Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 10:16


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Regulace basů korekcemi a nebo biamp
PříspěvekNapsal: 28 čer 2021 08:03 

Registrován: 14 říj 2014 10:51
Příspěvky: 99
Kraj: ČR - Středočeský
Abyste rozuměli-audio mne baví ve vztahu k možnostem a vlastnostem lidského ucha, neumím si navrhnout bedny ani zesilovač.....
Jeden borec někde zmínil, že basovou část reguluje samostatným zes. stupněm, na středy a výšky má druhý. Zkusil jsem náčrtek, chápu to asi tak správně, ten rozdíl? (Ten spodní ve smyslu, že se reguluje hlasitost do basáku, jistě)


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulace basů korekcemi a nebo biamp
PříspěvekNapsal: 28 čer 2021 09:37 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Nehovoril ten borec skôr o aktívnom delení? Signál rozdelí pred zosilovačmi na basovú a stredovýškovú sekciu a každý zosilovač zosiluje len túto časť signálu pre dané pásmo.
Signál pred zosikmi sa delí najčastejšie cez aktívnu výhybku alebo DSP.
Využívať korekcie na nejakom predzosiku na aktívne delenie mi príde nezmyselné. Ešte by som pochopil jeden zosilovač stredovýškovú časť na fullrange a druhý zosilovač so stiahnutými výškami a stredmi len pre basovú časť.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulace basů korekcemi a nebo biamp
PříspěvekNapsal: 28 čer 2021 10:59 

Registrován: 19 srp 2013 18:33
Příspěvky: 20
Bydliště: Vysoké nad Jizerou
Kraj: ČR - Liberecký
Vzhledem ke zdvihu celého pásma to bez DSP bude špatně i v případě aktivního řešení. Asi by to nějak omezeně šlo použít v případě hodně nízkého dělícího kmitočtu a malé korekce.

Citace:
kazzatel napsal:
Mládenci, všechny běžně zapojené korektory fungují naprd, protože zbytečně spolu s okraji pásma vytahují i střed pásma, což vám způsobí na basech huhlavost a rozplizlost a na výškách uječenost. Korekce by se správně měly používat jen k zdůraznění vyložených okrajů pásma, tj. pod 100 Hz a nad 10 kHz. Nejlepší řešení vymyslel kdysi dr. Sýkora a já ho použil v předzesilovači DPA 550, který jsme společně připravovali začátkem devadesátých let pro tehdejší Svazarm ( který mezitím zanikl, byvše " zprivatizován " svým ředitelem Pražanem ).
Korektor chodí excelentně a já osobně neznám nic lepšího. Obě pásma můžete přepnout na klasický průběh ( poloha V ), který je ale posunut hodně ke krajům pásma, nebo na " rezonanční " průběh ( poloha Z ), kdy jsou zdůrazňovány jen vyložené okraje pásma.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulace basů korekcemi a nebo biamp
PříspěvekNapsal: 29 čer 2021 08:20 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Koroš:
Co popisuješ, je aktivní dělení. Tam se změnou zesílení neregulují basy, ale srovnávají se navzájem citlivosti repráků. Dělá se to tak u vícepásmových beden, nebo u sestavy se subwooferem. Celé to ale není takhle triviální, je to stejně složité jako ladění pasivní výhybky.
Ty grafy máš v principu správně, pouze ten u korekcí má ve skutečnosti jiný průběh.

Zapojení korekcí se používá několik a jejich reálných průběhů spousta. Jsou korektory se zdvihem skoro 20dB na koncích, jsou korektory se zdvihem 5dB. Některé mají tvar přesýpacích hodin se středem kolem 1kHz, některé ovlivňují jenom okraje pásma. Lepší vintage zesilovače mívaly u korekcí přepínač mezního kmitočtu, takže se dal průběh vybrat. Autorádia a AV receivery mívají troj- nebo čtyřpásmový parametrický ekvalizér.

Moje zkušenost je, pokud možno se bez korekcí obejít úplně. Nahánět korekcemi špatné repráky je zoufalství bez naděje na rozumný výsledek.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulace basů korekcemi a nebo biamp
PříspěvekNapsal: 29 čer 2021 08:47 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Korekce a ekvalizéry jsou opravdu spíš k tichýmu poslechu (pokud není kvalitní fyziologická regulace hlasitosti - Loudness), nebo k úpravě horší nahrávky s nedostatkem basů nebo výšek. Částečně tím lze pomoct na basech nebo výškách bednám. Opravdu tím ale nelze doekvalizovat vyloženě špatnou bednu. V dnešních dobách nás mnoho výrobců receiverů s DSP sice přesvědčuje, že s pomocí jejich jednoduchých systémů nám stačí jakýkoli repráky a umíme udělat slušný zvuk, ale není to tak. Nefunguje to. Korekcemi nejde udělat z blbých repráků dobrý.
Vím, že na tohle se Koroš neptal, jen jsem tak nějak ještě doplnil ransoma.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group