Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 22:23


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 130 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 25 dub 2021 18:25 

Registrován: 13 bře 2020 18:07
Příspěvky: 27
Kraj: SR - Trenčianský
ransom píše:
Emge:
Ehh, tak hezké to je! Jak je vyřešeno kymácení subchassis a hlučný pohon?
Velislav:
Nebereš to doufám jako útok?

Tuším Lenco L800, vzácna to vec.
Nie nie ja si nič neberiem osobne. Nieje to pre každého. Nad blbou Teslou sa dá urobiť 8 hodín. Japonec s objektívne zložitejšou mechaniku a elektrikou stačí vyčistiť a premazať a slúži zas desaťročie....
Preto som spomenul že pre nebastličov Teslu neodporúčam. Neglorifikujem, konštatujem na základe osobnej skúsenosti. Rozdielnu skúsenosť nerozporujem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 25 dub 2021 21:30 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Trochu mimo, ale nedá mi to... ako som už spomenul mám gramec Onkyo CP-1050, všetko je ok, ale nemá autostop. Dalo by sa to nejako jednoducho a elegantne vyriešiť? Samozrejme ideálne bez mechanického zásahu do gramofónu. Napadlo ma, že by som načasoval odpojenie od napätia cca po 20 minútach, ale prenoska by ostala na platni - malo by to negatívny vplyv na ihlu?
Dík.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 25 dub 2021 22:53 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
Vyrába sa toto:
https://www.thequp.com/
Dá sa kúpiť aj na Slovensku, ale predáva sa to za vyše 50 eur.
Ideálne by bolo niečo s optickým snímačom.

Ale je to až taký problém?
Ja tiež nemám na gramofóne koncové vypínanie a nechýba mi. Keď je prenoska na platni, som v blízkosti gramofónu a počúvam ho. Keď sa potrebujem vzdialiť, tak zdvihnem prenoskové rameno zdviháčikom. Načo sa má platňa prehrávať, keď ju nepočúvam?

Vypínateľný mechanický vypínač som mal na HC-43. Samotné vypnutie vykonal ťažký tanier svojou zotrvačnosťou, ale inicioval ho pákový mechanizmus, ktorý posunulo rameno prenosky pred koncom drážky. Dotyk ramena o mechanizmus však vytváral rezonancie a bolo to počuť v reprosústavách. To vadilo pri niektorých LP, ktoré boli nahrané takmer "na doraz". Preto bol vypínateľný.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 26 dub 2021 13:33 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
dost dobrý, pastička na myši instalovaná na gramofonu :) kdo tohle vymyslel?
No a pak už jenom ten časovač. Nejlíp s jedním tlačítkem, kterým to zapneš a po uplynutí doby to zhebne, a nebo zapínat zároveň se zesilovačem...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 27 dub 2021 13:40 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Velislav: děkuju za odpověď. Pro mě je hlavní ten závěr hodnocení "Zvuk v pohode, nepočuť rozdiel k iným strojom." Protože já sám možnost přímého srovnání nemám.

Ransom: Máš to hodnocení z vlastní osobní zkušenosti, měl jsi ho doma a používal? Protože na tenhle gramofon se internetem šíří hejty až nezasloužené, a mám pocit, že hodně z nich je od lidí, co ho neumí nastavit a používat. Není to žádný zázrak, je to jednoduchý laciný plasťák, ale má plovoucí chassis, a třeba hlučným pohonem můj kus rozhodně netrpí. Hodně z toho může pocházet od lidí, co si například nechali utaženou spodní aretační transportní matici - a z toho bych zrovna tebe určitě nepodezíral.
Jinak to není konstrukce Tesla, ale Janda.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 27 dub 2021 13:54 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Ahoj,
Já jsme měl jak původní Jandův prototyp TG 120 (ještě bez subšasí), tak NC 470 i NAD 5120 a rozhodně to teda nebyla žádná sláva a ložisko tam hučelo stejně, jako u všech Tesel a SMR 300 se v reprodukci taky nechal slyšet. Koncové vypínání jsem musel vyřadit, protože jednak na konci desky, nahrané více k výběhové drážce, slyšitelně cvakalo, jednak, když se to trošku vyběhalo, tak to vypínalo samovolně kdykoliv. Proti tomu libovolný Dual, který vypadá vevnitř jako kukačkové hodiny, zná jen dvě lehce odstranitelné závady: Steuerpimpel a výbuch odrušovacího kondíku.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 27 dub 2021 14:27 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
To je furt dokola to samý...kdo to nevyzkoušel, nevěří. NC470 byl můj první gramofon...zdědil jsem ho. Pak ho vystřídala upravená NC500. Až s DUALem 604 jsem pochopil rozdíl mezi gramofonem a gramofonem. A to není ta 604 zas nějaká spitzenklasse. Samotný zvuk je daný hlavně přenoskou a předzesilovačem, to je jasný.
No u dualu slyším mezi skladbama jen šum prázdné drážky, není to háklivý na bouchnutí deklem, nevadí tomu, když se vedle toho přetáčí na magnetofonu 10" kovový cívky...
A tvrzení, že u NC470 stačí jen dodělat tohleto a tamto je stejný, jako tvrzení, že škoda 120 je dobrý auto, pokud se vymění podvozek, motor, převodovka a interiér. To jsou prostě dobrý věci pro bastlíře, ale ne pro člověka, co si chce koupit gramofon a hrát. U mne většina tesláckých věcí již vyvolává jen nostalgický vzpomínky a soucitný úsměv...v současnosti především chassis HC42, které je součásti "sestavy" Tesla Studio 1135A.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 27 dub 2021 16:04 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ale já s váma souhlasím, vůbec nijak to nerozporuju. Chtěl jsem jenom zkorigovat ty hejty v tom směru, že ta věc není horší než ostatní obdobné gramofony z produkce Tesly. A že není ani lepší, to je taky jasný.
A jinak jsem moc rád, že tu zaznělo to, co v diskusi o gramofonech nezaznívá skoro nikde a nikdy - obzvlášť ne dneska, kdy se z nich stala hipsteřina a vyjadřuje se k tomu kdekdo. Totiž, že na zvukový projev samotný má samotný gramofon vliv pramalý, pokud nejde o nějakou ultračínu s vestavěnými repráky a keramickou přenoskou. Zvuk ovlivní hlavně přenoska a předzesilovač, a potom samozřejmě správné nastavení gramofonu (VTA, VTF, úhel, rezonance raménka atd.). Gramofon ovlivní odstup hluku, kolísání otáček, a samozřejmě komfort obsluhy.
No a ještě je tu jeden vliv mimo naší kontrolu, a to je kvalita desek samotných. Já osobně gramofon skoro nepoužívám, mám cca půl metru desek převážně z 80. a začátku 90. let od Supraphonu a Pantonu a mám dojem, že jejich zvuková kvalita je převážně nevalná.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 27 dub 2021 17:21 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Už tady zaznělo, že poměrně dobře fungují i hodně plastový JVC - osobně mám LA-110 a fakt mě to příjemně překvapilo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 27 dub 2021 18:09 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
K tomu koncovému vypínání, já narazil na tohle:
https://www.muziker.cz/audio-technica-at6006r
je to elegantnější.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 27 dub 2021 19:02 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Kodl: Ano, kdysi jsem jen ze zvědavosti koupil Dual 620Q (to samé, jak máš Ty, jen bez regulace otáček) a byl jsem pozitivně prekvapen, že s AT-11E to byl plnohodnotný dospělý gramofon. Skončil u Aleše R. (nepamatuji si nick, už sem chodí málokdy, je tuším z Liberce), kdoví, kde hraje teď.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 27 dub 2021 19:32 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Ja som si v roku 2015 kúpil môj prvý a asi aj posledný gramec, Dual CS704 za 139€, vtedy s prenoskou Shure V-15 Type III L-M, neskôr Denon DL-110. Dovtedy som občas vytiahol otcovu Teslu NC580, pôvodne osadenú VM210x, neskôr Ortofon OM 5E. Potom som k Dualu dokúpil Actidamp Mk.4 MM/MC verziu od Reeba a tým pádom som skončil s riešením vecí okolo prehrávania LP. Ešte spomeniem, že gramo som nastavoval pekne podľa návodu, šablóny atď. pekné dve poobedia.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 27 dub 2021 20:21 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
K tomu koncovému vypínaniu: Ďakujem za odkazy, vyzerá to funkčne a tá audio-technica aj elegantne. Avšak za tie peniaze mi to nestojí :) Ale do budúcna viem čo hľadať. Chcelo by to niečo DIY, vyrobiť by to nebol problém, len mať nejaký "funkčný" výkres :)

A k tým gramofónom: Mám okrem Onkyo aj gramec z "HiFi" veže Schneider, je to taký plasťák s tangenciálnym ramienkom, asi z 80tok :) Dokonca aj tento gramec hrá bez akýchkoľvek pazvukov - od motora, ložiska a je celkom odolný aj voči miernym otrasom.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 28 dub 2021 10:36 

Registrován: 27 říj 2008 18:11
Příspěvky: 64
holmarc píše:
K tomu koncovému vypínaniu: Ďakujem za odkazy, vyzerá to funkčne a tá audio-technica aj elegantne. Avšak za tie peniaze mi to nestojí :) Ale do budúcna viem čo hľadať. Chcelo by to niečo DIY, vyrobiť by to nebol problém, len mať nejaký "funkčný" výkres :)


Žádné složitosti v tom nečekej :D můj odhad je - rozpínací mikrospínač pro vypnutí motorku a na zvednutí raménka něco jako v čínském pantu za 30 Kč nebo v dotahu šuplíku...
Obrázek


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 28 dub 2021 11:56 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Leonardo:
A čím ten mechanismus bude ovládanej?
Já bych šel do miniaturního serva. Mikrospínač potřebuje k vybavení nezanedbatelnou sílu. Poloha ramínka se dá snímat bezkontaktně. Opticky, indukčním čidlem, hallovou sondou...
Posluchač: Na použitelnou zkušenost přeci nemusím věc vlastnit.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 28 dub 2021 12:07 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Penjo: CS704 je 721 bez automatiky. To je z môjho pohľadu ultimátny gramofón, tam netreba ďalej nič riešiť. A jeho nastavenie je hračkou oproti nastavovaniu Thorens TD 126 s ramenom SME III. To sa dá nastaviť prakticky na akúkoľvek vložku a cenou za to je pekelná zložitosť.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 28 dub 2021 13:21 

Registrován: 27 říj 2008 18:11
Příspěvky: 64
ransom :
není to nic složitého,používalo se to u některých automatů a kouzlo je právě v tom že to nepotřebuje žádnou elektoniku,jedná se o jednoduchou mechanickou konstrukci jako ta audiotechnica,ale proč nepoužít něco už napůl vyrobeného...jednoduše raménko při výběhu z drážky odjistí západku(ohnutý drát) pružina pomalu stačuje olejový tlumič a přes vahadlo je pohyb obrácen na zvedání raménka a zároveň se odkloní páčka mikrospínače(koncák) který se rozepne a přeruší chod motorku.Všechno ovládá jeden ohnutý drátek a pružinka a v tom je to kouzlo jednoduchosti... :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 28 dub 2021 15:45 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Takže to ale musíš před každým použitím natáhnout. Jde o to dobastlení do gramofonu s nekonečným chodem.
Automaty a poloautomaty jsou takhle vybavený, to je jasný.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 28 dub 2021 16:53 

Registrován: 27 říj 2008 18:11
Příspěvky: 64
To je pravda,ale to se musí i u těch automatů,to je ten protipohyb raménka ten to natahuje a někdy i kombinuje spuštění roztáčení talíře.Natahovat se musí i ta audiotechnika,to je asi zpětným pohybem drátku s kuličkou...uměl bych si to celé představit i jednodušší jen s použitím tužší vazelíny,něco jako mechanizmus otevírání dvířek s kazetou a bez olejového tlumení...audiotechnika je jen zvedání a položí se to dodatečně pod raménko,ale ten mikrospínač bych si tam dodělal kdybych něco takového vyráběl.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 06 led 2022 21:20 

Registrován: 02 črc 2020 16:04
Příspěvky: 37
Bydliště: Betlem City
Kraj: ČR - Královéhradecký
Chtěl bych taky radu, nebo názor, co je na počátku tohoto tématu. Mám vlastně už skoro 40let, je to možný??? asi jo, NC470. Dodnes si pamatuju cenu, 2590,- Kčs. Tehdy ranec peněz... Jediný tuning podle AR, šasi vyplněné plastelínou. Hraje, funguje, má své neduhy...Chtělo by to ovšem už něco lepšího. Tak jsem si našel nové gramce, co mě celkem zaujaly. Thorens TD170-1, Dual CS415-2, Dual CS440 a Thorens TD158. Ten mi ovšem připadá jak předchozí Dual, jen s nálepkou Thorens :o Zřejmě se nespletu, že kvalitou je to výš než 470. Cena cca do 10 000,- do dražšího se mi moc nechce,do ojetiny taky ne, teď jen který z nich vybrat a nešlápnout zbytečně vedle.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 130 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group