Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 01:15


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 11:22 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Nemá tady někdo praktickou zkušenost s různými systémy/výrobci/typy volně použitelných vysílaček? Hledám něco, co by spolehlivě fungovalo na nevelkém, ale hustě zabarikádovaném prostoru autovrakoviště. Dosah kolem 200m v hale (bývalý kravín, takže není plechová) a okolí, do sousední dílny a na vedlejší venkovní parkoviště. Není to velké, ale všecko je uvnitř zarovnané regály se železem a venku všude vraky. Chlapi tam zkoušeli supermarketové ruční CB a nějaké levné sady v pásmu PMR 446MHz a žádná sláva. Tak nevím, co (jestli vůbec něco) jim tam poradit. Teorie přitom naznačuje, že by se mělo hodit UHF pásmo, do kterého zrovna PMR spadá. Připadá mi to, že ta souvislá vrstva autovraků o rozloze půl hektaru všecko požere.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 11:49 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Tie vraky môžu robiť problémy asi viacerým vysielačkám.
Osobne mám skúsenosť s vysielačkami v linku. Na voľnom priestranstve sme boli v spojení na vzdialenosť cca 3km, keď vysielačky na seba "videli." Keď bol medzi nimi kopec, tak cca 1km. Používame ich pri obsluhe časomiery na hasičské súťaže a jeden zbor neďaleko aj na zásahy. Fungujú na VHF aj UHF.
https://www.aliexpress.com/item/Origina ... autifyAB=0

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 12:15 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Já mám baofeng UV5R, což už je výkonem mimo PMR a dokáže vysílat i na 145 MHz, ve volným terénu klidně i na 10km, po městě to funguje tak do kilometru. Jako bonus to má FM rádio, takže pro samostatnýho kuchače autovraků super záležitost :D . Na aliexpresu se dá koupit hodně pod 1Kkč kus, https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20180326020947&SearchText=uv5r a normálně funguje i proti obyč PMR, takže v zásadě by měla stačit jedna pro "velitele" a ostatní budou jenom poslouchat :lol: Ostatně ten UV82 je asi hodně podobnej, na příjmu to vydrží i několik dní, ale 5W výkonu při vysílání dá baterce zabrat. Já to mám přepnutý na 1W a je to oproti PMR až až.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 12:32 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Já mám slušné (parametry pošlu až z domu). Používám ve velkých objektech (školy atd.) s více patry (klidně 4) pti IT pracech. To železo ... to je otázka.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 12:41 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Kodl: A co na to Správa radiokomunikací? Nerad bych, aby jim tam jednoho dne přijelo auto s anténama. Bude to v provozu skoro furt. Je tam nejmíň deset lidí, co se potřebujou navzájem slyšet (příjem vraků, prodej dílů, sklad, autoservis, odtahovka, asistenční služby...). Koupený by to mělo být u nás oficko.
Nejspíš by stačilo vysílat na PMR, ale s vyšším výkonem. Ty nevyhovující, co jsem si od nich půjčil, machrují s dosahem 8 Km na volném prostoru. Na maloměstě jsme se s nimi dovolali na půl kiláku, ale mají vysílací výkon jenom 0,5 W a na tom vrakáči se s nimi nedá dovolat ani na 100m.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 12:57 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 říj 2008 20:31
Příspěvky: 334
Bydliště: Olomouc
Mám Intek MT 4000L , její výhodou bylo, že šla snadno přepnout do vyššího výkonu. Děcka měly MT 2020 a taky šly použít.
Intek MT-5050 jde přepnout na 4W, takže v pásmu PMR už by se s tím dalo dost daleko dovolat. cena je ale někde jinde než "do litru"
Možná by se našel obchod, kde by ti to zapůjčili na test (Elix), kdysi jsem tam měl známého, ale už odešel. Možná by stačila i ta 3030. Zkus jim napsat, třebase domluvíte.
Pokud kolem sebe nemáte nějaké fanatické pomerančové kecálky, tak by vás ani za přitopený výkon neměl nikdo naprášit. Oni vykecávají hlavně večer. Ale pokud už PMR používáte, tak asi místní situaci znáte.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 13:34 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Hofer 103
https://m.heureka.cz/vysilacky/hoffer-103/specifikace/

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 14:59 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 úno 2012 17:26
Příspěvky: 371
Bydliště: Brno
Kraj: ČR - Jihomoravský
Pánové, vřele doporučuju každému si nejdříve přečíst "Všeobecná oprávnění", protože to, co tady mnozí veřejně prezentujete, stojí od ČTU 50 litříků plus náklady na zaměření, což je dalších 30. Znám osobně dva lidi, co to už okusili. Takže radit VHF a UHF pásma je na přesdržku. Stejně tak vysílání vyšším výkonem. Oboje dokáže náš český, plně automatický ASMKS systém zjistit celkem přesně během zlomku vteřiny. A zvlášť pokud se tak bude konat opakovaně na stejném místě.
Nehledě na to, že vysílat 4W na PMR je prostě prasárna a beohlednost, protože zablokujete frekvenci pěkně daleko. A věřte, že vím o čem mluvím, jelikož jako držitel radioamatérské koncese se tomu věnuju spoustu let, a i stanici ASMKS, a zaměřovací vůz ČTU jsem si mohl prohlídnout zevnitř, a docela dobře a dlouho jsem si s pánama popovídal.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 15:13 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Právě proto se ptám. Prodejci nabízejí (u nás, ne v Číně) až 7W u UHF vysílaček, které jsou kompatibilní s PMR. Ale nikde se nedočtu o nějakých technicko-právních omezeních. Pamatuju si jen 4W u CB. A jak jsem psal, musí to být v trvalém provozu, tak aby z toho nebyl nějaký průser. Právě tak u VHF a UHF vysílaček se širším rozsahem nikdo nenapíše, co z toho je použitelné volně a co je na licenci.
Nemáš nějaký odkaz, kde to je srozumitelně a přehledně vypsané?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 15:45 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
PMR http://mujweb.cz/cb16/gpmr.htm a CB http://www.qsl.net/ok1tdu/gen_ctu.htm
ty baofengy nesplňují skoro nic. Ale používají je všichni (stačí někde na horách mrknout, co mají v kapse vlekaři a jinej personál).
Další možnost je, zaplatiti si nějakej kmitočet v licencovaným pásmu (80Mhz, 160MHz) na to se dají ty rádia taky koupit v řádu tisícikorun. U CB je problém v nízkým kmitočtu, pokud bude 3m anténa na autě, tak to chodí na půl okresu, ale ručka s půlmetrovým pendrekem bez uzemnění je slabota, ale na ty stovky metrů by to mohlo fungovat, mám tady třeba origo PMR Midland G5 a Alan K1, po městě mezi panelákama cca půl km, zcela legálně v rámci GP. Mezi horama ze železa jsem to netestoval.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 16:12 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
sagitarius píše:
Pánové, vřele doporučuju každému si nejdříve přečíst "Všeobecná oprávnění", protože to, co tady mnozí veřejně prezentujete, stojí od ČTU 50 litříků plus náklady na zaměření, což je dalších 30. Znám osobně dva lidi, co to už okusili. Takže radit VHF a UHF pásma je na přesdržku. Stejně tak vysílání vyšším výkonem.

Základní informace o produktu Vysílačky Hoffer 103 8 kanálů 38 PL kódů, tj. 304 kombinací pro volání schváleno pro provoz v ČR i SR (evropský standart PMR) dosah vysílačky - 3 km ... ta mnou zmiňovaná Hoferka je s tím půlwattem schválená ... tady snad problém není.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 17:08 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Prihováram sa (vzhľadom k priestoru použitia) za CB.
27 MHz prelezie stenami podstatne lepšie, než PMR.
Oveľa menej sú háklivé na zmenu polohy.
Nejaké roky sme s partiou po meste, okolí, okrese atd používali CB, na tie 4watty to šlo byt-byt dva-päť kilometrov no zároveň je v tom pásme už dosť veľké zarušenie.
Keby šlo nájsť v okolí nejakých CB používateľov a odskúšať.
PMR moc nerado z miestnosti na vzduch - nieto do ďalšej vzdialenej miesnosti :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 17:31 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
tatko Tom:
Já s PMR nemám problém i ve velké budově. Jen tam není tolik železa. Ale chtělo by to zkusit na místě. Asi to bude věcí kvality toho zařízení. Já tehdy pročetl tuny diskusí, než jsem si to Hoferky koupil.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 18:03 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Iste - voči našej PMR, s ktorou som bol na balkóne vysielal kamarát z letiska v Tužine - zhruba 12 km vzdušnou čiarou. No iné 2 km iným smerom s dvoma zhodnými PMR z okna do okna smola.
Pritom okolité domy presahovali iba o jedno poschodie.
Iná skúsenosť s dovoleniek vo Vydrovskej doline - 250-270 metrov akotak no stačilo sa trocha pohnúť a "ticho". Z tej drevenej horárne vľavo na lúku vpravo.
Obrázek
Výhody PMR - sú menšie, ľahšie, spravidla na tri baterky.
Pre dané použitie nemusia stačiť.
Mám viacročné skúsenosti s CB, nejaké kratšie s PMR, nejaké za 15 rokov s firemnými profi Motorolami, je mi jedno, čo si kto o tom myslí a tvrdí :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 19:37 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
sagitarius - pýtal sa na doporučenie vysielačiek, nie na legislatívu :)
Prešiel som si procesom žiadostí a schvaľovania vysielačiek Motorola DM4600 a DP4600 pre účely dobrovoľných hasičov s hasičskými frekvenciami, aby sme ich mohli oficiálne používať. Pol roka to trvalo :roll: :lol:

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 20:13 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
TT: Ale pýtal sa. Viď:
Právě proto se ptám. Prodejci nabízejí (u nás, ne v Číně) až 7W u UHF vysílaček, které jsou kompatibilní s PMR. Ale nikde se nedočtu o nějakých technicko-právních omezeních. Pamatuju si jen 4W u CB. A jak jsem psal, musí to být v trvalém provozu, tak aby z toho nebyl nějaký průser. Právě tak u VHF a UHF vysílaček se širším rozsahem nikdo nenapíše, co z toho je použitelné volně a co je na licenci.
Nemáš nějaký odkaz, kde to je srozumitelně a přehledně vypsané?

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 21:58 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 úno 2012 17:26
Příspěvky: 371
Bydliště: Brno
Kraj: ČR - Jihomoravský
OK, dnes už nemám čas, ale zítra sem dám linky na Všeobecná oprávnění. Musím je zase v počítadle najít a zkontrolovat aktuálnost.
Mimochodem, operovat tím, že na horách používá spousta lidí neschválená rádia, mi připomíná dětský výmluvy na základce- on to dělá taky....
Jenže on je taky podstatný rozdíl mezi použít na horách a pak jet domů, a používat to trvale na jednom místě.

Já bych viděl jako řešení buď PMR- podívat se ale po typech se čtrtvlnnou anténou (cca 16 cm) a ne s tím čudlem s nulovou účinností, a nebo pak ručku na "sdílené" frekvence. Ty jsou jen dvě s povoleným výkonem 5W, a tři s povoleným výkonem 1W na UHF, a stejně tak dvě s povoleným výkonem 5W a tři s povoleným výkonem 1W na VHF- ale mimo tyhle frekvence zásadně nevysílat!!!
Určitě ne ručky na CB, protože při délce vlny 11m má ten 30cm pendrek účinnost nula-nic. Na ručkách je totiž nejvýhodnější anténou "čtvrtka", tedy 16cm anténě na PMR by se účinností na pásmu CB vyrovnala anténa délky 2.75m!
Také si neplést uváděné výkony u PMR- mnozí výrobci udávají 0.5W (ale to je jen povolené maximum vyzářeného! výkonu). V reálu mnohé staničky nevyzáří ani desetinu povoleného výkonu, vzhledem k použitému konci (například) 0.2W a anténě -X dB. Takže špatné zkušenosti s jednou PMR ručkou nelze brát za bernou minci.
Ono tahle VF oblast je naprostá duchařina s předem nepředvídatelným výsledkem, a v naprosté většině případů nepomůže nic, než praktické zkoušky na konkrétním místě.

Osobně mám zkušenosti s již zmíněnou PMR Intem MT4000 (už dlouho se nevyrábí)- Z bytu v centru Brna na Rohlenku (vzduchem 16.5km), a z Babího Lomu- ropzhledny (Lelekovice u Brna) na Sněžku- 171km (s několika svědky).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 27 bře 2018 14:31 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 úno 2012 17:26
Příspěvky: 371
Bydliště: Brno
Kraj: ČR - Jihomoravský
Takže všeobecná oprávnění:
CB- https://www.ctu.cz/sites/default/files/obsah/ctu/vseobecne-opravneni-c.vo-r/7/11.2016-12/obrazky/vo-r07-112016-12.pdf
PMR- https://www.ctu.cz/sites/default/files/obsah/ctu/vseobecne-opravneni-c.vo-r/3/6.2016-9/obrazky/vo-r03-062016-09.pdf
Sdílené kmitočty- https://www.ctu.cz/1/download/Opatreni%20obecne%20povahy/VO_R_16_08_2005_28.pdf Zde jsou sdílené kmitočty právě i na ručky VHF 172MHz a UHF 448MHz (mimo jiné) s podmínkama a povolenými výkony.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 27 bře 2018 17:15 

Registrován: 18 črc 2015 19:45
Příspěvky: 45
Kraj: ČR - Liberecký
Tady jsou také nějaké informace.https://vseprozvuk.cz/jake-frekvence-lz ... odposlechy


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky
PříspěvekNapsal: 27 bře 2018 17:23 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Všem zúčastněným díky za cenné podněty!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group