Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 12:53


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Krásné stereo z reprosoustav?
PříspěvekNapsal: 27 dub 2023 09:01 

Registrován: 18 lis 2022 13:10
Příspěvky: 61
Kraj: ČR - Středočeský
Čauky odborníci.
Poslouchal jsem jednou v dílně radio na repra Tesla položené na stole. Zážitek ze sterea byl obrovský.
V pokoji, kde mám jiné bedny 2,3 metry od sebe, je při hledání místa toho správného poslechu zážitek nic moc. Za problém bych označil špatnou akustiku standartního panelákového pokoje a nižší provozovanou hlasitost. Jak je to ještě s tím, že reprobedny dojem prostoru buď umí, nebo ne. Dík.
Pozn: Nějaká zvukově testovací CD mám, jen je neumím použít.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Krásné stereo z reprosoustav?
PříspěvekNapsal: 27 dub 2023 13:31 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Vnímání směru a lokalizace u zdroje zvuku v reálu je brutálně složitá věc, která se z reproduktorů nedá přesně napodobit. Dá se vytvořit více nebo méně zdařilá imitace, někdy proti přirozenému zvuku i dost zvýrazněná (hyperrealita). Jednou z mnoha věcí, která k tomu přispěje, je zvýraznění části akustického pásma cca kolem 3kHz. Naopak odrazy v místnosti tu iluzi můžou narušit, nebo ji přestrčit v prostoru jinam (nafázováním, zpožděním).
Takže vintage bedny s nevyrovnaným a neučesaným zvukem se můžou (spíš nahodile než záměrně) trefit svou uječeností zrovna do souladu s prostorem a vyvolat úžasný stereo efekt. Jinde ti to může prostor naopak sežrat a těm bednám už zbyde jen ta uječenost.
Pak se tomu dá pomoct výběrem vhodné směrovosti repráků, případně jejich natočením vůči poslechové ose - to se tu už opakovaně probíralo.
Obecně by měly být bedny co nejdál od bočních stěn.

Bývá kolem téhle problematiky dost dohadů, protože někdo lokalizaci přeceňuje, jiný ji ignoruje. S živou hudbou to mnoho společného nemá (postav se před akustickou kapelu a zkus se zavřenýma očima přesně lokalizovat jednotlivé nástroje a hlasy - nejde to), nicméně poslech nahrávky je zase něco jiného. Jestli tam ale zvukový mistr tu směrovost a prostorovost skutečně vytvořil, nebo jestli si ji tam snažíme dodělat, jako když dokořeňuješ hotový guláš - těžko soudit.
Každej si může nalézt, co má rád. Hlavně se s toho nezbláznit a nehádat se, že tamburína v Aqualungu od Jethro Tull má hrát asi tak 30° vlevo od středu, a zeshora, asi tak jako je Slunce v poledne koncem léta (byl jsem toho nechtěným svědkem).

Úplně nejúžasnější stereo efekt dosáhneš vzájemným přefázováním repráků. Sice to hraje na píču, ale zato slyšíš některé zvuky daleko mimo prostor mezi reprákama. A při šikovném odrazu třeba i někde za ramenem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Krásné stereo z reprosoustav?
PříspěvekNapsal: 30 dub 2023 12:59 

Registrován: 18 lis 2022 13:10
Příspěvky: 61
Kraj: ČR - Středočeský
Moc dík ransom. Takové vysvětlení osvobozuje. Ač nerad sluchátka, zvykám si na ně a střídám to.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Krásné stereo z reprosoustav?
PříspěvekNapsal: 30 dub 2023 13:45 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
..."jejich natočením vůči poslechové ose" - mne v obývačke veľmi pomohlo natočenie osí reprosústav PRED miesto posluchu. Pokiaľ boli rovnobežne so stenami - stereo moc nebolo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Krásné stereo z reprosoustav?
PříspěvekNapsal: 30 dub 2023 16:01 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já tohle sice neřeším, ale ano, protnutí os beden před posluchačem je poměrně často diskutovaná praxe. Domnívám se, že se tak v první řadě omezí odrazy od bočních stěn místnosti.
Já mám kolem těch směrových fantomů při reprodukci svou vlastní teorii. Ale ta je čistě empirická a nechci s ní vyvolávat hádky nebo být za kreténa.

Občane, já sluchátka rád. Ne denně, ale tu a tam si je nasadím s chutí. Musejí mít vlastnosti dobrých bot. Tedy aby si člověk ani neuvědomoval, že má něco na kebuli. Otevřená sluchátka s hodně velkými náušníky. Materiál prodyšný, aby se ucho nepotilo. Lehká, abych si při pohybu hlavy nehnul s krční páteří. Přítlak právě tak, aby držela na místě, ne aby se mi odkrvilo temeno. No a že to ty moje brblátka dovedou, tak si vždycky s potěšením všimnu i té lokalizace. Přestože ji jinak (na bedny) neprožívám.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Krásné stereo z reprosoustav?
PříspěvekNapsal: 01 kvě 2023 11:51 

Registrován: 18 lis 2022 13:10
Příspěvky: 61
Kraj: ČR - Středočeský
No já jenom chtěl, abych právě nemusel mít na hlavě sluchátka, aby to uměly bedny v blízkém poli. To ony asi umí, ale fajnová dvoupásma zase nebudou úplně malá. Prostě nemám místo. Sluchátka mám Grado.
Mám ještě jednu věc. SPOTIFY. Jsem stárnoucí pán a má to výhodu, že nemusím řešit kmitočty nad 10 kHz. Zato středy určitě. Dva roky jsem věděl :lol: , že nebudu poslouchat hudbu z mobilu ani z PC. Pak jsem ale objevil apk Shazam a poté mne to dotlačilo až ke Spotify. Běžící synchronizovaný text s písničkou je pro mne zdrojem velkého nadšení. Takže si chci zkusit kvalitu základní, premium, proti tomu nahrávky z Ulož to a flac + mp3 od Supraphonu. Plus nahrané přes zvukovou kartu. Dvě písně mám takto ve všech provedeních. Přehrávat se bude přes mobil, audiopřehrávač, CD přehrávač.
Dejte tip, co mám sledovat, ať se do toho nezamotám a je to k něčemu. Dík.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Krásné stereo z reprosoustav?
PříspěvekNapsal: 01 kvě 2023 16:01 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
co znamená "nebudou úplně malá"? Jakej máš limit? Na tohle jsem nějakou dobu používal ZV240 http://repromania.net/forum/viewtopic.php?f=61&t=8452&p=81613&hilit=ZV240#p81613 a ty mi přišly velký, tak mám na stole 2l minibedýnky dle projektu "Helium" z techtalks http://repromania.net/forum/viewtopic.p ... lit=helium - sice ani jedno není tak "direkt" jako sluchátka, ale mě to celkem vyhovuje.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Krásné stereo z reprosoustav?
PříspěvekNapsal: 04 kvě 2023 18:23 

Registrován: 18 lis 2022 13:10
Příspěvky: 61
Kraj: ČR - Středočeský
kodl píše:
co znamená "nebudou úplně malá"? Jakej máš limit? Na tohle jsem nějakou dobu používal ZV240 http://repromania.net/forum/viewtopic.php?f=61&t=8452&p=81613&hilit=ZV240#p81613 a ty mi přišly velký, tak mám na stole 2l minibedýnky dle projektu "Helium" z techtalks http://repromania.net/forum/viewtopic.p ... lit=helium - sice ani jedno není tak "direkt" jako sluchátka, ale mě to celkem vyhovuje.

Pro mne jsou lákavé Dali Spektor 1 a čekám, kdy je dá někdo na bazar. Bohužel.
Při vší úctě k amatérským konstrukcím si netroufám na žádný hromadně nevyzkoušený projekt.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Krásné stereo z reprosoustav?
PříspěvekNapsal: 04 kvě 2023 23:18 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
jako tohle? https://reprosoustavy-reproduktory.heur ... ecifikace/
ty kecy samozřejmě neber vážně.
Víš aspoň co je v tom za repráky, a jestli je tam něco víc než jenom kondenzátor u výškáče? Pokud na obě otázky odpovíš ano (už jsem ti našel i tu výhybku, bipolární elektrolyty, low cost https://youtu.be/ueNnWewcENw?t=177) tak se možná tohle bude blížit "hromadně nevyzkoušenýmu projektu" :lol: co je hromadně vyzkoušený? 1000ks? A co je doopravdy změřený, většina našich výtvorů nebo ta laciná spotřebka? Zkus trochu přemejšlet o tom, proč to vyrábí výrobce a jaký má priority, a proč si ty bedny naopak děláme sami, i když nejsou levnější. Pak ti to možná celý dojde.
Ale těm tvejm vysněnejm reprákům: našel jsem milion keců a aspoň kousek měření: https://www.hifi-voice.com/testy-a-rece ... -spektor-1 sice ne komplet směrovky, ale aspoň něco. Zkus si to srovnat s tím, co jsem postl u projektu helium, a hned uvidíš, že 1.) 59Hz -3db je sen výrobce, ne li sprostá lež.
2.) při tom měření v ose to má 3db propad mezi 2.5-4kHz, možná jenom v ose, ale to se pozná až ve chvíli, kdy to někdo doopravdy změří. Další věc je nárůst úrovně nad 10kHz, což často dělá nepříjemnej ostrej zvuk, ale zase, možná je to jenom v ose...
Na komerci za takhle málo peněz to asi nebude extra průser, kup to a dovez na sraz, ať ti to můžem pomluvit :)
Když si vezmeš jenom materiál na Helium, tak nejsi na výrazně nižších penězích, a to pořád nemáš skelet s povrchovkou...


Naposledy upravil kodl dne 05 kvě 2023 08:43, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Krásné stereo z reprosoustav?
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2023 07:03 
Řádný člen

Registrován: 26 led 2022 11:08
Příspěvky: 216
Bydliště: Brno
Kraj: ČR - Jihomoravský
http://repromania.net/forum/viewtopic.php?f=9&t=5765

_________________
saigaholic


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Krásné stereo z reprosoustav?
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2023 08:09 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Dle osovýho měření ty Dali stěží zahrajou 70Hz...ale vzhledem k tomu, že se nejednalo o měření v anechoidní komoře, ani nebylo složený z měření v blízkém a vzdáleném poli, nelze měření spodku brát jako důvěryhodné.
Další věc je to, že nevíme, jakou osu výrobce určil za poslechovou. Může to být přímo os soustavy, ale taky 15,20,30° stupňů horizontálně. Tam to pak může být úplně rovný, ale taky nemusí. To jedno měření nám prostě téměř nic neřekne.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Krásné stereo z reprosoustav?
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2023 15:16 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Tady to máš změřený pořádně:
https://www.audiosciencereview.com/foru ... ker.25063/


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Krásné stereo z reprosoustav?
PříspěvekNapsal: 06 kvě 2023 06:06 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
To je mazec. Co by taky člověk za ty prachy čekal?
"- DALI SPEKTOR 1 přináší principy zvukového designu DALI do nové cenové kategorie a otevírá tak možnost mnoha novým milovníkům hudby a filmů zažít svůdnost skutečného Hi-Fi. Získání takového výkonu Hi-Fi z reproduktoru v této cenové kategorii si vyžádalo nejen veškeré naše zkušenosti a know-how, ale také hodiny a hodiny strávené v poslechové místnosti, vylepšováním konstrukce měničů a crossoverů, aby byl vytvořen dokonalý zvukový výkon.
- DALI SPEKTOR 1, stejně jako všechny reproduktory DALI, byl navržen v souladu s našimi základními akustickými a elektroakustickými principy a pevným přesvědčením, že čistota a autentická, poctivá reprodukce zvuku vás ještě více přiblíží plnému dopadu živého hudebního zážitku..."

Ale i taková sbírka vad si jistě najde spokojené uživatele. Jako jakákoli jiná sbírka vad.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Krásné stereo z reprosoustav?
PříspěvekNapsal: 06 kvě 2023 07:41 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Tak za 6300Kč asi člověk nic moc lepšího chtít nemůže. Nějaká opravdu dobrá bedna to dle měření není, ale není to ani pohroma typu ARS1014. Člověka jen vždycky pobaví ty pohádky, co umí vyplodit recenzenti...jak skutečně umí problémy otočit v klady.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Krásné stereo z reprosoustav?
PříspěvekNapsal: 06 kvě 2023 09:19 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
V praxi to může být tak, že právě některá z těch vad ve středním pásmu bude pro někoho atraktivní.
Hele, já delší dobu přemýšlím, že bych koupil na Alíku tyhle 5" prcky. Jen tak pro prdel. Kdo chce spolupracovat na recenzi a dodat komplet měření?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Krásné stereo z reprosoustav?
PříspěvekNapsal: 06 kvě 2023 13:03 

Registrován: 18 lis 2022 13:10
Příspěvky: 61
Kraj: ČR - Středočeský
Rozhodně s vámi souhlasím. Ty Dali byl příklad a pak mi došlo, že při hmotnosti 2,6 Kg/ks a trochu přidání na basech (i pro velmi blízký poslech) by se jistě bedna rozvibrovala. Ale dovolil jsem si kdesi napsat posudek na Polk Audio S 15e v tomto znění: Jsem si je kdysi koupil pro radost. Spíše byly v pozadí, až jsem je připojil k novému Marantz PM 6007. Zvuk je pevný, rychlý, neupejpavý. Čistý a nezabarvený. Asi poněkud na efekt, basuje to. Na mládežnický poslech pop music OK. Žádné rezonance korpusů. Pozn: Dají se koupit za stejnou cenu jako Dali. Dál bych to asi neřešil, z mé strany. V návaznosti na toto nové vlákno právě o tom měření. Pořád to bude o tom, co naše uši -nervy snesou a co jsou schopny tolerovat.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group