Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 15:55


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 20 kvě 2021 11:58 

Registrován: 21 pro 2017 10:56
Příspěvky: 107
Kraj: ČR - Jihočeský
Ahoj kluci. Po určitých peripetiích se mi dostal do ruky koncový zesilovač yamaha mx 1000, ještě k tomu přibude yamaha cx 1000

stručný popis základních parametrů zde.
https://www.hifiengine.com/manual_libra ... 1000.shtml

je to věc cca 24 roků stará. Velice mě udivilo, že se tváří i funkčně a celkem dost zachovale.
Má to nějaké problémy zlomený repro terminál, někde vypadlé nějaké šroubky, celkem běžné věci, se kterými si dovedu poradit. Co mi ale přijde divné je to, že když jsem to rozebral, trošku poladil kábl management, tak jsem vizuálně nepřišel ani na jeden unavený kondík, s čímž jsem teda nepočítal. Odhodlal jsem se a zapojil to do zásuvky pustil bez zátěže a zdá se, že tedy vše funguje, nikde nic nepíská ani nesmrdí, nebo nebrumí, relátka na přepínání výstupů jednou, display jede.. Na spojích na deskách to nevypadá, že by někdo něco někde vyměňoval nebo pájel.
Tady pod tou hlavní deskou je tedy ještě jedna, tam jsem se zatím neprokousal, ale nečekám, že by tam bylo něco jinak. No nejsem každopádně nikterak schopen s mými znalostmi jinak změřit nebo zkontrolovat jestli se to ok jenom tváří, nebo to tak je opravdu.
Je tu prosím někdo, kdo by dokázal poradit na co se kouknout, případně jak nějak doma s multimetrem zkontrolovat nějaké základy ? :)

Díky moc za rady!


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 20 kvě 2021 12:15 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já bych rozhodně doporučoval takovou věc nezapojovat hned do zásuvky, pokud nebyla delší dobu v provozu. Byla by škoda něco poškodit kvůli spěchu, i když pravděpodobnost je malá. Minimálně bych to najel přes regulační trafo a bedlivě sledoval odběr.
Pokud jsi pečlivější (ale s pouhým multimetrem nevystačíš):
1) Odpojit filtrační kondenzátory, zkusit je po jednom připojit na laboratorní zdroj, nastavit proudové omezení na cca 100mA a napětí postupně zvyšovat až na provozní velikost, sledovat proudový odběr - budou možná potřebovat aspoň trochu naformovat. Odběr by se měl do druhého dne ustálit na nejvýše několika miliampérech. Pak je šetrně a důkladně vybít výkonovým odporem (několik R), změřit kapacitu a ESR. Pro úplnou jistotu ještě doporučuju proudovou zkoušku, ale na to má málokdo přípravek (i když je docela primitivní).
2) Všechny ostatní elyty testnout aspoň Zajícometrem bez vypájení, případně vypájet a změřit kapacitu a ESR. Naformujou se samy, když necháš zesilovač přes noc zapnutý.
3) Nakonec podle servisního manuálu zkontrolovat klidové proudy.

Víc zpravidla není potřeba. Pak už jen vypucovat hejblátka (potenciometry, přepínače) a jedeme.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 20 kvě 2021 16:10 

Registrován: 02 lis 2016 22:30
Příspěvky: 66
Kraj: ČR - Jihomoravský
Ahoj, ja se nedivim, ze jsou elyty OK. Na mem Pioneeru SX-626 z roku 1972 jsem nasel jen jeden kondik, ktery byl jen horsi, nikoliv vyslovene spatny. Misto 100 uF mel 60. Tyhle stary japonsky masinky jsou snad vecny.

_________________
Pioneer SX-626, Tesla NC430 + Ortofon OM10, Yamaha HTR-6230, Yamaha AX-492 + 1PF06708 (TLU verze s Daytonem), Harman Kardon FL-8300, Sanyo DCA-401 + FMT-401K + RD-401UM + Godzovky, bylo: Jamo S406, Pioneer CS-797; ve výstavbě: LSM


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 20 kvě 2021 21:51 

Registrován: 21 pro 2017 10:56
Příspěvky: 107
Kraj: ČR - Jihočeský
Díky za cenné rady. Zkusím ten fígl s tou žárovkou.
Jinak tedy na té výdrži asi něco bude, protože kolega teď koupil setík mx1+cx1 a taky to má 20 let. Normálně to zapojil a hraje. Prodávají na to i recap kity, ale někde jsem zase četl, že do toho dávali nějaké zakázkové součástky a pokud to funguje je horší než lepší to měnit. To je na mě už něco čemu úplně nerozumím, ale zase ta doba je šílená zvlášť na ty kondíky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2021 12:57 

Registrován: 21 pro 2017 10:56
Příspěvky: 107
Kraj: ČR - Jihočeský
Podařilo se mi to celé vyčistit, šásko spasovat a opravit ty terminály. I ty karty kanálů vypadají dobře. Mezi tranzistorama a chladičem je teplovodivá páska, která vypadá podezřele nově, takže je možné že byla měněná. Pokusí se to oživit na delší dobu a nastavit pracovní body dle návodu, tak až to spálím tak dám vědět :D


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2021 17:37 

Registrován: 03 led 2020 19:30
Příspěvky: 176
Bydliště: Benešov
Kraj: ČR - Středočeský
Až to spálíš tak to koupím :DJe to jedna z mála Yamah kterou bych asi chtěl.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 22 kvě 2021 12:00 

Registrován: 21 pro 2017 10:56
Příspěvky: 107
Kraj: ČR - Jihočeský
Ahoj tak pokus se žárovkou do série jede. První 2 vteřiny běžela naplno, pak to začalo slábnout a cca po 20 vteřinách se to ustálilo na slabé žhnutí viz obrázek. Takže tam na prázdno stále nějaký odběr je což je asi normální, jestli žárovka svítí stále hodně nevím, jestli někdo prosím dokážete určit. Rozumím, že je to dost abstraktní, ale třeba to má někdo nakoukané :D Display je vypnutý a svití jedna ledka.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 22 kvě 2021 12:31 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Psal jsem ti SZ, ale když jsi to napsal do vlákna, tak to celý hodím aj sem:

Nechej to přes tu žárovku aspoň dvě hodiny. Slabé žhnutí by u takhle velkého zesilovače asi tak mohlo odpovídat normální klidové spotřebě. Pokud to nic neudělá, zkus pak POTICHU něco pustit. Začni od nulové hlasitosti a přidávej jen tolik, aby žárovka nereagovala. Našponuj uši, jestli neuslyšíš nějaké pazvuky. Nechej to potichu hrát. Pokud se ani po půl hodině nebude dít nic podezřelého, dej zesilovač napřímo na síť. Opatrně přidávej hlasitost. Nedosáhneš nejspíš na plný výkon, kdo by to taky poslouchal. Ale prostě to dej nějak víc nahlas a nějakou dobu sleduj teplotu chladičů. Až budou mít tak 45°C (po čtvrthodině třeba), zapni to znovu ještě jednou přes žárovku. Náběh by měl být podobný jako poprvé, možná jen trochu rychlejší, a ustálit by se to mělo na cca stejném žhnutí. Potom se dá říct, že můžeš zesilovač s minimálním rizikem začít používat.
Je to, pravda, hodně primitivní způsob, ale na druhou stranu je účinný a relativně bezpečný. Kdyby bylo něco špatně, můžeš se obrátit na servisáka. Pokud ne, zprovoznil sis zesilovač sám.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 22 kvě 2021 13:04 

Registrován: 21 pro 2017 10:56
Příspěvky: 107
Kraj: ČR - Jihočeský
Díky moc, určitě bych nevěděl jak to řízeně zapnout s minimem vybavení kdybys neporadil. Zkusím to jak říkáš. Zatím ještě nemam předzes, ale myslím že by to mohlo hrát pokud přimo na vstup dám CDcko. Regulaci hlasitosti pro každý kanál zvlášť to má.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 22 kvě 2021 13:31 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Je to koncák, takže nemá klasickou regulaci hlasitosti ale nastavení citlivosti s rozsahem asi 20dB. Někdy to nemívá ani možnost stažení na nulu. S tím se dost blbě nastavuje tiché hraní. Na vyzkoušení stačí v podstatě jakýkoli stereo potenciometr v rozmezí cca 4k7 až 100k zapájený do přestřiženého linkového kabelu mezi CD a zesilovačem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 23 kvě 2021 20:10 

Registrován: 21 pro 2017 10:56
Příspěvky: 107
Kraj: ČR - Jihočeský
Dneska mi to běželo ještě půl dne na žárovce. Zda se to ok, při dalších on/off již žárovka svítila chvilku a ustaleni mi přišlo tak o půlku kratší. Příští týden by měl doputovat předzesilovač, takže budu pokračovat s tím poslechem až s předzesilovačem. Testnu ho taky prvně přes žárovku ještě tam bude potřebovat opravit tlačítko na zpuštění, ktete je zasekle tak dám pak vědět jak to pokračuje :) zatím díky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 23 kvě 2021 22:19 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
To zkracování doby může být tím, jak se formují dlouho nepoužívané kondenzátory. A nebo tím, že se po vypnutí nevybijou úplně.
U preampu je to žárovkování skoro zbytečný. Koncák je přeci jen poněkud nabušenější zařízení a jeho případné poruchy mohou být docela efektní.
Kdyby přeci, tak na preamp žárovka cca dvoj- až trojnásobného výkonu než jaký má ten preamp napsaný příkon na štítku. On preamp ten příkon bere (na rozdíl od koncáku) furt. U koncáku se žárovka dimenzuje podle jeho klidového odběru.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2021 10:32 

Registrován: 21 pro 2017 10:56
Příspěvky: 107
Kraj: ČR - Jihočeský
Tak to vypadá, že tam bude někde nějaký studeňák, nebo špatný kontakt.
Když jsem zkoušel nastavit pracovní bod, tak pravý kanál drží krásně 10mv a levý kolísá nahoru dolu.
Když zahýbu deskou, nebo kabelami tak je vidět, že napětí reaguje výkyvy, pokud na nic nešahám tak se drží, stačí ale nějaké vibrace a zase to kolísá :/


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2021 12:19 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Najít studeňák není zas takovej problém. Taky může haprovat ten trimr.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2021 13:07 

Registrován: 21 pro 2017 10:56
Příspěvky: 107
Kraj: ČR - Jihočeský
jo ten trim skřípe, je na výměnu. Je tam 20K to je asi běžné. Druhý je OK. Takže zkontrolovat to a vyměnit trimr by problém asi nebyl, ale s čím mám problém jak vypájet tu desku, jinak se k tomu nedostanu. Jsou tam dost tuhé spoje a nejde to jeden po druhém, s pájkou to asi nedám. Chtělo by to asi odsávačku, případně nějaký fígl ? :)

Díky.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2021 14:06 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Pokud nemáš vakuovou odpáječku (což nejspíš nebude v každé domácnosti), tak líp než s pístovou odsávačkou se dělá s odpájecím knotem. Najdeš v e-shopech s pájecí technikou, na Aukru, na Aliexpressu...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2021 15:01 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Mně se zdá, že není důvod, proč by měl být ten trimr měl být KO. Prostříkal bych ho nějakým Kontaktolem, pořádně protočil sem tam a uvidíš. Ale poznač si předem jeho polohu a zase před zapnutím vrať.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2021 19:17 

Registrován: 21 pro 2017 10:56
Příspěvky: 107
Kraj: ČR - Jihočeský
Tak kartu se mi podařilo vyndat, nějaké kontakty jsem prepajel co vypadaly pofiderne. Vrátil zpět pracovní bod už několisa, bohužel již nejde nastavit je tam místo 10mv nějakých 27 stabilně na trimr to nereaguje (neměnil jsem ho) . Tak jsem to raději vypnul. Asi budu muset vyhledat nějaký servis. Bohuzel tady končím.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2021 19:59 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
Vypadá to, že ten trimr je mimo hru, vyměň ho, těch 27mA to v pohodě vydrží.
Pokud se na to necítíš, někoho si sežeň, kamarád měnil tomhle koncáku terminály, popletl dráty, a spousta čmoudíků, vyhořel celý kanál.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: yamaha mx 1000 rv 1988
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2021 20:51 

Registrován: 21 pro 2017 10:56
Příspěvky: 107
Kraj: ČR - Jihočeský
Nic ty jo trimr se zdá ok aspoň na meraku reaguje...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group