Poslední návštěva: Právě je 25 dub 2024 12:08


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2011 16:17 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
I analogem (třeba Rane AC23S) se dá naladit PA buzené biampem na zvukovodech.
Co ti chybí? Pokud máš slušný EQ (alespoň 2x15p) tak na crossu máš delay, volume.
Pokud nejsi lama a umíš dodělat delay a máš kde odměřit charku (1500 uliho měřící mic +audionet carma či holmImpulse, eaw smaart).
Já tohle používám v jistém smyslu taky. Výhoda v digitálu, pokud umí, tak RTA analýzu, možnost plynulejšího a přesnějšího přenastavení parametrů. Nevýhody - jak ti to kiksne, jsi v pr. Já jsem teda zastánce analagu a když už digitál, tak jedině jako zdroj informace, jak nastavit onen EQ či delay.

K dotazu:
4x 18TBX100 1000W/ks v bassreflexu 32tis repro+8tis bedny
krmit 2xQSC RMX1850HD 20tis za oba bazarové

2x 2x12+2 60°x40° 900W/ks bassreflex 30tis repro+6tis bedny

krmit 1x QSC RMX 2450 13tis bazar, 2x750W/4ohm (rezerva ať neodpálíš repro)
nebo 1x QSC PLX 1804 bazar 16tis, 2x800W/4ohm

a k tomu Rane AC22S (8tis bazar) pokud bys měl ve vrchách výhybky, pokud biamp, tak dokoupit ještě EQ 2x31 a Rane AC23S pokud bys teda měl biamp+mono subbas...
Varianta s pasivní výhybkou a výše uvedenými bednami a zesáky (počítám s plx1804) vyjde na rovných 100 000kč... šetři... Za polovičku to neuděláš. Pokud máš 50tis, můžeš stávající systém leda tak zdvojit tím samým co máš a to vyjde na houby...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2011 23:01 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Sorry, ale tohle řešit přes EQ je dle mého mínění prasárna.

Basovky bych si představoval citlivější než jsou TBXka v bassreflexu. RMX 1850HD k živení 1kW 18" basovek taky nic moc, to spíš jednu RMX4050 nebo 5050. Ty silnější zesilovače hrajou líp než slabší.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2011 23:14 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
Digitál je akorát několik analogu v jednom, nějaké extra funkce zase nenabízí, když vyjde na 16tis a zastává funkci několika strojů v řádech 30tis...

Je to věc názoru, praxe a zkušenosti.

No a pokud máš vhodné reproduktory, sladěné horny, tak EQ ani není potřeba :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2011 01:07 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Když Ti kiksne analog tak jsi úplně stejně v prdeli jako v případě digitálu. Digitál má mnohem větší možnosti nastavení, třeba analogový crossy nemají delay na výškách, takže máš-li hlubší hornu, tak jsi v ....., u digitálu si můžeš dát delay kam chceš atd...
Nejsem zastáncem ani jednoho řešení, prostě oboje má svoje místo. Potřebuješ-li jen rozdělit pásma (sub/sat) tak analog, jinak už to chce digitál. Ono analogové řešení, jak ho popisuješ, se ani nevyplatí, starší digitál od Rane koupíš i za desítku.
Ještě poznámka: Delay je třeba změřit stejně tak jako charku, s metrem to moc dobře nespočítáš (viz návod, který jsi zde na fóru někde uváděl)

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2011 11:13 

Registrován: 23 kvě 2011 19:44
Příspěvky: 21
Kraj: ČR - Ústecký
kluci, mam takovou laickou otazku. Jake ma byt spravne nastaveni delay? Ja sem ho nikdy nepouzival, myslel jsem, ze kdyz jsou jsou basy neprimovyzarujici a vrchy a stredy expo tvaru, tak spozdeni zvuku bude prinejmensim stejne ze vsech pasem. Prosim neukamenujte me, sem teprv zacatecnik, co se zvuceni tyce.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2011 12:18 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Aby zpoždění bylo stejné museli by ty zvukovody být stejně dlouhé. Správně ho nastavit můžeš jen, když ho změříš, ale ne metrem ;), je třeba měřit akusticky.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2011 12:24 

Registrován: 23 kvě 2011 19:44
Příspěvky: 21
Kraj: ČR - Ústecký
Ale i tak preci, na ty bandpass horne je draha zvukovodu nekolikrat delsi, nez u stredu a vrchu, tzn ze bych mel nastavit delay jenom u vrchu a stredu, ale to bych ho tam musel mit :-D
Edit: Jde zmerit obycejnym mikrofonem a nejakym programkem na pc?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2011 12:52 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Na měření jsou speciální mikrofony, s obyčejným jsem to nezkoušel, co to dělá. Na změření delay by to i stačit mohlo. Jinak soft zadarmo je třeba ARTA.
Nicméně chceš-li se s aparátem posunout dál, tak ten exponenciální střed s drivem v extra bedně musí pryč a místo toho postavit nějaké výkonné satelity a slušný zesilovač k tomu.
Teďka je v bazaru na prodance pěkná nabídka na 2x12" s 12PLB76 a DE750TN...

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2011 16:58 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
Jaký "digitál" byl nasazen na soustavu Tesla ARS2900 ? Šneky 1,7m dlouhé, expo středy... :-) a jak to hrálo a hraje. Kdyby takhle každý uvažoval, delay by byl potřeba na jakékoliv reprosoustavě, neb nikdy nemáš repráky v jedné lajně...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2011 21:35 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 lis 2008 10:59
Příspěvky: 899
Kraj: SR - Košický
Pri použití tých reprosustav sa tuším používali fazové korektory t.j. zariadenie na posuv fazy, inak to nehralo až tak optimálne.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2011 23:01 

Registrován: 08 bře 2009 11:10
Příspěvky: 230
Bydliště: Přelouč
Marin S. "Aby zpoždění bylo stejné museli by ty zvukovody být stejně dlouhé" - pokud budou stejná repra, jinak to platit nemusí, někdy to vyjde i tak, že "bližší" reproduktor musíš zpozdit oproti "vzdálenějšímu"...
A s tvrzením o expo středu s vejškou mimo a posunutím se dál (mírně) nesouhlasím, třeba mu to valí jako svině... Tesla měla podobnou koncepci, ale ve 4 pásmu, jak je to komplet na zvukovodech, tři pásma už jsou trochu problém.

jmalyska: neříkám, že zrovna Tesla, ale u některých výrobců (nebudu jmenovat) je patrná snaha řešit problémy už na akustické straně (promakaný návrh ozvučnic, zvukovodů a reprosoustav celkově) a z toho plynoucí malé korekce na DSPčku, naopak někdo to kolikrát řeší spíše na elektrické straně a potom jsou korekce na DSP docela brutální a jeho potřeba neoddiskutovatelná.

happymirec: basy a středy dělené nízko (třeba na 100 Hz) "sfázneš" i podle ucha, na to nepotřebuješ měřit a další věcí je, zda je nutnost to mít správně zpožděně, třeba to tak už máš a ani o tom nevíš. Nebo nemáš, ale po nadýlejování nepoznáš rozdílu 8-)
Až teď vlastně koukám, o čem je téma, proč si dal do megatoňáckých turbíček delty a ne něco lepšího? To je ukrutná škoda... 4 ks EM15basskitu (ale slušně osazených) na straně už trochu zatlačí. Těžko říci, čím začít, možná právě zesilovačem pro basovky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 27 kvě 2011 00:44 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Ano samozřejmě, repráky by museli být stejné, ale to už jsou jen třeba milimetry či nějaký centimetr, což už není tak kritické, nějaký ten centimetr rozdílu máš i u 2pásmovky...
Možná se myslím ale i u té Tesly byl nějaký ten delay... U starších sestav, byl většinou taky nějaký ten procesor ale analogový, bylo to určené jen k té určité sestavě, protože to nešlo nastavovat jako digitál.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 28 kvě 2011 16:00 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
No pokud není nějaký ten milimetr jak píšeš Martine kritický, nebylo by třeba měření a jak jsem psal vzoreček pro výpočet delay, šlo by onen čas zpoždění aplikovat podle výpočtu a nemuselo by se měřit :)
Někdo mě taky už někde kritizoval, že podle vzorečku se to počítat nedá, Hubert psal že to spočítá z hlavy a třetí si to nechá za prachy změřit.. Tak nevím :lol:

EM15BASS já měl 2ks doma, byly v tom DAS15L nebo něco takového a vůbec mě tato konstrukce neoslovila. Basy nekonkrétní, rozmazané, zahuhňané ať jsem s crossoverem a EQ dělal, co jsem dělal.
Poslední dobou mi v hlavě stále uvízla má vize, že kvalitní sound leze pouze z bassreflexu (nejvěrnější originálu) - zvučení kapel. Na elektronickou hudbu bych šel do poctivých klasických šneků. Anebo zdvojit bassreflexy a pohrát si s nastavením EQ,Q a crossu. Né vždy zdvojení dopadne dobře na stejném nastavení jako na jednom kuse.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 28 kvě 2011 17:20 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Bylo to obrazně řečeno... Pokud už delay budu řešit, tak pořádně, tedy měřením.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2011 12:15 

Registrován: 08 bře 2009 11:10
Příspěvky: 230
Bydliště: Přelouč
jmalyska: to je blbost, už jsem to určitě někde psal, třeba při ladění kompaktu 2*12" (ND710) a 2" (DE1050) na hlubším zvukovodu 60*40 jsme museli zpozdit právě DE1050, přičemž logicky dle "Tvého výpočtu" by se měli zpožďovat 12" ku vzdálenější (utopenější) horně. Jsi schopen mi to vysvětlit?
Pochop, že i když budeš mít v jedné bedně ve stejné vzdálenosti dva různé repráky, tak jeden prostě bude hrát o něco později? Fázi ti může točit všechno, ne jen reproduktor, ale i dva různé zesilovače nemusí mít stejný průběh atd.

U nás na pardubicku má EM15bass osazené DASem kolega Vašek Dušek, 8 kousků, a říkáš nekonkrétní, rozmazané? Moje dojmy jsou přesně opačné, kopák z toho leze sice s menším obsahem úplně nejnižších basů, ale zato naprosto přesný a velice rychlý kopák a basy celkově, a to má na buzení Elmety D2000. Bavíme se vůbec o stejné bedně? Já myslel tuto http://www.prodance.cz/download/EM15bass.pdf
2 kusy jsou málo, 8 už je solidní základ


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2011 12:42 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
Zfázování amplitudy je jedna věc a zfázování časové druhá věc, tzn aby jsi 1m před bednou měl signál na dělícím kmitočtu z basáku i z driveru ve stejné fázi a taky ve stejný čas.

30cm horna (Fane FH285 třeba) bude mít zpoždění 0,87ms na hraně zvukovodu.
Tím zpozděním na driveru jsem pochopil to, že z měření vypadlo lépe, že stačí zpozdit malinko driver než hodně basák, tak jste zpozdili basák, aby to bylo ve fázi. Měřil jsi pak 1m před bednou výsledek? Ukaž mi nějaké měření, rád se podívám.
Bacha na to, aby jsi posouváním driveru neudělal to, že ti kopák a úder do hihat polezou ve stejný čas :-D To bylo maso :_D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2011 13:46 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
Avšak nikdo učený z nebe nespadl a já čerpám z toho, co se naučím, přečtu, vidím a slyším.
A i já se můžu mýlit, pokud mi mou teorii vyvrátiš, budu jen rád, že jsem se naučil věc posuzovat správně.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2011 14:46 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Jirko, meleš kraviny... "měření vypadlo lépe, že stačí zpozdit malinko driver než hodně basák" toto je naprostá kravina, prostě z driveru vycházel zvuk dříve než z basáku, proto bylo třeba zpozdit driver. A nepleť do sebe fázi a časovou korekci. Víš vůbec jak se delay měří? Pokud bys to věděl, tak podle mě, nenapíšeš takovou hovadinu jako jsi napsal.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2011 14:57 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
Já neřek že tomu rozumím :-D Učím se a bdu rád když se zase dozvím něco nového.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: co k tomu
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2011 17:56 

Registrován: 08 bře 2009 11:10
Příspěvky: 230
Bydliště: Přelouč
Já taky neříkám, že tomu rozumím, spíše ne, jen tě upozorňuji, že nepočítáš se zpožděním samotných reproduktorů a dávat do DSPčka časy podle umístění reproduktorů je nesmysl.
Ne, bohužel, z měření vůbec nic kromě presetů v xtáčku nezůstalo, já pouze asistoval, rád si poslechnu někoho, kdo do elektroakustiky a problému návrhu reprosoustav vidí, ale sám jsem jenom zvukař, žádný konstruktér.

Kopák a hajtka a lepší zpozdit malinko basák než hodně driver: samozřejmě se musíš pohybovat v rámci jedné periody, nemůžeš se zpozdit o několik period, mělo by tě zajímat chování sestavy v okolí dělících kmitočtů, a to jak v ose, tak mimo ní v horizontální i vertikální rovině. Při aktivním dělení je někdy lepší zkusit pohnout s děličkou, než se snažit měniče na sebe křečovitě napasovat, někdy si to sedne hned, někdy to trvá. Zeptej se kořenů, který se podobnými problémy aktivně zabývají, mně ne. Já jenom vyjadřuji nesouhlas s dýlejem podle vzdálenosti reproduktorů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group