Poslední návštěva: Právě je 25 dub 2024 13:09


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart tv?
PříspěvekNapsal: 23 lis 2020 19:23 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Zdravím, mám takový rychlí dotaz. Chci připojit můj starý vintage receiver Onkyo TX1500 ke Smart TV. Vím že potřebuji DAC převodník, který mi převede digitální signál na coax, ale mě zajímá toto. Jak budu moc ovládat hlasitost? Bude fungovat, že když budu přidávat na ovladači TV tak se bude zvyšovat i hlasitost v zesilovači? Nebo k tomu budu muset chodit jak blbej a přidávat manuálně na zesíku? Jelikož mám jinde to samé, ale mám tam nový zesilovač, který je vybavený už hdmi, optikou atd.. a tam se ovladač od tv spáruje se zesilovačem a můžu přidávat hlasitost i s tv ovladačem, ale nevím jak to bude fungovat u starého zesilovače právě. Děkuju kdyžtak za rady. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 24 lis 2020 10:32 

Registrován: 10 led 2017 15:21
Příspěvky: 33
Kraj: ČR - Jihomoravský
Digitální výstupy z televizí jsou neregulovatelné.
Jedině, že bys použil regulovatelný sluchátkový výstup z TV. Pak budeš ovládat hlasitost dálkou televize.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 24 lis 2020 10:35 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1807
Kraj: ČR - Jihomoravský
nebude. Teda dá se to drobek obelstít, pokud zapojíš výstup pro sluchátka z TV do vstupu zesilovače, a dokážeš nějak snadno měnit hlasitost sluchátek pomocí DO, což nejde taky u všech TV. Spíš si ověř, co má TV za výstupy, nekdy se tam linkový audio výstupy nachází, případně výstupy na externí repro, což by s trochou bastlení šlo taky použít.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 24 lis 2020 19:16 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Tak to je průser celkem tedy, představa že bych u filmu furt chodil k zesíku a ubíral/přidával hlasitost.. tak zrovna přes sluchátkový výstup jak tady píšete že by to šlo, tak ten moje tv nemá.. a nešlo by ani převodník s HDMI a né optikou?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 24 lis 2020 19:45 

Registrován: 14 bře 2010 18:20
Příspěvky: 253
Kraj: ČR - hl. m. Praha
A co tu hlasitost na Onkyu "motorizovat"? Něco jako
https://www.ianjohnston.com/index.php/p ... conversion
https://www.youtube.com/watch?v=wrnq3tEWRyU

nebo fakt stepper venku
https://medium.com/hacksters-blog/add-m ... dcb275d250
https://www.waste.org/~knobs/arduino_re ... ntrol.html


nebo když ne servo, tak se napcat na line za převodníkem
https://www.instructables.com/Remote-Vo ... tereo-amp/
https://create.arduino.cc/projecthub/ke ... rol-71968d

edit: nebo předělat něco z číny https://www.banggood.com/AC-or-DC-9V-In ... 09049.html


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 24 lis 2020 22:45 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Ani jedna možnost se mi moc nelíbí, určitě nechci něco vrtat do zesilovače, je to 41let starý kousek a nechci si jo poškodit.. to první není tak špatné, ale nejsem takový machr abych si tohle dokázal vyrobit :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 27 lis 2020 16:29 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
Existují i převodníky s regulací hlasitosti a dálkovým ovládáním, zrovna jsem jeden (nebyl ani drahý) koupil na Aukru:

https://aukro.cz/digital-to-analog-4-port-audio-conventer-d-o-6976793584


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 27 lis 2020 19:35 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Tak to by bylo super řešení, kdyby ten převodník měl i regulaci hlasitosti, ale co jsem tak koukal, nových se dá sehnat jen pár a nemají dálkové ovládání, což by mi bylo k prdu :/ zatím jsem nenašel žádný s DO


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 28 lis 2020 18:23 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
To je fakt dobrý Láďo Musím přiznat, že jsem ani nevěděl , že jsou i DO...
Na ali začínají na 12 dolarech
Nějak mě začínají převažovat zesíky bez DO tak to i zvažuju...
Mám si něco přát od ježíška, ale nic nepotřebuju.
Tak jsem myslel třeba tohle...
Má to cenu... :?:
Máte někdo nějakou zkušenost s tímhle
Idelně na 3 zesíky a kvalitní a levné. :D Nebo alespoň nějaký samostatný vhodný přepínač? zbytek bych si zbastlil...
Tohlebych asi úplně nevyužil ale vypadá to dobře.
...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 28 lis 2020 19:05 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1807
Kraj: ČR - Jihomoravský
ty přepínače repro jsou fakt drahý - momentálně něco takovýho, akorát drobek jinak začínám bastlit, s relátkama, a zrovna to bude spínat napájení komponent. A: TVP, receiver, PC, B: "analogová" audiosestava . Všechno v jedné bedýnce, včetně zesilovače pro sub k receiveru, externí zvukovky k PC a dalších pár blbin, aby to drátenictví nebylo vidět...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 28 lis 2020 19:55 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
Něco podobného s těmi lampami má kamarád, pouze bez korekcí, ale chtělo by to DO. Jinak ten převodník hodlám zítra vyzkoušet, porovnám ho proti CD... uvidíme, koupil jsem ho k TV, má optiku a 4 vstupy se hodí...Kdybych neměl gramec a CD, tak jedu jenom s koncem a nějakým streamerem s reg. výstupem. :D

Dnes:
Tak jsem to dneska testnul, na to, že protivník byl Pioneer PD-S904 (má už přece jen 25 let), jel jsem z jeho optického výstupu, tak tomu nemůžu nic vytknout. Kvůli rozdílné hlasitosti výstupů, nemůžu říci, že bych slyšel nějaký markantní rozdíl (možná cenový :) ), možná malinko jiný na výškách, ale to je jen pocit :D

Napsat to jinde, tak mě ukamenují, jedna slabost tu je, rozsah hlasitosti na ovladači je jen 10 kroků, ale pokud se nastaví na zesilovači rozumná maximální hlasitost, tak ta regulace postačuje...
Když jsme kdysi u kamaráda zkoušeli ten nejlevnější převodník za dolar, či dva, tak v porovnání s Akai CD-52, podle kamaráda byl slabší projev na výškách, ale tohle umí až 192kHz, poslouchal jsem na tom 2 cd, Mišíka a Bobka a naprosto v pohodě...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 29 lis 2020 23:20 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Tak Láďo říkáš výšky jo... :) Už mě ty kabely neba...
Ideální by bylo stejně sedět u komponentů. No nic zítra doma řeknu, že
přestavíme obývák. :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 30 lis 2020 09:16 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Karle když už se s tím děláš nechtěl bys udělat kopii? :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 30 lis 2020 11:13 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1807
Kraj: ČR - Jihomoravský
Ani ne, bude to komplet ruční práce, a tím pádem neopakovatelnej originál :)
Nejhorší bude mechanická část, elektrika bude zadrátovaná za chvilku. Našel jsem jakousi 2U rack skříň, musím na ni udělat novej přední a zadní panel, pokud budu mít dost trpělivosti, namaluju to v cadu, ale asi to dopadne metodou kuželovej vrták a pilník... původní myšlenka byla vecpat to do 1U skříně od svitche, ale 45mm zásuvky do 47mm fakt nejdou seriozně vecpat. Jednu chvilku jsem uvažoval i o přepínání subwooferu k audiu, ale po poslechové zkoušce jsem to zrušil, zvukově se mi to jaksi nezdálo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 30 lis 2020 13:28 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Jsem si to myslel. ;)
Mě by stačilo dva zesíky jedny bedny kdyby velký luxus tak 3 a dvoje bedny asi nějaký čtyřžilový kablík a kvůji rozměrům nejspíš speakony. Nemusel bych mít relé stačil by nějaký vhodný třeba páčkový přepínač. Na ali ty krabice stojí tak 80 USD ale ty přepínače co v tom jsou by byly dobrý, ale nemůžu je nikde najít samostatně.
Zkusím asi ještě ransoma?... On je na to už zvyklej. Otravuju ho pořád s něčím soukromě, tak to zkusím jednou veřejně. Ransome prosím, prosím pomoc. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 30 lis 2020 14:34 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11104
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Co zas?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 30 lis 2020 17:20 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Potřeboval bych poradit jaký použít přepínač na.3 zesilovače a dvoje bedny.Pripadne nějakou schemu zapojeni... nebo kdyby se ti to chtělo i vyrobit? :oops:
Možná pošlu SZ abys jich nemusel dělat deset...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 30 lis 2020 18:27 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Náročný... Jedny bedne kŕmim na striedačku dvoma zosilňovačmi. Dva prepínače typu I-0-II, no na Tvoju požiadavku by ich bolo...


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 30 lis 2020 20:12 

Registrován: 03 led 2020 19:30
Příspěvky: 176
Bydliště: Benešov
Kraj: ČR - Středočeský
Udělal jsem na dva zesy a dvě bedny páčkový přepínače a strčil do krabice od set top boxu na testování beden nebo zesilovačů je to dobrý.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ovládat hlasitost na vintage zesilovači přes smart t
PříspěvekNapsal: 30 lis 2020 22:19 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11104
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Pokud bych s tím měl mít cokoli společného, bude to bytelné a idiotenfest. A v důsledku nákladné.

1) Při přepínání dvou a více reprosoustav z jednoho zesilovače stačí přepínat v každém kanále jeden pól. Pokud se ale mají přepínat zesilovače, musejí se přepínat dohromady čtyři póly (v obou kanálech plus i minus) a nikdy se nesmí potkat dohromady.
2) Určitě bych nepoužil miniaturní přepínače ani malá relé, když Scarabeo používá i zesilovače s výkonem ke 200W.
3) Pokud to má být spolehlivé, naprosto zásadní je volba vhodného provedení kontaktů. Tatko si jistě vzpomene na svůj vynechávající přepínač. Vysvětloval jsem mu tehdy, že to není vina přepínače, ale jeho, protože si z neznalosti koupil přepínač určený ke spínání síťového napětí. Takže nikoli, skutečně vhodných přepínačů mnoho není.
4) Spolehlivost kontaktů při spínání nf signálu rapidně klesá jejich sériovým řazením. Už jen to, že budeš mít přepínač zařazený za relé ochran v zesilovačích, znamená průchod signálu nejmíň dvěma kontakty za sebou. Každý další kontakt v sérii zvyšuje riziko nespolehlivosti.

Soukromě jsem Scarabeovi sugeroval přepojovač. Panel nebo krabičku, na čele tři čtyřpólové Speakon samice, do každé z nich zadem přivedené výstupy tří zesilovačů. Kabely od repráků ukončené ve Speakon samci, ten zapojit do požadovaného výstupu. Bylo by to spolehlivé, idiotenfest i bytelné. Hele, proč jsi to vlastně zavrhnul? Podle mého je to jediné vyhovující řešení za rozumné náklady.

Dobře, takže rozebereme přepínač. Asi sotva seženeš mechanické přepínače, které splní všechny tyhle podmínky najednou - aby přeply současně čtyři póly bez toho, aby se při přepínání výstupy zesilovačů na chvíli propojily mezi sebou; aby zároveň nemusely být kontakty vícenásobně řazené za sebou; aby to mělo dostatečně robustní kontakty, a to kontakty provedení vhodného pro výkonový nf signál.
Nejvhodnější pro přepínání dvou párů beden ze třech zesilovačů by byla šestice čtyřpólových relé nebo miniaturních stykačů s kontakty ze slitiny stříbra. Jejich řídící obvody by musely zajistit, aby nikdy nesepla dvě relé najednou. Minimálně tak, že mezi odpadnutím relé a přítahem dalšího bude prodleva. První tři relé budou připojovat výstupy třech zesilovačů k prvnímu páru beden, další tři budou připojovat tytéž zesilovače ke druhému páru beden. Slušné relé (4P, 6A, zlacené kontakty) bude stát s paticí kolem třech stovek. Výhodou by byla možnost relé v paticích jednoduše měnit. Vhodnější miniaturní stykač pro ovládací obvody (stříbrné kontakty) bude stát kolem pětikila. A k tomu ještě bude potřeba řízení - nějaké Arduino třeba. Plus zdroj, krabice, terminály. Kolik to vyjde - pět litrů za materiál? Já to stavět nebudu. Uděláš si to jen podle několika nápověd sám?

Uměl bych třeba rozebrat otočný vačkový přepínač a přeskládat ho tak, aby se daly požadované sekvence přepínat. Ale jeho kontakty nebudou pro nf tak spolehlivé, abych se pod to podepsal (mají malý přítlak). Uměl bych seskládat starý mnohapólový karusel. Jenomže ten má kontakty sice spolehlivé, ale titěrné. Uměl bych vyskládat Isostat. Jenže kromě toho, že má nevelké kontakty, hrozí u něj, že zmáčkneš dvě tlačítka najednou.
A tak dále.
Možnost použít rovnou relé výstupních ochran v zesilovačích radši ani nezmiňuju, protože bys na to musel všechny ty zesilovače poněkud (hodně) rozjebat.

Pokud se ti nic z toho nelíbí, doporučuju kontaktovat chlapy, co měli jakýsi takový tovární přepínač na srazu ve Streženicích. Ovšem stěžovali si, že jsou v tom mrňavá relátka a tenké propoje. Něco takového nabízel přivézt na sraz Soniqe11.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group