Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 17:08


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 24 led 2016 12:31 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Poptával jsem u Kohoutů desky na jednoduchý ale poctivý a použitelný koncák UNI 50 od kluků ze Slovenska. Já to chci na vestavby do špatně opravitelných nebo špatně hrajících starých zesilovačů. Takový modul se hodí kdykoli i do dílny a podobně. Když se objedná desek víc, vyjdou cca po 60Kč za jednu. Chce někdo taky? Upozorňuju předem, že to nebudu nikomu stavět a už vůbec ne oživovat pokud si to zprasí. Ale dalo by se domluvit na hromadném nákupu součástí. Závazně budu objednávat asi za týden.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 24 led 2016 13:24 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Já bych spíš rád nějaký stereomodul s dořešeným zemněním. Tohleto bude ve spojení se stávajícím korekčákem a spoločným trafem zase jen jeden brumící opruz.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 24 led 2016 13:44 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
ransom píše:
stavě

Koľko by by zhruba vyšiel jeden celý stereo pár (doska + súčiastky)?
Rozmýšľam, že by som sa pridal len keď to nemám čím napájať a tie moje spínané zdroje zatiaľ veľa úspechu nemali...ďalšia vec, čo ma brzdí je to, že to ani nemám moc kde využiť...

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 24 led 2016 16:53 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
TLU: Už jsem to samozřejmě zkoumal, není problém a je to vymyšlené. Já to beru pořád jako polotovar na dotvoření. Na desce stačí opatrně přeškrábnout tři spoje a propojit je drátem. Tedy oddělit signálovou zem a podle toho kde a jak se konec použije, odpíchnout ji buď z jednoho koncáku, od předzesilovače, nebo kde to bude vhodné. Dalo by se proti tomuhle postupu namítnout leccos, ale je to pořád ta nejjednodušší cesta bez překopávání návrhu DPS (zbytek je OK). U výstupu se použije jen živá svorka a GND repráku se připojí přímo do uzlu napájení.
Domluvil bych výrobu tak, aby se desky nemusely rozřezávat a byly dva kanály vedle sebe. Pak by se místo svorek mohly udělat napájecí a zemní propoje mezi nimi z vytvarovaného drátu 1,5mm2. Srozumitelný návod včetně fotek bych dodal.
Kdyby šlo o napájení ze dvou traf, tam bych už sáhnul po nějakém podstatně lepším zesilovači.
Jednodeskový zesilovač s LM3886, zdrojem, ochranou a dotaženou topologií zemí a napájení nosím v palici už dlouho, ale nemám na to čas.

Neclovek: Projdi si rozpis součástí a najdi si ceny u nějakého obchodníka u vás. Stačí spočítat tranzistory, zbytek bude za 2-3€. Ono se to u nás a u vás moc lišit nebude. Já to ještě nepočítal, jenom vím že to bude pár stokorun na dva kanály. Na spínaný zdroj zapomeň. A nepotřebné věci - v tom bych ti poradil vykašlat se na ně. Ale já je dělám taky a pořád, tak nemám co kecat do druhých.

EDIT: Zkusil jsem si to naimportovat do Sprintu a když budu mít čas a náladu, tak to aj na předloze překreslím, aby se nemuselo škrabat.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 28 led 2016 23:00 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Od Jozefa ze Zosilňovačou.eu jsem dostal svolení, tak to sem dám. Nejsem si tedy jistý, jestli to vůbec bude někomu něco platné, ale aspoň na tom zkusím ukázat elementární zásady propojování zemí.
UNI 50 jsem vzal proto, že to je jednoduché a levné. A o stupínek bytelnější než integráče. Není to all in one, ale to se někdy naopak může hodit - zdroj a ochrany se přidají okolo. Já to pro sebe a daný účel potřebuju právě takto.
Takže: Na desce je pouze udělaná drobná úprava v oddělení signálové země od silové. Na signálovou zem patří toliko konce R1, C2, C6, C7 a GND vstupního konektoru. Blokovací kondenzátory, ochrany, boucherotův člen a výstupní svorka GND patří na zem silovou. V ideálním případě by každá z těch věcí měla mít svůj přívod od středu zdroje, pokud ale bude společný přívod dostatečně dimenzovaný a krátký, nic se nestane. Obrázek je zde:
Příloha:
Uni.JPG

Osazovací plán zůstal nedotčený až na jednu drobnou změnu (zmíním dál).
Signálová zem není na desce nijak spojená se zbytkem, takže se takto nesmí deska uvádět pod napětí. Někdy se dává na desku mezi obě země malý odpor, aby signálová zem dostala při nezapojení vstupu správný potenciál, není to ale úplně nezbytné. Zem pro vstup tedy MUSÍ být přivedena za všech okolností zvenčí přes vstupní konektor. Nejjednodušší možné zapojení kabeláže je na dalším obrázku - kresleno pro dva koncové moduly.
Příloha:
Blok UNI.png

Začneme zprava: Mezi filtračními kondenzátory vznikne hlavní uzel země. Do tohoto místa je přivedený střed sekundáru trafa a z tohoto místa vycházejí všechny zemní vývody.
1) Z uzlu jdou dvěma samostatnými kablíky přívody k fastonu GND (silová zem) na obou deskách, ke každé zvlášť. Tím jsou připojeny všechny věci, kterými mohou téci větší proudy (výčet nahoře).
2) Do uzlu se vrací konce reproduktorů. Zapojovat je na výstupní svorku GND na desce zesilovače není příliš vhodné (celý proud repráku by tekl do uzlu přes spoje na desce a přívodem silové země, který je potřeba na něco jiného). Na výstupu z desky je tedy použitá jen živá svorka.
3) Z uzlu je jedním vodičem vyvedena signálová zem a pro ni je vytvořen samostatný uzel někde, kde se to hodí. Signálovou zemí netečou velké proudy, jde tu hlavně o spojení všeho na společný potenciál. Vhodné místo je třeba u spojených konců potenciometru hlasitosti. Z něho je signálová zem přivedená na vstupní svorku GND na obou deskách a na společný pin vstupního konektoru. Je přitom žádoucí, aby vodič signálové země byl vedený těsně s vodičem živým. Může se jako vodič GND použít i přímo stínění vodiče živého. Takto je na vstup přivedená zem, na které se vyskytuje minimum rušení způsobeného velkými špičkovými proudy blokovacími kondenzátory a brumem filtrovaným filtračními kondenzátory.
4) Přímo z uzlu je připojená vodivá kostra přístroje, která pak slouží jako stínění. Žádné jiné místo v celém zapojení se pak už nikde nesmí s kostrou spojit!!! Znamená to mimo jiné, že vstupní konektor musí být namontovaný na panelu izolovaně (z toho důvodu jsou méně vhodné konektory CINCH nebo JACK a naopak vhodnější konektory DIN nebo XLR)

Podobné zásady se musejí dodržet ve všech ostatních případech - pokud je třeba použitý korekční předzesilovač. Vyvede - li se z koncového stupně sluchátkový výstup (přes předřazené odpory nebo s děličem), společný pin sluchátkového Jacku musí být opět oddělený od kostry a připojený samostatným vodičem do uzlu.

Konkrétních možností zapojení je mnoho a nemá smysl je všechny vypočítávat. Pouze v případě, kdy by se použil jen jeden modul zesilovače jako monofonní, může se dát na desku propojka mezi signálovou zem a přívodní faston GND. Potenciometr a vstupní konektor pak budou mít zem přivedenou naopak přímo ze vstupního konektoru desky.

Na All In One desce pro LM-ka budu průběžně dělat, ale nechci slibovat že to bude hned. Ani nevím, jestli o ni vůbec bude zájem. Tam bude každopádně podle popsaných zásad už všechno na desce, takže toho nebude mnoho co zkazit.

Teď musím z domu, tak dodám slíbenou drobnou změnu zapojení později.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 28 led 2016 23:23 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Ransome super! Díky za osvětu. Takovéhle základní věci mi vlastně vůbec jasné nejsou, takže takovéhle věci vítám a skoro bych to topnul (plus trochu změnil název vlákna).
O ALL-IN-ONE desku s LMkama samozřejmě zájem bude ;) Možná by se něco dalo i okoukat z PA-03 (tam je z mého pohledu nešikovně chladič uprostřed modulu).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 29 led 2016 00:16 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jo, ta změna (už jsem doma). Jde pouze o toto: Zpětná vazba je v originále galvanicky oddělená kapacitou vyskládanou ze dvou bipolárně zapojených elytů přemostěných pro vyšší kmitočty svitkem (C5, C6, C7). Logika je taková, že za normálních okolností je na té kapacitě téměř nulové napětí a pracují bez polarizace, vyjma offsetu, který bývá maximálně 50mV a může být podle okolností kladný nebo záporný. Nejvhodnější by byl svitek a do opravdu dobrého zesilovače bych se nerozpakoval ten svitek i narvat navzdory mamutím rozměrům (on většinou bývá v desítkách uF). Někdo tam dává tuhle kombinaci, já jsem si to trochu přesunul a přijde tam jen jeden elyt paralelně se svitkem. Elyt se napóluje podle skutečného offsetu, nebo se může dát bipolár.

Poslední poznámka je i na základě Jožiho doporučení a na tu věc bych upozornil i bez toho: Emitorové odpory vyskládané ze 4x1R5 metalizovaných rezistorů paralelně nejsou úplně nejvhodnější. Pro sichr bude lépe dát místo každé čtveřice jeden drátový rezistor 0R39. V provedení 2W se asi nesežene, takže použít obligátní 5W a umístí se nastojato. Měnit kvůli tomu desku moc nemá smysl.
Na nutnost drátových rezistorů na téhle pozici už dávno upozorňoval sám Mistr Sinclair (platí to univerzálně pro jakýkoli zesilovač) a Joži s tím vyrukoval sám, že tu a tam někomu ty metalizované vydoutnají, tak ať si dáme majzla.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 03 úno 2016 21:52 

Registrován: 02 lis 2014 00:45
Příspěvky: 125
Kraj: SR - Žilinský
Vďaka za podrobný návod a názorný príklad.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 07 srp 2016 09:36 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jedna nezbytná omluva:
Veškerou energii jsem tehdy věnoval psaní příspěvku, ale ve schématu jsem nejednoznačně popsal dva body, kde jsou na desku připojené země. Vznikl z toho po čase poněkud rozčilený spor s Akustou, který si nevšiml slovního popisu utopeného někde v hloubi textu a (logicky) považoval všechny GND na desce za jedinou společnou zem. Necítím se tím tak úplně vinen, protože to značení je do puntíku převzaté ze značení na uvedené desce UNI50 tak, jak je publikovaná od Gromlusovcov na odkazu. Jde totiž právě o tuto konkrétní desku. Přesto jsem tam mohl nějaký puntík, hvězdičku či apostrof dopsat, což jsem zanedbal, zcela ovládnutý pocitem jak mě nyní všichni budou obdivovat že jsem chytrej.
Já už ten obrázek předělávat nebudu, nechť je tu věčnou připomínkou mé blbosti.
Akustovi a všem nechtěným svědkům přestřelky se tímto omlouvám.
Lukyssovi dík za promazání.
Pro jistotu jen zopakuju, že GND v sousedství vstupu na desce (IN) je nyní oddělená signálová zem přivedená na desku zvenčí.

Akusta: Máš pravdu, už musíme jít na to pivo. Ale jestli ještě budeš prudit, tak ti do něj nasypu valium a pak tě pohodím vysvlečenýho do kopřiv.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 06 zář 2016 16:11 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 zář 2009 10:51
Příspěvky: 1845
Bydliště: CV
Kraj: ČR - Ústecký
Já poslední dobou taky rozmejšlim, že si postavim něco takového. Našel sem velmi zajímavé podobné moduly ze zesilovače QUAD405 (100w do 8ohm). Daj se najít jak nesestavené tak sestavené, prodejci většinou mají u sebe i ochrany zesilovačů a vše co je potřeba.
Tak jenom takovej tip

http://www.aliexpress.com/af/quad405.html?ltype=wholesale&d=y&origin=n&isViewCP=y&catId=0&initiative_id=SB_20160906060901&SearchText=quad405&blanktest=7

_________________
AMP: PROTON AA-1150
PREAMP: PROTON 1100
SEC: NAD T751
CD: NAD CD524
ARS 641 / ARS 844 tuned


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 06 zář 2016 20:59 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Na diyaudio někdo dělal/nabízel dost pěkné mosfeťáky, snad 250W a smd součástky. Moc pěkný, někde bych to dohledal nebo miero by mohl vědět víc, ten si je myslím bral.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 06 zář 2016 21:28 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Nebyl to Fedrmann? :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 06 zář 2016 21:42 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
jestli je quad405 tohle: http://www.manualslib.com/manual/407305 ... =14#manual - schéma na str 15 - tak to se mi nelíbí ani trochu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 06 zář 2016 21:43 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
kodl: no, já bych k tomu neměl důvěru vůbec, už jen kvůli původu...


TLU: Ne, Líná kočka :lol: ale vypadá to dle mého skromného laického názoru fantasticky!

http://www.diyaudio.com/forums/vendors- ... odule.html


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 07 zář 2016 22:55 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 zář 2009 10:51
Příspěvky: 1845
Bydliště: CV
Kraj: ČR - Ústecký
kodl píše:
jestli je quad405 tohle: http://www.manualslib.com/manual/407305 ... =14#manual - schéma na str 15 - tak to se mi nelíbí ani trochu.


Jo to je originál, ale mám dojem že ty nový kopie se nějak upravovali. Ale nejsem si jistej.

_________________
AMP: PROTON AA-1150
PREAMP: PROTON 1100
SEC: NAD T751
CD: NAD CD524
ARS 641 / ARS 844 tuned


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 07 zář 2016 23:18 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Ale ta topologie qad405 je fakt otřesná, to bych si spíš postavil ten zes UNI50, co se po něm jmenuje tohle vlákno.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 07 zář 2016 23:30 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Z Číny bych bral nějaký jednoduchý moduly za 2 až 6€ za účelem použití/zahození, ale lineární 100W zesilovač radši ne. Už jsem měl v ruce podobný věci, ve kterých byly nefunkční "famous brand excellent quality capacitors". O kvalitě pajcovaných polovodičů nemluvě.
Jako nic proti čínským hračičkám, mně se to aj líbí, ale je nutné být připravený na všechno. Je to dobré na hokuspokusy, ale na seriózní využití radši nepomýšlet.

UNI není rozhodně nic zázračnýho, ale stojí to pár drobných a zatím se zdá, že to chodí bez problémů (pokud si nešlusneš při nastavování kliďáku měřícím hrotem vývody koncového tranzistoru jako onehdy já). S několika drobnými změnami se dá dostat na víc než 100W. Pro větší výkony nebo vyšší nároky jsou tady podstatně lepší konstrukce. A každopádně je šikovnější jít do něčeho, co už má na desce pojistky a ochrany.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 28 led 2017 17:02 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Po nějaké přestávce jsem byl okolnostmi dostrkán k tomu, abych tuhle nesmyslnost dotáhl do stadia tvrdého zkušebního provozu. Takže:
Dva moduly s výše uvedenou úpravou jsou nyní vetknuty do zesilovače, u kterého nemělo smysl opravovat shořelý konec. Vedle jsou namontovány čtyři držáky pojistek a modul ochran. Trafo dává naprázdno nějakých 2x25V, na zdroji je cca 2x35V bez zátěže. Je to tedy trochu naknop. Takto umí ta věc udělat (v každém kanále zvlášť) 80W/1kHz/4Ω sinus. Zkoušeli jsme to teď týden na dílně, zesilovač hrál od pondělka do dneška na plný kule bez nejmenších problémů. Nic nebrumí (oddělené signálové země), kliďák drží i když se na chladiči nedá udržet prst (mám poněkud hrubou kůži na prstech) a o pouzdra tranzistorů se dá spálit. Nechal jsem to dobu chrmlat i do hnusné limitace - bez následků (akorát poslouchat se to nedá). Podotýkám, že je všechno osazené tranzistory z GESu, s jistou nadějí na jejich dobrý původ.
První kus tedy půjde do světa a doufám, že se osvědčí. Nějaké si ještě nadělám do zásoby.

Další na řadě je teď ještě větší pitomost. Mám už ve výrobě desky na konec 2x50W s topologií Transiwatt. Na desce 123x93mm jsou oba kanály a zdroj, konec bude osazený nejlevnějšími tranzistory v plastových pouzdrech.
A teď proč zrovna takovou volovinu: Transiwattí zapojení na webu kdekdo kolem dokola obkresluje jako objev století, ale nevzpomínám si, že by se někdo uráčil udělat pro něj použitelnou desku. Transiwatt není zvukově žádný rokenrol, jeho primitivní zapojení je však totálně blbuvzdorné. Pokud se použije výstupní kondenzátor aspoň na 63V, pak má konec i celkem slušnou pasivní bezpečnost a nepotřebuje ani ochranu proti SS napětí na výstupu. Je to tak moc jednoduché, že to snad nezvoře ani ten největší debil. Není na něm co oživovat a nastavovat a bude pravděpodobně chodit s jakýmikoli tranzistory správné polarity. Největší slabina u "sériových" TW jsou topící výkonové rezistory v těsném sousedství elektrolytů. To tady řeším použitím rezistorů v hliníkovém pouzdru, které se namontují na chladič výkonových tranzistorů. Komu by se zdálo 120Kč za čtyři kovové rezistory moc, ten může na chladič nalepit epoxidem obyčejné 5W keramické rezistory po pětikoruně (ovšem slušný epoxid taky něco stojí). Vzorky budu dělat pro srandu z těch nejlevnějších noname tranzistorů z Hadexu...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 29 led 2017 16:48 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
jo, 5ks desek na tw s TO220 mi leží v šuplíku už 5 let...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UNI 50 DPS - kdo se přidá?
PříspěvekNapsal: 29 led 2017 17:53 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Kde jsi to vzal? Jak to vypadá? Ukaž!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group