Poslední návštěva: Právě je 25 dub 2024 03:22


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Použití 12" repro v PA Subwooferech
PříspěvekNapsal: 01 zář 2015 12:09 

Registrován: 25 dub 2012 09:55
Příspěvky: 56
Bydliště: Bohumín
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Zdravím, chtěl jsem zde trochu rozvinout myšlenku o použití více 12" repro v PA subwooferech.
Defacto všude se setkávám s názorem postav si basove horny s 18" reprem a budes mit hodně dunění za rozumné peníze.
Abych pravdu řekl dělám a hraju převážně dnb a slyšel sem různé aparáty v různých klubech a za tu dobu sem těm 18" nepřišel uplně na chuť dycky mi zněla líp smečka 15" repro než třeba 1x 18" na stranu. Ono ty kopáky z těch horen tlačí dobře, ale basa z 15" mi přišla taková ráznější, přesnější i dunivější.

No a nedávno jeden náš zvukař přišel s myšlenkou, že pro mobilního DnB Dje by nebylo špatné zaexperimentovat s 12" reprakama a postavit nějake silné kompaktní suby, přímovyzařující basreflex. Uvědomuju si že to bude dražší méně učinné než horny, ale zajimalo by mě jestli ten zvuk bude opravdu rychlejší ráznější. Vysvětloval mi že 12" repro dokaže kmitat rychleji než 18" že té membráně trvá určitý čas než se vrátí a tak prý při těch rychlejších basech ten 18" reprák ještě nedosáhne Xmax a už ho magnet tahá z5 kdežto ty 12tky to prý vpohodě ukmitají.

Chěl bych se teda zeptat co si o tom tady myslíte.

Děkuji a omlouvám se pokud budu za blba :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použití 12" repro v PA Subwooferech
PříspěvekNapsal: 01 zář 2015 14:51 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Ahoj.

Něco na tom pravdy bude, ale tady rozhodně selský rozum nestačí. To s rychlostí membrány je z absolutní většiny snůška nesmyslů. Kdyby to tak bylo, bylo by to taky zřetelně vidět na frekvenční charakteristice, která by krom nějakých rezonancí padala s rostoucí frekvencí prudce dolů. To se neděje, a membrána tedy laicky řečeno "stíhá".

Objetivních důvodů měkkčího a pomalejšího zvuku je víc. Ten největší je frekvenční charakteristika. Když máš bednu laděnou dobře, rovně a s velkým rozsahem, tak se v tom ty frekvence dodávající pocit kopání (60-120Hz) docela ztratí.
Frekvenční charakteristiku určuje ozvučnuce a částečně i reproduktor, který do ní dáme. Pokud použiješ menší ozvučnici (pro 15" nebo 12"), menší reproduktor s větším poměrem síly motoru na plochu membrány, tak prostě přijdeš u přímovyzařujících budek nebo basssreflexů o basy, a bude se to zdát kopavější, lehčí a "rychlejší".
Takže je to jak říkáš, ale důvody jsou malinko jiné.
Z toho důvodu i 12" může za jistých okolností hrát měkkce, a to dokonce i ve zvukovodu/horně. Záleží jen, jaký reproduktor to je, a jak se s ním naloží.

Co s tím? No vcelku snadná rada - používat výše laděné ozvučnice s reproduktory na silných motorech, a najdeš co hledáš.
K tomu slouží parametr EBP. Počítá se jako podíl parametrů Fs(rezonanční frekvence reproduktoru) a Qes(elektrický činitel jakosti). Mělo by to být u slušného reproduktoru dohledatelné a změřené.
Tento parametr potřebuješ někde mezi 130-200. Do jisté míry čím více, tím lépe. Pak šup s tím do menší výše laděné ozvučnice, a je to.
Zkrátka se vědomě ochudíš o nižší basy, a dostaneš cos chtěl. Tak jednoduché to je, ať se to zdá být hloupé a špatné jak chce.

Problém 12" měničů ale je, že nemají čím do toho vzduchu zabrat. Takže se obereš o opravdu velké množství basů. Opravdu to nehraje. Skoušelo to hodně lidí, zkoušel jsem to sám, a prostě to nehraje, dokud nepostavíš pořádnou obludu, která je stejně velká, nebo větší, než budky s většími měniči. Je to takový klasický kompromis. Když to tak hraje samo bez porovnání, možná se to zdá, jak to stašně skvěle hraje, ale při přímém porovnání s větším modelem ve větší bedně pochopíš, že to je jen chudý a hubený odvar toho, co to má opravdu být, co to má dělat. Kapesní bedýnky, co zbořej dům, prostě neexistujou. Pokud hraješ venku, tak u 15" to začíná, a přes to nejel vlak.

U basových reproduktorů to začíná být zajímavé například s B&C 15NW100, 15SW115, RCF LF15X401, RCF LF15N451.
Smečka takových repráčků v šedesáti-sedmdesáti litrových bednách laděných na 45-50Hz pokope už dost pěkně.
I u 18", který stojí vedle mě, když uberu všecko pod 50Hz, a přidám 2db na 80Hz, tak i s EBP 94 začíná znít slušně "rychle", a po přeladění bassreflexu výš z 35Hz, by to určitě bylo "echt".
Takže krom vysvětlení můj skromný názor, který Ti ostatní asi nedokázali dost dobře formulovat, (předávají ho jen jako dogma) je ten, že si myslím, že nejdeš dobrou cestou. Na 12" se vykašli...

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použití 12" repro v PA Subwooferech
PříspěvekNapsal: 01 zář 2015 18:33 

Registrován: 25 dub 2012 09:55
Příspěvky: 56
Bydliště: Bohumín
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Ok byla to jen taková úvaha, díky za osvětlení :)
Nakonec asi půjdu cestou 2x15" SPL S215


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použití 12" repro v PA Subwooferech
PříspěvekNapsal: 01 zář 2015 20:14 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Úvahy se cení :-)

Takové 12" super propracované bedýnky se dokonce i prodávají (Megaton DS312).
Párkrát byly slyšet na demo Prodance. Nechtěl bych tu značku hanit, dělají dobré věci. Na to ale, že tam musíš nacpat tři nelevné měniče, to byl tedy oproti větším budkám dost "odvar", a to ve všech aspektech. Alespoň pocitově. Opravdu bych to při dnešních možnostech snad nechtěl ani zadarmo, pokud bych si to měl nechat.

Co se SPL215 týká, tak si od toho slibuju dost. Zdá se to být odladěné dobře, a mělo by to pracovat. Jako přímou konkurceni bych viděl Megatoní ND215. Tato budka je o malý drobek naladěná výš a v menším objemu, takže by to mohlo znít kopavěji. Nicméně ozvučnici od Petra Vinše předběžně považuju za správnější a lepší. Hrát jsem jí ale neslyšel.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použití 12" repro v PA Subwooferech
PříspěvekNapsal: 01 zář 2015 20:37 

Registrován: 25 dub 2012 09:55
Příspěvky: 56
Bydliště: Bohumín
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Já je právě slyšel. Měli jsme pujčene letos na oupiku 4kusy a když se to vybuřilo tak to bylo dost dobré :D No jelikož ale můj rozpočet na aparát je jen 100k vystačím si zatím se dvěma kusy :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použití 12" repro v PA Subwooferech
PříspěvekNapsal: 01 zář 2015 21:05 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
To je super. Když už člověk kupuje něco za desítky tisíc, měl by si to jít poslechnout, jestli mu to vyhovuje. Aparáty po republice docela jsou, takže pár stovek na benál a na flašku za pomoc, se určitě vyplatí, než aby pak člověk litoval po náhodné koupi nějakého nevyhovujícího verku.
4ks 15" měničů ve dvou bednách už něco trošku udělá. Už s tím nějakou vesnici nebo menší městečko donutíš nespat :-)

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použití 12" repro v PA Subwooferech
PříspěvekNapsal: 01 zář 2015 22:40 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Dneska má výkonej aparát bohužel už kde kdo. Bůh nás chraň před takovými, viz první příspěvek.
Ta DS312 je hlavně o kardioidě.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použití 12" repro v PA Subwooferech
PříspěvekNapsal: 04 zář 2015 10:59 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Menší reprodutkor, tedy především lehčí membrána, dokáže lépe kopírovat signál, nicméně nicméně u subwooferů to rozhodně není stěžejní problém. A především prvně membránu tahají zpět do nulové polohy závěsy, jinak by membrána při první ráně opustila reproduktor, a děje se tomu tak, ať je to 8" nebo 18" reproduktor.
To že smečka menších reproduktorů hraje lépe než jeden velký, je vcelku jasné, nicméně nelze z toho usoudit, že menší hrají prostě lépe. Velmi záleží na konstrukci a volbě reproduktoru. A pokud chceš porovnávat 12", 15", 18" tak vždy je třeba porovnávat za určitých podmínek, aby to bylo nějak srovnatelné, tedy například celková plocha reproduktorů by měla být stejná. Dvě 15" mají větší plochu než 18" a zcela jistě tu 18" přehrají. Nicméně menší plocha reproduktoru znamená, že je potřeba mít těch reproduktorů více, což je také dražší. A 12" je rozhodně velmi neekonomické. Není to jen více reproduktorů, ale i více zesilovačů.

Mě osobně se třeba 12" v subwooferech moc nelíbí, je to hodně kopavé, nicméně i když se papírove dosáhne vcelku rozumného rozsahu (dejme tomu 45Hz/-3dB), tak to na mne působí jako, když tam ten spodek není. Přijde mi to zvukově dobré tak na diskotéku.

15"/18" velmi záleží na konkrétní konstrukci, rozdíly můžou být velké i velmi malé.

Subwoofery pro použití na elektronickou hudbu jsem dlouhou dobu, řešil s jedním mým zákazníkem (měl v té době 8ks ClassA), chtěl od toho co největší tlak, rozsah od spoda, aby to pěkně koplo, aby to nebylo příliš velké. Klasická horna nepřipadala v úvahu, protože byla třeba univerzálnost, aby to hrálo dobře i ve vnitřních prostorech a na druhou stranu požadavek na co největší tlak, při použití co nejméně reproduktorů. Nakonec vznikla hybridní horna - krátká horna kombinovaná s bassreflexem - SBX18 http://ms-sound.cz/datasheets/SBX18-datasheet.pdf. Zákazník je s tím naprosto spokojený, tlak vyhovuje, kope dost, hraje pěkně od spoda (prý podstatně níž než ClassA) a pěkně čistě. Dokonce prý i v interiérech hraje čistěji než ClassA.

Jinak můžu také doporučit SB2.5 http://ms-sound.cz/datasheets/SB25-datasheet.pdf, tahle bednička umí zahrát opravdu hodně, až mne samotného překvapilo, co to všechno zmákne. Nebo SBN18 http://ms-sound.cz/datasheets/SBN18-datasheet.pdf, nedávno jsem prodával 4ks (https://www.facebook.com/mssoundcz/phot ... 00/?type=1), měřil jsem pro zákazníka ještě k tomu nějaké presety, pustil jsem si na tom nějakou elektroniku, tedy ty 4ks tlačily neuvěřitelně a sakra hodně od spoda.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použití 12" repro v PA Subwooferech
PříspěvekNapsal: 04 zář 2015 16:56 

Registrován: 29 pro 2008 01:20
Příspěvky: 160
Aj toto obsahuje 12", 2 kusy. Lenze je to obrovske a vazi asi 100kg :))
http://image.englishmanuals.com/homeaud ... 650807.jpg

Ale dokaze divy.
12ka nie je problem, ale urcite by som ju nevolil kvoli rychlejsiemu zvuku, nic take sa konat nebude.
Jedine kvoli velkosti a prenositelnosti.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použití 12" repro v PA Subwooferech
PříspěvekNapsal: 04 zář 2015 17:15 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Konat se to asi bude, ale za ukrutnou daň, kterou se neyplácí dávat.
BH760 aneb "strašák" jede taky na dvou 12". Aby se dosáhlo potřebného akustického tlaku v potřebném rozsahu, nikam jinam, než k velké bedně ( s pár málo decibelovou berličkou, když máme velkou cívku a ukrutný příkon) to nevede... A když už je ta bedna velká, je vskutku jedno, jakým měničem toho dosáhnu. Té bedně to jedno asi není, ale uživateli to jedno být může.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použití 12" repro v PA Subwooferech
PříspěvekNapsal: 06 zář 2015 23:36 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Velká horna s 12" je samozřejmě něco jiného...

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group