Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 20:21


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 02 bře 2016 21:47 

Registrován: 01 bře 2016 20:36
Příspěvky: 18
Kraj: SR - Trenčianský
Chcel by som postupne obnoviť aparatúru a uvažujem aj nad stavbou repro pre hlavné kanály. Trochu som sa zoznámil s OSWG a celkom ma to zaujalo, ale nie je to až také jednoduché navrhnúť.
Predpokladám, že by to bolo aktívne viac pásmo s 18" basom PD.185N01 a ďalšie pásma sa pokúšam nejako skompletovať.
Na rôznych miestach som našiel zmienky o BMS4592ND a vedel by som si ho prdstaviť hoci v 18" OSWG a oboje prípadne doplnené napr. o 12" stredobas PDN.12MH25.
Bude to časť ozvučenia domácej kinosály a očakávam od toho primeraný kompromis medzi výkonom a kvalitou.
Vedel by mi niekto poradiť hlavne s riešením OSWG?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 02 bře 2016 22:36 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Proč chceš 18" OSWG, do něj tak extrémně drahej reprák a pod to jen 12"? Vedle na fóru sice je teď aktuálně rozjetej projekt B2, kde je to použité defakto stejně (18" OSWG, ale s 1.4" driverem a pod tím 12" pro střední pásmo) a z grafů pak napojení vycházelo taky (pro mě překvapivě) v pohodě, ale i tak bych pod to strkal intuitivně 15"-18", abych získal co nejužší svazek co nejníž. Nebo pokud trváš na použití těch BMS koaxiálů (které imho za ty peníze tolik nestojej), tak bych se vůbec nebál použít 21", klidně levné z BSa, a adekvátně větší zvukovod (~24"). Nedostal by ses sice o tolik níž s konstantní směrovostí o kolik by to bylo práce navíc, ale byl by to naprosto killerský projekt :D

Bez práce bych ti doporučil již hotový a odlazený, dle mého naprosto špičkový, projekt "1518" od MaBata. Je to fullrange 15"+1" v 18" OSWG, jsou veřejně k dispozici výhybky pro pasivní i aktivní verze (presety pro miniDSP a Najdu jsou aktuálně k dispozici). Na domácí kinosál by to nemělo žádný kompromis, jakkoliv ses o něm zmiňoval.

Co tě vede k použití toho PDčka, to už máš doma nebo co? Jak velkou máš místnost? Plánuješ surround (jaká konfigurace) a počítáš s centrem a průzvučným plátnem?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 02 bře 2016 23:20 

Registrován: 01 bře 2016 20:36
Příspěvky: 18
Kraj: SR - Trenčianský
Nemusí to byť práve BMS4592, ale nepriamo si ma naň priviedol práve ty, keď si testoval podobný BMS pri meraní B2 (sledujem aj tento projekt) a neskôr tam padla aj zmienka o megatonoch, kde je práve to BMS4592. Pozeral som sa na to z pohľadu možností prenosu pásma nad 10kHz.
Ten 12" bol myslený len ako doplnok v prípade, ak by tam bolo treba doplniť pásmo napr 200 - 600Hz, podobne ako pri B2.
Odhadujem, že 1518 by boli použiteľné ale dostali by "zabrať" a chcel som skúsiť 18", preto na spodku bude PD.185N01 - tie už mám a zatiaľ ich "testujem" na starších bedniach, chcel som vyskúšať 'Next Generation'.
Veľkosť OSWG ako problém nevidím, viem si predstaviť aj 21", nikto nebude riešiť estetiku, lebo je to účelová miestnosť (asi 60m2), zvuk 5.1 pre filmy a stereo pre hudbu (podľa chuti).
Priezvučné plátno nie, kvôli obrazu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 03 bře 2016 00:57 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Jak myslíš "dostaly by zabrat"? Já pochopil, že to chceš na domácí kino (60m2 není úplně málo, ale na přední bázi by těch 3x1518 stačilo i pro DCI požadavky :) ). Tj. to nebude apec na ozvučování někde na koncerty a podobně, nepojede to tedy na doraz, ani se s tím nebudeš muset tahat.
Upřímně, nevím, co si od těch 18" slibuješ, v čem my měly být lepší, oproti kvalitním 15", co jsou použité v 1518, notabene na hudbu? I DCI je definováno 40Hz-16kHz rovně, takže 1518 s přehledem vyhovujou. Pokud si myslíš, že to přinese "víc basů", tak modální pásmo se dá vyřešit daleko lépe separátně, tj. nemít nutně fullrange. To spíš ty PDčka dej do subů, které pak budeš inteligentně řídit DSPčkem, ale ani tak mi nepřijdou nic výjimečného (ale na basy naprosto vyhovujícího).

To mě přivádí na další poznámku, proč nepoužít levnější 4590, když bys uvažoval ty koaxy. Sice váží 9kg jeden (!), ale nikdo se s těmi bednami pak přenášet nebude. Navíc jsou o 50% levnější, což je v té sumě hrozně (za ušetřené peníze bys měl další 4590 do centru) a možná budou mít i hladší charku. Já bych se ale těm koaxům asi snažil vyhnout, zas takovou hitparádu, zvlášť nahoře, za ty peníze nenabízejí (koukni na to měření 4593, co tam v B2 vlákně MaBat nechával). Zase se pak ale lze dostat s děličkou extrémně nízko (defakto níž, než by se dal vyrobit smysluplně zvukovod). Tj. pak by se dala použít když ne 21", tak nějaká rovná 18" čistě jen kvůli šířce svazku. Že jde dolů nebo je hlasitá, je až podružné.

Když ne průzvučné plátno, tak jak budeš mít řešený centr? Aby to mělo smysl, tak předkpokládám, že stejná bedna jako L a P. Nedokážu si představit nic jinak řešeného, co by nebylo hodně kompromisní (centr je nejvíc zatěžovaným kanálem kina). Dnes se dají sehnat vlnková průzvučná plátna se skvělou texturou, což na těch tvých odhadem 5-6m pozorovací vzdálenosti tuplem nebude vidět.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 03 bře 2016 20:40 

Registrován: 01 bře 2016 20:36
Příspěvky: 18
Kraj: SR - Trenčianský
Nechcem nijak spochybňovať 1518, ale napríklad aj Bartoli ich má a pri tom stavia B2. Z veľkej miery je to aj subjektívnou vecou.
Ja som už asi pred rokom začal uvažovať nad niečim podobným, ako sú BV MAX, ale s 18" a 4 pásmové, ale keď som videl tie konštrukcie s OSWG, kľudne by som išiel aj takouto cestou. Momentálne mám repro s páskačmi a je to značne kompromisné. Nakoľko prenášajú pásmo až ďaleko nad 20kHz je to ich podanie aj "zaujímavé" a samozrejme to má aj svoje úskalia.
Hľadal som riešenie, ako dosiahnuť tak vysoko aj pri OSWG a tak nejak som sa dopracoval k tým koaxiálom. Viem, že tie vysoké frekvencie nie sú až tak dôležité, ale otázka je, ako by sa to dalo spraviť, aby tam "boli" - hoci až do 22kHz?
Ako som už písal, nemám problém so vzhľadom a nejak moc ani s váhou a rozmermi, takže B2 sú mi charakterom celkom blízke, len by mohli mať len po jednom 18" a nemusí to byť kompaktné, aj teraz mám tie 18" v samostatných bedniach (pokusne), len tie už je treba polámať a spáliť, lebo už sú za polčasom rozpadu a nahradiť novými.

No, ten center mi zatiaľ akosi "unikol", plátno som kupoval už pred dvomi rokmi a vtedy som väčší dôraz prikladal tomu, že bude šedé, nie priezvučné, lebo center som už dlhšie mal a skončil tesne pod plátnom. Zrejme príde rada aj na neho, ale potom aj na plátno a projektor, ale naraz to všetko nejde.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 03 bře 2016 21:34 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Z prosté věci, že Bartoli staví B2 absolutně nelze o 1518 nic usuzovat, maximálně o Bartolim...

Citace:
Viem, že tie vysoké frekvencie nie sú až tak dôležité, ale otázka je, ako by sa to dalo spraviť, aby tam "boli" - hoci až do 22kHz?
Tak si zadefinuj, co tohle znamená..? Kde boli? Jak bude vypadat vyzařovací diagram nad 20kHz; tj. kolik energie celkem se vůbec vyzáří do prostoru?
1) neslyšíš, protože špatný sluch (nevím, do kolika slyšíš)
2) neuslyšíš je, protože budou tak silně směrové, že to bude jen pár ° v ose; navíc tak vysokou frekvenci už pohltí ledasco, když budeš mít jen trochu zatlumené stěny
3) v přirozeném signálu se nevyskytujou
4) ve zdrojovém signálu se nevyskytujou, protože se ořežou při mixu/masteru
Podle mě chtít 22kHz po bednách je hon za Chimérou. Taky jsem si liboval, že ty koaxiály budou bůhvíco, že jedou až takhle vysoko, že budu mít něco extra, co nikdo nemá - ale k čemu vlastně? No, neříkám, že nejedou vysoko (v ose), ale nahoře se chovají hůř, než třeba DE500. Dívej se na to pragmaticky a definuj si několik bodů, co přesně od toho čekáš a proč a ostatní ti z toho vyplyne samo...

Citace:
No, ten center mi zatiaľ akosi "unikol", plátno som kupoval už pred dvomi rokmi a vtedy som väčší dôraz prikladal tomu, že bude šedé, nie priezvučné, lebo center som už dlhšie mal a skončil tesne pod plátnom. Zrejme príde rada aj na neho, ale potom aj na plátno a projektor, ale naraz to všetko nejde.
Ale měl bys to domyslet už teď, když chystáš takový projekt. Protože trvat na 18" v L a P a pak mít kdovíjaký centr, nedejbože nějaké komerční "appolito", mi přijde jako zhovadilost, nejen na filmy, ale samozřejmě i na multikanálovou hudbu. Co když zjistíš, že tak velký bedny, co požaduješ, se ti pod plátno nevejdou - položíš tu bednu na bok? Udělat menší, slabší, to se pak nemusíš trápit ani s tak velkými L a P. Když pominu to zatížení kanálů, o kterém jsem psal minule, můžou mít jinou barvu zvuku (prostě jiný vyzařovací diagram).


Z jakého důvodu trváš na 18", když pominu to, že ty PD, které nabízejí naprosto to samé jako 18TBX100 ale za dvojnásobnou cenu a ještě se navíc hůř zapouští, už máš koupené? Co posloucháš za hudbu?


Napíšu to natvrdo, jak si to myslím:
Pokud neumíš měřit a všechno si neodladíš sám, tak jak jsou teď připravené a prezentované 1518 je to to nejlepší, co můžeš udělat. Máš to ne na stříbrném, ale doslova na zlatém podnose komplet všechno do posledního detailu, včetně stáhnutelných filtrů pro aktivní výhybku, stačí jen kliknout a nahrát. Neznám kvalitnější a současně míň pracnej projekt, ve smyslu druhotných parazitních prací na nějaké nezvládnutelné činnosti, nic lepšího mi není známo. Prostě nemít zázemí a nevědět co a proč dělám, stavěl bych 1518 a ušetřil spoustu peněz, času a zklamání ;) Navíc jsou ještě docela kompaktní na to, co nabízejí :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 04 bře 2016 21:15 

Registrován: 01 bře 2016 20:36
Příspěvky: 18
Kraj: SR - Trenčianský
... uslišíš ... neuslišíš ... to je práve to čo neviem presne posúdiť, ale keď to beriem čisto z pohľadu logiky predpokladám, že menič, ktorý dokáže preniesť frekvencie skoro až do 40kHz (napr. AC G3N, čo mám teraz) bude mať znateľne iný prenos transientov ako menič, ktorý ledva dosiahne na 20kHz.
Nehovorím o počúvaní sínusu na 20kHz, len sa snažím dopátrať, či je nejaká možnosť rozšíriť to pásmo nahor (nemusí to byť len vďaka BMS). Samozrejme nedá sa to porovnávať s pohľadu smerovky, aj teraz je to "funkčné" len v hot-spote, ale to mi neprekáža.
Citace:
v přirozeném signálu se nevyskytujou

Ja by som to úplne kategoricky netvrdil, podrobne som to neanalyzoval, ale napríklad pri údere na kov by som ich tam ako zložku očakával.
Áno, je to taká chyméra, ale uzavrieť to s tým, že stačí 18kHz môžem kedykoľvek.

Citace:
Z jakého důvodu trváš na 18", když pominu to, že ty PD, které nabízejí naprosto to samé jako 18TBX100 ale za dvojnásobnou cenu a ještě se navíc hůř zapouští, už máš koupené?

Nedávno som ich kúpil. Tie 18TBX100 som zrovna akosi obišiel, mal som vo výbere aj 18NBX100 ale prevažne som vyberal z PD. Dlho som mal 15" a proste som to chcem skúsiť aj s 18" a v najhoršom prípade budem mať náhradné ozvučenie pre letné kino :D
Prevažujúce sú filmy, hudbu počúvam naozaj rozmanitú, nemám vyhranený žáner, všetko možné vrátane rôznych audiofilných a High-tech nahrávok, prevažne mladšieho dáta. Práveže problém mám počúvať tie staršie, lebo tam počujem fakt "všetko možné", to je zase daň za tie detaily.

Píšeš "to natvrdo" správne, to je stávka na istotu, ale trochu polemiky a diskusie predsa nemôže byť na škodu a pomôže to aj iným v rozhodovaní.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 05 bře 2016 00:29 

Registrován: 01 bře 2016 20:36
Příspěvky: 18
Kraj: SR - Trenčianský
Keď som porovnal namerané charky tých 18TBX100 http://www.prodance.cz/protokoly/BC_18TBX100.pdf,tak vôbec nevyzerali tak pekne ako výrobcom uvádzané, naopak tie PD sú v reáli oproti katalógovým rovnejšie http://www.prodance.cz/data/attachments/PD_185N01.pdf - konkrétne tento kus mám, takže až taký "prešľap" to hádam nebude.

No ja som to nejak smeroval skôr na tie 12", že by tie boli v roli "satelitov" a teda asi aj v centri, čím by sa to vyrovnalo a 18" by boli ako ďalšie suby v L + R (okrem hlavného subu) kvôli tomu, že už zasahujú do pásma, kde sa to začína chovať smerovo. Ešte to "dopilovávam".


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 05 bře 2016 12:32 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
JuroH píše:
... uslišíš ... neuslišíš ... to je práve to čo neviem presne posúdiť, ale keď to beriem čisto z pohľadu logiky predpokladám, že menič, ktorý dokáže preniesť frekvencie skoro až do 40kHz (napr. AC G3N, čo mám teraz) bude mať znateľne iný prenos transientov ako menič, ktorý ledva dosiahne na 20kHz.
Ber to z pohledu fyziky. Jaký má teda ten AC G3N vyzařovací diagram, můžeš ho ukázat? Co je to transient a jakou to má souvislost s frekvenčním rozsahem měniče, když na základě toho dokážeš dělat soudy?

Citace:
Nehovorím o počúvaní sínusu na 20kHz, len sa snažím dopátrať, či je nejaká možnosť rozšíriť to pásmo nahor (nemusí to byť len vďaka BMS). Samozrejme nedá sa to porovnávať s pohľadu smerovky, aj teraz je to "funkčné" len v hot-spote, ale to mi neprekáža.
To je právě to, co je extrémně těžké - udržet stejně široký svazek co nejvýš. V tom je mimochodem OSWG velmi dobrý. Kdyby to bylo jednoduché, tak takovou konstrukci najdeš, někdo už by dávno udělal bedny, co ani za 20kHz nesměrujou.
Naproti tomu, jestli posloucháš pásky, tam se ti to hroutí už od řádově kilohertz, hlavně vertikálně. Výsledkem je potom zabarvený zvuk díky nestejnému spektru odrazů a přímého zvuku. Protože zbytek pásma níž samozřejmě vyzařuje v nějakém úhlu i do prostoru (naproti tomu ty pásky už "směrujou jako prase"), a od určité frekvence to začne být všesměrové. Pod určitou frekvencí už se pak nachází modální oblast, tam už se zase snažíme o něco jinýho. Jinými slovy, ten pásek už nad určitou frekvenci nevyzařuje žádnou energii mimo osu, čili opak toho co píšeš ... nefunguje (a to ani ve sweetspotu, jak lze dovodit z těch odrazů)!
Proto se snažíme zajistit konstantní směrovost v co nejširším pásmu, je to jeden z nejdůležitějších parametrů pro poslech v místnosti. A udělat její trade-off ve prospěch rozsahu do 40 (nebo i 22) kHz pouze v ose, to zní jako velmi špatný obchod. Toto je doloženo komplexními srovnávacími poslechovými testy s rigorózním vyhodnocením výsledků, o jejichž zopakování nedejbože v domácích podmínkách se nám může jenom zdát, čili ani z běžného "slyšel jsem někde to a to" nelze defakto usuzovat vůbec nic ;)

Citace:
Nedávno som ich kúpil. Tie 18TBX100 som zrovna akosi obišiel, mal som vo výbere aj 18NBX100 ale prevažne som vyberal z PD. Dlho som mal 15" a proste som to chcem skúsiť aj s 18" a v najhoršom prípade budem mať náhradné ozvučenie pre letné kino :D
JuroH píše:
Keď som porovnal namerané charky tých 18TBX100,tak vôbec nevyzerali tak pekne ako výrobcom uvádzané, naopak tie PD 185N01 sú v reáli oproti katalógovým rovnejšie - konkrétne tento kus mám, takže až taký "prešľap" to hádam nebude.
Bohužel, tahle měření se nemůžou sloužit jako berná mince. Vůbec není jasné, jak je to měřené, v jaké místnosti nebo jakou metodou. Notabene to pásmo pod 500Hz, co tě zajímá pro případné dělení s těmi BMS. Spočti si, jak velký prostor kolem (jak velkou místnost) bys potřeboval při měření takhle nízko; pod 100Hz (pochybuju, že při měření Melissou to třeba skládají napojením nearfieldu pod nějakou frekvencí)...
Z mého pohledu jsou oba ty repráky podobné, což už je vidět i na TS parametrech, a jestli na grafu TBXka bylo nějaké zvlnění na 200Hz...to mohlo být způsobené čímkoliv při měření, není důvod, aby tam ten reprák byl míň rovnej než to PDčko (aneb i levné Hadexy jsou dole rovné). PDčko má sice větší xmax, ale zároveň je 2x tak drahé, takže je otázka, jestli by neudělaly větší službu 4ks TBX. Já tvrdím, že jo, protože bych takové repráky použil do subů a honil je hodně nízko, abych vůbec využil v 60m2 jejich potenciál ;)

Citace:
Prevažujúce sú filmy, hudbu počúvam naozaj rozmanitú, nemám vyhranený žáner, všetko možné vrátane rôznych audiofilných a High-tech nahrávok, prevažne mladšieho dáta. Práveže problém mám počúvať tie staršie, lebo tam počujem fakt "všetko možné", to je zase daň za tie detaily.
No tak kristepane, tím spíš! Na kino nemá smysl to nějak složitě hrotit.
Opakuju, větší basák bych uvažoval čistě pro zůžení svazku k co nejnižší frekvenci, jakkoliv 18" oproti 15" nebude o tolik víc (a kolik níž má ještě smysl je také otázka). Pak se ale dostaneš do problémů, které by šly vyřešit leda tím koaxiálem, pokud by se nahoře choval mravně, jakože asi nechová (chtělo by to přeměřit i 4590 v adekvátním zvukovodu).
DCI norma (pro kina, ne na doma, tam to bude míň) definuje schopnost reproduktorů v přední bázi dodat v rozsahu 40Hz až 16kHz trvalý akustický tlak 105 dB v referenčním místě. LFE kanál by měl umět přenést ještě o 10dB víc (z toho důvodu ti píšu o tom použití v subwooferech). Těch 105 dB (v metru) dají i 1518 s přehledem a rozsah dolů mají větší. Odhaduju jejich strop na 110 dB/m, což v tvé místnosti by ses v referenčním místě na těch předepsaných 105 dB měl v klidu dostat. Takže overkill DCI případ splňují, můžeš bejt klidnej. No a na hudbu - i kdybys je používal bez subů, kolik věcí jede pod 35Hz? Dokážeš si vůbec představit trvale takovej rambajz? I když odečteš užitečné pásmo dnešní hudební produkce, což nebude víc než 10dB, tak bys byl stále minimálně na 95dB. Jak dlouho bys to vydržel? 8-)

Citace:
No ja som to nejak smeroval skôr na tie 12", že by tie boli v roli "satelitov" a teda asi aj v centri, čím by sa to vyrovnalo a 18" by boli ako ďalšie suby v L + R (okrem hlavného subu) kvôli tomu, že už zasahujú do pásma, kde sa to začína chovať smerovo. Ešte to "dopilovávam".
Tohle mi jako celek vůbec nedává smysl..."kde sa to začíná chovať smerovo"? Proč používat 12", které mají ještě širší svazek (a předpoklad jít dolů) než 15"? Když ty koaxiály můžeš tahat nízko? Navíc, když centr musíš dimenzovat minimálně jako L a R; a taky stejně témbrově.
Proto pořád píšu o těch 18" do subwooferů, spíš než v L a R bych je dal někam adaptivně dle konkrétního měření v místnosti, tj. nebýt limitovaný jen pozicí L a P. Prostě je otázka, jak se vypořádat s basy co nejlépe, protože ničím jiným v kině tak limitovanej nebudeš, všechno ostatní se dá udělat relativně nekompromisně. Já osobně bych si udělal několik subwooferů - velikost/výkon dle požadované spodní frekvence - z důvodu ošetření celého modálního pásma a pokrytí co nejširšího co nejvyrovnaněji. Jinými slovy charku na basech ti dělá spíš místnost, ale tímhle přístupem lze vyrovnat lokální propady a převýšení v co nejširším poli. Tam by se teprve ukázala ta výchylka PDček, kdybys chtěl dosáhnout na třeba 25Hz na 115dB/m!

Citace:
Píšeš "to natvrdo" správne, to je stávka na istotu, ale trochu polemiky a diskusie predsa nemôže byť na škodu a pomôže to aj iným v rozhodovaní.
Samozřejmě, ale to se neobejde bez nějakého vědeckého fundamentu. Věty "jsou tam" nebo "funguje lépe" nebo "lepší tranzienty" musíš mít nějak podložené, jinak je to jen plácnutí do vody. Doporučuju si o tom každopádně něco přečíst, třeba pak přestaneš honit tu Chiméru ;)

Jestli bych udělal - zvlášť do tak velké místnosti jako máš ty - něco ještě raději než velké zvukovody, bylo by to CBT ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 05 bře 2016 21:17 

Registrován: 01 bře 2016 20:36
Příspěvky: 18
Kraj: SR - Trenčianský
CBT je zaujímavé riešenie, nedávno som to tiež náhodou našiel na nete, páči sa mi, v podstate by mi ich stačilo len pripojiť, ale neviem, či to bude pre mňa vhodné riešenie, lebo ak som to správne pochopil, určitú úlohu tam hrá aj podlaha a predpokladám, že aj strop a to môže byť u mňa trochu problém, lebo tá miestnosť nemá tvar kvádra (je to v podkroví - stop je naklonený http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=20354&highlight=. Má s nimi niekto v našich končinách skúsenosti?

Citace:
Jaký má teda ten AC G3N vyzařovací diagram, můžeš ho ukázat?

To nie, zatiaľ som sa k takýmto meraniam nedostal, ale podľa bežných meraní akustiky miestnosti to nič extra nebude. Predtým (dávno) som mal kaloty Tesla, takže prechod na páskače bol "úžasný", ale s odstupom času si stále viac všímam všemožných nedostatkov. Čoskoro už budem mať podmienky (dúfam, že aj čas) aj na rôzne takéto merania.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 06 bře 2016 13:37 

Registrován: 01 bře 2016 20:36
Příspěvky: 18
Kraj: SR - Trenčianský
Citace:
... kolik věcí jede pod 35Hz?

Paradoxne čím ďalej, tým viac. 35Hz je povedzme často používaná hranica, ktorá sa dá bežne technicky dosiahnuť, ale to neznamená, že ani v hudbe pod ňou nič "zaujímavé" nie je.
Sám som bol trochu prekvapený, že aj v bežných POP-ových nahrávkach to ide aj k 1xHz (namerané RTA).
Dnešná technika to jednoducho umožňuje a u neharmonických zvukov môže byť zastúpené široké spektrum frekvencií (siahajúce nadol, aj nahor), ktoré nemusia byť ani počuteľné.

Citace:
Dokážeš si vůbec představit trvale takovej rambajz?

Predstaviť si to reálne dokážem, lebo tú možnosť mám, ale samozrejme nie trvale. V tom je trochu rozdiel medzi počúvaním hudby a filmami. Mnohé novšie filmy majú naozaj veľký dynamický rozsah, kde sa z hovorovej úrovne zrazu pri zvláštnych efektoch dosahujú značné akustické tlaky hlavne na nízkych frekvenciách. Neviem, či je to obmedzené aj nejakými normami, ale podľa toho, čo som zatiaľ vyskúšal, zvuk nebol nijak zdola ohraničený, ide doslova od pár Hz a tam je každá výkonová rezerva dobrá. Takže nie je to o "výdrži" ale o možnosti.
Počúval si niekedy aparát, ktorý prenáša pásmo už od xHz?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 06 bře 2016 18:26 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Nevím, proč by pro tebe CBT36 nebyla vhodná. Tak jak je to navržené počítá s odrazem od podlahy, naopak odraz od stropu je potlačený (což je dobré), horizontálně jde konstantní směrovost níž, než by ses dostal s 21" basákem. V podstatě už pod tím začíná přechodné pásmo před modálním (terminologie z Toolovy bible), takže je to taknějak ještě smysluplná frekvence, pod kterou už je otázka, co by to přineslo, kdyby svazek zůstával stejně úzký jako výš.
Akustický výkon jde asi taky k 110dB/m. Nevím o nikom, kdo by to někde v okolí měl. Mě se na tom líbí hlavně ta stejná akustická hladina blízko i v několika metrech od reproduktorů, to je pro kino jako dělané (stejná hlasitost v několika řadách za sebou a nemusíš to ladit nijak kompromisně jen pro "referenční oblast" resp. svoje sedadlo).

Ano, rozsah dolů žere hodně energie a pak plocha a výchylka rychle dochází. Však proto říkám, zaměř se na subwoofery. Nicméně DCI je definováno jako 32-120Hz rovně (+3 / -6dB), takže na 20Hz už to bude mít také významný pokles. Ono by to v tak velkých sálech pak ani s baterií 21" nešlo významně pod 20 Hz tak, aby to mělo význam.
Ono vůbec, jaký to má význam? Má to tam být, nemá to tam být? Nezapomněl tam třeba zvukový inženýr zbytek projíždějící tramvaje (když to přeženu)? Mám tím přetěžovat zesilovač a reprák v subwooferu nebo to radši rozumným subsonicem ořežu?
Dost je to samozřejmě dané místností, tvých 60m2 už je celkem dost, ale spočítej si první mód, jakou bude mít frekvenci. Pod touto frekvencí už nemá moc smysl se o něco snažit (modální chování). Dál taky klesá citlivost ucha (https://en.wikipedia.org/wiki/Fletcher%E2%80%93Munson_curves) a ono pak není sranda tam dole přidat klidně 30dB, aby to vůbec mělo význam.
Jinak je to taky dáno zdrojovým materiálem. Například Master and Commander má i na Blu-Rayi LFE kanál ořezaný už asi pod 25Hz; na 20Hz už má pokles. Je mi známá jediná (australská verze), která takto omezená není. Obecně bych řekl, že u většiny filmových zvukových stop bude energie pod 20Hz násobně méně, než třeba na 40Hz.

Myslím, že když postavíš 3ks těch PDčkových subwooferů a inteligentně je budeš řídit DSP, tak to bude rozumně stačit na všechno. Spíš bych to nazval overkillem a dost tam udělá to kvalitní změření a nastavení, kdy nějak ledabyle to hrát nemusí, naopak s patřičnou péčí to bude rozdíl o několik tříd.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 06 bře 2016 20:26 

Registrován: 21 lis 2009 11:44
Příspěvky: 67
Kraj: ČR - Karlovarský
Suby bych pro kino rozhodně nepodceňoval, navíc máš výhodu, že je v nich jasnej standard. Podívej se na katalog jakýhokoliv výrobce, nejsdílnější jsou asi ElectroVoice a JBL. Bedna 225-250l, ladění na 25Hz, subs. filtr 12-24dB/okt. -3dB@20Hz. Určitě se to dá pro "domácí" kino nějak přizpůsobit, ale 60m2 už zas tak domácí není a nesnažil bych se jít nějakou moc rozdílnou cestou. Naopak ultrazvukový rozsahy bych neřešil vůbec, spousta kinobeden nehraje pořádně ani 15kHz.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 07 bře 2016 20:57 

Registrován: 01 bře 2016 20:36
Příspěvky: 18
Kraj: SR - Trenčianský
Citace:
Nevím, proč by pro tebe CBT36 nebyla vhodná. Tak jak je to navržené počítá s odrazem od podlahy, naopak odraz od stropu je potlačený (což je dobré)

Ide o ten tvar stropu a trochu aj o podlahu, ktorá momentálne pre vyššie frekvencie odrazivá moc nie je (je tam koberec + flís proti optickým odrazom).

Vychádza mi to asi takto:


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 07 bře 2016 21:17 

Registrován: 01 bře 2016 20:36
Příspěvky: 18
Kraj: SR - Trenčianský
Tie hlboké frekvencie už nie sú len o sluchu, človek už to vníma aj telom. V bežnom kine to asi ťažko zažiješ, preto by som to nestaval na bežné požiadavky.
Momentálne tie PD vo funkcii subov aj mám, + ešte jeden 21" a trochu "bojujem" s tou miestnosťou. Prvý mód je asi 18Hz a vzhľadom na to dimenzovanie to "krotiť" subsonikom zatiaľ ani nejak moc nebolo potrebné.
Taký repro killer je napr. film TRON: Legacy, ešte som to nemeral, ale staré 15" mi predtým skoro vytrhlo zo závesov.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 07 bře 2016 21:36 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Tak jsou lidi, co žijou ve 40m2 s 6x18" co maj výchylku skoro 1", asi jsem moc měkkej na pořádnej náhul :lol:
Tron: Legacy se mě moc nelíbil, ty basy byly divný až nečitelný, skoro bych řekl zbytečný. Ale taky je možný, že na výkonnějším aparátu bych si to užíval víc :)

Koukni do dokumentace k tomu CBT, máš tam v jakejch hladinách to jak hraje a vyzařovací diagram, kdy horizontálně je to široký a vertikálně úzký.
Jestli jsem to dobře pochopil, tak podlaha by pohltivá být neměla, pak by ses připravil o část výšek v nějaké hladině; tuším. A ten strop tak, jak ho máš, by podle mě nevadil. Taky ho nemám moc vysoký, mám klasický "Áčkový podkroví".

POSTAV TO !!! :twisted: :twisted:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 08 bře 2016 12:27 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Nechci vám klucí nějak moc zasahovat spíš do hifi diskuze. Nicméně ty koaxiální drivery BMS hrají opravdu výborně, ať je na měření cokoliv, rezonance nerezonance na ucho se mi fakt líběj. Nicméně pro tento účel asi až zbytečné výkonné a postačí driver s větší cívkou, (2,5"-3") a nebude problém jej v těchto podmínkách natáhnout hluboko pod 1kHz.
Co se týká 18", asi není nutný utrácet za neodym, váha nevadí, stěhovat to nebudeš. Pokud ti jde o co nejnižší frekvence, tak koukej po něčem s větší výchylkou, myslím, že pro tento účel by mohl být zajímavý BC 18TBW100.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 08 bře 2016 13:48 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Ty jeho PDčka mají taky 12mm, ale jak jsem psal, přijdou mi zbytečně drahá. A zase za jeden kus TBWčka mám 2ks 18PS100, které jsou do kina celkem vhodná, páč jedou bez poklesu už trochu pod 30Hz (u P/A repráků nejnižší lazení, co znám), ač chtějí větší ozvučnici. Jinými slovy, za ty 2ks jeho PDček by měl skoro 12ks 18PS100 a získal by takovou plochu s 8mm výchylkou, že už by ho to v té místnosti ukopalo i na 20Hz :)

U těch koaxiálů šlo o to, jestli za to vůbec stojej, když člověk dá už celkem krutý prachy. Páč ta vejšková část se nechová úplně nejlíp a začíná to směrovat celkem brzo, že není důvod nepoužít třeba DE500/550 s menšími problémy. Pokud mi Marcel dodá to měření 4593, tak vám můžu ukázat směrovky/polární mapu, až tomu nasimuluju výhybku (byla domněnka, že to půjde i blbě podělit, ale v nejhorším to vezmu aktivně).
Použít 1.4" driver evidentně jde, viz měření Bartoliho B2, taky je tam už brzo za 10kHz nějaká úzkopásmová rezonance a údajně to nevadí. Ale souhlas, že by to šlo tahat tak nízko, že bude problém pro to udělat tak velkej zvukovod.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 08 bře 2016 21:23 

Registrován: 01 bře 2016 20:36
Příspěvky: 18
Kraj: SR - Trenčianský
Citace:
Nechci vám klucí nějak moc zasahovat spíš do hifi diskuze

Ospravedlňujem sa za "netrefu" vlákna, ale u mňa je to taký hybrid profi techniky v Hifi podmienkach, asi to vážne patrilo inam.

Zatiaľ som nenašiel, odkiaľ by som tie CBT mohol reálne kúpiť mimo Parts express (ideálne v EU).

Aby som sa trochu vrátil na začiatok, momentálne ide hlavne o to, že musím pre tie PD robiť nové bedne a myšlienka pokračovala v tom zmysle, že či už ich nespraviť rovno s OSWG, i keď na druhú stranu v mieste kde by boli v takom prípade umiestnené, by mi to trochu skomplikovalo niektoré frekvencie (v modálnej oblasti).
Ak to budú čisto suby, viem ich efektívnejšie umiestniť, ale následne aj tak musím doriešiť tie hlavné kanály, či už s CBT, 1518, alebo xy, takže aj OSWG je stále v hre.
Budem rád, keď podobnejšie preklepneme hoci aj tie 4593 ;)

Citace:
že už by ho to v té místnosti ukopalo i na 20Hz
- kope :D
skôr už mám mierne obavy o konštrukčnú pevnosť miestnosti. Ale kto to raz skúsi, ľahko sa na tom stane aj závislý :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použitie OSWG, aktívne viacpásmo
PříspěvekNapsal: 08 bře 2016 23:07 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Tak pokud by se dělalo z 459x, tak to klidně může patřit i sem, protože pod doporučenou dělící frekvenci se těžko dostaneš a s výkonnou 18" pod tím by to bylo kurevský PA..pravda, jen trochu neohrabaný na přenos :)
Takže já bych to rozhodně nestavěl do jedný bedny, ale minimálně modulárně. Spíš teda jako samostatný suby a umístil je co ideálně dle místnosti, není žádný důvod to neudělat takto nejlépe.

CBT36 asi jinde než přes P-E neseženeš, protože Keele to imho pro ně takhle dělal. Resp. je k tomu kompletní dokumentace, takže si veškeré díly můžeš nechat udělat sám, repráky se taky dají normálně koupit, jen ty přípravky na vejšky by sis musel udělat (nebo si to nějak vymyslet jinak), díly na shading už taky není problém a pak už potřebuješ jen nějaké DSP, páč je to aktivně dělený středobasy/vejšky, plus odpovídající zesilovače ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group