Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 16:29


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Gramofon Tesla nc 470, co dokoupit, vyrobit, nebo vyhodit?
PříspěvekNapsal: 25 led 2022 17:44 

Registrován: 25 led 2022 16:59
Příspěvky: 7
Kraj: ČR - Jihomoravský
Zdravím, snažil jsem se něco načíst, ale potřebuju radu zkušených, co bude nejlepší cesta.
Otec rád poslouchal desky, má jich celkem dost, ale už delší dobu je gramofon v garáži a další věci k němu jsou tak všude možně. Já bych mu rád zase tento koníček zpřístupnil a případně se přidal. Otázka zní, co z toho vyhodit, co nechat, co upravit a co radši koupit nové.

Gramofon Tesla nc 470 - funkční, originální stav, koupený prý jako stavebnice. Je celkem běžný a docela kritizovaný, každopádně jsem našel i poznámky ,,cokoli nové pod 10k se nedá nazvat gramofonem" a ,,nejhorší dobrý gramofon". Takže, zbavit se ho a v bazaru sehnat něco jiného? JVC L-A100, DUAL SC-660, nebo jiný řekněme do 3000,-, když nové stroje nemají moc smysl? Nebo to bude jen z bláta do louže a můžu se zaměřit na tu Teslu? Samozřejmě počítám s výměnou přenosky jak u Tesly, tak na bazarovém kousku, Ortofon 2M RED, sumiko - black pearl, AT-VM95EN, podle případné volby gramofonu nebo jestli doporučíte jinou.

Předzesilovač/zesilovač - otec má doma zesilovač Zetawatt 2020 - prý funkční, ale přes 30 let nebyl zapnutý, kondenzátory Tesla se tváří funkčně, víc jsem neměřil zatím. Má úplně první verzi s MDA2020. Četl jsem si o jeho problémech, no nevím jestli má cenu ho oživovat, případně opravovat. Ještě je někde pohozený Videoton RA 6386-S 2x25W / 8ohm. Nebo jsou oba k ničemu a mrknout se po bazaru (poprosím o doporučení zase v podobné cenové relaci jako gramofon, ONKYO A-9155, A-8620, Yamaha A-460, Pioneer VSA-805S, SA-620, A-616? co jsem tak našel aukro/bazoš)? Nebo má smysl zavítat k číňanům (AIYIMA Bluetooth 5.0 6N3 a BRZHIFI 2.0 LM3886)? Nebo něco postavit sám (nějaké stavebnice jsem našel, ale moc těch obchodů už nefunguje nebo koupit stavebnici/osazený tišťák od číňana)?

Reprobedny - nějaké jsou, zatím jsem je neviděl, předpokládám taky nějaké základní tesly, to bude asi až další etapa po gramofonu a (před)zesilovači.

Budu rád za každou radu, nejdřív bych asi chtěl vyřešit otázku toho gramofonu.
Díky


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon Tesla nc 470, co dokoupit, vyrobit, nebo vyhodi
PříspěvekNapsal: 25 led 2022 19:09 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ad NC470: Klidně si ho vytáhni, vyzkoušej a uvidíš. Je to jednoduchý lacině udělaný gramofon. Ze zdejších diskusí vyplynulo, že jeho největší zvukovou nectností je hlučné ložisko - je trochu slyšet hlavně v mezerách mezi skladbami nebo v nějakých hodně tichých pasážích. Hlavně mu ale před použitím nezapomeň dole povolit transportní matici. Mám pocit, že hodně těch nadávek je od lidí kteří ho neumějí nastavit, takže to nevynechej. Já ho mám a úspěšně ho téměř nepoužívám. Pokud bys to myslel s gramofonem vážně, určitě se najdou lepší stroje.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon Tesla nc 470, co dokoupit, vyrobit, nebo vyhodi
PříspěvekNapsal: 25 led 2022 19:34 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Nedávno se znovu rozjela diskuze kolem NC470 ve vedlejsi sekci:
viewtopic.php?f=34&t=8479
Najdeš tam výtky i obhajobu. Projdi si to celé. Třeba si z toho přebereš co by ti vadilo a co ne.
Pokud si chceš jenom ověřit, jestli tě gramofon bude bavit, klidně začni s tímhle. Pokud bude seřízený a pokud bude v pořádku hrot, nebude ničit desky jako spousta levných napodobenin s krystalovými nebo keramickými přenoskami.
Starý zesilovač zpravidla potřebuje nějakou základní údržbu a není ani úplně sázka na jistotu zapínat ho po dlouhém uskladnění do sítě. Může se stát (ale nemusí) nějaký malér kvůli vyschlým elektrolytickým kondenzátorům.
Zetawatt neměl moc dobrý předzesilovač pro gramofon. Na první pokusy to ale vyhoví.
Za nejdůležitější prvek audio řetězce považujeme reprobedny a proto se taky tady na ně specializujeme. Takže případné upgrady bych (až bude v pořádku gramofon) začal dělat tam.

Ten Videoton býval takový extravagantni receiver v osmdesátých letech. Ve své době průměr nižší střední třídy. Vyhověl by dobře. V jakém stavu bude dnes, těžko soudit.
Pokud bys měnil zesilovač, bude muset ten zesilovač mít vstup pro MM přenosku, nebo budeš potřebovat samostatný předzesilovač.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon Tesla nc 470, co dokoupit, vyrobit, nebo vyhodi
PříspěvekNapsal: 25 led 2022 20:09 

Registrován: 25 led 2022 16:59
Příspěvky: 7
Kraj: ČR - Jihomoravský
Tu diskuzi jsem četl, spíš mě zajímalo porovnání s jinými dnes levnými gramofony (jak jsem zmínil třeba JVC L-A100 a DUAL SC-660), v tom smyslu, že bych neztrácel čas s Teslou a začal rovnou na gramofonu který nemá takové neduhy, ta tisícovka až dvě by mi za to asi stály. Jinak s nastavením počítám, na návod už jsem koukal. (Jinak máme doma i tu levnou napodobeninu gramofonu, ten používá máti, otec ho tituluje šumítko/soustruh a svoji desku by na něj nikdy nepoložil...)

Jinak bedny hned jak omrknu, tak dám vědět, co jsou zač. Otec si chtěl kdysi stavět nějaké svoje, tak by k narozeninám dostal potřebný ,,materiál".

Zesilovač + předzesilovač jak jsem psal, zkusíme ty dva, každopádně by mě zajímala vhodná alternativa, kdyby oba selhaly. Bazar/čína/stavba?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon Tesla nc 470, co dokoupit, vyrobit, nebo vyhodi
PříspěvekNapsal: 25 led 2022 21:14 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jsou to takhle od pohledu hodně jednoduchý strojky.
V obou případech by měl být mechanismus o něco tišší než u Tesly. Komfort obsluhy je lepší o samostatně ovládaný zvedáček. To JVC nijaký zázrak nebude. Přes Duala se tu možná brzo ozve Laminat (pokud si vlákna všimne).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon Tesla nc 470, co dokoupit, vyrobit, nebo vyhodi
PříspěvekNapsal: 25 led 2022 21:43 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Dual CS 660 není žádný skutečný Dual ale zcela odpadový plastový Telefunken (tuším že HS taktéž 660) ze smutného období, kdy Dual patřil spolu s Telefunkenem do koncernu Thomson. To snad i ten NC 470 je lepší. Chtělo by to spíše se poohlédnout po nějakém 610-620-630.
Ten JVC je sice taktéž bakeliťák ale neurazí.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon Tesla nc 470, co dokoupit, vyrobit, nebo vyhodi
PříspěvekNapsal: 25 led 2022 22:26 

Registrován: 25 led 2022 16:59
Příspěvky: 7
Kraj: ČR - Jihomoravský
Super, díky moc, v těch značeních se moc neorientuju a bohužel, vyšší číslo neznamená lepší model :cry:

Tak zatím teda zůstanu u Tesly.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon Tesla nc 470, co dokoupit, vyrobit, nebo vyhodi
PříspěvekNapsal: 25 led 2022 22:35 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Na zetawat pozor, já tak dlouho měnil MDA2020, až tam nebyl ani laminát. Jsou hodně ciltivý na napájecí napětí, jak překročí +-22V, vyhoří. POkud tam kdysi, když bylo v síti 220V doopravdy (225V a málokdy víc) bylo 20V, tak dnes, kdy je v síti obvykle přes 240V (230V +-10%) s jistotou vyhoří.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon Tesla nc 470, co dokoupit, vyrobit, nebo vyhodi
PříspěvekNapsal: 25 led 2022 23:39 

Registrován: 25 led 2022 16:59
Příspěvky: 7
Kraj: ČR - Jihomoravský
Ok díky, dám na to pozor, než ho zapneme.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon Tesla nc 470, co dokoupit, vyrobit, nebo vyhodi
PříspěvekNapsal: 27 led 2022 04:56 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Jak se dává pozor na napětí na výstupu trafa před zapnutím?
jako návod bych viděl vytáhnout pojistky na +- 22V (byly tuším na desce?) a napětí změřit, jinak se dá dávat akorát pozor u kohoutku, jestli už neteče elektrický proud :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon Tesla nc 470, co dokoupit, vyrobit, nebo vyhodi
PříspěvekNapsal: 28 led 2022 15:16 

Registrován: 25 led 2022 16:59
Příspěvky: 7
Kraj: ČR - Jihomoravský
No třeba jeho změřením? Samozřejmě s odpojeným zesilovačem. Jinak ke kohoutku ho nepřipojím, proud naliju z kýblu. :roll:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon Tesla nc 470, co dokoupit, vyrobit, nebo vyhodi
PříspěvekNapsal: 30 led 2022 17:00 

Registrován: 25 led 2022 16:59
Příspěvky: 7
Kraj: ČR - Jihomoravský
No tak jsem se trochu posunul, ta Tesla nebude v žádném zázračném stavu, pohon jde docela slyšet, nefunguje přepínání rychlosti, na řemínku je hrb po zkracování, molitan v pružinách se už rozpadl, chybí zemnící vodič. Zesilovači chybí kryt, knoflíky a ještě nebyl čas ho vyzkoušet. Repro jsem ještě neviděl, ale zázrak nečekám.

Rozhodl jsem se začít od znova. Na Ebayi jsem koupil gramofon Dual CS 630q a zesilovač YAMAHA DSP-A592.
Teď jsou na řadě reproduktory. Vaše doporučení na stavbu/bazar/nové reproduktory?
2.0 konfigurace, 8ohm, 90% rock/metal, místnost 35m2
V bazaru se vůbec neorientuju, našel jsem třeba HECO HB80, Magnat Viva 3, PIONEER CS-7030, Eltax Monitor III, stojí některé za povšimnutí?
Stavba by mi nevadila, akorát ozvučnice bych nechal vyrobit u truhláře, aby to nějak vypadalo. Líbily se mi projekty třeba LSM - Visaton W 200 S, Vifa TC9FD18-08, Monacor DT-25N nebo SMD3100, ale nakrmí je ten zesilovač? Nebo doporučíte jinou, menší, stavbu? Třeba spíš dvojpásmo než třípásmo? Nebo konfiguraci 2.1 s aktivním subwooferem?

Jediné zkušenosti mám s klasickýma Genius 5.1 k PC, takže by mi ke spokojenosti mělo stačit celkem málo :D

Díky


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon Tesla nc 470, co dokoupit, vyrobit, nebo vyhodi
PříspěvekNapsal: 30 led 2022 17:35 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Kdyby ses nejdřív zeptal, tak bychom tě asi varovali před nákupem té Yamahy. Je to surroundový AV receiver. Takže místo pořádného stereo zesilovače dostaneš rádio a kupu všelijakého balastu, kdysi určeného k procesorování filmového zvuku, a dnes nepoužitelného. Stereo zesilovače řady AX jsou za podobné prachy úplně jiná liga.

Gramofon asi dobrej.

Z těch bazarových beden bych okamžitě vyhodil Pioneera a Eltax.
Ty zbylé - obecně to nebývá žádná sláva. S ohledem na to, že se do 10k dají postavit podstatně lepší domadělky, bych se asi na vintage vybodnul.
Máš docela rozptyl v koncepcích, takže by bylo dobré ještě posoudit zařízení místnosti (holá, trochu zastavěná, hustě zastavěná) a požadovanou poslechovou hlasitost. Ideálně si nejdřív něco poslechnout a až potom vybírat svoje vlastní bedny.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon Tesla nc 470, co dokoupit, vyrobit, nebo vyhodi
PříspěvekNapsal: 30 led 2022 20:10 

Registrován: 25 led 2022 16:59
Příspěvky: 7
Kraj: ČR - Jihomoravský
Ok, zkusim ten zesilovač zrušit, vycházel jsem z celkem dobrých recenzí a používal by se stejně jenom jako zesilovač ke gramofonu. Za 1500 mi přišel v pohodě, začátečnická nerozvážnost no.

Mrknu teda po AX, A-500 je na tom třeba jak? Jinak jsem měl ještě v merku Marantz PM53, ten prodejce tam má ještě TEAC A-919, momentálně na ebay vidím AX-390,AX-450,AX-592, AX-640 nebo jestli poradíš, po čem kouknout...

Místnost je půdní vestavba se zešikmenim na obou stranách a malým výklenkem na levé straně. Pulka tohoto prostoru je potom jakoby o půl metru níž než zbytek. Ve spodní části je PC stůl, komoda se šuplikama, policema a na ní je televize. Pred televizí je menší pohovka, u ní konferenční stůl. Ve vyšší části je pravá strana zastavěná nábytkem, pod zešikmením je velká postel, levá strana místnosti je holá. Kromě čelních stěn je všechno sádrokarton, nábytek masiv.

Poslechová hlasitost, no těm Geniusum neotáčím hlasitost ani nad polovinu, když už poslouchám hlasitě, tak maximálně 40% z rozsahu hlasitosti

Edit: Tak zesilovač zrušen, koupil jsem místo něj AX-592. Teď nějaké ty bedny...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group