Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 18:19


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 12 lis 2013 23:22 
Uživatelský avatar

Registrován: 09 úno 2013 23:11
Příspěvky: 945
Bydliště: Reichenberg
Kraj: ČR - Liberecký
Asi tak před měsícem mi začal z ničeho nic brumit zesilovač. Brum se ozívá zevnitř zesilovače (že by trafo?), z reprobeden se nic neozývá. Nevim teda jestli to s tím nějak souvisí, ale už od tý doby co jsem ho koupil, když ho zapnu tak silně zabzučí (asi tak na 1/2 vteřiny) a pak ztichne. Dá se to nějak řešit?

Jde o Pioneer A-656 mk1. Díky.

_________________
Wenn ist das Nunstruck git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput!
---Moje sbírka LP---


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 13 lis 2013 00:35 
Uživatelský avatar

Registrován: 13 čer 2010 19:54
Příspěvky: 195
Kraj: ČR - Pardubický
při zapnutí se nabíjejí filtrační kondíky a je to docela velký proudový náraz . . .
a pokud má tráfko volnější plechy, zavrčí to . . .
musíš nechat to trafo u někoho, kdo to dělá, dotáhnout plechy
a případně ho v nějakém vhodném laku namočit, nechat zavzlínat a pak vytvrdnout . . .
pokud se to trafo samo nehřeje, může pomoct, nechat ho vyvařit v parafínu, pokud se při provozu hřeje, bude to jen na chvilku . . .


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 13 lis 2013 12:33 
Uživatelský avatar

Registrován: 09 úno 2013 23:11
Příspěvky: 945
Bydliště: Reichenberg
Kraj: ČR - Liberecký
áááha. Takže jestli to dobře chápu, tak se při troše štěstí dá to trafo zrepasovat a nemusel bych shánět jiné? Teď ještě kdo to dělá.....

Ransome? Mám pro tebe špatnou zprávu... :lol:

_________________
Wenn ist das Nunstruck git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput!
---Moje sbírka LP---


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 13 lis 2013 14:08 
Uživatelský avatar

Registrován: 04 črc 2013 20:01
Příspěvky: 122
Kraj: ČR - Olomoucký
Také mohlo dojít k nějaké poruše a trafo je zatížené vysokým odběrem.

_________________
http://www.audiotechnika.blog.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 13 lis 2013 16:15 
Uživatelský avatar

Registrován: 09 úno 2013 23:11
Příspěvky: 945
Bydliště: Reichenberg
Kraj: ČR - Liberecký
Dalo by se to poznat tak že ho připojim na takovej ten jednoduchej měřák spotřeby do zásuvky?

_________________
Wenn ist das Nunstruck git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput!
---Moje sbírka LP---


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 13 lis 2013 19:08 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ne. Ten měřák měří spotřebu energie, neregistruje špičkové hodnoty. Na to ti můžu půjčit lepší klešťový ampérmetr s pamětí minima/maxima.
Jakou zprávu? Jsem v Rusku, tak máš smůlu. Teď jenom elektrikařím, programuju a chlastám.

Zabručení při zapnutí není způsobeno ani tak nabíjecím proudem kondenzátorů, jako samotným odběrem trafa během sycení jádra (trafo to udělá, i když není zatížené). V podstatě to znamená, že plechy jádra nejsou dokonale stažené a zatlumené (třeba lakováním nebo napuštěním parafínem) a trošinku se projeví i to, že byl transformátor počítaný na jmenovité napětí primáru 220V, zatímco v síti je dnes 230V. Řešením je dotažení svorníků, obnova impregnace, nebo výměna transformátoru za nový, nejlépe zalitý toroid. Hlavně když trafo bručí trvale. Jinak se dá použít i nějaký obvod omezující proud během sycení - výkonový termistor, aktivní ochrana, tlumivka od zářivek do série s primárem, přemostěná po několika sekundách kontaktem časového relé a podobně.

Nabíjení kondenzátorů tomu ještě přidá, ale hlavně je to problém samotného trafa.


Naposledy upravil ransom dne 13 lis 2013 20:09, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 13 lis 2013 20:08 
Uživatelský avatar

Registrován: 09 úno 2013 23:11
Příspěvky: 945
Bydliště: Reichenberg
Kraj: ČR - Liberecký
Však já vím. Ono to funguje, tak pokud to neshoří tak to nespěchá.

Jde mi teda o to jak to jednoduše diagnostikovat. A pokud to jednoduše nejde, tak to holt musím svěřit odborníkům. Ta oprava trafa je něco hodně specializovaného, nebo víš jak na to?

Mimochodem zítra by mi mělo přijít to DPS na Actidampa.

_________________
Wenn ist das Nunstruck git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput!
---Moje sbírka LP---


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 13 lis 2013 20:09 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
No tak objednáme součásti, naučíme tě pájet a to by bylo, aby sis to nepostavil.
Nahoře jsem to ještě editoval.
Ten problém není ani tak v tom, že to zabručí - to se dá brát jako takový folklór. Jenomže s každým zabručením se plechy uvolňují víc.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 13 lis 2013 20:13 
Uživatelský avatar

Registrován: 09 úno 2013 23:11
Příspěvky: 945
Bydliště: Reichenberg
Kraj: ČR - Liberecký
Jo teď na to koukám. No má smysl zrovna v tomhle zesilovači měnit trafo za toroid? To bude asi nákladnější záležitost. Pak je teda taky otázka co stojí repas toho trafa, a co se vyplatí víc. Nechce se mi do toho moc vrážet pač to není žádnej zázrak, to víme.

To že to zabručí nazačátku se mi docela libí. To bručení v průběhu už ale není taková hitparáda a hlavně je mi divné že to začalo nedávno a z ničeho nic.

Kdybych si ten Actidamp zvládl sám postavit tak to by byla bomba. Uvidíme, přes zimu je času dost.

_________________
Wenn ist das Nunstruck git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput!
---Moje sbírka LP---


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 13 lis 2013 20:18 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Tak dají se udělat nazdařbůh pokusy se syntetickým lakem (dobrý je lodní lak nebo chatol), který nasákne do mezer a pomalu tam ztvrdne, s horkým parafínem (používala Tesla), nebo trafo demontovat a nechat zaimpregnovat tam, kde na to mají vakuovou komoru. Výměna za toroid má i svoje výhody - při zachování váhy můžeš dát větší trafo, které lépe vykryje špičky odběru, a taky má menší rozptyl = menší rušení indukované do elektroniky. Litr za toroid není zas tak moc, nehledě na možnost původní trafo prodat.
Když otevřeš zesilovač, tak trafo na EI nebo M plechách má v rozích čtyři svorníky - zkus je nafest dotáhnout (neurvi závit). Trafa ne C plechách se stahují kovovým páskem po obvodu jádra a šponuje se to buď otáčením závlačky, na kterou se pásek navíjí, nebo šroubem. Ale ty používali spíš Rusové.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 13 lis 2013 20:35 
Uživatelský avatar

Registrován: 09 úno 2013 23:11
Příspěvky: 945
Bydliště: Reichenberg
Kraj: ČR - Liberecký
Takže to mám chápat tak že neustálý tichý brum v trafu vzniká vibrací plechů, jo? To jsou teda věci. Tak díky všem za rady, zkusim se s tim nejak popasovat a dám vědět.

_________________
Wenn ist das Nunstruck git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput!
---Moje sbírka LP---


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 13 lis 2013 20:38 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
No, ještě může rozptylové pole trafa rozkmitávat něco okolo - plech základny, vrchní kryt... I z tohoto hlediska je toroid vhodnější.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 15 lis 2013 03:43 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Také může být uvolněné samotné vinutí pokud nebylo dostatečně utažené a/nebo zaimpregnované. Stálo by rovněž zato preventivně odměřit co do toho trafa leze naprázdno a jestli se nějak nenormálně nehřeje.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 15 lis 2013 10:46 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Volné vinutí spíš bzučí jako moucha než bručí. Naprázdno by drnčelo jen na primáru. No, stát se může, ale se mi to moc nezdá.
Mezizávitový zkrat by smrděl a trafo by bylo během chvíle horké.
Pro srandu bych vzal regulační trafo a změřil V/A (magnetizační) křivku na primáru, jestli se zlomí až nad 250V.
Jinak bych možná mohl celkovou impregnaci dohodnout v Bohemia trafu v Novém Městě nad Metují. Někoho tam znám, akorát nevím, jestli má zrovna tuhle možnost. Zjistím po příjezdu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 15 lis 2013 19:44 
Uživatelský avatar

Registrován: 09 úno 2013 23:11
Příspěvky: 945
Bydliště: Reichenberg
Kraj: ČR - Liberecký
Nespěchá...nejdřív chci zkusit to utažení, ale mám teď dost práce tak jsem se k tomu nedostal. Zítra si přijede chlápek pro busíka, tak mu nakládám všechny díly :cry: ...

_________________
Wenn ist das Nunstruck git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput!
---Moje sbírka LP---


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 16 lis 2013 11:05 

Registrován: 04 říj 2009 07:12
Příspěvky: 379
Bydliště: Luhačovice
Kraj: ČR - Zlínský
Jestli tedy mohu něco doplnit....Pokud jsou na sekundáru pověšený velký filtrační kapacity a je před nimi festovní můstek s malým dynamickým odporem diod, tak zavrčí i jinak dobře vyrobený toroid. Je to zkrátka krátkodobé přetížení trafa /jakéhokoliv/, způsobené velkým nabíjecím proudem elytů velkých kapacit. Není to nic škodlivého, oba druhy běžně používaných traf tohle beze škody snášejí. Omezit, či zcela zlikvidovat se to dá instalací softstartu, pokud ho zesilovač v sobě nemá už z výroby, nebo prostým zapojením termistoru 4-6 ohm/5-8A do primáru, hned za síťový spínač, nebo síťové relé. Celkem dost velký výběr těchto omezovacích termistorů má EZK.
Mně se do komerčních výrobků většího výkonu, kde jsem zvětšoval filtrační kapacity, kde se tento jev začal objevovat a nebylo tam místo na instalaci "pravého" softstartu, osvědčil termistor NTC4R7-5A. Pozor na vlastnost těchto termistorů - před dalším startem musejí vychladnout.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 16 lis 2013 21:26 
Uživatelský avatar

Registrován: 09 úno 2013 23:11
Příspěvky: 945
Bydliště: Reichenberg
Kraj: ČR - Liberecký
To vrčení nazáčatku mi nevadí, takže to bych asi neřešil. Možná nakonec zvážim ten toroid, pokud by to bylo kolem těch 1000kč.

Jinak jsem to teda dnes rozdělal zkusil opatrně dotáhnout šroubky. Vypadá to docela nadějně pač už slyšim bzučení jen když dám ucho těsně k zesilovači. Je teda pravda že jsem ještě přihluchlej z včerejšího koncertu (nebo spíš krásná ukázka zvukařského ignoranství...) tak uvidíme až mi přestane pískat v uších.

_________________
Wenn ist das Nunstruck git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput!
---Moje sbírka LP---


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 27 pro 2016 14:33 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Vrznu to sem, protože je to vlastně dotaz nad toroidem:

Vzal jsem nějaké Talemy tady od nás přímo z NT magnetics a přijde mi, že už v rámci kchatování kchostů používají menší jádra, než pro ten výkon mají psáno v katalogu (šoupli to o jedu řadu dolů). No prostě trvale brumí i bez zátěže a na hifi je to slyšet. Udělám s tím něco a nebo jim to mám hodit na hlavu, že je to na audio nepoužitelný? Myslel jsem, že brumí díky DC složce v síti, tj. mohlo by pomoct něco jako http://www.customworks.cz/dc-filtr? :?:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 27 pro 2016 14:57 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
začal bych tím, že změřím tu stejnosměrnou složku - mám obavy, že je to jenom past na prachy.
Pokud je trafo menší, tak má vyšší sycení, pokud nemá zalitej střed, dlalo by se přidat nějaký závity na primár, nebo to krmit přes autotrafo, jestli máš v zásuvkách přes 240V tak to může být další příčina.
A nebo řešení od lesa - používej spínaný zdroje.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brumí mi zesilovače
PříspěvekNapsal: 27 pro 2016 15:14 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Spínaný zdroje do solidního Hifi nepatří...

SS složka může vznikat jak v síti, tak na sekundáru (na to stačí jednocestný usměrňovač pro nějaký pomocný obvod, třeba pro ochranu).

Zkus to s odpojeným sekundárem dát přes oddělovací trafo. To jest transformátor, nikoli autotransformátor. V nouzi se to dá zkusit pomocí dvou stejných nebo i jen podobných transformátorů v sérii - druhej napájet do sekundáru sekundárem prvního (snad to nemusím kreslit).

Mám tady ale pár toroidů, které docela nahlas vrčí prostě jen tak z rozmaru...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group