnohodnotnou 3p bednu (nebo jsi limitován prostorem?). Měření impedance toho šíra je nějaký divoký kolem 1k, možná to nebude úplně to nejvhodnější na středy... Jestli už máš nakoupíno, dotáhni ten projekt, ale počítej s tím, že:

1. po prvním zapojení a poslechu budeš nadšený (výborně vykreslený prostor nahrávek-bodový zdroj zvuku)
2. po delší době (např. 3 a více měsíců-záleží jak moc posloucháš) začneš řešit, že ty výšky jsou po místnosti slabší, možná se ti něco nebude líbit i na charakteru basů, nepůjde tomu dát moc kotel
3. budeš to chtít zkusit porovnat s klasickým 2p,3p dobré konstrukce (fr. výhybka na základě ak. měření) a to je bod, kam tě chlapi viz výše chtějí dostat, protože až to srovnáš, budeš možná mít doma bedýnky na prodej :-)
4. pojedeš od začátku nový projekt, nebo koupíš nějaké solidní druhorukovky
5. je možné, že nic z bodů 2.-4. nenastane a ty budeš spokojený s tím co je, protože máš spustu jiných starostí, nějak to hrát bude a budeš mít radost z dobře odvedeného truhlářského díla

Ať už se vydáš jakoukoliv cestou, sbírej poznatky a vědomosti. Měřící mic mít budeš a tady se najde vždy někdo s radou, nebo si ji na fóru vyhledáš.

Tož a teď si vyber!

EDIT:

Až to postavím a něco se na tom naučím, mám tu už připravené basové repro Vifa M22W0-05, které půjdou do ozvučnice spolu s těmi W3 dělené někde okolo 500hz.. ale to je zatím jen taková další vize. Nejdřív je potřeba tomu trochu přijít na kloub..


Tak ještě nějakej výškáč a můeš ladit. :-)

_________________
POSLECH: PreSonus AudioBox 22VSL > Rotel RMB-1066 / Senn. HD555 mod > miniDSP 4x10 HD > repro dle nálady
MĚŘENÍ: Dayton Audio EMM-6 > PreSonus AudioBox 22 VSL > REW / HOLMImpulse > VituixCAD


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 27 led 2022 19:06 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Tak konečně ještě zareaguji na komentář, na který jsem zareagovat z práce nestihl..

Laminat: to je náhodou krásná příhoda! Je to dnes opravdu neskutečný rozdíl.. dnes si člověk všechno najde, objednat si může v podstatě cokoliv a přijede to za pár stovek z celé planety.. já už si to nedovedu vůbec představit tak, jak jsi to popsal.. navíc dnes ty počítače k tomu.. a vidíš, stejně se najde trouba jako já, který to nedokáže naplno využít :D jak jsem psal.. já opravdu zvážil všechno, ale.. nevím jak to popsat.. mě to nějak do osvědčeného projektu vůbec netáhne.. asi k tomu jednoho dne dojdu a rozhodně nevylučuju, že nikdy podle osvědčeného designu nic nepostavím, ale teď mě to táhne touto cestou. Byl jeden design, nad kterým jsem opravdu hodně uvažoval.. vycházel z AviaTrix, akorát v MLTL ozvučnici.. nakonec jsem si to ale prostě záměrně zkomplikoval.. těžko vysvětlit proč..

Leonardo: naopak, tvůj komentář mě zase po včerejšku povzbudil! On už mě povzbudil i ransom prostřednictvím sz. Ale jsem rád, že se tu našlo víc lidí, kteří mě rovnou neodepsali.. každopádně, já jsem pochopil tvůj záměr, jen jsem ještě chtěl líp popsat ten svůj. Jsem naopak moc rád, že se tu našel někdo, kdo hned ten můj nápad neodsoudil. Já samozřejmě chápu i ty negativní komentáře, protože jak mi psal ransom.. všichni to tu staví jinak, protože tohle už vyzkoušeli a nedá se to srovnávat.. no ale někde se začít musí, a protože nemám absolutně žádné zkušenosti, vydal jsem se zatím směrem, který mě zaujal.. naberu zkušenosti, a půjde se dál.. ani netvrdím, že po tomto projektu na sto procent udělám ten FAST s VIFou.. třeba mě to odradí.. ale je potřeba už někde začít a ne o tom jen mluvit a číst..

BlackRider: ahoj! Pamatuješ si to naprosto správně! No vzpomínám na to.. zpětně je mi tě trošku líto.. musel to být pro tebe rozhovor jak s tatarem.. ale opustil jsem některé z těch naprosto idiotských vizí, nicméně ještě asi ne úplně, jak vidno.. :D ale holt nejde všechno hned..

Limitován prostorem nejsem.. teda.. trochu prostorem "dílny".. ale s tím si poradím.. projekt už jistojistě neměním, TABAQ bude a určitě si z toho něco odnesu.. A l tvému předpovídanému scénáři:

1. Jestli to tak dopadne, tak budu opravdu nadšený!
2. Jak jsem psal, TABAQ je čistě pro zkušenosti a rozšíření znalostí, takže pokud dojdu k tomu co píšeš, budu vědět, že postupuju dobře
3. Sám se chci do toho dostat, a proto toto beru pouze jako první metu
4. Nekoupím druhorukovky, pojedu nový projekt
5. Nebudu spokojen, dokud si sám nepostavím něco opravdu velkolepého :D ale to nemůžu chtít hned..

"Ať už se vydáš jakoukoliv cestou, sbírej poznatky a vědomosti."
Přesně o to mi šlo.. já už si pravděpodobně jiný koníček nenajdu (EDIT:(kromě hlavního: poslechu hudby).. po internetu v bednách brouzdám už pár let (ano, vědomosti to)mu úplně neodpovídají..).. na základce jsem si dělal repro z krabic a všelijakých plechovek.. pak jsem se tak nějak potácel životem a když jsem se usadil, věděl jsem, že si chci postavit repráky.. rok a půl jsem šetřil a nakupoval nářadí.. pak mě trošku zbrzdily rodinné záležitosti, ale postupně k tomu směřuji už opravdu několik let.. chci přesně jako vy, stavět všechno možné a protože mě to táhne od malička, vím, že už mě to jen tak neopustí.. jen mi prostě trvalo, než jsem konečně mohl jít do toho.. o to víc mě zklamala ta první vlna komentářů.. ale nevadí, nikdo to nemyslel špatně, naopak.. a tak to beru..


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 27 led 2022 20:29 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Danny, bedýnky k počítači přece nejsou na to, abys na nich poslouchal vážnou hudbu nahlas, to nemůže dopadnout dobře, to je jasný! Jenom jsem se obával, abys nebyl zklamaný. Nejsem si jistý, jestli zrovna třípalcové širokopásmo je to pravé pro požadavek reprodukce vážné hudby nahlas. Někdo zkušenější to tady určitě posoudí lépe. A třeba tě příjemně překvapí.
Přeju ti hodně zdaru, mě náhodou ten projekt připadá zajímavý tím QW!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 27 led 2022 20:59 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Ano, moc dobře vím, že na to nejsou určené. Ale tak mám je tu, tak jsem je na to používal.. co jiného.. :D ale nechtěl jsem kupovat žádné Quadraly apod z aukra.. i když by byly jistě lepší, než to co mám.. už jsem to chtěl s těma logitechama doklepat.. no a ty W3ky nebudou asi opravdu o moc lepší, ale jak to můžu vědět, když jsem nikdy takový měnič neslyšel? Není to to pravé.. ale já si na to pravé ještě právě počkám, než se něco naučím.. o nic jiného teď nejde.. samozřejmě budu rád, pokud to v rámci možností dopadne nad očekávání dobře , ale samozřejmě si ty limity uvědomuji ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 28 led 2022 08:46 

Registrován: 06 pro 2018 13:32
Příspěvky: 111
Bydliště: Košice
Kraj: SR - Košický
Prečo to nerobiť a ako to asi dopadne ti bolo povedané. Tak buď sa tým riaď, alebo si to postav. Najhoršie, čo sa môže stať je strata času a peňazí. Čas aj peniaze sú tvoje. Skúsenosti budu tiež napokon tvoje. Smelo do toho.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 28 led 2022 13:48 
Uživatelský avatar

Registrován: 31 led 2011 23:13
Příspěvky: 512
Kraj: ČR - Jihomoravský
Ne nebyl to pro mě rozhovor jak pro tatary. V pohodě. :-) Každej nějak začínal.

Pokud CHCEŠ ve vývoji beden projít tímto krokem, proč ne. Furt je se co učit.

Edit:

Proč jsi vybral USB mic?

_________________
POSLECH: PreSonus AudioBox 22VSL > Rotel RMB-1066 / Senn. HD555 mod > miniDSP 4x10 HD > repro dle nálady
MĚŘENÍ: Dayton Audio EMM-6 > PreSonus AudioBox 22 VSL > REW / HOLMImpulse > VituixCAD


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 28 led 2022 15:50 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ono by bylo dobré dát trochu ty tady napsané věci do souvislostí. Danny byl vloni na srazu, kde - pokud se pamatuju - poslouchal hlavně velké soustavy na 2x200W zesilovači, a sekci pokojovek, což byla malá a střední dvoj- a trojpásma poháněná pořád 2x100W. Takže varování před malinkými širokopásmy byla především ve vztahu k téhle situaci, protože to je pro něj vykročení naslepo úplně jiným směrem.
Že se někdo letmo kouknul na obrázek a nepoznal že to není BR ale QWT, no, to se snad dá nějak okecat.
Soukromě jsem Dannyho pouze upozornil v čem všem to je jiný, na co je to dobrý a na co ne, co může a co nemá očekávat. S tím že na experimentování to je naopak velice dobrá nízkonákladová hračka.
Ostatně pokud by se tady tahle problematika někdy malinko rozebrala, bylo by to fajn. Ideálně kdyby třeba Leonardo udělal trochu osvěty.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 28 led 2022 17:48 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Já jsem tu svoji myšlenku na začátek taky nepopsal správně.. ale to, že očekávám, že to nebude hrát jako bedny, které jsem slyšel na srazu, to jsem tam napsal. Jaké je teda moje očekávání.. naučit se na tom práci se softwarem, s naměřenými daty, práce a pochopení toho, co dělá tlumení, atp. Ne jen teoreticky.. a hlavně naučit se poznat ty rozdíly při poslechu.. a samozřejmě očekávám i prostě kvalitnější reprodukci než z aktuálních z-2300. I za cenu toho, že to bude bez basů a při nižším SPL. Ale právě díky téhle TABAQ konstrukci, podle toho, co jsem pochopil, bych měl ve výsledku dostat basů víc, než se od tak malého měniče dá očekávat.. a jak jsem už psal, mně to nedá si to nevyzkoušet..mám pocit, že se tu stále opakuju a zase se budu opakovat. Kdybych to dokázal pochopit jen při čtení na internetu, tak bych to samozřejmě nedělal. Já to ale neumím. Nikdy jsem nebyl biflovací typ. Abych to pochopil, potřebuju k té teorii mít i praktickou stránku věci.. Obecně se na internetu vyskytuje obrovské množství projektů, které pracují s QWT. Já jsem to nikdy nezkoumal. Ale přijde mi ideální do tohoto zabřednout s malým měničem, protože teď bych potenciál 8" nebo většího basáku pravděpodobně nedokázal vůbec využít.. natož posoudit, do jaké ozvučnice se vlastně hodí. Jasný.. trochu už rozumím tomu, jak zjistit, jestli se hodí do uzavřené nebo BR.. to mi poví i nějakej kalkulátor na internetu.. ale tím končím.. takže do dalších projektů, pokud budu QWT alespoň trochu chápat a umět využít, mi to třeba otevře víc možností, než mě napadalo dřív.. navíc jsem tu takový projekt právě nezahlédl, a o to zajímavější to pro mě bylo.. :)

Proč USB mikrofon.. no.. nebylo moc navybranou.. EMM-6 mělo na můj vkus moc diskutovaných problémů s přesností měření.. navíc spousta reklamací na vadný kus.. Nad typem připojení jsem upřímně moc nepřemýšlel. K USB mikrofonu nebylo potřeba nic dalšího.. zapojím a můžu měřit.. není třeba nic dalšího kupovat.. no a dál, UMIK-1 převážně pozitivní ohlas. OmnesAudio MikOne je to stejné s jinou značkou, navíc v akci a tedy o 30 euro levnější než UMIK.. víc argumentů jsem nepotřeboval.. měl jsem tam zvážit i něco jiného? Vím, že se někde diskutoval nějaký šum z USB, ale vzhledem k množství pozitivních ohlasů jsem se to rozhodl ignorovat..


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 28 led 2022 18:57 

Registrován: 27 říj 2008 18:11
Příspěvky: 64
ransom: No,upřímně když tady čtu ty odpovědi tak se spíš děsím k jakým koncům by se taková osvěta mohla dostat :D
Problematika je dostatečně rozebraná na netu i když je potřeba napsat že některé souvislosti jsou dnes v době dostupného měření a software trochu jinak a zrovna tak je to s různými projekty na netu. Od úplných paskvilů se kterými nemá smysl se zabývat až po ty vyladěné ověřené.Dříve to jinak nešlo než papír,tužka a tři stránky výpočtů,ale zhruba 10 let jsou dostupné návrhové softy a to už je něco jiného.Hodím to do stroje :D a hned vidím jestli má smysl tomu věnovat další čas.
Obecně by se dalo říci že kdo se těmto laděným zvukovodům věnuje je to vždy z nějakého určitého důvodu že mu za to ta složitost návrhu/výroby stojí. U mě jsou to zvukové artefakty vycházející z bassreflexu které od nějaké doby beru jako nepřirozenou rušivou záležitost v hudbě.
Na začátek osvěty třeba jen základní rozdělení...

https://audioroundtable.com/misc/Quarte ... rators.pdf

Danny: vůbec se toho neboj ten TABAQ není špatný projekt,samozřejmě by to dnes v softu šlo ještě trochu dotáhnout,ale to už by třeba nevyšlo tak konstrukčně jednoduché.Ono to nějaké basy mít bude a klasika o dvou třech nástrojích,bluegras,country,různé drnkačky na tom často zní lépe než na lecjakém vícepásmu.Při komplexnější hudbě nebo vysoké hlasitosti už prostě nastoupí omezení každého širokopásma když celé spektrum hraje jedno repro,přesune se to to jakoby do středního pásma a omezí se prostorovost.Fyzika základní školy- akce a reakce...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 28 led 2022 20:18 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Tak to je zrovna první věc, která by žádala vysvětlení. Artefakty si myslím že polezou lezou jak z BR nátrubku, tak z jakéhokoli otevřeného tunelu. Dají se ve všech případech (i u BR) účinně omezit. Nebo se mýlím? Pokud ne, v čem jsou ty první škodlivější a druhé méně škodlivé?

Mimochodem, pro srandu plánuju ještě jeden projekt inspirovaný tím úspěšným modifikovaným Tesmaxem. Spíš jako takovej hec a jako řešení dilematu "přece ty historický repráky neprodám nějakýmu debilovi", než že bych to potřeboval poslouchat.

Kdyby byla nějaká šance, že se tohle téma víc rozjede, přehodím to do jiného tématu. Aby Dannymu zůstalo to jeho vlákno.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 28 led 2022 20:57 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Když se tu tyhle věci budou řešit, tak mi to vůbec nevadí samozřejmě. Jen se obávám, že už to bude daleko za tím, co jsem v tuhle chvíli schopen pochopit. Já asi budu řešit mnohem elementárnější záležitosti, tak aby to tu pak nebylo jako mix otázek z prvního stupně a z VŠ.. :D to by pak nebylo konstruktivní ani pro jednu ze skupin..


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 28 led 2022 21:07 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
A co? Bylo by to jako v jakýkoli školní třídě postižený inkluzí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 28 led 2022 21:28 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Tak směle do toho, ať víme, jak se naše děti cítí! :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 28 led 2022 21:58 

Registrován: 27 říj 2008 18:11
Příspěvky: 64
Já myslím že se toho tady moc řešit nebude,ono totiž není s kým.Lidi v česko-slovenském prostoru co se tomu věnují by jsi totiž spočítal na prstech jedné ruky.Občas někdo nějaký projekt postaví co někde našel,těch co jich postaví více než 1 nebo si ho dokážou sami navrhnout je naprosté minimum.A s tím vyvstává třeba i otázka jak si někdo kdo postaví jednu věc muže být jistý že je to navrženo správně,hraje to jak má a využívá to maximálně potenciál repra když si to neumí odsimulovat ani změřit...

Pokud jde o ty zvukové artefakty,je to čístě moje subjektivní záležitost a těžko se to popisuje.Vyvstalo to nějak samovolně časem když jsem se dopracoval ke kvalitnějšímu železu,bednám a víc jsem začal poslouchat akustickou hudbu.Můj osobní favorit co do kvality je jednoznačně negative tapered TML,nebo exponenciální zvukovod (příklad-original BW Nautilus kde ty trubice někteří neználkové berou jako design) A opravdu to není tím že jsem zatím slyšel jenom ty špatně naladěné bassreflexy. :D Zvukovod od bassreflexu bych rozeznal i poslepu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 29 led 2022 01:45 

Registrován: 14 bře 2010 18:20
Příspěvky: 253
Kraj: ČR - hl. m. Praha
To bych si rád poslechl. Jestli to správně, chápu, vyskytují se v ČR? Šlo by takové bedny dokonce přivést na poslechovku? Přeci jen řešit věci 12" basákem v BR, když jde lepší výsledek dosáhnout menším ?", to je malá revoluce..


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 29 led 2022 09:31 

Registrován: 27 říj 2008 18:11
Příspěvky: 64
xor píše:
To bych si rád poslechl. Jestli to správně, chápu, vyskytují se v ČR? Šlo by takové bedny dokonce přivést na poslechovku? Přeci jen řešit věci 12" basákem v BR, když jde lepší výsledek dosáhnout menším ?", to je malá revoluce..

:lol: tak to by jsi čekal od 3" zázrak na úrovni návratu jediného boha ...
Plochu ničím nenahradíš...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 29 led 2022 10:01 

Registrován: 14 bře 2010 18:20
Příspěvky: 253
Kraj: ČR - hl. m. Praha
To byl příklad, nevím, jaký v tom máš měnič.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 29 led 2022 14:44 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 pro 2014 12:13
Příspěvky: 114
Bydliště: Orlová
Kraj: ČR - Moravskoslezský
S tou slátaninou a basreflexem jsem začal já a klidně ve své roli "chytrolína, který je mimo" budu pokračovat. Snad mě někdo zkušenější vytrestá za mou neznalost a poslouží to jako edukační materiál pro ostaní.
Ve Vituixu jsem tu ozvučnici nasimuloval jako BR podle datasheetových TS a sundal QA na 10(pokud uvažuji správně-vliv vytlumení ozvučnice).
Oranžová čára na grafu SPL je importovaná ze stránek Tabaqu.
Graf Excursion je při P: 1,23W! Jako sluchátka dobrý, ale nic do obýváku.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

_________________
DENON AVR-3311,Sony TA-F690ES,Sony CDP-X229ES, Dayton Audio EMM-6, Audioprobe Spartan A


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 29 led 2022 15:29 

Registrován: 27 říj 2008 18:11
Příspěvky: 64
Nevím jakým způsobem to počítá Vituix,to může být důvod proč se to liší...
Třeba takový Hornresp to počítá výkonově,kdežto grafy které jsem dal na úvod jsou akusticky ( Sound Pressure Level )
Zázraky se od toho očekávat nedají,graf vypadá hezky,ale realita bude trochu jinde.Proto jsem psal že něco podobného mám na stole ve 2 litrech ale jako Eight Wave .


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: První DIY projekt - TABAQ s TB W3-2141
PříspěvekNapsal: 29 led 2022 17:07 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Nerad bych tady plácal nějaký blbosti, ale pokud správně chápu principy a použiju vlastní výrazivo: U QWT a podobných konstrukcí se nedá uvažovat ani simulovat stejnou logikou jako u BR. Protože konstrukčně to je tunel o malém průřezu (blízkém ploše membrány repráku), a velké relativní délce. Takže membrána repráku není zatížená ani tak objemem vzduchu a případným rezonátorem, ale spíš akustickou impedancí toho tunelu, po jehož délce vybudí vlnu. Rezonátor pak nespolupracuje ani tak s membránou a objemem vzduchu v ozvučnici, ale vytváří zátěž a zpoždění pro vlnu v tunelu vytvořenou. Proto taky v tomhle uspořádání dobře chodí repráky nevhodné do BR. Tlumení je víc a je i za reprákem proto, aby výrazně zatlumilo vyšší frekvence nad laděním ozvučnice.
A mám za to, že v principu může QWT při jiných rozměrech fungovat i jako uzavřená (víc než objem se projeví délka a průřez tunelu a umístění repráku do určitého místa na délce toho tunelu), nebo že případný výstup tunelu nemusí nutně být na konci...?
Leonardo promine, ale doluju z paměti informace třicet roků zasuté.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group