Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 05:40


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 130 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 20 dub 2021 12:04 

Registrován: 01 dub 2016 21:17
Příspěvky: 20
Kraj: ČR - Zlínský
Ahoj všem, jako úplný laik prosím o nějakou tu radu do začátku. Doma jsou nějaké desky a gram. tesla - spíše nefunkční než funkční a nemá smysl do toho investovat. Uvažuji o pořízení nějakého gramofonu. Do začátku bude asi ( myslím ) postačovat něco obyč. a pak se uvidí co dál.... . Chtěl bych poradit, zda má smysl - i do budoucna pořizovat např. nějaký vyšší model od Tesly ( 420, 580 a pod. ) nebo rovnou teslu vynechat a koukat po zahraniční produkci ? Zes. zatín yamaha ax 496 popř rx 595 - bedny TEM 380 popř. tesla 1054 . Tak něco k tomu. Vím , že těžko radit v takové situaci ale aspoň něco obecného do začátku . Díky


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 20 dub 2021 12:17 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Já používám DUAL 604, je to velmi slušná věc za stále příznivý ceny - cenově srovantelný s těma lepšíma teslama. Ale na rozdíl od nich je to spolehlivější stroj a hlavně, člověk neposlouchá ložisko a pohon.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 20 dub 2021 12:39 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
mě přijde, že skoro cokoliv funguje líp než gramofony od tesly, co jsem znal -NC472 tuším se prodával jako NAD - hluk od motorku, náchylný na vazbu a vibrace vs obyč JVC LA-110 řemínkovej plasťák s motorkem jak z kazeťáku, a nemá žádnou z uvedených nectností, pak mám dual 630Q (plasťák, direct drive poloautomat) a skoro nepoznám rozdíl, možná produkuje míň subsonickýho bordelu. Každý majitel Dualu musí vědět, co je steuerpimpel :) bez toho mu nebude fungovat koncový vypínání... Větší oříšek je, se rozhodnout jakou přenosku, a třeba i předzesilovač - actidamp MK II podle mě hraje líp než předzesilovače co jsou v yamahách AX 396 a pod, prostě ty nižší řady mají zpětnovazební riaa s oz, což není extra výhra...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 20 dub 2021 12:42 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Já zopakuji, co už jsem opakoval nespočetněkrát:
Z hlediska poměru cena/výkon brát Dual 6xx a 7xx, Thorens TD 104, 105, 110, 115.
Je i hodně dobrých Japonců ale v těch se nevyznám, tak nebudu radit.
Tajným tipem jsou gramofony renomovaných značek, schovaných pod značkami zásilkových obchodů jako Quelle, Dobermann a podobně.
U některých Dualů pozor na to, aby měly půlpalcové uchycení vložky! Dokoupení půlpalcového headshellu může vyjít dráže, než gramofon samotný!"

Tesla je vhodná jen na sběratelské účely a právě z těchto důvodů předražená.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 20 dub 2021 16:00 

Registrován: 01 dub 2016 21:17
Příspěvky: 20
Kraj: ČR - Zlínský
Díky - za pohotové reakce
Možná si ke mně najde cestu tady ten veterán
https://www.hifi-wiki.de/index.php/Hauptseite

A tady ten by stál za tu práci a přivést ho z5 k životu ?
https://elektro.bazos.cz/inzerat/133858 ... ahonem.php


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 20 dub 2021 19:53 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
liba23 píše:
Doma jsou nějaké desky a gram. tesla...

Záleží na tom, aké sú to platne a v akom sú stave.

Supraphon prevzal aj produkciu Pantonu a digitalizuje staršie nahrávky z pôvodných magnetofónových pásov, ktoré predáva ako Hi-Res súbory. Tie Hi-Res súbory majú pôvodný dynamický rozsah a hrajú lepšie, ako LP platne. Ak majú Tvoje LP alternatívu v kvalitnom digitálnom formáte, odporúčam Ti radšej investovať do Hi-Res súborov a kvalitného prehrávača digitálnych súborov.

Horšie je to s produkciou Opusu. Diletanti z Forzy všetko znehodnotili nekvalitnými remastermi a súčasný vlastník naskočil na nezmyselnú "módnu vlnu" a vydáva znovu LP. Kvalita súčasných LP je však diskutabilná. A hlavne, je to technický nezmysel.

Ja som už podstatnú časť svojej zbierky nahradil Hi-Res súbormi a zbytok sa chystám v najbližšom čase sám zdigitalizovať. Zistil som, že to v dnešnej dobe nie je až taký problém. Naučil som sa aj úspešne vyretušovať praskanie v programe Audacity. Potom pôjde gramofón definitívne "z domu preč".

Takže odporúčam zvážiť aj možnosť investície do kvalitných digitálnych formátov, namiesto investovania do gramofónu.
Gramofón má stále prínos pre toho, kto má zachovalú zbierku starších LP. Zvlášť, ak tie nemajú kvalitnú digitálnu alternatívu. Aj tu by som odporúčal radšej zvážiť jej "domácu" digitalizáciu. Kupovať súčasné LP považujem za nezmysel.


Naposledy upravil emge dne 20 dub 2021 20:18, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 20 dub 2021 20:07 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Kupovať súčasné LP je nezmysel, ale kupovať staré LP v pôvodnom masteringu zas až taký nezmysel nie je...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 20 dub 2021 20:14 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
To áno, ak tie LP nemajú kvalitnú digitálnu alternatívu, ako spomínané Hi-Res od Supraphonu.
Aj tie staršie LP by som však zdigitalizoval a "poslal ďalej".

Záleží len na tom, aké LP liba23 má, a aké má ďalšie úmysly s gramofónom.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 20 dub 2021 20:28 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Gramofón nevlastním z dôvodu, že by to bol nejaký špičkový zvuk. Skôr ho mám z akejsi nostalgie... LP mám aj nové, a pre mňa zvuk z nich je počúvatelnejší ako z CD. Počúvanie hudby z fyzických nosičov (cd, lp, mc) je pre mňa aj určitým rituálom, a je super prezrieť si aj tlačenú podobu bookletu :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 20 dub 2021 21:25 

Registrován: 01 dub 2016 21:17
Příspěvky: 20
Kraj: ČR - Zlínský
Gramec zkrátka bude, jen je otázka jaký. Já k tomu nějaký vztah mám z mládí, tedy něco jako nostalgie ale taky to teď pořizuju kvůli synkovi (10) kterèho to docela bere, ať zná i jiné než PC a MP3


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 20 dub 2021 21:38 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
ten první odkaz je na vyhledávač, a druhej - nekompletní gramec za tolik peněz?
ten můj Dual 630Q byl kompletní, s přenoskou, a krom koncovýho vypínání funkční. Za 2.5kKč z ebay i s dopravou...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 21 dub 2021 07:29 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Já podepisuji kodla v plném rozsahu. Navíc dodávám, že ten pincek má uchycení vložky T4P, takže menší výběr dražších vložek. To závaží s vnitřním atypickým závitem a zpravidla nějakou tlumicí vložkou taky nevytočí Pepek Vyskoč na soustruhu TOS Kuřim v dílně na JZD za krabičku Sparet. Takže ano, brát, ale tak do 500,-.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 21 dub 2021 08:21 

Registrován: 01 dub 2016 21:17
Příspěvky: 20
Kraj: ČR - Zlínský
Tak to bylo myšleno ta otázka, jestli se to za ty kačky hodí......, díky. Ten první odkaz omluva. Měl to být Normend 1100.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 21 dub 2021 12:27 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Míval jsem Mordmende RP1260, což je taková nepříliš nadějně vypadající plastová šlupka s Direct Drive pohonem. Dostal jsem ho levněji než se běžně pořizují zázraky od Tesly a vytřel si s nimi prdel. RP1100 je myslím nějaká brandovaná Toshiba, Akai, Sanyo nebo něco takovýho. Špatnej nebude.

Emge: Ne všecko Supraphon vydává v původní podobě. Těšil jsem se na Kuře v hodinkách v Hi-res, ale z diskuze na Supraphonline jsem usoudil, že je sice ze starých pásů, nicméně stejně blbě remasterované jako před tím vydané CD, čili zvukově zmrvené. Takže budu nadále chovat jako oko v hlavě svoje CD z roku 90.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 21 dub 2021 12:41 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
emge píše:
To áno, ak tie LP nemajú kvalitnú digitálnu alternatívu, ako spomínané Hi-Res od Supraphonu.
Aj tie staršie LP by som však zdigitalizoval a "poslal ďalej".

Záleží len na tom, aké LP liba23 má, a aké má ďalšie úmysly s gramofónom.

S tým samozrejme súhlasím, ale ja si pravidelne napr. na burze starožitností kúpim staršiu LP s titulom, ktorý sa v pôvodnom masteringu zháňa ťažko, alebo sa zohnať nedá. Takže v takom prípade je najefektívnejšie mať proste doma plattenspieler.
Okrem toho, pôvodné vydania LP dnes začínajú byť dobrou investíciou. Rovnako ako kvalitné staré hifi, alebo 30-ročné zachovalé auto.
Zato prevodník, ktorý si dnes kúpiš za 1000€ nepredáš zajtra ani za polovicu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 21 dub 2021 12:47 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Nordmende RP 1100 by měl být OEM Sanyo TP 1020 a celkem slušný stroj.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 21 dub 2021 17:27 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Ja som kupoval nový gramec. Onkyo CP1050. Možno staršie stroje sú lepšie a za lepšiu cenu, ale každý máme svoje vlastné priority. Zvuk je OK, tichý chod, hodí sa mi dizajnovo a bol nový - 2roky záruka tiež nie je na škodu. Má však pre mňa jednu zlú vlastnosť, o ktorej som síce vedel, ale zle som pochopil - je plne manuálny, to znamená, že nemá ani automatické vypnutie po odohraní všetkých skladieb.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 21 dub 2021 18:10 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
holmarc píše:
Počúvanie hudby z fyzických nosičov (cd, lp, mc) je pre mňa aj určitým rituálom, a je super prezrieť si aj tlačenú podobu bookletu :)

Áno, má to svoje čaro.
Len ja ten "rituál" robím už vyše 40 rokov, tak sa pre mňa stal rutinou :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 21 dub 2021 18:24 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
ransom píše:
Těšil jsem se na Kuře v hodinkách v Hi-res, ale z diskuze na Supraphonline jsem usoudil, že je sice ze starých pásů, nicméně stejně blbě remasterované jako před tím vydané CD, čili zvukově zmrvené.

Kuře v hodinkách neviem priamo posúdiť, ale diskusiu na Supraphonline treba brať vždy len k formátu, ktorý je vľavo hore vybraný.
FLAC je to isté, ako (remasterované) CD. Keď si prepneš na Hi-Res, máš k nemu iný popis, a keď si pustíš zvukové ukážky, tak aj z webového prehliadača je počuť, že zvuk je iný.
CD z 90. rokov môže byť ale kľudne lepšie. Sám mám z toho obdobia napríklad 2 CD od Fermáty. To sú ale rarity, ktoré dnes už nekúpiš. Ale nie je to LP ;)

Nie všetko je v Hi-Res vydarené. Napríklad toto 2. album od Mišíka je s "CD" zvukom:
https://www.supraphonline.cz/album/578696-etc-2
Ale píšu to v popise a aj ukážky sú posluchovo zhodné.
Mám však zachovalé LP, a to si zdigitalizujem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gramofon - začátek
PříspěvekNapsal: 21 dub 2021 18:37 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
TheLastUnicorn píše:
...ja si pravidelne napr. na burze starožitností kúpim staršiu LP s titulom, ktorý sa v pôvodnom masteringu zháňa ťažko, alebo sa zohnať nedá. Takže v takom prípade je najefektívnejšie mať proste doma plattenspieler.

Ja také burzy dostupné "široko-ďaleko" nemám. Ak sa dajú kúpiť zachovalé LP, tak to môže byť dobrá voľba. Ja by som si ich však zdigitalizoval a "poslal ďalej". Možno s tým predajom gramofónu ešte počkám a zvážim možnosti. Dnes by som ale s gramofónom nezačínal.

Pred pár dňami som si zakúpil túto "krabičku" a práve ju testujem:
https://www.esi-audio.com/products/u22xt/
O digitalizácii zbierky LP som už rozhodnutý, kvalita predčila moje očakávania. Už len dolaďujem postupy.
Páči sa mi, ako dobre sa dá v Audacity vyretušovať prípadné praskanie. Je to však piplačka, takže to bude práca na "dlhé zimné večery".
PS. 1000 eur za DAC by som nikdy nedal :)

Doplnené: "Krabička" od ESI pôjde preč. Síce funguje, ale nahrávky nie sú dostatočne kvalitné, majú "bordel" na vysokých frekvenciách a v nadakustickom pásme. Ak niekto uvažuje o digitalizácii LP, tak ESI nebrať!


Naposledy upravil emge dne 24 dub 2021 11:59, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 130 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group