Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 18:16


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Cín Sn60Pb40
PříspěvekNapsal: 25 zář 2020 14:37 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Já zas jen oznámím, že cín z hadexu přijechal. V zásilkovně čuměli na malou, nezvykle těžkou krabičku.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cín Sn60Pb40
PříspěvekNapsal: 25 zář 2020 16:08 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Sláva!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cín Sn60Pb40
PříspěvekNapsal: 27 zář 2020 10:15 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
K trubičkovým snpb z Příbrami mám jednu podstatnou připomínku, a to použitý tavidlo. Oproti Fuitinu mnohem hůř funguje, a zároveň hůř se čistí. Ale když není nic jinýho... Jak funguje polská varianta z TME netuším.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cín Sn60Pb40
PříspěvekNapsal: 03 říj 2020 22:16 

Registrován: 04 zář 2010 21:56
Příspěvky: 116
Kraj: ČR - Královéhradecký
Poprvé jsem na problém narazil asi před rokem a půl, když mi v jedné hradecké prodejně odmítli prodat olovnatý cín s poukazem na nařízení EU. V ostatních prodejnách tehdy bez problémů, tak jsem se během "přechodného období" kdy to inovované nařízení REACH nebo jak se to jmenuje už dávno platilo, ale nikdo nikde nevěděl že něco takového existuje, honem předzásobil asi čtyřmi kilogramy olovnatého pájecího cínu.
Jinak u vietnamců jsem narazil na cín podle nálepky údajně olovnatý, ale ve skutečnosti bezolovnatý. Byl laciný, ale taví se při teplotě jen o pár stupňů nižší než očko trafopájky. V práci nám taky koupili bezolovnatý cín, ale kupodivu rozdíl je jen minimální a na hranici rozeznatelnosti. Zkrátka nějaká lepší slitina a naděje do budoucnosti.
Celé nařízení EU je samozřejmě blbost na entou a od té doby ve všech volbách volím zásadně Okamuru :twisted: Živnostník ten cín může koupit ale nesmí vlastně na nic použít, protože RoHS. Zatímco domácí kutil ten olovnatý cín nutně potřebuje na opravy starších zařízení vyrobených v době kdy o takovéto pikačovině neměl nikdo ani tušení, které se při snaze použít bezolovo s vyšší teplotou tavení spolehlivě zničí.
Ale budoucnosti bych se zas tak moc nebál. Za komunistů tady byla železná opona, ale elektronika ze západu byla na burzách bez problémů dostupná - jen holt zatraceně drahá. A stejně to dopadne i dnes, kde bude poptávka, bude i nabídka a vstanou noví vexláci.
Třeba v jednom obchodu mi řekli - podívejte se po kapsách, možná tam máte jízdenku z autobusu, MHD, vlaku, na ni nějaké IČO určitě najdete a mě je jedno co do toho formuláře napíšu :D Další šoumeni už plánují, jak rozjedou šedý kšeft s cínem z Číny a z Ukrajiny. A nemám to nijak ověřené, ale odsud je do Polska kousek a možná by stálo za pokus ověřit tamní zdroje.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cín Sn60Pb40
PříspěvekNapsal: 04 říj 2020 08:11 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Problém u trubičkovejch pájek je tavidlo, a jak Příbram, tak Polskej cinnol je nemají moc dobrý. Olovnatej cín se může furt používat, třeba letectví, zdravotnictví a pod. Jak by jsi chtěl připájet anténu (z úseků koaxu v laminátové trubce) na kterou chce záchranka a hasiči atest do -40°C ? tam bezolovnatej cím už je dávno v prachu, a to doslova.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cín Sn60Pb40
PříspěvekNapsal: 05 říj 2020 14:36 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Nevím, co by měl s bezolovnatou pájkou pořídit Okamura. To totiž vůbec není výhradní záležitost EU. Certifikát RoHS vyžaduje na dovážené vyrobky i Rusko nebo Bělorusko, prosazuje se to právě tak v Číně, Koreji, USA, Austrálii nebo v Japonsku.
Ono je zvykem furt na něco plivat bez rozmyslu. Nebejt řady ekonařízení v nedávné minulosti, dodneška bychom měli okolí silnic nasycené tetraetylem olova, žrali bychom polychlorovaný bifenyly a dejchali kyselinu siřičitou. Jedině že to dnes překmitlo do opačného extrému. To je běžný jev.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cín Sn60Pb40
PříspěvekNapsal: 05 říj 2020 15:51 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Když ten nacistickej Polojaponec má tak jednoduchá řešení pro všechno, není potřeba se zamýšlet, viník je jasný...

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cín Sn60Pb40
PříspěvekNapsal: 16 říj 2020 16:11 

Registrován: 04 zář 2010 21:56
Příspěvky: 116
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já zase mám spoustu výhrad k politikům co sami o sobě velkohubě prohlašují že jsou z "demokratického tábora", přitom pro ně platí že "podle skutků poznáte je". Každý z nás může volit kteroukoliv stranu a kteréhokoliv politika a nemám ani ve zvyku soudit morální úroveň lidí podle politických preferencí. Takže zpět k cínu a olovu.
Nařízení RoHS platí už myslím víc jak desetiletí a o něj se v této diskusi nejedná. I když je to problém, protože slitina 60% cínu a 40% olova, jak je teoreticky známo a prakticky vyzkoušeno, má vlastnosti dokonale vhodné pro měkké pájení. Možná je to s čistým cínem tak nějak splnitelné pro spotřební elektroniku s životností plánovanou na tři roky a velkosériovou tovární výrobu, ale ne pro opravy starších přístrojů které nejsou stavěné na bod tavení pájky vyšší o nějakých 40 - 50 stupňů a pro domácí kutění.
Takže mícháš dvě věci do kupy - nevadí mi samotné dávno platné RoHS, ale před dvěma lety přujaté inovované nařízení REACH, zakazující maloprodej pájek SnPb malospotřebitelům. Pro životní prostředí je to naprosto zbytečné a nic nepřinášející, protože množství takto spotřebovaného olova bude zanedbatelné. Zato nekonečná smršť nařízení z EU zakazující kdejakou činnost a kdejaký výrobek, se kterým dosud nebyl za sto let jediný prokazatelný problém, ve spojením s ignorací skutečně závažných problémů, prostě dokáže naštvat svými dopady nejen mě, ale stále větší počet lidí. A je to začátek konce EU. Takže když to shrnu - dokud mi EU bude zakazovat pájet v rámci domácího kutění cínem SnPb a přitom uprchlická krize se bude řešit stylem z jednoho kresleného vtipu " není třeba opravovat střechu, stačí napršelou vodu rozdělit do partají podle kvót", tak budu volit toho fašistického polojaponce a nestydím se za to. Nemusí se vám to líbit, můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je asi tak všechno co s tím můžete dělat :mrgreen:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cín Sn60Pb40
PříspěvekNapsal: 16 říj 2020 16:49 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Dobrý. A odteď prosím již bez politiky. Ta patří na jiné diskuze. Jinak začnu mazat.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cín Sn60Pb40
PříspěvekNapsal: 19 bře 2023 19:35 

Registrován: 29 srp 2021 17:34
Příspěvky: 1
Bydliště: Čermná nad Orlicí
Kraj: ČR - Královéhradecký
Podle všeho se jedná pouze o kšeft. Potřebují pouze aby se neopravovaly starší zařízení a každýho donutí koupit nový drek. To je vše co k tomu mohu dodat.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cín Sn60Pb40
PříspěvekNapsal: 19 bře 2023 20:10 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Pane - konšpiračné servery a sránky sú inde. Sem ste sa (svojim prvým príspevkom) dosť netrafil.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cín Sn60Pb40
PříspěvekNapsal: 09 dub 2023 14:26 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Kdyby náhodou:

https://aukro.cz/mekka-pajka-7032339058

https://aukro.cz/mekka-pajka-7032339002

https://aukro.cz/mekka-pajka-7032338735


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group