Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 11:08


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 16 led 2010 19:21 

Registrován: 16 led 2010 18:47
Příspěvky: 3
Dobrý den, mám zesilovač do kterého jdou zapojit 4 reprobedny. Klasické A,B nebo A+B. Zesilovač má napsáno vzadu impedance use 4-16 Ohm nebo A+B use 8-16 Ohm, a zepředu se dá přepínat A nebo B nebo A+B. Reprobedny mám každou na 4 Ohm. Chtěl bych aby hráli všechny najednou nebo vždy dvě a dvě. Potřeboval bych paradit se zapojením abych nezničil zesilovač. Děkuji předem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 17 led 2010 03:02 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Můžeš připojit kusy 4ohm beden ale musíš to mít vždy v režimu A NEBO B ale NIKDY TO NESMÍŠ PŘEPNOUT DO REŽIMU A+B. Pak to bude OK. režim A+B je možný pouze a jen pokud bys měl 4 kusy 8ohm beden což nemáš.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 17 led 2010 10:56 

Registrován: 16 led 2010 18:47
Příspěvky: 3
Děkuji za odpověď ale vrásek z čela mi nevymazala. Znamená to tedy že když zapojím dvě bedny do výstupu A a 2 bedny do výstupu B budou vždy hrát buď jedny nebo druhé a to podle toho zda přepínač bude nastaven na A nebo B.
Opravdu se nedají bedny zapojit (třeba do serie - moc tomu nerozumím) aby hrály všechny čyři najednou a impedance by byla v rozsahu výstupu na zesilovači. To by zase asi nefungovalo stereo že? Děkuji


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 17 led 2010 17:26 
Uživatelský avatar

Registrován: 10 pro 2009 00:22
Příspěvky: 61
Bydliště: Hodkovice u Liberce
Kraj: ČR - Liberecký
Čtyři 4 ohmové bedny do zesilovače, co má vyžaduje 8 ohm při zapojení A+B, můžeš zapojit jedině takto:

Příloha:
4 ohm.JPG


Je to hrozné zapojení, ale jedině takto nezlikviduješ ten zesilovač.



Pokud chceš plnohodnotné A + B, potřebuješ čtyři 8 ohmové bedny:

Příloha:
8 ohm.JPG


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 17 led 2010 17:43 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Pěkně jsi mu to rozkreslil :idea:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 17 led 2010 19:34 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Seriové zapojení by sice fungovalo ale má to dvě mouchy:
- snížený výkon na cca polovinu
- zapojovat reprobedny do serie je značně nevhodné, tím spíše nejsou-li zcela totožné


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 17 led 2010 21:13 

Registrován: 16 led 2010 18:47
Příspěvky: 3
Děkuji moc vám všem. Vše jsem pochopil a teď se budu rozhodovat jakou variantu použiji. Jelikož mám různé reprosoustavy (ARS 1054 a ARS 9205.10) tak to vidím na přísné používání A nebo B. S variantou kdy bych si poslechl všechny bedny najednou se musím rozloučit (je to škoda). Ještě jednou děkuji za váš čas.
PS: Kdyby jste něco vymysleli dejte určitě vědět


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 17 led 2010 22:21 
Uživatelský avatar

Registrován: 10 pro 2009 00:22
Příspěvky: 61
Bydliště: Hodkovice u Liberce
Kraj: ČR - Liberecký
Ano, přesně tak, je to provizorium. Jeden čas jsem něco podobného zamýšlel, tak jsem si na to vzpomněl, když to bartlvaclav nakousl.
Tenkrát naštěstí realizace neproběhla ;)


Thales píše:
Seriové zapojení by sice fungovalo ale má to dvě mouchy:
- snížený výkon na cca polovinu
- zapojovat reprobedny do serie je značně nevhodné, tím spíše nejsou-li zcela totožné


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 17 led 2010 22:35 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Ono by to rozumně nešlo i z jiného důvodu. Ty výstupy se v případě provozu A+B připojují paralelně a když ty bedny mají dosti zásadně odlišné vlastnosti (podání i citlivost) nedělalo by to dobrotu i zvukově, nejen technicky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 26 led 2010 19:10 
Uživatelský avatar

Registrován: 10 říj 2009 13:04
Příspěvky: 10
Bydliště: Košice-Šaca Mládežnícka 34
Kraj: SR - Košický
ách tak konečne mám jasno v tých A+B čkach ... nikdy som nevedel či to zapína ďalší zosilovač, alebo to len spoji vystupy... i keď som to ani nikdy neskúmal
je to jednoduche a pôsobi to dvojzosilovačovo... :D

_________________
nemam ziadne audio!... vyzera to na samovrazdu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 24 zář 2016 12:21 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2015 21:08
Příspěvky: 165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Tak jsem sice očividně prase, ale já provozoval Pioneer A-20 v A+B s tím že jsem měl připojeny:
A.TM3110 (8ohm)
B.TM265 (cca 6ohm dle grafu od TLU) (Verze pro černý ARN5604 s velkým vrchlíkem a ARN5614)
změna při sepnutí druhého kanálu nebyla žádná. Zes i přes to že má ochrany tak neprotestoval, hřál furt stejně.
Taky má napsáno u A+B 8-32 ohm, ale u Bi-wring 4-16.
To že jsou tam funkční ochrany mám nechtěně vyzkoušeno když se mi vysmekl kabel při testu repro a zes okamžitě vypl danou větev (A).

A pokud vidím přes vrchní dekl dobře tak jsou tam koncáky čtyři :| .

To mi potom řekněte jak to teda funguje :? .


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 24 zář 2016 12:44 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Teď ještě čemu říkáš koncák. Protože to má zcela určitě dva koncové zesilovače - viz obrázek.
A určitě jsi k tomu nepřipojoval 2x4 Ohm paralelně. Výsledná impedance byla kolem 3 ohm a to čtyřohmový zesilovač menšího výkonu většinou snese bez protestů.
Bi-Wiring je něco jinýho. To není paralelní chod dvou soustav. To je zapojená jedna reprosoustava se samostatnými přívody k rozdělené výhybce. Výsledná impedance je ale pořád stejná
Příloha:
Pioneer A-20.jpg


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 24 zář 2016 12:46 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
To by bylo potřeba, aby sis nastudoval nějaké základy - třeba Ohmův zákon a Kirchhoffovy zákony.
Čtyři páry koncových tranzistorů neznamenají to samé, jako čtyři koncové stupně.
Biwiring znamená připojení jedné bedny dvěma kabely, neboli žádné paralelní řazení.
Ty mi připomínáš mého dávného exkolegu, když nám přišly nové tramvaje. Ten prohlásil, že jsou na 1200 V, protože měly dvoulištové sběrače, pro kolegu tudíž 2 x 600 V.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 24 zář 2016 13:06 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2015 21:08
Příspěvky: 165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Než jsem se stačil vrátit z netu sem tak už jste mi to tu vytento :D
Hledal jsem hledal a četl + i našel to co napsal Ransom.
Příště budu hledat dříve než něco napíšu :)
Jinak ještě jedna otázka: Pokud to chápu dobře tak při bi-wring mají vlastně samostatné části v bednách (basy a středy s výškami) po 8ohm nebo např jiné ovšem po kombinaci vzniknou ty 4 ohmy a tím i 4 ohmová bedna jako celek a tím pádem je to označeno jako Bi-wring 4-16 ohm (pro jakoby celou bednu)?

EDIT:
Jinak to označení za tvého kolegu budu brát s nadhledem, já to beru tak že je lepší být blbcem 5 minut než celý život :D . A až na pár základů jsem v tomhle mimo, ovšem počítat s odpory a kondy skutečně dokážu.
Jinak ohledně nastudování, jakou literaturu pro někoho kdo se v tomhle ohledu chce něco přiučit by jste mi doporučili?? Ideálně aby byla přístupná na netu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 24 zář 2016 13:30 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ne, nechápeš to správně. Bi-wiring znamená, že máš reprobednu o dané impedanci (může být v rozmezí 4-16 Ω) a že ji připojíš buď jedním kabelem (normal) nebo dvěma kabely (Bi-Wiring). Její impedance se nezmění. I ta bedna s výhybkou zůstavá zapojená pořád stejně. Jenom se spojí basová větev se zbytkem až u bedny (normal), nebo už u zesilovače (Bi-Wiring). Z elektrického hlediska to je totéž.
Bedna o impedanci 8Ω je složená taky z repráků 8Ω. Nevyjde z toho 4Ω.

Celé je o jen o tom, že je zesilovač dělaný na zátěž 4Ω. Pokud použiješ dvoje bedny a chceš je provozovat současně (A+B), jejich paralelní impedance by neměla být menší než 4Ω, to znamená typicky 8Ω//8Ω. Pokud používáš dvoje bedny alternativně, ale ne oboje naráz (A-B). Pak mohou mít klidně 4Ω. Při Bi-Wiringu múžeš použít bednu 4Ω.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 24 zář 2016 13:45 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2015 21:08
Příspěvky: 165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
No to ano to s tím zesem a paralelním zapojením chápu. Ovšem reprobednu můžu mít připojenou dvěma kabely, ale uvnitř může být vše klasicky spojeno (např. TM3110) a nebo je i vyhýbka rozdělena na dva bloky a ty jsou zapojeny samostatně na A a B nebo oba bloky na třeba A. u zesu se dvěma konci je to jedno, protož dojde ke spojení i vevnitř. Tudíž pokud má výsledná bedna 4 ohmy, tak bloky po čtyřech ohm mít nemohou a mají určité hodnoty ( průběhy)tak aby daly konečný průběh třeba ty 4 ohmy. Já myslel toto. Špatně jsi mne pochopil.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 24 zář 2016 15:52 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Bohužel, opět to tak není. Prostě jedna polovina bedny (výšková) má 4 nebo 8 ohmů, druhá polovina bedny (basová) má 4 nebo 8 ohmů a celá bedna dohromady má taky 4 nebo 8 ohmů.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 24 zář 2016 17:28 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já tě pochopil dobře, ale pravdu nemáš.

1) Typické zapojení trojpásma. Všechny repráky mají 8Ω. Středovýšková část má taky 8Ω, basová část má 8Ω. Jenom to zatím není spojené dohromady, aby sis mohl sám vybrat zapojení normal nebo Bi-Wiring.
Příloha:
Crossover.png


2) Zapojení normal: basová část je paralelně spojená se středovýškovou už v bedně a mají společný přívodní kabel. Výsledná impedance je ovšem zase 8Ω.
Příloha:
Normal.png


3) Zapojení Bi-Wiring. Přívody ke středovýškové a k basové části jsou spojené až u zesilovače, pořád to je ale stejně paralelně a pořád to má dohromady impedanci 8Ω
Příloha:
Biwiring.png


A jak je to možný? No přece proto, že u repráků jsou kmitočtově závislé propusti. Do první dělicí frekvence je zesilovač zatížený pouze basákem. Od první do druhé dělící frekvence zesilovač zatěžuje střeďák, nad druhou dělící frekvencí jenom výška. Takže spojením basové větve 8Ω paralelně se středovýškovou větví 8Ω dostaneš zase 8Ω.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 24 zář 2016 19:59 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2015 21:08
Příspěvky: 165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Prakticky pouze stačilo napsat toto:
Do první dělicí frekvence je zesilovač zatížený pouze basákem. Od první do druhé dělící frekvence zesilovač zatěžuje střeďák, nad druhou dělící frekvencí jenom výška. Takže spojením basové větve 8Ω paralelně se středovýškovou větví 8Ω dostaneš zase 8Ω.

Díky že jsme se k tomu dostali sice oklikou, ale dostali a nyní jsem schopen to pochopit správně. Jinak to co jsi popsal výše koresponduje z logiky rozpoložení s mou domněnkou (zapojení), ovšem mi tam chybělo pro pochopení to co jsi doplnil viz výše.
Nyní jsem konečně zase o něco chytřejší :D

Ps: Děkuji za rychlé odpovědi a vysvětlení. Hlavně se na mě nečertěte.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojení čtyř beden
PříspěvekNapsal: 24 zář 2016 20:25 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já se určitě nečertím. Pokouším se jenom odpovídat názorně a v souvislostech. Při tom holt člověk někdy řekne trochu víc než je nezbytně nutné.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group