Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 14:53


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 28 zář 2020 21:10 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ono to asi nakonec docela smysl dává. Vstupy a výstupy in-out pro příslušenství (třeba ekvalizér) mají ty vyšší řady od Sony samozřejmě taky. Jenomže to je ještě před regulací hlasitosti a před tónovými korekcemi. Čili pro aktivní bedny nepoužitelné.
Výstupy odvozené až z úplného konce mají všechno, co si uživatel může přát. Funguje přepínáí vstupů, funguje hlasitost a korekce, funguje dokonce i odpojení beden, pokud chceš poslouchat z výstupu zesilovače na sluchátka. Jenom mi to teda pořád připadá jako zbytečný dvojí průchod signálu přes koncový zesilovač. Ale třeba to opravdu nevadí, třeba mají ty konce při odpojené zátěži tak minimální zkreslení, že se to dá zanedbat. To netuším, to by mě docela zajímalo.

Ransome, ještě co se týče případného výběru "lepších" OZ než je NE5532 nebo něco podobného. Myslím, že pro takovéhle jednoduché použití to nemá smysl vlastně nikdy. Protože ten signál už přes OZ tohoto typu stejně mnohokrát prošel v mixu a dalších zařízeních ve studiu, kde ta hudba vznikala. Velmi zajímavé pojednání je tady:
http://nwavguy.blogspot.com/2011/08/op- ... facts.html


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 28 zář 2020 22:24 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Vida ho, Grundiga.
Ono to bývávalo takhle řešené u historických zesilovačů pro ozvučování. Hlavně tam, kde bylo za koncákem výstupní trafo - jedna odbočka trafa byla pro linku s úrovní 0dB při plném vybuzení, pro případné řetězení zesilovačů.
K těm OZ. Já jsem k podobným věcem poněkud skeptický, nikdy se tím netajím. Nevím jistě, jestli se ve špičkové studiové technice používají zrovna obligátní NE5534. Ale obecně vidím v HiFi a highendu urputnou snahu reprodukovat nahrávky o několik řádů náročnější technikou, než jakou byly ve studiu pořízeny. Což je podle mého nesmysl.
Samozřejmě, rozhodně bych se dnes nepokoušel dělat předzesilovač pro přenosku nebo pro mikrofon s historickým uA709. Speciálně u phono preampu bych výběr OZ nepodceňoval. U aplikací na linkové úrovni ovšem podle mého nejvíc udělá správné impedanční přizpůsobení, případně (pro nejvyšší nároky) symetrie.
Na ten článek se určitě v budoucnu podívám líp. Díky za tip.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 30 zář 2020 21:53 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Samozřejmě záleží na vhodnosti pro daný účel. On to tam má rozebraný a vyargumentovaný docela důkladně, opravdu to stojí za přečtení. Ještě je tam druhá část, kde se zamýšlí nad výběrem OZ pro svůj sluchátkový zesilovač:
http://nwavguy.blogspot.com/2011/08/op- ... ments.html

A ta 5532 je opravdu všude, pokud tam není něco ještě levnějšího:

The 5532 is the corner stone of nearly all high-end professional audio gear which means most of your music has already been well steeped in 5532 goodness. If you dislike the “sound” of 5532 that means you must also dislike most of the music available.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 01 říj 2020 11:18 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Mně se tenhle přístup zamlouvá. Připomíná mi to můj oblíbený argument proti kabelové magii: Běžte se podívat do studia, jakýma kabelema se nahrává.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 01 říj 2020 11:35 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Přesně! Ohledně magie a poslouchání očima mě ještě mimořádně pobavil výsledek tohohle slepého testu:
http://matrixhifi.com/ENG_contenedor_ppec.htm
To je takovej rozdíl ve vybavení, že výsledek překvapil i mě. A vlastně to podporuje jeden z hlavních zdejších narativů, že největší rozdíl v kvalitě poslechu udělají reproduktory (a samozřejmě akustika) A sorry, že sem dávám pořád nějaké odkazy, odkládám si to částečně i pro sebe na pozdější použití :-)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 01 říj 2020 15:10 

Registrován: 14 bře 2010 18:20
Příspěvky: 253
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Dobrý odkaz. Ale highendista ho snadno zodpoví, můžou za to bedny, co by taky chtěli za $1850! Až budou mít ty za alespoň 10 ale raději 30 tisíc USD, tak rozdíl určitě poznaj.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 01 říj 2020 15:22 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Proto nemá smysl se o určitých věcech přít.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 23 lis 2020 22:35 
Řádný člen

Registrován: 11 kvě 2010 16:35
Příspěvky: 355
Kraj: SR - Banskobystrický
Pane Posluchači, ja by som veľmi rád vidiel fotky VURT monitorov.
V jednom modrom AR si na niečo podobné matne spomínam. Na výškách hliníková kalota?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 24 lis 2020 00:05 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
OK, není problém, nějaké fotky mám, zítra ještě něco nafotím a fotky sem dám. Já jsem viděl fotku v AR 93-05, je to v článku "Reproduktory a reproduktorové soustavy trochu jinak" od B. Sýkory (protože ty bedny jsou jeho konstrukce).
Na výškách je kalota Vifa D25TG-55-06, vypadá hedvábně.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 24 lis 2020 12:33 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Takže tady máme: 2x VÚRT Studio monitor (L+P), rok výroby podle výrobního čísla pravděpodobně 1993.

Příloha:
VURT1.jpg


Osazení:
Basy: Nevím přesně. Našel jsem rozhovor s B Sýkorou, kde uvádí, že reproduktor vyrobil podle jeho požadavků Andrej Cimbala předěláním reproduktoru Tesla, "který byl tak silně upraven, až byl nakonec i dobrý." Základem je evidentně ARN 860x.
Středy: Vifa C13MH-09 08 ohm (nepodařilo se mi k němu skoro nic najít - pokud někde něco máte, uvítám.)
Výšky: Vifa D25TG-55 06 ohm. Jak na to teď koukám, tak možná ani není hedvábná, nevím. Vizte foto.

Příloha:
VURT2.jpg


Příloha:
VURT3.jpg


Provedení: basreflex, vnitřní objem cca 60l, ladění cca 35 Hz. Zrcadlově nesymetrické umístění reproduktorů na čelní stěně, bohužel nevím, která má být levá a která pravá.
Aktivní výhybka 24 dB/oktávu tvořená variable state filtry s OZ. V každé bedně 3x zesilovač s 2x paralelně řazeným koncovým párem BD 649/650. Vstupní a korekční obvody, výhybka, zesilovače, ochranné obvody a zdroj tvoří odklápěcí zadní stranu bedny.

Příloha:
VURT4.jpg


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 24 lis 2020 12:59 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
A ještě přikládám všechna schémata, pokud to někoho bude zajímat. Komentáře uvítám.
Na vstupu jsou zajímavě řešené korekce okrajů pásma, průběh korekcí jsem si z čisté zvědavosti nasimuloval:
Příloha:
VURT korekce simulace.png


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 24 lis 2020 15:14 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Co je tam za OZ? Když se tak na to dívám, přes kolik OZ ten signál prochází, tak mě to skoro až děsí, co z toho může na konci zůstat...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 24 lis 2020 16:11 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Díky za postřeh. Velká většina z toho je NE5532 od Signetics. Teď koukám do těch schémat - všude, kde je něco jiného (třeba LF411) je to ve schematu označené.
Podle mě je strach z OZ iracionální. Pokud je konstruktér správně vybere a použije, tak jejich parametry pro průchod audio signálu jsou více než dostatečné na to, abys neměl šanci to poznat. A ve studiu už to stejně přes velkou spoustu OZ prošlo - co asi bude v každém mixu mnohokrát zřetězené za sebou, libovolném analogovém procesoru, přehrávači atd atd.? Dával jsem do totohle vlákna link na zajímavou úvahu v tomhle směru, určitě doporučuju k přečtení. I když uznávám, že tady se to všechno násobí tím velkým počtem OZ v řetězci :-)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 24 lis 2020 22:21 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Dnes už je to hodně jinak, OZ je akorát na vstupu ADC a pak už je celej mix digitální... Tohle platilo možná do poloviny devadesátejch let...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 25 lis 2020 09:37 
Řádný člen

Registrován: 11 kvě 2010 16:35
Příspěvky: 355
Kraj: SR - Banskobystrický
Dikes za vynikajúce foto. Pohľad na namakanú analógovú NF obvodovú techniku niekoho takmer vydesí, iného poteší a zaspomína si na minulé nesamplované a nekvantované storočie :mrgreen:
Kedy to bude prosím na predaj? ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 25 lis 2020 12:40 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
kodl píše:
Dnes už je to hodně jinak, OZ je akorát na vstupu ADC a pak už je celej mix digitální... Tohle platilo možná do poloviny devadesátejch let...


To každopádně. Ale uvědom si, že největší duchařinu s OZ dobrovolně podstupují highendisti s jejich veskrze pozitivním vztahem k vintage deskám masterovaným z analogu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 25 lis 2020 19:44 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
No, od poloviny devadesátých let všechno v digitálu....
Odbíháme sice od tématu, ale zareaguju. Obecně máte samozřejmě s digitalizací pravdu, a určitě to postupuje dál, dneska spoustě muzikantů stačí zvukovka a počítač a už se natáčí. Velká většina nahrávacích studií asi opravdu ty digitály má. Ale třeba Sono, které já považuju asi za nejlepší studio u nás, má i dnes jako hlavní mixpult analog, a to poměrně nový. Viz tady:
https://www.youtube.com/watch?v=mD_NZdM ... =Kytary.cz

Takže snad naše oblíbená muzika všechny ty průchody skrz OZ nějak vydrží. Viděl jsem schéma výhybky o mnoho novějších analogových aktivních beden Acon Divus mk3, a je to velmi podobné.

Spíš mi připadá neobvyklé to použití OZ ve výkonovém zesilovači. Pokud by mi někdo vysvětlil k čemu je tam dobrý (a k čemu je tam T1A, T1B a T2A), budu vděčný!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 25 lis 2020 22:19 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
OZ ve vstupní části koncáku zas tak strašně moc neobvyklý nebyl, nahrazuje tady diferenciální zapojení se dvěma tranzistory a zdrojem proudu.
T1 a T2 jsou dvojité tranzistory KC810, používaly se mimo jiné kvůli těsné tepelné vazbě obou systémů. V podstatě to je něco jako dva KC509 v jednom pouzdru.
T1 (A a B) vytváří zdroj konstantního proudu, je to zapojení, které bežně najdeš ve spoustě integrovaných koncáků i operačních zesilovačů (stačí se podívat na zapojení jejich vnitřní struktury).
T2A vytváří předpětí pro báze T2B a T4 v rozkmitovém stupni, s T2B je v jednom pouzdru těsně tepelně svázaný a tak je předpětí teplotně stabilizované.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 26 lis 2020 00:01 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Aha, díky! A D1+D2 bude asi nějaká ochrana před limitací - nějaká varianta soft clippingu?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předzesilovač před aktivní bedny
PříspěvekNapsal: 26 lis 2020 07:44 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group