Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 00:30


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 07 dub 2022 19:32 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
Emge dík za vyčerpávajúcu odpoveď.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 17 dub 2022 13:05 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
Po pár dňoch používania RPi+Volumio môžem povedať, že to splnilo moje očakávania a vyhovuje mi to.Inštalácia prebehla bez problémov, čakal som viac ťažkosti.
Výhody: ovládanie mobilom pomocou aplikácie Volumio-pri prehrávaní nemusím mať zapnutý TV ako pri MMC-žiadne prevzorkovanie, čo je na USB to sa dostane do DAC-mám na tom zapojených 5 USB kľúčov,na každom iný žáner,takže veľmi priehľadné-cena. Na tomto fóre som si už zvykol, že za minimálnu cenu dostanem slušnú kvalitu.
Samozrejme, že kde sú plusy sa nájde aj nejaký mínus. Keď RPi vypnem cez aplikáciu Volumio, tak potom ho naspäť zapnem až po reštarte. Neviem ako ho mám vypínať. Mám ešte jednu,možno hlúpu otázku, ako sa len dá RPi ovládať pomocou webového rozhrania v mobile.Potrebujem nejaký podrobný návod pre blbých.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 17 dub 2022 16:36 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
Softvérové vypnutie (cez aplikáciu...) u RPi znamená, že ukončíš softvér (zhodíš OS). Ten si pred vypnutím uloží prípadné zmeny (playlist, zmeny v nastavení...). Samotný hardvér sa vypína odpojením od napájania. Môžeš si k nemu urobiť (kúpiť) jednoduchý vypínač:
https://rpishop.cz/usb-2030/2899-micro-usb-micro-usb-kabel-s-vypinacem.html
Prípadne zdroj zapojiť do zásuvky s vypínačom.
Dal by sa k tomu doplniť aj "modul" pre vypínanie, ako má PC:
https://rpishop.cz/moduly/1051-pi-supply-switch.html
Ja osobne som si urobil jednoduchý stabilizovaný lineárny zdroj s vypínačom. Lineárny preto, lebo som nechcel mať spínaný zdroj v jednej zásuvke so zosilňovačom.

Webové rozhranie znamená, že si menu prehrávača zobrazíš v akomkoľvek webovom prehliadači. Ideálne v počítači, alebo na notebooku, kvôli kvalite a veľkosti zobrazenia. Stačí zadať do príkazového (vyhľadávacieho) riadka v prehliadači IP adresu prehrávača (ja som si nastavil statickú), alebo príkaz "volumio", prípadne upresniť "volumio.local".
Funguje to aj v smartfóne, len Chrome je úplne neschopný prehliadač, ktorý chce všetko vyhľadávať na internete cez Google. Aj keď mu zadáš priamo lokálnu IP adresu, tak Ti nájde len kopu nezmyslov na internete. Takže odporúčam nainštalovať Firefox (ten používam ja), alebo Operu.

Mne vo Volumio lepšie vyhovoval starší "klasický" vzhľad. Na spodnej lište má 3 záložky - zdroje, prehrávač a zoznam skladieb. Ak uprednostňuješ prehrávanie albumov a máš v poriadku metadata v súboroch, tak vhodné je zobrazenie podľa albumov. Zobraziť si vieš prehľadný zoznam s obalmi albumov (je vhodné mať obrázky s obalmi uložené v príslušných priečinkoch). A je k tomu vhodnejší väčší monitor počítača, ako malý displej patlafónu.
Niečo takéto:
Obrázek


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 17 dub 2022 19:17 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
Problém prečo mi nešlo ovládanie cez webové rozhranie bol ten, že som používal Chrome.Pri použití Safari a zadaní do príkazového riadka volumio.local je problém vyriešený. Ak tomu správne rozumiem,tak na vypinanie RPi nemám používať Volumio, ale natvrdo vypnúť napájanie. Emge už párkrát si mi dobre poradil, tak už by si si za ochotu zaslúžil fľašu domácej. Vlastne, keď tak nad tým premýšľam viacerým tu na fóre by som mal poslať fľašu. Musím sa polepšiť.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 17 dub 2022 20:00 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
Odporúčam vypnúť cez Volumio a potom odpojiť napájanie.
Ako som písal, pri vypínaní si uloží prípadné zmeny. Je to tak istejšie. Ale nezaznamenal som problémy ani občasnom "tvrdom" vypnutí.
Cez Volumio sa v podstate vypne aj RPi (zhasnú kontrolky...). Ale nemá to ATX zdroj, ktorý by vypol hlavné napájanie a zostalo by aktívne pomocné napájanie pre opätovný štart.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 18 dub 2022 11:52 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Čo sa týka vypínania raspberry, u mňa to beží nepretržite. Spotrebu to nemá veľkú, kontrolky sa dajú vypnúť v konfiguračnom súbore a výhodou je, že keď si chcem pustiť hudbu tak nemusím čakať na spustenie OS. Mám dva raspberry s volumio, jeden z nich používam aj ako NAS, ten musí ísť nepretržite a ten druhý používam hlavne na hudbu a nechcelo by sa mi za každým čakať na spustenie :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 18 dub 2022 13:55 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
Áno, RPi má nízku spotrebu energie, takže aj to je riešenie.
Ja však mám vo zvyku všetky elektrické zariadenia, ktoré práve nepoužívam, vypínať. Dáva mi to aj vyšší pocit istoty.

Ako som už spomínal, prešiel som na moOde audio, s ktorým RPi nabootuje do 30 sekúnd (cca 1/2 času bootovania systému Volimio). A tiež je v jeho nastaveniach možné vypnúť kontrolky a aj HDMI.

Tu je porovnanie troch systémov aj s odkazom na celkom zaujímavé video:
http://techroadtrip.com/audio-software/volumio-vs-moode-vs-picoreplayer/


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 14 kvě 2022 15:57 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
Po mesiaci používania RPi sa chcem podeliť o poznatky a poprosiť o radu. Najprv som ako OS používal Volumio. To mi vcelku vyhovovalo, jednoduchá inštalácia a ovládanie. Problém je v tom, že párkrát som musel preinštalovať OS, lebo som sa nemohol pripojiť k RPi ani cez webové rozhranie,ani cez aplikáciu Volumio. Sieť Volumio sa jednoducho stratila, nebola tam a je jedno, či som RPi vypínal alebo ho nechal stále zapnuté. Ak niekto vie v čom je problém,budem vďačný za radu, ja som na to doteraz neprišiel. Teraz asi 10 dní používam OS moOde a ten funguje bez problémov. Trochu zložitejšie nastavenie,ale zatiaľ zakaždým bezproblémové pripojenie cez iPhone. Ak by som mal porovnať tieto OS, tak ovládanie sa mi páči viac na Volumio,ale moOde je stabilnejší a rýchlejší. Myslím, že problém s Volumio nevyriešim a ostanem pri moOde.Rozhodne spoľahlivosť.
Emge ma inšpiroval a tiež som si postavil k RPi lineárny stabilizovaný zdroj. A už, keď som robil jeden, tak ešte ďalší aj k DACu. Myslím, že zásadný vplyv na zvuk to nemá, možno malé zlepšenie tam je, ale možno je to len placebo efekt. To ani nebol môj cieľ, skôr som si chcel niečo zhotoviť a využiť šuplíkové zásoby.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 15 kvě 2022 11:47 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
Máš na RPi nastavenú statickú IP adresu?
Predpokladám, že problém mohol súvisieť s tým, že nie. DHCP server (v routeri) po čase pridelil pre RPi inú IP adresu, preto si sa pravdepodobne k nemu nevedel pripojiť.

Odporúčam v RPi nastaviť statickú IP adresu. Treba použiť adresu zo skupiny lokálnej siete, mimo adresy prideľovanej DHCP a mimo adresy routera, či prípadného AP.
Napr., ak HDCP server prideľuje adresy z rozsahu 192.168.1.100 - 150, statickú IP si vyber napríklad 192.168.1.50, alebo 192.168.1.200... Takúto adresu si ľahko zapamätáš a ak si ju uložíš v záložke prehliadača, bude vždy dostupná.
Niektoré routre majú aj možnosť zarezervovať prideľovanú IP adresu, vtedy prideľujú určenému sieťovému zariadeniu stále tú istú adresu. Aj to sa dá použiť.
Ja používam statickú IP adresu a Tebou spomínaný problém som nemal ani s Volumio.

Na moOde sa mi páčia hlavne značné možnosti jeho nastavenia. Aj vzhľad si vieš dobre prispôsobiť. Napríklad počet (veľkosť) obrázkov v zozname albumov, kvalita ich zobrazenia...
Je lepšie využitá plocha zobrazenia "prehrávača", obrázok albumu je väčší a nemám na ploche zbytočne veľa podkladu, ako pri Volumio.
Hlavne sa mi však páčia možnosti nastavenia MDP a prevzorkovania (SoX). Máš tam 5 režimov - prikladám obrázok z popisu. Ja využívam 5. režim s "target rate" podľa príkladu - 192 kHz. Takto mi všetky násobky frekvencie 44,1 kHz prevzorkuje na 176,4 kHz a násobky frekvencie 48 kHz na 192 kHz. Pri prehrávaní nemusím nič prestavovať.
DSD pritom prehráva natívne (bez DoP). To opravili v poslednej 8. verzii.

Výhodu vidím aj v tom, že sú tam integrované ekvalizéry (aj DSP). Mne osobne sa páči parametrický ekvalizér, ktorý občas použijem pri menej kvalitných nahrávkach. Dajú sa ním dobre potlačiť aj chyby akustiky miestnosti (ak ich užívateľ pozná).


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 17 kvě 2022 08:05 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
Emge:na RPi nemám nastavenú statickú IP adresu. Problém s Volumio zrejme bude ten ako ho popisuješ Ty. Pokúšal som sa nastaviť statickú IP adresu, ale nejde mi to, chýba bude skôr vo mne. V tomto nie som veľmi doma.V moOde tiež nemám nastavenú statickú IP adresu a ten funguje bez problémov. Každý OS je zrejme iný. Každopádne teraz používam a objavujem možnosti moOde.RPi ako prehrávač hudby z USB určite odporúčam.Volumio a nastavenie statickej IP adresy mi stále vrtá v hlave, takže to len tak nenechám. Poštudujem trochu a budem skúšať ďalej.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 17 kvě 2022 10:35 

Registrován: 14 bře 2010 18:20
Příspěvky: 253
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Tvůj router neumí rezervovat adresu? Je to celkem běžná funkce, bude to někde u DHCP serveru.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 17 kvě 2022 12:34 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
Router to umí, jen ja to neumím.Už len kvôli tomu, že ma to zaujíma a chcem sa to naučiť to budem skúšať.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 17 kvě 2022 13:49 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
Nie je to žiadna "veľká veda".
Pre lokálne (privátne) siete boli v rámci IPv4 vyčlenené nasledujúce rozsahy adries:
- 10.0.0.0 až 10.255.255.255 (16,777,216 IP adries)
- 172.16.0.0 až 172.31.255.255 (1,048,576 IP adries)
- 192.168.0.0 až 192.168.255.255 (65,536 IP adries)
Tieto adresy sa nepoužívajú vo verejnej sieti - na internete.

Najčastejšie sa v lokálnej (domácej) sieti používajú adresy 192.168.1.X a 192.168.0.X. Občas 10.0.0.X.
X je premenná a môže tam byť akákoľvek hodnota z rozsahu 1 - 254. V jednej sieti však nemôžu mať 2 zariadenia rovnakú IP adresu! Na to si treba dať pozor.
Treba sa preto vyhnúť prvej desiatke. Číslo 1 má bežne pridelený router, ktorý slúži ako brána do internetovej siete. Čísla 2, 3... majú prideľované ďalšie AP, repeatre...
A pri manuálnom pridelení IP sa treba tiež vyhnúť rozsahu adries, ktoré prideľuje automaticky DHCP server (bežne v routeri s č. 1). Ten rozsah si môžeš pozrieť a prípadne zmeniť priamo v routeri.
Z toho, čo zostáva voľné, si môžeš vybrať číslo, aké sa Ti páči :)

Pozri sa, akú IP má RPi pridelenú teraz. Masku siete a bránu nemeň! DNS môžeš zmeniť, ale vyhovuje to, čo máš teraz.
Z pridelenej IP adresy nechaj (nemeň!) prvé 3 "skupiny" oddelené bodkami a zadaj si svoju "premennú" hodnutu (X).

Nastavenie v moOde vyzerá takto (podobné je to aj vo Volumio).
Nastavenú IP adresu si zapamätaj (poznač), aby si potom nemal problém zariadenie nájsť.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group