Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 21:07


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 26 čer 2016 14:34 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Teorie říká, že by to mělo být cca prašť jak uhoď, +-6db. Také mi není jasné, proč mají horny v místnostech takové problémy, ale sám jsem si to naživo několikrát vyzkoušel. Třeba s EM15BASS je to venku/vevnitř nebe a dudy. Ač to nejde moc do basů, hraje to ve více kusech použitelně. V menších sálech/místnostech, ve kterých jsem měl možnost poslouchat, v klidu vyhrála jedna 18" basovka s bassreflexem proti těmto 3ks horniček jak zvukem, tak výkonem. Až teprve v klasické větší tělocvičně se to začalo obracet pro hornové basovky.

"Skutečný bas" je takový, který musíš ubírat, abyses nepoblil, nebo mohl nadechnout :-).
Mám také moc rád hornový zvuk menších horen, které nejdou tak nízko, ale toho se člověk jednou nabaží, a pak je stavěn před zásadní rozhodnutí - budu mít horny čtyřchlapovky, nebo budu do těch malejch bassreflexovejch bedniček pouštět nesmyslné příkony, aby to hrálo hodně? A plno jinak kompromisních řešení mezi tím samozřejmě...

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 26 čer 2016 14:41 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 lis 2008 10:59
Příspěvky: 899
Kraj: SR - Košický
Zas Visaton MB115 je pomerne slušne zvládnuta basová horna s pomerne dlhým zvukovodom, porovnával som to s Em15Bas s tým istým reprakom (Kappa15LF) a ten rozdielcitlivosti smerom dole bol markantný.
Počul som hrať množstvo horien v interieroch, celkom prijateľne sa správala konštrukcia Cubo18, mne osobne ten kopavý zvuk z hornoch v interiery moc nesedí, mám rád taký mäkší bas, kde počuť detailne tóny, ktoré basgitarista hrá nie iba dunenie, no je to vecou vkusu. V exteriery to asi dostrelí ďalej, len potom k tomu treba aj adekvátnu stredpovýškovú sekciu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 26 čer 2016 15:06 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Zkoušel jsem si beyma sub 18" na styl cubo, zkoušel jsem i cubo, a na interiér se mi nic z toho oproti bassreflexu víc nelíbilo. Venku to je jiná káva...

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 26 čer 2016 16:00 

Registrován: 30 led 2013 16:03
Příspěvky: 33
Kraj: ČR - Pardubický
Nikdy jsme neměli problém s MB115 v interiéru, který by byl způsoben konstrukcí basovky. Ano, bylo to cca o 6dB navíc ve srovnání s bassreflexem. Takže žádné honění pár dB. Mezní kmitočet je okolo 50Hz. Což byl kompromis už před 10ti lety. V dnešní době stavět tuhle hornu nikdo nebude, to je jasné.

djmayo: ono dunění může být zrovna tak způsobeno zvukařem, který musí všem ukázat jak mu aparát basuje.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 27 čer 2016 01:06 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Visaton MB115 má zvukovod o délce cca 1,1m což je velice málo a nestačí to ani na efektivní vyzáření 50Hz, takže to jen kope a žádný bas to nemá, dost brzo takový zvuk omrzí. Bedny typu EM15BASS jsou bandpass horny, ty mají hodně krátké zvukovody, ono to jsou spíš rezonátory než zvukovody.
S tím naháněním dB je to myšleno trochu jinak a obecně. MB115 může mít kolem 103dB, což je sice cca 6dB navíc oproti 15" BR, nicméně za cenu velmi omezeného frekvenčního rozsahu, který je fakt nedostatečný. Citlivost bez rozumného rozsahu je k ničemu.
Jediná horna v nabídce je SBX18 a nejedná se o klasickou front-loaded horn avšak o hybrid a ano je ověřeno v praxi, že toho v interiérech funguje bez problémů, což byl také požadavek zákazníka, dokonce prý dle vlastních slov zákazníka to hraje čistěji než ClassA, které měl předtím.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 27 čer 2016 07:02 

Registrován: 30 led 2013 16:03
Příspěvky: 33
Kraj: ČR - Pardubický
MB115 funguje od 50Hz, což je poslechově daleko níž než např. 15" W bin nebo EM15Bass. Tím chci jen říct, že je spousta jiných basovek, které jsou na tom s rozsahem podstatně hůř. Živou hudbu dělat se "šneky" MB115 nebyl problém. Na elektronickou tam samozřejmě něco chybělo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 27 čer 2016 11:40 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Kolik teda daj na 50Hz (nedejbože na 40Hz), když jsi takový praktik? Asi by nám stačil graf do 2PI a funkci zatižitelnosti na frekvenci.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 27 čer 2016 11:56 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Fyzika hovoří jasně a tu nikdo neojebe ani ty ani MB115. Aby ta bedna efektivně vyzářila 50Hz musela by mít o cca 50cm delší zvukovod. K 50Hz se to může přiblížit při stacku 4 kusů, což značně omezuje omezuje její použití na použití 2 stacků či 1 stacku jakožto centrálního basu, basové pole se s tím už bude dělat horkotěžko, pokud nebude k dispozici opravdu hodně beden, aby vždy byla splněna podmínka 4 kusů u sebe.
15" w-bin má extrémně krátký zvukovod, stejně tak bedny typu EM15BASS, což je ovšem bandpass-horn a zvukovod je tak krátký, že jde spíše o rezonátor než-li zvukovod. Všechny tyhle konstrukce, včetně MB115 patří do 80,90 let. Je to zoufalá snaha o zvýšení citlivosti, které je sice poměrně velké, a zachování menších rozměrů boxu, které stejně kompaktní nejsou, ale je to až velmi kompromisní vůči rozsahu.
Nasbíral jsem zkušenosti s různými konstrukcemi ať už od uzavřeného boxu až po nějaké tapped horny a mám velice slušnou představu co a jak funguje. Což se odráží v tom, co vyrábím a co nevyrábím ani vyrábět nebudu.
SBX18 je hybrid. a ne klasický frontloaded horn. Chování front loaded horen a hybridných horen je popsáno i na zahraničních fórech.

Zorg.: graf ve 4pi máš na stránkách Visatonu... 50Hz při 6dB, tedy účinnost asi jako 15" v BR a pak už to strmě klesá a 15" BR tam už bude hrát víc.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 27 čer 2016 18:32 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Tady to máte měření v celoprostoru (nutno tedy přidat 6db)

Obrázek

Do slušných bassreflexů jde dneska pouštět kolem 2kW, při citlivosti 97-98db. Do tohodle spíš půlka, nedejbože při trochu hutnější muzice.
Ta horna od 90Hz dolů nikam daleko neuteče (1-2db nahoře při uvážení výkonových poměrů), a pod 50Hz bude hrát velmi znatelně méně. Na 40Hz už skoro o 10db méně, ale pravděpodobně ještě méně, protože by to buď s výchylkou membrány, nebo s mechanickou pevností nedopadlo vůbec dobře, pokud by se to neuřízlo. Měřil to přímo Visaton, tak jaképak teoretické plky.

// Proběhlo čištění tématu. Prosím o věcnou, technickou, slušnou diskusi...

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 27 čer 2016 23:43 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Ať se nikdo na mě nezlobí, to je bída. Nechápu, kdo může hrát s takovým poklesem už na 50Hz. To už fakt radši silnej 18" BR, do kterýho půjde prát 3kW program, a kterej půjde o dost níž a bude rozměrově i váhově podobnej.
Petře, těch 6dB je navíc jen teoretický maximum.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 28 čer 2016 10:51 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Říkám to pořád, že tohle nemá už v dnešní době v PAčku co dělat... Ta bedna je dost malá, ono když tam chceš poskládat zvukovod o rozumné délce, tak vznikne bedna typu WSX.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 29 čer 2016 11:01 

Registrován: 19 úno 2013 19:00
Příspěvky: 65
Kraj: SR - Nitrianský
Na to, aby mohla teda hornová konštrukcia "vyžiariť" 50Hz potrebuje asi 1.67m zvukovod, ktorý je takto dlhý v ARS2100 alebo v Rog. Mogaleho PD1850 horne tam je cutoff asi 54Hz. Kdo tvrdí, že už táto konštrukcia nie je shopná vyžiariť 40Hz tak sa mýli, je tam samozrejme pokles, ale stále dostatočne veľká citlivosť. Tieto šneky sa "rezali" v pôvodnom crosovery pri 40Hz/18dB. Ak by sme teda mali porovnať 15" basreflex a 15" čistý horn pri rovnakom výkone v exteriéry tak má jasne navrch horn a to markantne. Iná vec je charakter zvuku. Ale samozrejme aj horn ale aj bassreflex majú svoje nevýhody. Porovnávať 18" BR s 15" hornom samozrejme nejde, pretože ako je známe je Fs 18" ďaleko nižšia ako 15". T.j. ako nejde porovnávať 21" BP s 18" BR. Súhlasím s tým, že na dnešnú dobu 15" horny typu ARS2100 nikto nestavia, pretože je to neprakticky veľké a ťažké, ale to neznamená, že nikto nestavia 18" horny. Je to však najlacnejší spôsob ako dostať pomerne slušné basy na exteriér za neporovnateľne menších nákladoch ako 18" BR živené 3kW zosilovačmi. Skúste zrátať koľko vyjde 3kW zosilovač a 18" vysokozdvižný BR a povedzme bazárové ARS2100 a k tomu 250W zosilovač. Myslím, že to je dnes asi jediná výhoda 15" hornov proti 18" BR. Pre porovnanie ARS2100 má objem 500lit. (váha 64kg) priemerný 18" BR okolo 210lit (váha 40kg). Súhlas s tým, že dnes nie je problém dostať zo zosilovačov špičkové výkony cez 12kW pri váhe pod 10kg pri 1U a meniče, ktoré sú schopné príkonu cez 3kW program a výchyliek okolo 15mm. Trend sa už uberá týmto smerom. Nikto dnes nepotrebuje naháňať citlivosť ako tomu bolo pred 30 rokmi. Ano súhlas s tým, že s 18" BR sa dajú dosiahnuť nižšie a čisté basy okolo 35Hz s poklesom -3dB za kompaktných rozmerov a váhe a je to asi optimum s čím treba dnes začať zvučiť.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 29 čer 2016 12:59 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Ono je vyzářit a vyzářit. Můžu vzít 21" dát do velký uzavřený bedny a říkat že vyzáří 10Hz a budu mít pravdu. Nikdo netvrdí že, horna o délce 1,7m zahraje 50Hz a pak konec, 40Hz, ač se značným poklesem, opravdu vyzáří. Problémem je, že je to hluboko pod rezonančním kmitočtem zvukovodu, který je v tomto případě cca 60Hz, od také začne značně stoupat výchylka. Pokud by se to mělo odřezat na 40Hz, což jsme už 20Hz pod laděním, tak určitě filtr typu L-R, což nám udělá další pokles o 6dB na 40Hz. Pokud se podívám na graf, který Mogale u 186Horn uvádí, tak 50Hz je s poklesem cca -4dB, na 40Hz je cca -8dB, když k tomu přičteme ještě pokles na L-R filtru dělá to -14dB, což rozhodně není efektivně vyzářených 40Hz. Samozřejmě vhodnou ekvalizací, což je dnes součást skoro každého subwooferu, lze charakteristiku trochu narovnat, nicméně 20Hz pod laděním s tím opravdu nic dělat nejde a reálné bude se dostat tak někam lehce pod 50Hz pro pokles -3dB.

Porovnávat se může cokoliv s čímkoliv, jen záleží co se konkrétně porovnává. Pokud budeme porovnávat kvalitu reprodukce, tak je úplně jedno jestli porovnáváme 15",18",21" a v jakém typu boxu to je. Pokud jde o SPL, tak musíme brát v úvahu velikost boxu. A samozřejmě SPL jako také je k ničemu bez rozumného frekvenčního rozsahu. Ono prostě bedna co zahraje níž, ač je méně citlivá hraje na ucho víc.

Nikdo netvrdí, že by se horny neměli vyrábět, nebo že je to principiálně špatně, jen by měli splňovat požadavky, které jsou na dnešní PA kladeny a to MB115 nebo ARS2100 opravdu nesplňují. A jestli 15" nebo 18" není u té horny až tak podstatné.

Ano ARS2100 i 250W zesilovač se koupí za pár šupů. Nicméně, když furt budeme jen koukat na cenu, tak by jsme taky mohli všichni jezdit ve 120tkách, Favoritech nebo Feldách. Sice to stojí za prd, ale je to levné.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 29 čer 2016 17:42 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Ty basovky se dole neřežou jen tak pro srandu králíkům, aby to mělo méně basu. Je to kvůli mechanickému namáhání, a rozhodně vyzařovací schopnosti nelze porovnávat na malém signálu nebo na grafu citlivosti. Když pustím do níže laděného bassreflexu 2kW na 40Hz, nestane se nic jiného než to, že to bude hrát. Když toto pustím do kratší horny, je pravděpodobně s reproduktorem ámen. Takže se vší slušností se dá říct, že tu frekvenci při férovém porovnání horna prostě vyzařovat nebude.

Porovnávání různých reproduktorů jde snadno. Záleží na úhlu pohledu. Pro někoho to je velikost/SPL, nebo váha/SPL, SPL/cena (při stejném nebo různém frekvenčním rozsahu) nebo jen váha. Každá taková tabulka porovnání by ukázala zcela jiného vítěze. Pokud člověk nechce nosit budky těžší než 40kg, není o čem diskutovat. Někdo radši odnese dvě-tři kompaktní bassreflexové basovky, než jednu hornu.
Já bych i Tapped horn nebo front loaded horn rád používal, ale ukazuje se, že při dané kompaktní velikosti tyto koncepce nemají nikterak navrch. Obzvláště, když započítáme výkonové možnosti reproduktorů v daných aplikacích.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 29 čer 2016 23:04 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Mě jakékoliv chutě na horny přejdou, když se mi vybaví ten novej Faital nebo BMS 18N862 s výchylkou přes 20mm, co těch 3kW programu (asi 450E jako skládačka od Hypexu) zvládne už od nízkejch frekvencí, z toho mám hned erekci :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 30 čer 2016 08:55 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Trochu off topic: včera jsem byl na koncertu Jarka Nohavici a když jsem přišel a viděl ten aparát, tak jsem měl obavy, že mi bude chybět naslouchátko, abych něco uslyšel :P . Shora pověšenejch na každé straně cca 10 malinkatejch satelitů a dole celkem 4 basy, bedýnky cca 1,2x0,8x0,8 metru. No a když nastoupil perkusista s fakt velkým bubnem a trochu se do toho opřel, tak mě ten zvuk až překvapil.
Mluvím o amfiteátru pro 5k lidí, ne nějaká zahradní párty, byl jsem od aparátu cca 50m. Zřejmě nějaké porušení fyzikálních zákonů, protože zatím snad platilo, že objem (plochu) u repráku ničím nenahradíš.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 30 čer 2016 10:49 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Těmi satelity budeš mít asi na mysli Line Aray. Mohlo to být třeba T8 od dB Technoligies. To docela hraje. Basovky pravděpodobně 2x18" vzhledem k rozměrům, takže celkem 8x18", to zas není tak málo, to může být klidně kolem 20kW na basech.
Fyzika platí stále, nemyslím, že by zde byl nějaký fyzikální zákon porušen.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 30 čer 2016 11:46 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Je to tak trochu na téma, a je to právě o výkonu a kompaktnosti. Hodně příkonu v malých krabičkách dokáže skoro divy.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 30 čer 2016 17:49 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Sorry kluci, musel jsem:
Obrázek
18XL1800:
fs = 29Hz
qts = 0.4
xmax = 20.17 mm
xdmg = 72 mm (p-p)
:slintajicismajlik: :P


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: thomann vs. ac akustika
PříspěvekNapsal: 30 čer 2016 18:22 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Na co vlastně domu potřebuješ reprák s takovou výchylkou? Mě do 1,2kW PA subu s 35Hz/-3dB stačí reprák s 10mm, resp 10,6mm když to vezmem podle vzorce, který používá Faital...

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group