Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 11:00


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3826 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161 ... 192  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 29 lis 2017 03:26 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Absolútne netuším, kam to zaradiť a nové vlákno som skrz to zakladať nechcel, tak to fuknem sem.
Aktuálne pracujem na výbere nejakých vhodných malých repro "ku PC".
Požiadavky sú:
- malé (cca do 10l, ideálne ešte menej)
- lacné (cena za meniče a výhybky cca do 120€, samozrejme ideálne ešte menej :))

Z projektov, čo sú tu, spĺňa všetky požiadavky len ZV240 (teda ak som nič neprehliadol), tak asi pôjdem do nich. Poprípade ak by mi niekto vedel poradiť niečo lepšie, budem len rád, nebránim sa ani hotovým veciam, poprípade nejakým bazarovkám.

A ešte otázka, čo patrí možno skôr do zvrhlostí: Je reálne to kŕmiť nejakým Dčkom z aliexpressu za pár korún? Lebo dávať ďalšiu stovku za zosilňovač moc nechcem, keďže je to len low cost vec, ktorá má nahradiť genius chrchlátka.

Za všetky rady ďakujem.

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 29 lis 2017 10:07 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Ja budem teraz robiť malé 8L monitorky k počítaču "UCD253" (z ktorých by neskôr mohla vyjsť aj zostava pre dom. kino) osadené strdobasáčkom Dayton DC130B-4 a driverom Sica 78.26 vo zvukovode RH83.26...uvidím, čo z toho vylezie. Dúfam, že ten zvukovod nebude vzhľadom k 5,25" stredobasu smerovať až moc.
Ale ZV240 myslím tiež nie je zlá voľba...naviac si ich tu môžeš kúpiť za 4000Kč hotové:
viewtopic.php?f=18&t=7338


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 29 lis 2017 13:29 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Presne som mu tie ZV z bazára chcel navrhnúť.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 29 lis 2017 17:06 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Super, díky! Pre zatiaľ to teda uzatváram s tým, že pôjdem do ZV240. Ostáva už len vyriešiť ten zosilňovač.

TheLastUnicorn píše:
Ja budem teraz robiť malé 8L monitorky k počítaču "UCD253" (z ktorých by neskôr mohla vyjsť aj zostava pre dom. kino) osadené strdobasáčkom Dayton DC130B-4 a driverom Sica 78.26 vo zvukovode RH83.26...uvidím, čo z toho vylezie. Dúfam, že ten zvukovod nebude vzhľadom k 5,25" stredobasu smerovať až moc.

Jo, už som postrehol že niečo chystáš, som veľmi zvedavý na výsledok :)

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 29 lis 2017 21:00 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
U těch zesilovačů v D není problém ani tak v samotném zesilovači, jako ve zdroji, kterým ho musíš napájet. Je to jednoduché:
Dejme tomu, že máš můstkový zesilovač s nesymetrickým napájením 24V, bedýnky ZV240 mají 8Ω. Špičkové výstupní napětí u déčka je skoro rovné napájecímu, dejme tomu 22V. Tomu při sinusovém signálu odpovídá výstupní výkon 30W RMS na kanál. Pohoda, stačí s rezervou. Jenomže: Při špičkovém napětí 22V, zátěži 8Ω a vybuzení obou kanálů musí zdroj udržet těch 24V až do proudu 5,5A bez sebemenšího poklesu. K déčkům se často používají malé spínané zdroje dimenzované právě na výstupní výkon zesilovače (podle úvahy, že účinnost zesilovače je přes 90%). Jenomže to je špatně. Zesilovač pak limituje třeba už při nějakých 8W. Zdroj v tomhle případě musí totiž mít aspoň 150W a s ohledem na nějakou rezervu a životnost bych raději vzal raději rovnou desetiampérový. Tady najednou začne být trochu problém s cenou a s místem.
Můžeš samozřejmě použít zdroj menší, doplněný baterií kondenzátorů. Ty kondenzátory musejí ovšem být obrovské (jejich velikost je daná minimální frekvencí, kterou bude zesilovač buzený v plné úrovni, typicky kolem 60Hz). A vůbec není jisté, jak se pak takový zdroj bude na takovou komplikovanou zátěž tvářit. Jinou možností je klasický usměrňovač za klasickým trafem se sekundárem kolem 19V o výkonu přes 80VA a s filtrační kapacitou aspoň 20mF, radši ale dvojnásob. ta kapacita ale bude namáhaná vysokofrekvenčně. Takže vyskládat z menších kondenzátorů pro spínané zdroje. To ale něco stojí... Nebo se spínaným regulátorem opět aspoň na 10A, nebo s lineárním stabilizátorem a mezi ten stabilizátor a filtraci raději přidat feritovou tlumivku.
Trochu se to komplikuje, že?

Takže máš tři možnosti:

1) Nějaký ten TPA3116, TDA7492 a podobně z Aliexpressu, ale s opravdu brutálním zdrojem.
2) Klasický lineární zesilovač, nějaký LM1876, LM3886, LM1875 a podobně. To umíme.
3) Nebo nějaký ojetý, ne moc velký klasický HiFi zesilovač. To se myslím dá pořídit kolem 50€.

Za větší vybuzení budou ty bedýnky - s ohledem na relativně malou citlivost - docela vděčné. Co jsem uvedl nahoře je podle mého jeden z důvodů (ne jediný), proč mají tahle levná déčka špatnou pověst. Třeba z autobaterie to už je trochu o něčem jiném a u dobře konstruovaných (ne levných) továrních zesilovačů je tohle všechno spolehlivě vyřešeno.

Moje konkrétní zkušenost: TDA7492. Z průmyslového zdroje 24V/10A, s napětím seštelovaným na 20V to hraje do 4Ω jakž takž přijatelně, jen tomu jakoby trochu chybí na výškách. Z notebookového napáječe 19V/3,5A je to při větší hlasitosti už zatraceně znát.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 29 lis 2017 23:17 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Ďakujem za info, presne na teba som čakal :)
Môžeš mi to, prosím ťa, troška detailnejšie vysvetliť? Vobec nechápem, prečo tie spínané zdroje treba až tak predimenzovávať.

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 00:16 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Dovolím si trochu odporovat. Provozuju tpa 3116 v několika samodomo zesilovačích, ten nejextrémnější je 2.1, jeden v BTL, druhej v PBTL. Zdroj obyč 24V prej 6A zdroj - při odběru nad 5A ho shodí nadproudová ochrana. Na výstupu "jenom" 10x1G kondenzátor. Pak už má zdroj problém nabíhat, asi by se musel kondenzátor připojovat přes startovací odpor. Sinusovým signálem jsem to netestoval, ale s běžným hudebním signálem měřím multimetrem okolo 14V efektivních, což by při 8-mi ohmech bylo 25W (čísla skáčou, je to spíš odhad, navíc bedna má reálně víc než 8 ohm) a pak se někdy podaří, že se zdroj vypne na nadproud. S připojenejma ZV240 a subwooferem LAB12 se tohohle jevu dá dosáhnout snáz, ale je to na narušení statiky domu. V bytovce bych si to takhle hlasitě nedovolil pustit ani okolo druhé odpolední... Na domácí, i hlasitej poslech je to v této konfiguraci jistě dostatečný. S tvrdým zdrojem jsem to nikdy nezkoušel, před klasickým zdrojem bez stabilizace bych spíš varoval, ty TPA mají maximum 26V. Ale je fakt, že s NB zdrojem 19V 3A je to slabota. Zase nikde není napsaný, že tyhle levný zdroje z Aliexpresu nemůžu do krabičky dát dva a připojit dvakrát TPA3116 PBTL, což je teoreticky 2x 100W/2 ohmy...
Hlavní výhodu totohle krámku vidím při tichým poslechu, odběr cca 5W, to žádnej AB zesilovač 2x30W nedokáže (včetně ztrát zdroje, ochrany repro).
Takže jde o to, jestli ten spínanej zdroj má správně provedenou zpětnou vazbu, a dokáže reagovat na změnu odběru dostatečně rychle, pak k poklesu napětí prakticky nedochází až do vypnutí zdroje nadproudem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 07:18 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Kodl: Věděl jsem, že se ozveš. Tak schválně zkus tohle: Zatěž zesilovač odpory, vybuď ho sinusem 1kHz těsně pod limitaci a pak sniž frekvenci na 40Hz a koukni se osciloskopem co to bude dělat. Míněno oba kanály současně. Já to večer zkusím taky, jestli budu mít čas.
To měření hudebního signálu multimetrem byla doufám jen sranda.
Co se zvuku týče, máme domluvené nějaké to porovnávání zesilovačů. Nepredikuju nic, samotného mě zajímá jak to dopadne.
Neclovek: Je to popsané tak podrobně, že už to víc nejde.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 08:26 

Registrován: 16 říj 2010 19:05
Příspěvky: 203
Kraj: ČR - Jihomoravský
Na výstup zdroja 24V by som skúsil dať LC filter, ten by mal zamedziť, aby bol zdroj namáhaný vysokým špičkovým prúdom.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 09:54 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
To ti nepomůže.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 10:53 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
V podstatě jo, měl jsem to všechno na stole. Spíš to mělo být o tom, že hudební signál není sinus, reprosoustavy mají ve většině pásma vyšší impedanci než 8 Ohm a proto to ve výsledku to může fungovat celkem dobře.
Ale aby to nebyly jenom kecy: 5 ohm zátěž (nic jinýho zrovne není po ruce), PBTL výstup pro subwoofer okem pozorovatelná limitace při 22V, raděj 1V uveru, což je 15V ef do 5 Ohm při 40Hz takže 45W sinus.
Stereo výstup, tj druhá TPA3116 v BTL , k reprobednám paralelně připojeno 10 Ohm, na naždém výstupu při současném zatěžování bylo 14V max, tj 10V ef takže prokazatelně 2x10W do méně než 10 Ohm, dokonce se nic nezmění ani pro 4 Ohmy, limitace nenastává, zdroj nevypadne, evidentě do limitace daleko, a pak je to 45W+ 2x20W, dohromady 85W s napájením cca 120W zdrojem z předch. příspěvku. . Víc tam nebylo proto, že už to nedokážu ze zvukovky víc vybudit, a ani není třeba. Je zajímavý, že ani jednou nevypnula nadproudová ochrana, na rozdíl od hudebního signálu, kdy se mi to párkrát podařilo. Akorát mám popálenej stůl a ruce a háček na sondě k osciloskopu od odporů :twisted: 10Ohm/10W - nic jinýho zrovna nebylo po ruce.
Do zátěže 2.5 Ohmu dává PBTL výstup 17V max, tj 59W bez limitace. Na stereo výstupech jenom reprobedny, 10V ef. beze změny zkreslení. Takže závěr měření je ten, že kdo chce hrát na TPA3116 extra hlasitě, tak potřebuje silnější zdroj než 120W, 4 Ohm bedýnky a nejlíp 2 Ohm subwoofer.
Neměřil napětí na zdroji, nechce se mi to rozdělávat, ale podle jasu LED na napájení se napětí moc nemění, akorát do těch 2.5 Ohm už není problém shodit nadproudovku zdroje.
A upozornění pro následovatele: Mám osciloskop s akumulátorem, pokud bych ho připojil k síti, tak přes bednu PC, signálovou zem a zem osciloskopu nastane zkrat můstkovýho výstupu, možná s kouřovými efekty na nečekaných místech :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 11:04 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Podrobne to je, ale nieje tam napísané prečo ten spinany zdroj musí mať skoro 250W aby kŕmil zosilňovač s polovičným odberom a prečo obyčajné trafí nemusí. A ak to tam napísané je, tak sorry ale nevidím to :(
Chápem, že musí vedieť dodať 150W pri 24V (ohmov zákon), ale nechápem, prečo je to problém. Taktiež nechápem o čo by som si prilepšil AB zosilňovačom, ktorý bude mať pri tom istom výkone ešte vyššie požiadavky na zdroj a bude potrebovať ešte aj veľký chladič.

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 11:25 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Jestli to bylo na mě, tak si prohlídni výsledky měření a taky pořádně datasheet TPA3116, těch 50W je tam do 4 Ohm při 21V napájení a zkreslení 10%, to asi nechceš takhle používat, nebo jo? Pokud to máš na ozvučení místnosti 5x6m a chceš tam mít přes 100dB SPL, tak to bude potřeba zabrousit jinde, jak se zesilovačem, tak s reprákama.
Další věc je to, že většina výkonu jde na basech, to má Ransom neoddiskutovatelnou pravdu. Takže realita je taková, že z TPA do 8Ohm zátěže nedostaneš víc než 2x20W sinus s rozumným zkreslením a pak není třeba silnější zdroj než těch 120W.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 11:44 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Kodl: Díky za zpracování úkolu. A propos, ty neumíš ten odpor hodit do kýble s vodou?

Neclovek: Tak znovu. Při vybuzení zesilovač odebírá špičkový proud několik ampér. Spínaný zdroj musí být na právě takový proud dimenzovaný, aby nezabírala nadproudová ochrana, která bývá poměrně rychlá. 5,5A při 24 voltech znamená 132W. Krátkodobě, ale ten zdroj to musí dát. Je úplně jedno, že to je zesilovač D. To samé nastává, když budeš spínaným zdrojem krmit klasické AB-čko.
Dobře, pro menší nároky klidně míň, to je v pohodě. Akorát si člověk nesmí dělat iluze, že mu to dá deklarovaných 2x50W. Pokud ti stačí 2x10W a nikdy ani na chvíli nic víc, není problém.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 11:53 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Umím, ale nečekal jsem, že to bude až tak... zapoměl jsem to totiž zapnutý pod signálem cca 10 minut. Ale zesilovač se nijak nadměrně nezahřál, to je výhoda, že je v plechové krabičce, která je po venku vlažná furt stějně, je jedno, jestli to dává 1 nebo 50W. a byl bych optimističtější, 2x20W do 8 Ohm, mě se to nepodařilo dostat do limitace kvůli slabýmu vstupnímu signálu.
EDIT: podařilo, 21V max do zátěže 10Ohm každej kanál, 2x 22.5W do 10 Ohm. Při 5 Ohm na obou kanálech 17V max, takže 2x29W, zdroj kupodivu nepadá, až když to přetáhnu dost do obdélníků ( 20V maximum). Takže v souladu s tím co jsem napsal před tím.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 12:20 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já si jednou připekl předloktí při měření zesilovače. Jeden si ani nedovede představit, co těch pár wattů dovede.
Máš k osciloskopu proudovou sondu? Bylo by zajímavý vidět průběh proudu. Jo a nenapsal jsi při jaký frekvenci jsi to měřil. Výkonová šířka pásma je opomíjený a přitom důležitý údaj.
A taky bych rád viděl jaký z toho leze obdélník 10kHz.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 12:35 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Kodl: ja teraz riešim čisto teóriu pri parametroch, ktoré Ransom definoval vo svojom príklade.
Ransom: mám pocit, že sme už domotaní obaja. Pre uvedený príklad tých 150W chápem, ohmov zákon nepustí. keby už som tam šiel strkať 150W zdroj, tak určite by som ho minimálne otestoval, či tých 150W dá bez poklesu napätia. Ty si ale na začiatku spomínal, že ten zdroj musí byt "brutálny" a idealne s dvojnásobným výkonom a tomu práve nerozumiem. Uvedomujem si, že tie čínske zdroje často nedodajú, ale predpokladajme, že by som zohnal zdroj, ktorý by tých 150W trvalo dodal, bol by pre uvedený príklad dostačujúci na dosiahnutie plného výkonu?

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 12:44 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Neclovek: Musíš počkat, já teď nemám čas... Ale možná by zatím mohlo být závěrem, že by Ti Kodl doporučil ten svůj konkrétní zdroj, který s tím zdá se nemá problém...? Třeba ani zkratovku nemá (nebylo by od věci změřit mu U/I charakteristiku a zvlnění při zátěži).
Kodl: Nechceš to na jaře přivézt na poslechové klání zesilovačů? Já si to kvůli tomu kupovat nebudu. Můžeme udělat kategorii malých zesilovačů. Já bych proti němu postavil LM1876. Poslechneme, pohádáme se a pak se vožerem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 12:51 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Som síce veľmi netrpezlivý, ale celé to má čas, zatiaľ len zbieram informácie.
A na tú ožieračku môžem prísť aj ja? Poprípade aj skôr, napríklad okolo toho hádania...alebo ešte skôr a aj si niečo vypočujem.

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na čem momentálně pracujete
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 13:26 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jestli už ti bylo osmnáct, tak samozřejmě. Aspoň se něco přiučíš.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3826 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161 ... 192  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group