Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 07:03


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vliv LED na zvuk zesilovače!!!
PříspěvekNapsal: 01 dub 2017 15:14 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Použil jsem v posledních týdnech na zkoušku několik jednoduchých spínaných regulátorů z Aliexpressu do několika opravovaných zesilovačů. Buď pro napájení kontrolek sítě, nebo k podsvětlení VU-metrů, kde odešly žárovičky a místo nich jsem dal 5cm odstřižky LED pásků. Furt se mi ale nějak nezdálo, jak ty zesilovače po opravě hrajou. Zvuk byl takový nemastný-neslaný, bez života, žádný pravo-levý ani předo-zadní prostor. Dobu jsem nad tím laboroval a nemohl přijít na to, co je špatně - než jsem na zkoušku odpojil to podsvětlení. Najednou z toho Rotela byl úplně jiný zesilovač!
Tak jsem nad tím strávil celé dnešní dopoledne, zkoušel, měnil a poslouchal. Je to neuvěřitelné, ale ty kontrolky a podsvětlení mají naprosto zásadní vliv na zvuk. Myslel jsem, že to je tím spínaným zdrojem a měnil jsem ho za lineární stabilizátor a za obyčejný odpory. Nejlíp to hrálo, když se do série s LED-kami dal výkonový odpor uhlíkový ze starého elektronkového rádia. Ale pořád se mi zdálo, že to bylo dřív lepší. Tak jsem zase LED pásky odlepil a rozebral nalezený řetěz na vánoční stromeček. Jsou v něm žárovičky 12V/90mA. Pověsil jsem je jen tak do luftu na dráty za VU-metry - a paráda! Zvuk jak břitva, s množstvím detailů a prostoru.
Se skepsí jsem odpojil LEDkovou kontrolku v jednom TW140 a píchnul místo ní telefonní žárovičku 60V/20mA připojenou přímo na sekundár trafa. Zapnul jsem zesilovač, pustil MP3 z telefonu (nic jiného nebylo po ruce) a ztuhnul jsem překvapením! Je to zase úplně jinej zesilovač!

Je mi jasné, co mi na to řeknou zdejší "technici", ale je mi to jedno. Jen pro kontrolu se zeptám: Proč myslíte, že asi tak dobře hraje AZS218? Tak se koukněte, co je pod červeným plexikrytem síťové kontrolky, vy chytráci!
Teď ještě zkusím sehnat doutnavky. Mám takové intenzivní tušení, že se to bude blížit elektronkám.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vliv LED na zvuk zesilovače!!!
PříspěvekNapsal: 01 dub 2017 16:48 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
1. apríl???


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vliv LED na zvuk zesilovače!!!
PříspěvekNapsal: 01 dub 2017 18:22 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
ten má zas dvojku v žíle, ale kdo by si nedal, když je tak pěkně... :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vliv LED na zvuk zesilovače!!!
PříspěvekNapsal: 01 dub 2017 19:05 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Sice jsem to tak vědecky nezkoumal ale věděl jsem, proč při opravách vintage zesíků trvám na opakování ceremoniálu, totiž co to plácám, na zachování žárovek. Ransoma snad ještě doplním v tom, že dalšího zlepšení zvuku se dosáhne použitím žárovek na vyšší než jmenovité napětí a jejich provozováním v podžhaveném režimu. To pak analogovost zvuku dosahuke až šelakových kvalit - kmitočtový rozsah sice končí už kolem 7 kHz ale není už u 20 kHz nepřirozeně ostře digitálně ořezaný. Pro omezení jitteru u digitálních signálů je pak vhodné použít žárovky mléčné, matné, či obzvláště vzácné kožené.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vliv LED na zvuk zesilovače!!!
PříspěvekNapsal: 01 dub 2017 19:33 

Registrován: 03 kvě 2010 17:35
Příspěvky: 108
Bydliště: Louny
Kraj: ČR - Ústecký
Zásadně vlákno z kokosu/bambusu, potom se to přiblíží starým uhlíkovím odporúm z rádií jak tady již zaznělo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vliv LED na zvuk zesilovače!!!
PříspěvekNapsal: 01 dub 2017 21:26 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
No ono ono...
Som mal takéto čudo a ono malo v sérii žhavenie elektrónok s dvoma žiarovkami. Tam dať LED by bola iná prdel :D


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vliv LED na zvuk zesilovače!!!
PříspěvekNapsal: 06 kvě 2017 13:52 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Sakryš, proč mi toto téma vyskočilo jako nové až teď?
Normálně bych to asi pět řádků textů žral ještě od kohokoli jiného, ale téma se prozradilo už samotným pisatelem. Ransome, prosral jsi to, ještě než to bylo na papíře. Tak moc jsi profláknutej :-)

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group