Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 04:15


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 21 črc 2011 16:32 

Registrován: 13 črc 2011 22:40
Příspěvky: 14
Bydliště: OPAVA
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Zdravím rád bych si postavil nějaké spodky..nevím ale jaký typ ozvučnice zvolit. Je to má první konstrukce, desky mám možno nařezat u kamaráda se stolařskou dílnou. Moje představa je asi 2x400W 8ohm 15palců nevím si rady jakou zvolit ozvučnici jestli bassreflex, hornflex, subwoofer, šnek atd...prostě, která by byla ideální pro nějakou tu reprodukovanou hudbu, kdyby mi poradil někdo nějakou střední cestu a jaké mají výše zmíněné vlastnosti ozvučnic..pokud možno přiložte plánek nebo fotografii. Nerad bych se s nadšením pouštěl do zbytečných konstrukcí, kterých bych později litoval. DÍKY


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 21 črc 2011 17:02 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Ahoj.

Pokud máš chuť, doporučím předem nějaké vzdělání:
http://repromania.net/teorie/parametry-reproduktoru.php
http://repromania.net/teorie/rozdelovani-ozvucnic.php
http://repromania.net/teorie/stavba-ozvucnic.php

Pokud umíš anglicky, tak také Loudspeaker design Cookbook, stažitelné z netu...

Tvé nadšení vítáme. Prve by bylo důležité stanovit si kolik má takový projekt stát, co si od něj představuješ, jaké máš vrchy, čím je krmíš, čím se bude krmit ta basovka, zda dáváš přednost kvalitě nebo výkonu, nebo zda radši citlivější nebo basovější bedny.

Reproduktor: Dnes se rozhodně vyplatí stavět z té střední třídy (pro začátečníky relativně drahé). Totiž jeden reproduktor v jediné ozvučnici, do kterého půjde 800W, bude stejně drahý, jak ty dva. Výkon bude podobný, a pokud tě jen trochu zajímá váha a velikost, nemá smysl koukat na něco jiného.
Výběr ozvučnice se odvíjí od složitosti konstrukce, celkové velikosti a váhy, a použití.
Horny nemají moc dobré výsledky v menších interiérech, bassreflex je standartní kvalitní ozvučnice s obecně nejmenší citlivostí a výkonem. Mezi jsou pak různé hybridy...

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 21 črc 2011 18:15 

Registrován: 13 črc 2011 22:40
Příspěvky: 14
Bydliště: OPAVA
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Chtěl bych prvně postavit basy, nemám tudíž žádne vrchy ani nevím čím budu basy krmit s tím bych potřeboval poradit později. Do spodků bych investoval okolo 15tisíc, nemám ale vybraný žádný reproduktor. Citlivé nebo basovější bedny ani nevím rád bych nějaký ten střed. Repro by mělo sloužit jak vevnitř tak venku pod nějakým tím zastřešením. Pro žačátek bych to viděl na těch 400-500W abych k tomu mohl rovnou pořídit zesilovač a nemusel déle čekat až budou peníze. Odkazy co jsi mi poslal jsem si už dříve procházel. Jestli by se našlo nějaké doporučení s plánkem byl bych rád, začínám takže nejsem bůhvíjaký fajnšmejkr ale rád bych postavil neco s čím budu pro začátek spokojen, prosím o trpělivost se mnou a díky za odpověď. Luk


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 21 črc 2011 18:34 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Není zrovna moc šikovné odděleně konstruovat aparát a nevědět co bude dál. Pak můžou být ke zbytku basy slabé, malé, nebo naopak. Není to sranda.

Pokud ti nevadí rozměry, bezkonkurenčně nejlevnější zvuk dostaneš z 18" reproduktorů.
Do začátku jistě bassreflex, popřípadě Hornflex (MT18SUB - koukni se na něj na prodance.cz v eshopu).
Záleží taky zda nové nebo ne. Za 15000 pořídíš pomalu použitý RMX1850HD (1200/1800W slušný zesilovač), nový reproduktor, a ozvučnici. A hle, velká kilowattová basovka je na světě hned z první. Až by přestala stačit, postavila by se druhá, přepojila na ten samý zesilovač, a akustický výkon instantně dvojnásobný :-). Takhle bych myslel já, ale samozřejmě bych radši tvé vyjádření, bez kterého nemá smyslu dedukovat něco dál. Ty bedniska budou velký a těžký, takže 15" má též svůj smysl.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 21 črc 2011 19:30 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Z 18" se dostane víc, ale má-li člověk tahat sám, tak 15" je fajn. Na nošení pro jednoho je, asi úplně nejlepší 15" hornflex, má takové dobré rozměry na nošení, prostě přesně padne do rukou - viz. viewtopic.php?f=22&t=355.
Vhodný reprák je RCF LF15G401, z levnějších by tam šel BC 15PS76, ale osobně bych doporučil připlatit za to RCF, měl jsem v rukou oba repráky a LF15G401 je značně lepší reproduktor.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 21 črc 2011 19:53 

Registrován: 13 črc 2011 22:40
Příspěvky: 14
Bydliště: OPAVA
Kraj: ČR - Moravskoslezský
mě se líbí tyhle dva projekty

Z tohodle jsem byl nadšený líbí se mi vzhled bedny, šlo by do toho narvat 18´rep s nižším výkonem pokud by se bedna předimenzovala pokud by bylo nutné? Píše tam, že na výkon to má malé rozměry. S tou váhou je to fakt, že 15ctka bude lepší když budu na to sám.

http://www.repromania.net/projekty-pa/s ... inence.php

a ten druhý je stejný nebo podobný jako jsi mi posílal na prodance

http://www.repromania.net/projekty-pa/s ... 8pzb46.php

Samo, že až postavím spodky budu k nim volit optimální středo výšky, nehodlám to kur... když do toho investuju :)
Šel bych do jednoho z těch projektů ale s nižším výkonem než 1kw na bednu tak do těch 600W/1bedna. Pokud máš projekt, který se tomu blíží nebo jeden z těch dvou pokud by se musely předimenzovat dej vědět a díky moc.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 21 črc 2011 20:07 

Registrován: 13 črc 2011 22:40
Příspěvky: 14
Bydliště: OPAVA
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Zkoukknul jsem to a ty 15" budou asi rozumnější :idea:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 21 črc 2011 20:12 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Mezi 600 a 1000W není žádný zajímavý cenový rozdíl, zato výkonový skoro dvojnásobek.
Ano, 15" verze těchto ozvučnic by se jistě daly udělat.
15" hornflex od Martina super, hraje mrtě moc, ale naoplátku zas nejde tak dolů. Nevím zda to doporučit začátečníkovi. Kéž by si to mohl jet poslechnout. Nechystáš se Martine třeba ten hornflex nějako revidovat na basovější V2.0? :-)

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 21 črc 2011 20:27 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Pokud to budeš nosit sám, tak bych do 18" nešel.
Petře nechystám, mám v simulaci o něco basovější verzi se sklopenou přední stěnou, ale bedna je zas větší na hloubku a hlavně to dělalo poměrně nízko (asi 130Hz) velký peak, což by znamenalo nutnost procesingu, což je to, co nechci, tahle bedna má fungovat bez něj.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 21 črc 2011 22:01 

Registrován: 13 črc 2011 22:40
Příspěvky: 14
Bydliště: OPAVA
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Tak už je mi jasné, že to bude 15" bassreflex díky lepší manipulaci, do krmení bych investoval do těch zmíněných 15tisíc, teď tedy potřebuji probrat jaké reproduktory by zesák v tomto cenovém rozpětí utáhl, samoz. aby obě basovky daly přes 1kw např 2x700W nebo 2x600W... 8ohm a ideální ozvučnici k daným reproduktorům popřípadě tip na plánek. DIKÝ MOC Luk.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 21 črc 2011 22:39 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Reproduktorů je překvapivě spoustu. Všecko s Xmax kolem 6-10mm, qts pod 0.5 a psaným příkonem 600/1200W nebo víc.... Rozumné by bylo nasimulovat si, co který reproduktor v jakém objemu při ladění 40-50Hz dělá, a vybrat si správný kompromis.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 21 črc 2011 22:52 

Registrován: 13 črc 2011 22:40
Příspěvky: 14
Bydliště: OPAVA
Kraj: ČR - Moravskoslezský
OK a kde nebo na čem to nasimulovat, nezapomeň jsem začátečník :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 22 črc 2011 00:42 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 zář 2009 12:01
Příspěvky: 100
15" vhodných do basreflexu a ještě k tomu ,aby to hrálo, je dost málo.Po prvním počátečním nadšení a pár odehraných akcí, se zjistí ,že je to málo.Nikde neuvádíš,kde to bude hrát a co bude alespoň přibližně hrát nad tím jako středovýšková část.
Tohle je docela slušný subbas s 18",hraje tam dobře ta Beyma a lépe třeba RCF L18P300-Nd a i jiné repro.Tohle jsou neodymy a jsou lehké.Bedna není nijak velká a hraje i bez procesoru.Pokud se osadí hnízdem na tyč ,dá se na ní umístit satelit 12"+1(1,5") a hraje to.
Pro menší diskotéku,to celkem vyhovuje.

link na bednu:
http://profesional.beyma.com/download/pdf/SB18-3.pdf

_________________
Petr Vinš
tel.: 721 281 678


Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 22 črc 2011 09:02 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
2ks 1x18 1kW bc nedoym 12tis/ks bedna
2ks 2x10+2 700W bc 12tis/ks bedna
1ks QSC1850HD 2x900/8 můstek krmení subů 14500kč
1ks QSC GX5 2x700/4 stereo krmení vrchů 9500kč
1x dbx driverack px 9tis/ks

...a máš aparářt jak víno a "jen" za 69 000kč

//můžeš slevit z toho DSP, korekce se dají točit i na mixu (basy, výšky)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 22 črc 2011 15:21 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Petr V. Odpust, to zní jako kdyby na trhu nebylo použitelného 15" reproduktoru, a všichni to vyráběli a používali pro srandu králíkům. Zkrátka je to v bassreflexu tam dole oproti 18" méně účinnější, ale to je ta daň za malou jednoduchou ozvučnici.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 22 črc 2011 23:06 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 zář 2009 12:01
Příspěvky: 100
Vyzkoušel jsem dost 15" v basreflexu, vhodných je málo. Hrají všechny to je pravda - nějak.
Mudrování nad TS parametry a simulace beru s čím dál tím větší rezervou.Je to sice určíté vodítko,ale dobrý výsledek ještě nezaručují.

_________________
Petr Vinš
tel.: 721 281 678


Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 23 črc 2011 01:13 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Jedna 15" v bassreflexu toho moc nezahraje, to je pravda. V hornflexu je to už o něčem jiném, o čemž jsem se sám přesvědčil. A co se manipulace týká, tak hornflex oproti bassreflexu vyšel taktéž lépe.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 23 črc 2011 07:58 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Petr V: To si nedovolím negovat. Sám bych si žádnou ozvučnici bez jejího fyzického odladění, nebo alespoň odzkoušení s doladěním co impedančka a ucho dá (pro basovky) nedovolil. Ale třeba taková TTS12A v jednom kuse mě přes své nectnosti naprosto ohromila výkonem. A to je jen 12”… 15” reproduktory to mají tam dole o cosi snažší. Hlavně na svém rozsahu.
Reju do toho především proto, že jste mi postavil ClassA, které v mém dalším aparátu nebudou mít uplatnění – skoro vždycky jsem to musel nosit a přenášet sám, a příště už to propříště asi nedovolím. Nedá se to. Jinak si zlomim játro a budu mrzák….

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 23 črc 2011 10:32 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 zář 2009 12:01
Příspěvky: 100
Rozměry a hmotnost ClassA nebo podobných beden je všeobecně známá a pro jednoho to bedna moc není.
Co se týká 15" diskutujeme o bassreflexu.TTS12A je poměrně úzce laděný bandpass s citlivostí okolo 92dB na 50Hz, vsadím se ,že strmý nárůst citlivosti okolo 60Hz je podpoření elektronickou korekcí.15" na tom bude v obdobné aplikaci líp , podle mých zkušeností se celý průběh posune sotva o 10 Hz dolů, už to bude i větší bedna.
V malých prostorách nebo na živou muziku(spodek pásma dodá zvuk z podia) nebo na reprodukovanou muziku bouchající mezi 60 - 90Hz ,to může být atraktivní řešení.Zejména pokud zvukař nebo DJ jezdí sám a musí spoléhat jen na vlastní fyzickou sílu.
Já jsem od 13let (vlastně i dřív) vyrostl s muzikanty, strýc byl muzikant hrál v tanečním bandu, měl spoustu desek a na tu dobu velmi slušně hrající bedny. Měl jsem možnost mockrát slyšet živé nástroje. Kdo se vzdá frekvencí mezi 20 - 50Hz přijde o to neemotivnější co v hudbě je.
Jestli bude ještě někdy nějaké DEMO, dovleču tam box 2x18" s laminárním basreflexem, budete moct přímo porovnat s jinými boxy. Mám na zvuk dneska holt asi už menšinový názor.

P.S.: Mimochodem, pustil jsem se do svého třídního nepřítele - aktivních beden.Doufám ,že budu schopen příští rok nabídnout i "kilowatty z krabice od bot",za snad rozumnou cenu.Pokud nebude neodym nad zlato,tak i rozumnou hmotnost.

_________________
Petr Vinš
tel.: 721 281 678


Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuji poradit
PříspěvekNapsal: 23 črc 2011 11:02 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Neřekl bych, že ten menšinový názor máte nikoli “už”, ale naopak spíš ho mate “ještě”. Na to musí dozrát jak člověk tak technika. Protože ty citlivější bedny bez spodních basů opravdu hrají hodně moc už I kolem 1kW/kus, a to je příjemně levné SPL, bedna malá, zesilovač levný. Kdo by to nebral že???

Tudíž se dostáváme k tomu, že to co myslíte nelze vytvořit v malé bedně s relativně běžným příkonem a za příznivou cenu. Dnes kvůli neodymu už tuplem ne. To že umíte vykouzlit príma výrobky už skoro všichni víme, problém je obvykle v tom kompromisu. Ten nám můžete obecně sdělit, a my se ho pak potichu zarohem budem zkoušet napodobit :-)

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group