Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 04:45


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 130 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 06 led 2022 22:11 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Tak na tyhle zkušenosti a rady budu také zvědavý. NC470 mám taky, víc než 30 let. Je to obyčejný laciný plasťák, ale má antiskating, plovoucí chassis, a raménko s nastavovacím antirezonátorem, takže pokud je správně nastavená, můžeš vedle toho skákat a přenoska se ani nehne. Náhon řemínkem a motor pružně uložený mimo tu plovoucí část chassis, takže motor slyšet není. Docela by mě zajímalo, co může způsobit to, že nějaký gramofon může hrát lépe, pokud pomineme přenosku, která se ale samozřejmě dá osadit na jakýkoliv gramofon. Napadá mě snad jedině hlučnější nebo tišší ložisko.
Lepší komfort obsluhy, vzhled nebo kvalitu provedení samozřejmě chápu. Jde mi čistě o ten vliv na zvuk.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 06 led 2022 22:46 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
U Duála můžeš třísknout deklem, že se rozletí a přitom na stejný rozheganý poličce převíjet na kotoučáku 26,5cm hliníky a taky se přenoska nehne. U NC470 by byl vylomenej už třetí hrot...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 06 led 2022 22:48 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
jirkaz64:
Novej gramofon do 10k bude asi sotva výrazně lepší než NC470. To je cenová kategorie entry-level. Zato ojetina by za 10k mohla být už docela slušná.

Posluchac:
Naprosto tichej mechanismus (aspoň 65 dB odstup!!!), dokonalá geometrie, dokonalej antiskating, extrémně lehký ramínko bez jakýchkoli rezonancí v celým akustickým pásmu, těžkej talíř, kvalitní tlumení plovoucího chassis, přesný a stabilní otáčky - a máš dobrej gramofon (což NC470 není, bo nic z toho nemá). Pak k tomu dobrou přenosku se sofistikovanějším tvarem hrotu než nejjednodušší kužel, a lepší předzesilovač než obligátní s korekcemi v jedné zpětné vazbě (nic z toho Tesla neuměla).
Ale jinak je gramofon stejně na hovno.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 06 led 2022 23:07 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Posluchač: Antirezonátor u NC 470 slouží akorát ke kompenzaci rezonance soustavy rameno/vložka. Nijak neochrání hrot před přeskočením při třísknutí deklem - na rozdíl od laditelných vinutých pružin u Thorense. Subšasi je příliš lehké na to, aby to fungovalo. Gramofon má kvůli chatrné konstrukci tolik vlastních rezonancí, že to ovlivňuje zabarvení zvuku. I Dual 1229 s pohonem mezikolem má lepší odstup hluku. Nabízím při některém srazu v Bõhmisch Skalitz srovnání se skutečným gramofonem. Můžu nabídnout Thorens 105, 115, 126 Mk3 i Mk4, Dual 701, 721, 731, 741, 1229 nebo 1249.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 06 led 2022 23:09 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Jo a motor u NC 470 není v základně uložen pružně ale pevně - jak to i u gramofonu se subšasi má být.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 07 led 2022 11:28 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
S tím motorem jsem se nevyjádřil přesně - pokud si dobře pamatuju, tak je tam na nějakých gumových podložkách, něco jako silentbloky. Jinak můžeme tedy ty vlivy rozdělit na několik kategorií:

- odolnost proti vnějším otřesům: To je celkem jasný. Určitě jsou výrazně lepší gramofony, a určitě jsou i horší gramofony. S tímhle jsme u NC470 nikdy problémy neměl, nepamatuju si, že by mi někdy přeskočil. Takže to mě moc nezajímá.

- hluk z pohonu: To nedokážu posoudit, nemám srovnání. Při poslechu mě to nikdy nesralo, ale srovnání by bylo určitě zajímavé.

- stabilita otáček: Ta je u synchronního motoru daná stabilitou frekvence sítě. Nikdy jsem nezaslechnul sebemenší slyšitelný problém v tomhle směru, i když mám poměrně dobrý hudební sluch. Mám podezření, že mnohem větší vliv bude mít nepřesně vyražený střed na LP z výroby, to u některých desek slyšitelné je. Někdy může samozřejmě chybět možnost jemného doladění otáček.

- geometrie: To mě zajímá, a možná mi tady něco uniká. Dokonalá bude asi jenom u tangenciálního gramofonu. U radiálního to bude vždycky kompromis podle zvolené metody a šablony nastavení. Přenoska je na šroubech a úhel i přesah je plynule nastavitelný. VTA se nastavit nedá, ale pokud ho nerozhodíš nějakou neoriginální podložkou pod desku, tak vypadá nastavený správně. Co konkrétně je tam tedy vlastně na geometrii špatně?

- rezonance raménka a gramofonu v akustickém pásmu: To mě zajímá velmi, protože tohle vliv na zvuk samozřejmě bude, a možná i docela velký. To stojí to za prozkoumání! Extrémně zajímavé by bylo pořídit nahrávku stejné desky na stejné (nebo aspoň podobné) přenosce/hrotu na NC470 a potom na nějakém kvalitnějším gramofonu. A samozřejmě se stejným předzesilovačem. Laminate, nebo někdo jiný, máte takovou možnost?

Přenosky, hroty a předzesilovače bych nechal mimo diskusi, protože to vlastně není součást gramofonu a dají se měnit samostatně.


Naposledy upravil posluchac dne 07 led 2022 14:02, celkově upraveno 2

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 07 led 2022 13:05 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Dva stejné předzesilovače nemám. To budeš muset zkusit třeba Ransoma. Ale mám mnoho stejných vložek Audio Technica AT-95E, takže bych Ti jednu mohl na testovací účely do NC-470 zapůjčit, popřípadě za režijní cenu odprodat, nakoupil jsem je velmi výhodně za asi 800,- CZK/kus.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 07 led 2022 13:54 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Já myslel zaznamenat to do nahrávky. Na to nejsou potřeba dva stejné předzesilovače, to se dá přepojit, ne? Nahrát nejdřív jeden a potom druhý. A za tu nabídku přenosky díky, možná se to bude hodit.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 07 led 2022 14:04 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Aha. Já jsem měl na mysli přímé srovnání.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 07 led 2022 14:22 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
To není potřeba - kdybys to byl schopen nahrát, byl bych přešťasten!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 07 led 2022 14:28 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Leda tak na kazetu.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 07 led 2022 15:36 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Moc horších gramofonů od NC470 už není...páč to se pak nedá nazvat gramofon. Jsou to pak jen parodie na gramofon. Bohužel drtivá většina i levných japonských plastových chassis z hlediska odstupu hluku a odolnosti na vibrace tu NC470 smete ze stolu.
Člověk si ty teslácký věci brání jen do doby, než zjistí, jaká je skutečná pravda. Pak zůstane jen nostalgie. Je hezký, že B115 má vymakanou zesilovací část elektroniky...ale co je to platné, když to neumí pořádně chodit ani s polovinou pásků...
I Škoda 125 bylo dobrý auto...než se člověk svez třeba blbým kadettem...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 07 led 2022 17:00 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Tohle je krutá pravda... Onehdy jsem si pustil starou kazetu, kterou jsem nahrával z NC470. V mezerách hučení jak z fabriky, a ještě strašlivá rána někde v prvních 10s záznamu - to bylo velice opatrný zavření víka gramofonu. Proti tomu je nejlevnější plastovej JVC nebo Dual jinej svět. (osobní zkušenost, jiný nemůžu porovnat)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 07 led 2022 17:26 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ale já tady přece nic nehájím, já o kvalitě té věci žádné iluze nemám. Ale okolo gramofonů je dneska takové voodoo, že se snažím hájit racionální přístup. A k tomu by strašně pomohlo to přímé zvukové porovnání. Dokážete to někdo vyrobit?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 07 led 2022 19:03 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
TheLastUnicorn píše:
Moc horších gramofonů od NC470 už není...páč to se pak nedá nazvat gramofon..

S tímhle se plně ztotožňuji.


Tohle je třeba slušný stroj, sice bez víka,ale:

https://aukro.cz/prodam-gramofon-telefu ... 7002617436

Když budeš chvíli hledat, na bazarech je spousta slušných strojků za babku....

Tohle je třeba celkem pecka, je to nástupce CS5000...:

https://www.sbazar.cz/fsaudio/detail/15 ... l-cs-750-1


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 07 led 2022 19:17 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Ta celkem pecka není špatná ale je to zcela obyčejný gramofon. Na rozdíl od levnějších a obyčejnéjších nemá strovoskop, regulaci otáček, antirezonátor. 14.000 bych za tenhle kus nedal. Za tyhle peníze kupuji Thorens 126, což je gramofon ze zcela jiné galaxie.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 07 led 2022 19:29 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
Stroboskop je celkem zbytečnost, pokud je konstrukce tak špatná, že při každém zapnutí musíš korigovat otáčky, tak potom to chápu. Třeba u NC440 je to nutnost... A to raménko je velice slušné, nový nástupce stojí skoro 40k. Ale každému se líbí něco jiného. Já mám třeba raději DD a lineární raménko. NC 450 údajně strašně poruchovou, mám doma bez poruch, více než 30let, ale jenom z nostalgie... Byl to můj první gramofon. Pravda, nedávno jsem měnil talíř a subtalíř, ten se rozpadl, a talíř byl od novoty lehce prohnutý, ale držel cca25 let než jsem ho prodal na Aukru, zaplatil mě skoro celý nový o p. Zatloukala z Litovle...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 07 led 2022 19:49 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Stroboskop je možná zbytečnost ale proč bych ho tam neměl za stejné peníze? To rameno je v principu stejné jako u všech lepších Dualů.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 07 led 2022 19:58 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Tak já do toho ještě jednou zašťourám. Nechci nijak zpochybňovat, že ty vaše gramofony jsou lepší, a jelikož pouštění desek je hlavně o zážitku a pocitech, tak naprosto chápu proč je potřeba je mít :-) Ale pokud by třeba někomu náhodou šlo čistě o kvalitu výsledného zvuku, tak tady je zajímavé srovnávací video, a jsou tam i odkazy na nekomprimované zvukové soubory.
https://youtu.be/-46mrx9lrh4

Malinký rozdíl tam při přímém přepínání slyšet je, ale tipnul bych si, že větší vliv na to bude mít přenoska a předzesilovač. Proto jsem tolik stál o to zvukové srovnání na stejné/podobné přenosce a stejném předzesilovači.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 07 led 2022 20:28 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
Ty rozdíly jsou tam proto, že ten vlevo je laciná asijská plečka mířící na dno gramofonového trhu... :lol: :lol: :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 130 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group