Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 20:25


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 06 lis 2012 14:22 

Registrován: 04 říj 2009 07:12
Příspěvky: 379
Bydliště: Luhačovice
Kraj: ČR - Zlínský
Tak - asi je docela dobře možné, že si někdo z vedení firmy uvědomil, že si serou do vlastního hnízda a už začali dělat solidně, to je docela možné. Ale víš jak je to, Thalete - dvakrát do stejné řeky nevstoupíš...
Koneckonců to vidím sám na sobě, co jsem si vlastní vinou způsobil a stal se tak pro řadu lidí, co mě znají, částečně nedůvěryhodným. Fakt je, že zadaná práce byla odvedena vždycky tak, jak je u mě zvykem, to jest perfektně a ještě s nějakou přidanou hodnotou ve formě např. výměny zoxidovaných DIN zásuvek, i když to třeba majitel výslovně nepožadoval, udělal jsem to na vlastní náklady, protože jsem viděl a slyšel, v jakém stavu zásuvky jsou. No, ale díky tomu, že jsem si toho nabral jak vůl na rohy, jsem nestíhal a to mi způsobilo spoustu problémů. Krom toho mám svoje zdravotní potíže, které jsou jak aprílové počasí, musel jsem se přestěhovat /což je snad horší, než vyhořet/ k osmdesátileté mamce, která už některé věci nezvládá a tak...
Díky tomu, že jsem musel přestěhovat celý sklad a to sakra rychle, mám zatím ve všem dost bordel, nemůžu spoustu věcí najít, protože mi se stěhováním pomáhala ségra, která ví prd co je co, cpala všechno bez ladu a skladu všude, kde bylo místo a tak při hledání něčeho musím pozotvírat a prohrabat spoustu krabic, než najdu, co jsem potřeboval, což mě strašlivě zdržuje. V současném stavu mi repase a úpravy AZS217 netrvá čtyři hoď ky jako obvykle, ale osm, protože ty další čtyři jenom hledám, zákazníkovi účtuju pochopitelně pouze čtyři. No ale do Vánoc bych v tom chtěl udělat trochu pořádek, aby moje práce byla aspoň trochu efektivní.
Jsme na to teď dva, pomáhá mi jeden moc šikovný elektro-průmyslovák se stejnou zálibou jako já, tzn. elektroakustikou a vším, co s tím souvisí. Sice taky nemůže dělat furt, musí se občas i učit, psát elaboráty do češtiny, s čímž mu zase pomáhám já, na střední jsem se v tom docela vyžíval a krom ostatních předmětů mu elektronika a angličtina leze do hlavy sama, což je obrovská výhoda, krom toho se toho dost při mně naučí, takže počítám, že jestli neposere ostatní předměty, tak bude maturovat excelentně.
Alexovi, páč je chudej študent jsem slíbil EI trafák ze subu Magnatu, tuším model Beta 300, ale zatím jsem ho ještě nenašel, zato jsem našel dva asi 150VA EI trafáky ze subwooferů Magnat Omega 300, vůbec netuším, kde jsem je vzal :-), ty mají ale pro TDA7293 moc vysoké sek. napětí, ale jinak by cca 120W koncák utáhly jak malinu. Krom toho jsem ještě našel originální subbasový 12" výborný reproduktor do Omegy 300, celou pásmovou propust, IR dálkové ovládání hlasitosti s motorovým potenciometrem ALPS, ale nenašel jsem dálkáč, takže by to chtělo učící se univerzál.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 07 lis 2012 08:12 

Registrován: 16 bře 2011 22:36
Příspěvky: 7
Kraj: ČR - Plzeňský
:-)


Naposledy upravil gom556 dne 21 pro 2012 07:17, celkově upraveno 2

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 28 lis 2012 08:34 

Registrován: 04 říj 2009 07:12
Příspěvky: 379
Bydliště: Luhačovice
Kraj: ČR - Zlínský
Tak co, mladej, už to chodí s tou TDA7293? Bylo v balíčku všechno, co jsem slíbil?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 28 lis 2012 13:52 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Dělá na tom. Nedávno jsem mu online dělal první nástřel návrhu tišťáku v eagle. Moc mu to nešlo.
Snad to dá brzo dokupy.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 28 lis 2012 19:06 

Registrován: 04 říj 2009 07:12
Příspěvky: 379
Bydliště: Luhačovice
Kraj: ČR - Zlínský
Ježišmarjá já vůl!!!
Zapomněl jsem Alešovi poslat navinutou tlumivku ze smaltovaného drátu 1,25mm. Hned zítra ji namotám, dám do bublinkové obálky a pošlu.
Petře, až budete dolaďovat ten plošák, tak pamatuj na místo pro tu tlumivku, bude mít průměr okolo 10mm a dvacet závitů, což je při průměru drátu 1,25mm nějakých 25mm a tlumicí odpor 4R7/2W dej nikoliv dovnitř tlumivky, ale vedle - tyhlety odpory mají totiž železné čepičky, odpory TR224, které dáváme v Aldaxu dovnitř tlumivek, mají čepičky mosazné.
No, ostatně - když se to tak vezme kolem a kolem, tak na desce může zůstat jen Boucherot 4R7/2W + 0,1uF/250V a tlumivka může být i s odporem připájená u výstupních svorek /samozřejmě v sérii s plusem výstupu/. Přitahovací trámeček pro švába je velmi pevný, je to nějaká elektronová slitina, tak bacha při dotahování přes pouzdro, ať ho nerozdrtíte. Izolační podložka je poslední zbytek výborného Sarconu, co jsem v šuplíku našel, je lepší, než bílý Kerafol.
Kondenzátory 0,22uF/250V jsou určeny na vf blokování ss výstupu zdroje /paralelně k elytům/. Oba druhy svitkových kondů jsou Roedersteiny R66, odpory drát 2W.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 29 lis 2012 13:34 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Díky za info. Škoda že to nemám v pazdrátkách přímo. No dávat odpor do tlumivky může být sice elegantní, ale jsou věci, které bych nedělal ani kdyby to šlo. To je přesně tenhle případ. Slušně, jako člověk! :-) Ještě tohle téma linknu alexovi, ať si to taky přečte a neudělá něco zbrkle.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 04 pro 2012 23:33 

Registrován: 04 říj 2009 07:12
Příspěvky: 379
Bydliště: Luhačovice
Kraj: ČR - Zlínský
Petře, nebylo by lepší, kdyby si klučina v EZK koupil holý plošňák s dokumentací na modul KMD7294, osadil to běžnými součástkami a místo 7294 tam zapájel 7293 s uštípnutými vývody 5 a 11?
Ten plošňáček má 6 x 4,6cm, takže je v níže popsaném provedení relativně velmi levný, má totiž nepájivku, potisk, cínový hal a je vrtaný. Deska s dokumentací se jmenuje EZK151-7294 a stojí 59Kč - za tyhle peníze nestojí za to se s tím babrat doma.
Dodatečné věci, které jsem doporučoval a které na tuto hotovou desku nevejdou, lze dát i na výstupní svorky či výstupní reproduktorový konektor zesilovače. Hlavně nezapomenout těsně u pouzdra uštípnout haxny 5 a 11, jinak 7293 exploduje.
Já ty destičky mám sice doma dvě, ale plánuju s nimi a s TDA7293 udělat takový slušně vybavený minizesilovač asi 2x100W pro nejrůznější účely - asi tak čtyři mic vstupy, dvě stereolinky, všude třípásmové korekce, jeden aux post pro hall, master a hlavně účinný a nevypnutelný limiter :-) Například do zkušebny by asi bohatě stačil.
Neudělal jsem si pro sebe a vyloženě pro radost z bastlení nic už nejméně deset let a pěkně mě to sere....


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 pro 2012 22:50 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Jo, dobrý nápad. Jen jestli není pozdě. Kluk nějak šetří asi na nesprávném místě, a jestli má doma kuprák a leptačku, tak asi nic nekoupí. Koukal jsem na to pro mě ne zrovna líbivé můstkované řešení. Dva kusy bych také vzal do mého snad rok starého nedodělaného projektu 2.1 soustavy.
Pokecáme, uvidíme...

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 09 dub 2013 23:14 

Registrován: 27 kvě 2010 08:47
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Díky za tohle výživné téma, hlavně první sinclairův příspěvek je výborná kuchařka. Chystám se taky na stavbu, sice pořád váhám, že místo 2xTDA použiju stavebnici z EZK s LM4780 kvůli jednoduchosti nebo je lepší se držet TDAček? Budu to používat jak ve stereu doma, tak v můstku na koncertech/ve zkušebně.
Chtěl bych ještě znát Váš názor na ekonomickou stránku věci. Odhadem se to dá postavit za cca 3000Kč. Dneska jsem na bazaru viděl QSA 600 a Omnitronic P-500, u obou bylo taky právě 3000Kč. Vím, že jsou to low-endové značky, ale za stejnou cenu nabízejí dvojnásobný výkon. Cenu za svou práci nepočítám, je to zábava, ale přesto, pokud to není ekonomicky alespoň trochu výhodné, ztrácí se moje nadšení pro věc.
Díky


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 09 dub 2013 23:56 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
QSA i Omnitragic jsou krámy. Nějaký výkon z toho sice vyleze, ale spolehlivost a životnost je dosti smutná. Zvuk také nenadchne. LMka ani TDAčka také nejsou nějak hyper-super, ale když to uděláš poctivě tak to fungovat může a to i celkem spolehlivě pokud to nebudeš týrat. Jen je třeba mít na paměti že to nejsou zesilovače ozvučovací, ale zesilovače pro lepší spotřebkové audio. Pokud třeba vezmeš zesilovač se dvěmi TDA7293 paralelně (viz datasheet) tak si nechá při celkově dobře udělané konstrukci doma líbit hodně, zvládne to i malou párty pokud obsluha nemá nějaký mozkově.-duševní problém. přesto bych se do zkušebny podíval po něčem jiném.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 10 dub 2013 11:17 

Registrován: 27 kvě 2010 08:47
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Dva stereo zesilovače z TDAček už ve zkušebně máme, takže vím, že na ozvučení kapely na pódiu ani zdaleka nestačí, kocertem jsem myslel hraní v kavárně :) . Oba jsou ale lajdácké konstrukce, nedostatečně chlazené a trafo jen 100VA na 2 TDA, možná je to slabé trafo důvodem, proč jeden z nich už 7 let hraje v nevytápěné zkušebně a grilovačky bez jediného zaváhání.
Teď už chci ale něco trochu definitivnějšího. Pokud bude TDA/LM (tentokrát už postavené pořádně) spolehlivější oproti QSA/Omnitronic, pak je rozhodnuto a budu stavět. Teď už zbývá jenom moje dilema, jestli se držet odzkoušených TDA nebo zkusit LM4780, na které čtu taky samou chválu. Porovnávali jste je někdo?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 10 dub 2013 16:59 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Pokud chceš něco definitivního tak se vykašli na IO a pořiď pořádný stroj. Klidně i starší (jen by stálo za to ho pořádně překontrolovat), ale kvalitní. Žádný QSA, Omnitragic, Behringer atd.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 10 dub 2013 21:03 

Registrován: 27 kvě 2010 08:47
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Tolik nul zatím na kontě nemám a stavět si to netroufám.
Asi zkusím to LMko, jestli vůbec oproti TDA poznám rozdíl...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 12 dub 2013 05:20 

Registrován: 04 říj 2009 07:12
Příspěvky: 379
Bydliště: Luhačovice
Kraj: ČR - Zlínský
Výstupní výkon u QSA400-600, nebo Omnitroniků je doslova imaginární, máte-li čím a víte jak, schválně si změřte sinusový výkon obou těch střepů, dozvíte se zajímavé věci. Na prstech obou rukou i nohou /mám zatím všecky/ bych ani zdaleka nespočítal, kolik síťových transformátorů se shořelým primárem /až do roku cca 1995 naprosto nevídaná věc/ jsem měnil v zesilovačích Omnitronic. Jednou mi to ale nedalo a jedno takové trafo jsem rozmotal - poddimenzovaný sekundár se dá ještě jakžtakž zdůvodnit, je to jistý druh ochrany proudovou limitací zdroje proti "odchodu" mizerných koncových tranzistorů. Co mě ale dostalo, tak HLINÍKOVÝM drátem nevalného průřezu vinutý primár - od měděného byl pouhým pohledem těžko k poznání, protože byl lakován načervenalým lakem a jakýmsi záhadným způsobem pocínovaný, protože šel bez potíží pájet. I vzal jsem tedy jádro z původního trafa, na kterém byl uveden štítkový výkon 600VA a poslal je na převinutí do Tronicu Praha. Tam nejsou žádní blbci, jádro si testli a mailem mi oznámili, že z tak mizerného jádra s tak obrovskými magnetickými ztrátami nedostanou žádným způsobem výkon větší, než cca 250VA a i kdyby je navinuli silnějším měděným drátem, než odpovídá přenositelnému výkonu jádra, trafo by po čase prý shořelo znovu, vlastními ztrátami. Tak co prej s tím. Dal jsem tedy Tronicu povel vyrobit na kvalitní jádro s 1,3W/kg transformátor se skutečným výkonem 600VA a přetížitelností 50% po dobu 30 min při aktivním chlazení. Koncové stupně zesilovače byly každý osazen čtyřmi páry těch skoro nejlevnějších sráčů pochybného původu 2SA1941/2SC5198 a aktivně chlazeny - nemám sice specializovaný měřič sekundárního průrazu, abych zjistil, co jsou zač, ale zato jsem je slušně podusil na přípravku s rychlou elektronickou pojistkou a na pracovní charakteristice 50V/2A, neprorazil se ani jeden, tak jsem je nechal být. S původním trafem ten Omnišrotik nemohl dávat víc, než 2x120W/4R, se slušně udělaným trafem z Tronicu ze zesilovače fičelo téměř 2x300W/4ohm, což byl při investici cca 1.800,-Kč za nové trafo, nové kondenzátory a trochu práce více, než slušný výsledek.
Je to už pár let, používá to jeden místní DJ, krmí s tím středovrchy, ve kterých jsou 2x Fane Sovereign 12-125 a 1" driver DT150 na jakési větší horně podle Hubertova návrhu. Na basy má taktéž Omnitronic, ale už jakýsi modernější, tuším P1500 nebo tak cosi a nějaký obskurní noname crossover. Na to, že tomu jako správný mladý DJ dává čočku jak prase, se to zatím jaksi drží.
Chtěl jsem tímhle příkladem ukázat, že částečná přestavba továrního výrobku, kde aspoň chlazení, předek a obvodové řešení k něčemu je, má větší smysl, než stavět něco pochybného, nedej bože s IO, které se na tyhle účely vůbec nehodí, ani LMka, ani TDAčka.
Pochopitelně by bylo lepší rovnou koupit aspoň trochu slušné zesilovače, pro začátek třeba CrestAudio řady CC či CPX a až si to na sebe aspoň trochu vydělá, tak zakoupit opravdu solidní profesionální zesilovače, které Vás při tom nej-nevhodnějším momentu nenechají v rejži.
Opravdu špičkové a spolehlivé jsou například ElectroVoice Q66 a Q99, ten první jsme měli s Pierrem detailně rozkuchaný, opravdu perfektní práce, vše hluboce předimenzováno a postaveno ze značkového materiálu. Samozřejmě, jakési nemalé peníze to stojí, ale je to takzvaně "nafurt" a je na to spolehnutí.
Za všechny příklady jen jeden-dostanete se k nějaké lukrativní ozvučovačce, přijedete tam ale třeba i s výkonným Omnitronikem, který Vám ale v půlce akce řachne. V tom momentu je jasný, že jste na takové lukrativní ozvučovačce byli naposled a už si Vás vezmou leda tak někam do vesnické sokolovny na dělání kraválu při nějaké ožíračce. Je potřeba si prostě v hlavě probrat priority, jestli to chci dělat na úrovni, nebo jako šupák s laciným neznačkovým a nespolehlivým aparátem...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 15 led 2014 15:27 

Registrován: 27 kvě 2010 08:47
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Tvůj poslední příspěvek mě od stavby IO odradil, ale zesilovač potřebuju pořád. Nebudu nikdy zvučit profesionálně, takže nechci své peníze a čas investovat do neustálého vylepšování své aparatury, jak to zvukaři dělají.
Napadlo mě, v duchu tvého příspěvku, koupit na bazaru třeba "omnitragic" P 1000 a do něj koupit napájecí trafo s napětím nižším o 20%, což by mělo vytvořit výkonovou ztrátu o cca jednu třetinu. Výkon do 8 ohmů tedy klesne z 2x245W na 2x160W, což pro mě bude dostatečné. Očekávám, že pak (spolu s výměnou filtračních kondů) bude zesilovač spolehlivější a při zátěži 8 ohmů prakticky nezničitelný. Má tahle úvaha smysl? (cenu trafa neřešte) Předpokládám, že nejčastěji odchází trafa, koncové tranzistory a kondenzátory a tahle úprava by tomu měla zabránit.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 15 led 2014 16:33 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
alexandr píše:
To byla tedy vyčerpávající odpověď.
Pak vám na mail pošlu adresu a velmi děkuji..
Když je to odpadní IO tak proč ho používají v takové známé značce jako je Genius?
Nějaké odizolovávací podložky tam mám,chladiče taky ale trafo nemám...


známá značka genius je známá značka sraček za pár kaček které s těží vydrží dva roky, je to přímý úkaz čínského plýtvání omezených ztrojů a zdrojů vůbec, jedna sračka na druhé, použitelná je na tom jedna jediná věc a to MDFka která dokáže rozžhavit kamna doruda.

musel jsem to říct a jsem klidnější 8-)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 15 led 2014 19:42 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Vendo, proč si vylejváš žluč nad příspěvkem starým čtrnáct měsíců?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 15 led 2014 22:05 

Registrován: 27 kvě 2010 08:47
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Ten můj je aktuální :!:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 15 led 2014 23:27 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 zář 2009 10:51
Příspěvky: 1845
Bydliště: CV
Kraj: ČR - Ústecký
guitar.master těžko říct, kolik takovej omnišrot vyjde ? já bych se toho celkem bál i tak, nemá to určitě ani ochrany.

Venda je další hrobař :geek:

_________________
AMP: PROTON AA-1150
PREAMP: PROTON 1100
SEC: NAD T751
CD: NAD CD524
ARS 641 / ARS 844 tuned


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 16 led 2014 00:00 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
guitar.master píše:
Ten můj je aktuální :!:


Ten tvůj jo, ale ten, co na něj Venouš reagoval, zrovna moc ne.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group