Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 06:28


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 17:31 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2012 23:29
Příspěvky: 252
Kraj: ČR - Jihomoravský
Dobrý den chtěl bych pomoci se stavbou zesilovače s IO TDA7296 ale nevím si rady co s: mute a stand-by.... Chtěl bych to ze zapojení vyjmout ale nevím jak.. měl by to být zesilovač pro subwoofer a součástí by měl být ještě zesilovač pro dva satelity.Tady je datašit TDA7296....
http://www.datasheetcatalog.org/datashe ... s/1564.pdf

_________________
Pokud izolepa něco neopravila, tak jste asi použili málo izolepy ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 20:15 

Registrován: 06 srp 2009 09:53
Příspěvky: 303
Bydliště: Zašová
Kraj: ČR - Zlínský
proč zrovna TDA 7296? Proč ne 7293 nebo LM3886? ty jsou ověřené.
jinak, pro sub bych doporučil spíše tranzistorák
např.http://www.zosilnovace.eu/JPA100.htm
co máš za repro?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 20:27 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2012 23:29
Příspěvky: 252
Kraj: ČR - Jihomoravský
Protože zrovna tento mám a nechci kupovat nový. A hlavně je to jednodušší na stavbu než tranzistorák... Repro je ze subwooferu od geniusů 8ohm 75W.

_________________
Pokud izolepa něco neopravila, tak jste asi použili málo izolepy ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 21:22 

Registrován: 04 říj 2009 07:12
Příspěvky: 379
Bydliště: Luhačovice
Kraj: ČR - Zlínský
Alexandře, chystáš se provést pěknou blbost. TDA7296 je totiž vytříděný odpad z výroby IO TDA7294, který sice také není žádný zázrak, ale aspoň má daleko větší rezervu napájecího napětí a daleko větší výkon, což je u subwooferu zvlášť důležité, tam je potřeba výkonu hodně, protože subbasové reproduktory mají na začátku akustického pásma /dejme tomu 25Hz/ velmi mizernou citlivost, nepřesahující někdy i 80dB/W/m.
Nech si poradit a použij prosím integrovaný obvod TDA7293V, který je z této řady výkonových IO nejlepší, má značnou rezervu proti přepěťovým špičkám v napájecím napětí, s velkou rezervou odevzdá do zátěže 4 ohmy pohodlně výkon 100W, ve špičkách až 150W /změřeno/. Jediný rozdíl mezi TDA7296, který se chystáš použít a který Ti velmi nedoporučuju a TDA7293V je ten, že při instalaci do plošného spoje, určeného pro 7296 je potřeba na obvodu TDA7293V odštípnout těsně u pouzdra vývody 5 a 11, jinak má piny zapojeny stejně. Takže si stáhni datasheet obvodu TDA7293V a tam i uvidíš, co se standby a mute. Tady máš kompletní schéma pro TDA7294 tak, jak jej používá a prodává ve formě modulu jedna známá firma. Schéma je zde: http://sweb.cz/servisdok/TDA7294.gif a je tam i vidět, jak jsou ošetřeny vývody standby a mute. Jenom připomínám, že naprosto totéž zapojení můžeš použít i pro TDA7293V s tím, co jsem psal výše, to znamená odštípnout vývody 5 a 11, pak je to naprosto kompatibilní. Pokud chceš zesilovač v tomto zapojení normálně používat/tedy bez funkce mute a standby/, tak označené piny s ničím nespojuj, nech je prostě přes příslušné odpory zapojeny tak, jak jsou ve schématu.
Pokud budeš chtít využívat funkci standby, kdy zesilovač umlkne a jeho spotřeba se zmenší na cca 1mA, tak spojíš příslušný vývod s GND. Podobně je to s funkcí mute, kdy zesilovač sice umlkne, ale jeho klidová spotřeba je asi 13-15mA - spojíš příslušně označený vývod ve schématu s GND. Já osobně /a dokonce ani číňani/ tyhle funkce nepoužívám, protože při normální funkci je klidový proud celého IO asi 50mA, při zvolení funkce standby klidový proud klesne téměř na nulu a napájecí napětí zdroje o něco vyskočí, což je pro IO tohoto typu dost nebezpečné.
Pro IO TDA7293V, který Ti doporučuju, zvol maximální stejnosměrné napětí naprázdno maximálně 2x42V, což jednak umožní pohodlně získat výkon 100W/4ohm a jednak to respektuje ochranu proti kolísání napětí v síti. Stejnosměrnému napětí 2x42V naprázdno odpovídá střídavé napětí transformátoru asi 2x30V, rovněž naprázdno, výkon transformátoru bohatě stačí 150VA, obvody tohoto typu mají dost slušnou účinnost. Usměrňovací můstek stačí KBPC2506 /případně skvělé české diody KY710/ a filtrační kondenzátory Nippon ChemiCon, případně Samwha 10.000uF/50V.
A ještě pár poznámek ke schématu: přestože schéma neobsahuje ani výstupní tlumivku, ani tzv. Boucherotův člen, je velmi vhodné je tam doplnit takto: přímo od vývodu 14 se zapojí proti GND OUT sériový RCčlen, tvořený DRÁTOVÝM odporem 4,7 ohm/2W a MKP kondenzátorem 100n/250V, může to být i tzv. CFAC kondenzátor. Až za tuto kombinaci zapoj sériově do vývodu 14 /OUT/ tlumivku, tvořenou cca 18-20 závity smaltovaného drátu o průměru 1,5mm navinutou např. na vrták o průměru 8mm, paralelně k této tlumivce ještě zapoj tlumicí odpor /který tlumí vlastní rezonance tlumivky/ o hodnotě taktéž 4,7 ohmu/2W, v podstatě stejný odpor, jako v Boucherotově členu.
Další věc, kterou lze uživatelsky přizpůsobit danému použití, je celkové zesílení obvodu, které je určeno odporem R7, R8 a kondenzátorem C2 hlavní smyčky zpětné vazby. Zesílení se dá pohodlně měnit změnou odporu R7, s danou hodnotou 680 ohm je zesílení obvodu asi 33, což představuje vstupní citlivost cca 600mV pro plný výkon, to by mělo stačit pro většinu aplikací, v praxi ale nedoporučuju s hodnotou odporu R7 nevybočovat z rozmezí 390 ohm až 1 kOhm /čím menší hodnota, tím vyšší vstupní citlivost, při hodnotě např. 390 ohm ale doporučuji změnit kondenzátor C2 na 47uF/50V. S hodnotou odporu R8 nehýbat. Vhodné je i změnit hodnotu odporu R1 na 22 kOhm, čímž klesne vstupní impedance celého obvodu na cca 10kOhm a celé zapojení je pak odolnější proti vf a elektromagnetickému rušení. Když jsme u toho rušení, tak jako preventivní ochranu proti vf rušení a překročení povolené rychlosti přeběhu celého zapojení zapoj paralelně k odporu R2 keramický kondenzátor 1nF, stačí na napětí 50V.
Obvod TDA je pochopitelně nutné kvalitně odizolovat od chladiče, naprosto nejvhodnější je teplovodivá fólie KERAFOL, dostupná např. v Semic Trade, nebo Ti můžu kousek v obálce poslat já, stejně jako značkový obvod TDA7293V, filtrační kondenzátory Nippon, drátové odpory, drát na tlumivku a podobný věci - můj mail je lemal@volny.cz, tak si napiš, co bys potřeboval a já Ti to za jedno poštovné pošlu, třeba i transformátor, můstek apod.
Integrovaný obvod je potřeba ke chladiči pevně, ale s citem přitáhnout nikoliv dírou v křídle, ale tzv. trámečkem, což je duralový, nebo i železný /zde na tom nezáleží/ trámeček o rozměrech cca 8x8 až 10x10 mm, přesahující šířku IO na každé straně o nějakých 5mm, do konců trámečku vyvrtat otvory průměru 3,1 mm a dvěma šrouby M3 přitáhnout přibližně ve středu plastového pouzdra přes teplovodivou podložku ke chladiči. Je třeba si totiž uvědomit, že i při hudebním signálu je třeba přes přestupovou plochu pouzdra odvést do chladiče cca 30-40W odpadního tepla.
No a nakonec : ve firmě EZK Rožnov se dá koupit pouze plošný spoj s dokumentací na uvedené zapojení, plošný spoj má označení EZK151 a je doslova miniaturní-má rozměry pouze 60x46mm.
Tak snad jsem na nic nezapomněl - doporučuju koupit na tento koncák s tímto obvodem /TDA7293V/ hotový u EZK, mám ho vyzkoušený a obvody se na něm chovají velmi klidně - Boucherotův člen i tlumivka se dá připojit klidně až na výstupní svorky, nebo přímo na svorky reproduktoru. V EZK mají i filtrační kondenzátory, můstek, TDA7293V a i vhodný a nepříliš drahý transformátor 2x30V s označením TST150/016 2x30V. Aby ses nelekl té ceny - sedmsetpadesát korun za 150VA trafo i s uchycovacím příslušenstvím není moc, je to sice polský transformátor INDEL, ale mám tyhle trafa od této firmy vyzkoušené a jsou naprosto v pohodě, napětí sedí, trafa nevrčí a nemají žádný výraznější rozptyl - zakázková výroba např. ve firmě Tronic nebo SAB trafo, případně Elektrokov Znojmo vyjde daleko dráž, u Tronicu až k devíti stům korunám, protože za poslední půlrok výrazně zdražila měď, všechno to skupují číňani na výrobu těch svých sraček. Varuju před firmou JK-ELTRA, jejich transformátory jsou hlučné /zvlášť při přišroubování ke kastli nebo do subwooferu/ a jsou i měkké, protože dotyčná firma, aby udržela ceny pod cenami ostatních výrobců, začala používat druhojakostní, špatně impregnovaná a hlučná jádra a používají pro danou proudovou hustotu o stupeň tenčí drát, což ve výsledku přináší hlučný transformátor s vysokým napětím naprázdno, které pod zatížením neúměrně klesá. Mám s nimi svoje zkušenosti /resp. já a můj parťák z Aldaxu, Pierre/, kdy jsme při rozjezdu firmy používali ze začátku dobré trafa od JK-ELTRA, pak ale došlo k velmi výraznému zdražení mědi, o čemž jsme se pochopitelně nedověděli, protože jsme to nesledovali. Další objednávkou asi padesáti transformátorů od typu Tr1A až po Tr4A jsme se bohužel zrovna "strefili" do období, kdy firma začala používat mizerná jádra. Celá zakázka řvala jak malajský tygr a to i přes oddělovací transformátor a posléze regulační transformátor, protože jsme pojali podezření, že někdo ve firmě něco špatně spočítal a trafa jsou přesycená. Bohužel to ale nebyla pravda, transformátory vřískaly už od 180V, takže přesycená být nemohla, jediný možný důvod byl v tomto případě nekvalitní jádro. Celou zakázku jsme reklamovali, za týden byla zpátky s tím, že u nich trafa nevrčí a že patrně máme v síti moc ss složky /která v síti opravdu je, ale v zanedbatelném množství/ - prostě se snažili z nás udělat pitomce. Tak jsme vybrali jeden transformátor, zajeli do jedné zkušebny, kde nám vystavili měřicí protokol a spolu s mírně jedovatým dopisem našeho známého právníka zakázka putovala zpět. Tentokrát už bez námitek byly peníze za zakázku i poštovné do týdne zpět na účtu a od té doby spolupracujeme výhradně s Tronicem, který je ve větších množstvích dokonce levnější, než JK-ELTRA, která množstevní slevy nedává.
Navíc Tronic má daleko větší výběr barev a průřezů výstupních vodičů a zalévá středy transformátorů daleko kvalitnější hmotou, která se dobře vrtá, vrták v ní neuhýbá, takže na stojanové vrtačce je otvor přesně kolmo k průměru trafa. V Tronicu lze dohodnout i jiné specifické parametry trafa, např. silnější primár i sekundár, než by odpovídalo výpočtu, což znamená značnou krátkodobou přetížitelnost, v zesilovači s ventilátory takový transformátor pak vychází daleko menší. Lze dohodnout i např. menší výšku a větší průměr trafa a naopak - mně se tak díky plochým toroidům podařilo do kastle 1U vměstnat dual mono zesilovač 2x150W i se symetrickými vstupy /vejce, jak jinak, nejkvalitnější symetrie/, firma Fischer Elektronik mi zase vyrobila na zakázku černě eloxovaný chladicí profil o délce 400mm a výšce 44mm /byla to ale pálka, kolem tisíce korun/, ale takový chladič při přirozeném signálu a plném výkonu oba konce spolehlivě uchladí, měly necelých 60°C.
Tak snad jsem na nic nezapomněl, kdyby jo, tak to sem napiš. A omlouvám se za tak dlouhý elaborát..:-)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 21:25 

Registrován: 04 říj 2009 07:12
Příspěvky: 379
Bydliště: Luhačovice
Kraj: ČR - Zlínský
Abych Tě od sračkového 7296 odradil, raději Ti pošlu 7293V zdarma...ok?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 21:48 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2012 23:29
Příspěvky: 252
Kraj: ČR - Jihomoravský
To byla tedy vyčerpávající odpověď.
Pak vám na mail pošlu adresu a velmi děkuji..
Když je to odpadní IO tak proč ho používají v takové známé značce jako je Genius?
Nějaké odizolovávací podložky tam mám,chladiče taky ale trafo nemám...

_________________
Pokud izolepa něco neopravila, tak jste asi použili málo izolepy ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 22:06 

Registrován: 04 říj 2009 07:12
Příspěvky: 379
Bydliště: Luhačovice
Kraj: ČR - Zlínský
Známá značka ještě neznamená kvalitní značka. Zrovna Genihnus je sice známý, ale sestavy 2.1 k PC dělá sračkové, na tyhle věci už mi připadá o fous lepší Logitech, i když je to všecko čína.
Nevím zrovna, ze kterého filmu to je, ale ta hláška "americke součastky, ruske součastky, fšecko se to děla na Taiwanu"! :-), ta fakt sedí. A pak mrd kladivem do čehosi a už to fungovalo :-)

Pozor, "nějaké" odizolovávací podložky nemusí být zrovna určené pro přenos takového množství ztrátového tepla !


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 22:23 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2012 23:29
Příspěvky: 252
Kraj: ČR - Jihomoravský
Takže jestli jsem to dobře pochopil...tak TDA7294 má stejné zapojení jako TDA7293V?

_________________
Pokud izolepa něco neopravila, tak jste asi použili málo izolepy ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 22:24 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2012 23:29
Příspěvky: 252
Kraj: ČR - Jihomoravský
Tak ty podložky sou zrovna od toho iO co jsem psal.

_________________
Pokud izolepa něco neopravila, tak jste asi použili málo izolepy ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 22:25 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2012 23:29
Příspěvky: 252
Kraj: ČR - Jihomoravský
Nebo mám ještě keramické ty jsou ze záložního zdroje k PC.

_________________
Pokud izolepa něco neopravila, tak jste asi použili málo izolepy ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 22:41 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Kus OT ale ta hláška je z filmu Armagedon ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 23:05 

Registrován: 04 říj 2009 07:12
Příspěvky: 379
Bydliště: Luhačovice
Kraj: ČR - Zlínský
No s trafem Ti Alexi nepomůžu, na to si musíš našetřit sám, ale můžu se poptat ve zlínské firmě Official Electronic, kde tyhle trafa značky INDEL vedou taky a vždy tam byly tak o 30% levnější, než v EZK. S tou TDA7293 Ti pošlu i příslušný kousek bílé teplovodivé podložky KERAFOL, určené pod tranzistory velmi výkonných zesilovačů a pošlu Ti i ten přitahovací trámeček, někde v šuplíku, určeném pro hliník a dural jsem asi kus trámku zahlédl.

Základní zapojení funkčních pinů /invert, neinvert, výstup, napájení a asi další dva piny mají 7294 a 7293 stejné. 7293 má ale navíc na pinu 5 vyveden výstup clip detektoru a pin 11 je výstup budiče a je určen pro bezeztrátový paralelní chod např. dvou nebo více IO. Ty jsou pro sólo zapojení zbytečné až nebezpečné, protože pokud někdo vsadí trojku do plošňáku, určeného pro čtyřku, kde jsou tyhle piny např. s něčím spojeny nebo uzemněny, je to průser a trojka exploduje.


Naposledy upravil sinclair dne 05 lis 2012 23:17, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 23:09 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2012 23:29
Příspěvky: 252
Kraj: ČR - Jihomoravský
Však to trafo bych vám zaplatil kolik tak může stát 500kč?
a poslal jsem vám mail tak se koukněte...

_________________
Pokud izolepa něco neopravila, tak jste asi použili málo izolepy ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 23:22 

Registrován: 04 říj 2009 07:12
Příspěvky: 379
Bydliště: Luhačovice
Kraj: ČR - Zlínský
No v EZK to trafo stojí asi 750Kč, ale jak jsem psal, poptám se v Officialu, kolik stojí tam, tam je měli vždycky levnější. Otázka je, zda zrovna tyhle budou mít skladem, ale možná, pokud s tím nechceš bourat barák, by stačilo i 120VA, popřípadě i 100VA, pokud by se do každé napájecí větve přidal jeden kondenzátor 10.000uF navíc, aby si IO v případě nějaké špičky měl odkud "cucnout".
Ale já osobně, podle svých zkušeností, bych se radši držel těch 150VA.

Pokud bys netrval na toroidu, tak tady mám stíněný EI transformátor o výkonu 120VA, určený jako ND do subwooferu Magnat, osazený právě TDA7294, takže pro trojku by byl asi ideální, dává těch 2x30V naprázdno a nechal bych Ti ho za symbolické tři kila - je nový, nepoužitý a má uvnitř i tepelnou pojistku a je stíněný.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 23:29 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2012 23:29
Příspěvky: 252
Kraj: ČR - Jihomoravský
To bude asi lepší já teď nejsem nějak moc zafinancovaný takže to 100VA by bohatě stačilo a kondíky do mám ale ne tak velký myslíte že by vadilo kdybych tam dal menší a spojil je paralelně?

_________________
Pokud izolepa něco neopravila, tak jste asi použili málo izolepy ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 23:30 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2012 23:29
Příspěvky: 252
Kraj: ČR - Jihomoravský
Jo tak ten bych bral!
Tak mě napište emailem číslo účtu a já vám obratem pošlu adresu a jakmile vám tam ty peníze příjdou tak mě to můžete poslat...

_________________
Pokud izolepa něco neopravila, tak jste asi použili málo izolepy ...


Naposledy upravil alexandr dne 05 lis 2012 23:32, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 23:32 

Registrován: 04 říj 2009 07:12
Příspěvky: 379
Bydliště: Luhačovice
Kraj: ČR - Zlínský
Myslíš to trafo z toho Magnatu?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 23:34 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2012 23:29
Příspěvky: 252
Kraj: ČR - Jihomoravský
Jistě toroid je zbytečný i když má dobré vlastnosti ale já se spokojí i s tím EI....

_________________
Pokud izolepa něco neopravila, tak jste asi použili málo izolepy ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 05 lis 2012 23:42 

Registrován: 04 říj 2009 07:12
Příspěvky: 379
Bydliště: Luhačovice
Kraj: ČR - Zlínský
Ok, tak mi napiš ještě jeden mail a vypiš tam, co všechno ještě potřebuješ a já Ti to pošlu. Zaplatíš mi jenom to trafo a poštovný. A nezapomeň na adresu, psanou s diakritikou.
Teď už končím, mám ještě nějakou práci v dílně.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba zesilovače
PříspěvekNapsal: 06 lis 2012 04:03 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
A nebyly ty špatná trafa od JK-Eltra jen v jednom období? Ve zmiňovaném problematickém období jsem od nich nic nebral, ale jinak jsem měl v rukou celou řadu traf od této firmy (poslední nové před cca 3/4 rokem) a s žádným z nich jsem problém neměl.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group