Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 09:10


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zesilovač k LSM
PříspěvekNapsal: 09 bře 2018 22:14 

Registrován: 14 led 2018 02:16
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ahoj,

připravuji se na stavbu reprosoustav LSM a než začnu a objednám komponenty, rád bych měl vyřešenou otázku zesilovače, abych na ně pak nemusel jen koukat. Poprosil bych Vás o pomoc s jeho výběrem.

Pár faktů na začátek:
-Poslouchám podle nálady skoro všechno.
-Prostor bude bytová místnost, asi tak 20m2.
-Zdrojem budou převážně mp3 (320kbps) nebo Spotify v nejvyšší kvalitě z Iphonu, případně TV či laptop. Tři až čtyři vstupy by měli tedy stačit. Phono (MM) výhodou.
-Zatím nemám žádnou hifi aparaturu a když chci poslouchat, používám k tomu sluchátka Bayer Dynamics DT770.
-Rád bych rozdělil rozpočet na tři hranice a získal váš názor, jak moc si mezi nimi pomůžu. 4, 8 a 14t.
-Nebráním se použitému a počítám s tím, že bude potřebná dodatečná investice.
-Stejně tak se nebráním sestavení stavebnice, například od Aldaxu. Ale přiznám se, že bez dobrého návodu by toto mohlo být nad mé síly.

Zatím jsem nejvíce uvažoval nad Dual CV1260. Je cenově dostupný a našel jsem na něj dobré ohlasy. Nejsem si ale jisty impedanci. Dual je 8 až 16 ohmu a LSM jsou 6. A taky bych ho při případném upgradu mohl věnovat tátovi k jeho gramofonu do dílny.

Předem děkuji mnohokrát
Martin


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zesilovač k LSM
PříspěvekNapsal: 10 bře 2018 09:02 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Tak to bude nejspíš zajímavé a dlouhé téma.

LSM si nechají hodně líbit. Na srazu nám hrály naprosto mravně i s osoleným zesilovačem o výkonu 2x200W. Já vím, že si člověk říká, že poslouchá na pokojovou pohodu. Ale pokud tě to vzácně popadne a chceš si na chvíli užít hlasitost, ten výkon potřebuješ. Čili stojí za zvážení, zda do výkonu nezainvestovat hned na začátku. Každopádně by bylo škoda u tak dobrých beden šetřit na zesilovači, i když samozřejmě platí, že na zvuku nejvíc dělají bedny.

Stavba versus koupě: Tak ano, stavbou můžeš získat za rozumný peníz poměrně ekluzivní mašinku. Není to ale jenom o pájení - obnáší to i hodně mechanické práce. Náklady budou někde na horní hranici. Škatule, chladiče, trafo, zdroj... A taky to není záležitost na jeden víkend. Velkým bonusem je samozřejmě hrdost nad dílem a obdiv okolí.

Ten Dual je chválený a tuze hezký. Taky bych ho bral do sbírky. Já sám bych ale dnes už šel při výběru použitého zesilovače na 100% do Yamahy - pokud jde o hlavní a jediný stroj.
Za 4k se samozřejmě dobrý zesilovač dá pořídit taky, ale to je náhoda a štěstí, což se moc nedá plánovat. Takže bych raději přitlačil. No a pořád je nutné počítat s tím, že starší kus může být poněkud svéhlavý.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zesilovač k LSM
PříspěvekNapsal: 10 bře 2018 09:18 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Děkuji za zájem o LSM, jsou to výtečné reprosoustavy za přijatelné peníze. Místnost máš přiměřenou, nemusíš mít strach, bedny tento prostor zvládnou bezproblémově.
Já bych opět sáhl po starším zesilovači, kde získáš za dané peníze prostě více. Dual CV1260 mě příjde jako mezikrok, spíše rovnou CV1460 / 1462. Nicméně ten zesilovač mě příjde vhodnější ke starším reprosoustavám, v té době to nebyla absolutní špička. LSM si zaslouží ještě lepší zesilovač. Není na škodu si vyzkoušet třeba 2-3 zesilovače a porovnat si zvuk a možnosti nastavení.
Pokud se ti líbí ručkové VU metry, asi skončíš jako já na dražším řešení, PROTON D1200+AP1100 a nebo jako má Viper ve stejné kvalitě Proton AA1150 jen s nižším výkonem, i ten by ti ale dostačoval. Je to defakto mnohem lepší NAD. Ostatně mohl by ti napsat, sám má Dual CV1462, a má možnost přímého srovnání. Měl i mnou vychvalovaný low cost zesilovač Kenwood KA-7010, který se dá sehnat do 4-5 tisíc, záleží na stavu a jestli fungujou problematické potenciometry - hlavně balance, jinak zesilovač funguje jen v režimu Sound Direct, obvykle jinak nehraje jeden kanál.
Mám docela dobré zkušenosti se staršími zesilovači Marantz PM-54, PM-55 v ceně kolem 4 tisíc. Ale asi spíše jako dočasné řešení, protože to bude slabý článek v sestavě. Konkurentem tomu může být HITACHI HA-6.
Možností by mohl být i LUXMAN L-410, který mají asi 2 zdejší členové. A pokud opět pěkné ručkové VU, tak vyšší řady Onkya. Technicsy nevím zda bych doporučil. Martinekk s oblibou využívá zesilovače Yamaha M-4, ale ten má výkonu až přespříliš. Dvojice Laminat&Ransom ti mohou doporučit některý model od Yamahy.
Ze stavebnic by se dal postavit Dudek, měl jsem DPA380SE a nebylo to vůbec špatný.

Obecně je problém sehnat TOP modely zesilovačů (v provedení převážně Dual Mono), a pokud jsou tak zase příliš ceněné prodejní cenou. Starší zesilovače budou vyžadovat servisní kontrolu, sám jsem si tím prošel, kdy jsem na předzesilovači musel nechat vyměnit potenciometr od Alpsu a dále díky studenému spoji kdy vypadával jeden kanál tak zdejší Ransom závadu našel a odstranil. Od té doby to jede.

Pokud by mělo jít o nový zesilovač, pozitivní ohlasy jsou na Cambridge audio a Vincent. Alespoň z řad mých zákazníků, kteří si je chválí. A to je neprodávám.

Já osobně bych to řešil na 2 kroky, v prvním kroku je finanční výdaj na reprosoustavy a pořídil bych zesilovač do cca 5 tis. starší. Prodat a přejít na lepší se dá vždy a už budeš mít možnost porovnání. Pokud finance nejsou problém, tak rovnou finální řešení.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zesilovač k LSM
PříspěvekNapsal: 10 bře 2018 09:58 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Je fakt, že k nastartování - aby měl člověk vůbec co si pustit - se dá klidně použít i nějaký zesilovač za patnáct stovek. Pak v klidu a s rozvahou vyřešit výměnu za lepší a nakonec si ten laciný nechat někam do dílny či do ložnice, nebo ho beze ztráty poslat dál. Možná bych něco takového aj vyhrabal doma k odprodeji či k pronájmu.
No, co jsem tak viděl několik kousků Cambridge, tak všecko byly naprosto standardní a ničím výjimečné zesilovače, pouze obkroužené aureolou značky a neúměrně předražené.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zesilovač k LSM
PříspěvekNapsal: 10 bře 2018 15:50 

Registrován: 14 led 2018 02:16
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Na LSM se těším, dokumentaci už mám, takže jen musím rozmyslet povrchovou úpravu, tak aby byla i partnerka spokojená, a můžeme začít. :)

Je vždy lepší mít výkonovou rezervu ale pochybuji, že ji budu schopen v bytě využít a když tak velmi omezeně. Finance nejsou neomezené, at tak bych v rámci kompromisního řešení dával tomuto parametru spíše menší váhu.

U stavebnice bych se právě těšil na celou tu stavbu a moje nejistota jde spíše směrem k pájeni, oživování, nastavování atd.. S tím mám velmi omezené ne-li žádné zkušenosti.

Zesilovač by měl podle mého amaterského názoru zesilovat a podle toho co se dočítám, jeden je muzikální, jinej zas plochej apodobně. Moc si pod tím neumím nic představit. Chápal bych rozděleni na zesilovače které jsou přesné a které méně, nic víc nic míň.

Zpět k výběru. Ten Proton a Luxman jsou nádherné ale nejsem si ani jist, zda to dokážu ocenit jejich hudnební kvality, alespoň teď a bez srovnání. Varianta toho, že pořídím něco do 4-5t na začátek a později v klidu vybírat a testovat se mi zamlouvá. Jinak UV ručky nejsou potřeba, ikdyž to vypadá moc hezky..

Z toho co jste psali mi přijde, že Dual CV1260 není špatná volba. Je z HA-6, PM54, PM55, KA-7010 je nějaký lepší, nebo je to v rámci cenové kategorie celkem jedno?

Oba jste zmínily Yamahu, můžete to upřesnit modelem nebo řadou?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zesilovač k LSM
PříspěvekNapsal: 10 bře 2018 16:32 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
No, ty pokusy popsat zvuk slovy jsou poněkud těžkopádné a často docela směšné. Právě proto taky na jaro chystáme takový malý sraz, kde zkusíme, jestli jsou ty diskutované rozdíly opravdu tak zásadní. Podrobnosti najdeš tady.

S tím, že má zesilovač zesilovat a nic jiného, naprosto souhlasím. Sám upřednostňuju přístup "nic nekazit ani nevylepšovat" a proto mě dost překvapila první Yamaha, kterou jsem vlastně zachránil před sběrným dvorem - AX-450. Laminat mě na to upozorňoval už dřív, ale teprve tenhle poloviční vrak původně de facto nižší střední třídy mě přesvědčil. Vyšší typy z té doby jsou na tom ještě líp. Někoho jejich lhostejný, technicky přesný zvuk prudí, mně ale naprosto vyhovuje. Ať tak či onak, zesilovače mívají různý projev a i když jich je mnoho dobrých, mohou být "dobré" na různé způsoby. Zajímavé je, že na "dobrém" zesilovači se asi nikdy neshodneme, zatímco na "špatném" takřka vždycky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zesilovač k LSM
PříspěvekNapsal: 11 bře 2018 00:06 

Registrován: 14 led 2018 02:16
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Díky, takový sraz a testování zní velmi dobře. V té době snad už budou LSM hotové, tak pokud je sraz otevřen všem a vyšlo mi to časově, rád je přivezu i se zesilovačem.

Na německé ebay (Klainanzeigen) jsem našel modely Yamaha AX-570 a 700 kolem 100-120 Euro. Byla by to vhodná volba, nebo jsem se trefil “špatné” kousky? Nějaké doporučení při nákupu na slepo, krom toho doufat :) ?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zesilovač k LSM
PříspěvekNapsal: 11 bře 2018 09:38 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ta 570 by nemusela být špatná. Je to o typ výš než 470 nebo ta moje nebohá 450. Občas jim vynechávají přepínače vstupů, ale je to řešitelné.
Vrchol téhle typové řady byla 1070 (1050, 1090), ale to už jsme cenově jinde.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zesilovač k LSM
PříspěvekNapsal: 20 pro 2018 20:15 
Řádný člen

Registrován: 03 lis 2018 19:21
Příspěvky: 73
Bydliště: Vsetín
Kraj: ČR - Zlínský
Dovolím si trochu oživit toto téma.
Taky jsem se pustil do stavby LSM a řeším jestli současný zesilovač bude pro ně vhodný či nikoliv.
Nikdy jsem nevlastnil zesilovač od komerce. Teda až na teslu AZS 222. Vždy se jednalo o postavený zesilovač. Momentálně mám zesilovač s výkonem 2x 150w s použitými IO SANYO STK 4048XI.
Konstrukce je od pana Antona Kosmela, viz odkaz http://www.amys.sk/2X150W.html
KDysi se to prodávalo jako stavebnice. Zesilovač obsahuje již zmiňovaný koncák 2x 150w s ochranama proti ss napětí, korekční předzesilovač a přepínač vstupů s relé přepínáním. Zatím jsem ho neměl na čem porovnávat a pouštím jej na tesláckých bedýnkách. Můžu ho jen srovnat s tím azs 222, kterého doslova zadupe do země. Myslíte, že pro LSMka bude vhodný ?

Parametry z webu konstruktéra:
Trvalý sínusový výstupný výkon: 150W/8W záťaž /podľa typu/
Trvalý sínusový výstupný výkon: 200W/4W záťaž /podľa typu/
Frekvenčná charakteristika: 20 až 50kHz /20 až 20kHz ±0,5dB/
Celkové harmonické skreslenie: max. 0,007% /typ STK4048 XI/ napäťový zisk 40dB
Celkové harmonické skreslenie: max. 0,003% /typ STK4048 XI/ napäťový zisk 26dB
Napájacie napätie: ±55V /max ±60V 63V filtračné elektrolyty/ inak ±87V
Kľudový prúd: 48mA /pri ±Ucc 12V až 63V/
Napäťový zisk: 38dB /nastaviteľný R16, R17, R18 v intervale 26 až 45dB/

_________________
Discovery10,Technics SL-PG 470A, DAC-1 NG-OLED, HYPA-1 full, HYPA-17 MK2


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zesilovač k LSM
PříspěvekNapsal: 20 pro 2018 21:13 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Bude.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group