Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 14:17


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 28 říj 2020 20:26 

Registrován: 24 říj 2020 16:14
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ahoj všem místním nadšencům a znalcům.
Jdu na vás s možná neobvyklým dotazem, prosbou.
Můj švagr je milovníkem starých strojů a je naprosto fascinován zvukem zesilovače v gramofonech NZC142 (má několik podobných typů) a při jednom večerním oživování takového stroje mě napadla jedna věc.
A to je otázka na vás, znalce. Dá se dnes postavit +- stejný zesilovač, který je v těhle strojích? Nebo jiný (ale tranzistorový) s podobnými parametry a zvukovým projevem?
Zkoušel někdo něco podobného, nebo dokonce vylepšeného?
Moje představa je postavit podobný zesilovač vylepšený o lepší (kvalitnější) součástky, s lepším zdrojem, filtrací a v provedení dual mono.
Ale tam končím. Jsem sice vyučený v oboru, letování a výroba tišťáku není problém, ale vymyslet to to už nezvládnu. Nasměrujete mě někdo na nějaké schéma, projekt, či cokoliv co by mi nějak pomohlo v téhle cestě?
Pokud to tedy celé má smysl. Ale říkám si, že pokud jemu tenhle zvuk lahodí, tak proč ne. Provozuje to na 3p home made repro Tesla s dob dávno minulých a spolu si to prostě rozumí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 28 říj 2020 20:45 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Vítej!

Na tom zesilovači (je to AZS179 vestavěný do soklu gramofonu) není vůbec nic zvláštního, ani nic co by ho činilo zvukově výjimečným a co by stálo za stavbu nového. Akorát se tam vyskytuje jedna věc, která může mít efekt ve spojení s mizernými bednami, jakými jsou všechny dobové Tesly - jak tovární, tak domadělky.
Ty bedny totiž (kromě mnoha jiných nectností) nijak zvlášť nebasují. V onom zesilovači/gramofonu je použitá napevno zapojená brutální fyziologie s potenciometerm RFT se třemi odbočkami. Ta při stažené hlasitosti enormně přidává na basech, což může těm nebasujícím bednám přidat na pocitu atraktivnosti. Poměrně dost to přidává ještě ve 3/4 dráhy, což je úplně proti všem zásadám použití fyziologie. Ta by správně měla nasazovat naopak pod 1/3 dráhy a nikdy by neměla mít tak velký účinek. A s dobrými bednami nakonec člověk zpravidla dospěje k tomu, že fyziologii vypne úplně. Takže je to u Tesly takové vytloukání klínu klínem, ale o nějaké úžasné kvalitě nemůže být řeč ani náhodou.
K dosažení podobného efektu stačí někde sehnat onen trojodbočkový potenciometr, okopírovat zapojení RC obvodů kolem něj, a bude to hrát podobně s jakýmkoli zesilovačem. Problém ale je ten potenciometr dnes sehnat. V podstatě to už považuju za nemožné (kromě rozebírání staré elektroniky).

Zbytek té Tvojí úvahy (jako stavět dual mono zesilovač zastaralé koncepce a legračně malého výkonu) sice koreluje s představami některých ortodoxních hifistů, ale popravdě je to nesmysl.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 30 říj 2020 19:17 

Registrován: 24 říj 2020 16:14
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Teda hned na přivítanou taková sprcha :D Ale čekal jsem to, naštěstí nejde o mě, já chtěl jen bastlit.
Ale už je to druhý dost jasný důvod se na to vyprdnout, je to fakt ztráta času.

Pak tu mám projekt č.2. stavba 3 kanálového zesilovače. Ano fakt 3kanálového pro domácí kino efekty+center.

Mám stereo sestavu Technics a k tomu plánuji pořídit dekodér DTS s analogovým 5.1 výstupem. Přední kanály připojím ke stávající soustavě, sub nezapojím a zbytek bych chtěl připojit k mému 3kanálovému výtvoru.

Doporučíte mi nějakou stavebnici, případně schéma "ideálního" zesilovače? Jediný požadavek je vlastně jen tak nějak blbuvzdornost a ideálně mono konfigurace abych mohl dát 3 "vedle sebe". Vím že stavebnic je hromada, ale nerad bych stavěl na slepo a pak zjistil něco ao čem ani netuším, že existuje. rád bych si nechal poradit něco vyzkoušeného, aspoň trochu slušně hrajícího, abych se za to nemusel stydět.

Tohle už snad tak nereálné a mimo není :)
Děkuji!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 30 říj 2020 22:10 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Už 11 rokov prevádzkujem doma zosilovače s modulmi odtiaľto: http://zosilnovace.eu/
Konkr. JPA50 a JPA250. Prvé JPA100 mali nejaké muchy, ktoré už sú odstránené. Celkovo tie stavebnice spĺňajú tvoje požiadavky. Jednoduché, relatívne lacné a zvukovo nikoho neurazia.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 30 říj 2020 23:00 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Plošňák pro Uni 50 z jejich nabídky jsem se svolením autorů upravil tak, aby nebyly problémy se zemními smyčkami a následným rušením a přeslechy, když se zapojují dva nebo víc koncáků se společným napájením. Někde jsem to tu aj rozkresloval.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 31 říj 2020 08:50 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Možná se mu líbí ten bambusovej (germaniovej) konec. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 31 říj 2020 11:44 

Registrován: 24 říj 2020 16:14
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - hl. m. Praha
ransom píše:
Plošňák pro Uni 50 z jejich nabídky jsem se svolením autorů upravil tak, aby nebyly problémy se zemními smyčkami a následným rušením a přeslechy, když se zapojují dva nebo víc koncáků se společným napájením. Někde jsem to tu aj rozkresloval.

to zní přesně jako to co potřebuji, jdu pohledat. Moc děkuji!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 01 lis 2020 22:25 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Našel jsem to:
http://www.repromania.net/forum/viewtop ... =34&t=6551


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 07 lis 2020 23:17 
Uživatelský avatar

Registrován: 26 pro 2010 12:50
Příspěvky: 574
Bydliště: Rokycansko
Kraj: ČR - Plzeňský
No nevím, jestli má smysl stavět, když kvalitní zesíky jsou na bazarech běžně.

_________________
Soundcraft SiEx3, Mackie DL1608, X32,SPL A394pw, IQ18b, Beyma SB18, odposlechy SPL, B@C 12CXT, EV ZLX12P, ZXA1 sub.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 08 lis 2020 11:43 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Dovolím si vysloviť názor - so šťastím, ktoré sa občas usmeje na vola - som okrem AKAI AM-69 kúpil za 16 eur Philips vežičku s papierovým výkonom 2x30 watt s kvalitným diskrétnym koncom, s ledkovým indikátorom prebudenia atd - 99% času počúvam cez ňu. Má presnejšie definovaný stred nahrávky, než AKAI a jej 30 Watt na kanál bohate stačí unicornovkám...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 08 lis 2020 13:31 
Uživatelský avatar

Registrován: 26 pro 2010 12:50
Příspěvky: 574
Bydliště: Rokycansko
Kraj: ČR - Plzeňský
Dneska běžně končí na sběrných dvorech slušné hifi systémy Sony z let 1998-2000. Hrály pěkně, jediný průšvih- po deseti letech přestala načítat cédéčka, jinak by to asi lidi nevyhazovali.

_________________
Soundcraft SiEx3, Mackie DL1608, X32,SPL A394pw, IQ18b, Beyma SB18, odposlechy SPL, B@C 12CXT, EV ZLX12P, ZXA1 sub.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 08 lis 2020 20:08 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Hmmm...
CD z inej, horšej vežičky Philips z roku 1985 mám odložené - dodnes nemá problém až na nesvietiaci segment v jednej z číslic displeja :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 09 lis 2020 00:43 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
1) V roku 1985 nebývali v horších vežičkách CD prehrávače.
2) Nedá sa porovnávať "večná" mechanika Philips napr. CDM-4 s plastovou KSS-213.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 09 lis 2020 01:14 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Philips FCD 563. Celá nič moc, papundeklový gramec, rádio sa rozlaďovalo, zvuk poslabší... Akurát, že mala CD.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 09 lis 2020 07:43 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Vyzerá to strašne alo dobové weby hýria výrazmi ako state-of-the-art.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 09 lis 2020 07:45 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Tak v tom roku 1985 to bololepšie, než čo sa predávalo tu. No ak si nájdeš schému - koncák bieda.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 09 lis 2020 09:21 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Tohle má soused v garáži, v celkem pěkným více méně funkčním stavu... Kdyby mu místo toho sběratel nabídl něco, co hraje, tak by se asi výměně nebránil...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 09 lis 2020 11:57 

Registrován: 05 říj 2020 08:12
Příspěvky: 28
Bydliště: CV
Kraj: ČR - Ústecký
Mrknul jsem na schema koncáku toho philipse FCD563 a je tam TDA2030.
Vzpomínám si, když jsem ho jednou zkoušel na velkých bednách a přidal zkusmo na filtračních kondíkách, tak se mi zvukově docela líbil.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 09 lis 2020 14:54 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Takže reálny výkon asi 2x15W a podľa servisáku bude mať ten zaujímavejší zvuk na svedomí skôr ten pevný "loudness", čo je tam prichytený o regulátor hlasitosti. Takisto je dosť pravdepodobné, že ani stredové pozície potenciometrov ekvalizéra nebudú dávať úplne rovný priebeh, ale mierne charakteristiku zvlnia. Takže ona asi nehrá lepšie ako AKAI, ona proste nemá rovný priebeh a to je to, čo sa páči. Je to asi ako tvrdenie, že B73 má brutálne dobrý zosilňovač...no nemá. Koncák je priemer až podpriemer, ale fyziológia je jednoznačne nadpriemerná. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba zesilovače - poradíte?
PříspěvekNapsal: 09 lis 2020 16:42 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Skončila v pivnici... Ono to tých 2x26 malo, no nemalo to najspodnejšie basy ani vrchné výšky.
Teraz používam Philips MIDI TAD 70FS363 a tá sa dá smelo priebehom zvukom porovnať s AKAI.
Len pri bezprostrednom prepnutí troška rozoznám mierne iný charakter zvuku, no inak sám nerozoznám, z čoho práve hrajem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group