Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 21:00


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Stavba subwooferu (komplet řešení)
PříspěvekNapsal: 30 črc 2012 00:37 

Registrován: 29 črc 2012 23:19
Příspěvky: 1
Kraj: ČR - Zlínský
Zdravím.
Rozhodl jsem se postavit si subwoofer, a jako nováček Vás tímto topicem prosím o cenné rady, zkušennosti, apod.
Jsem převážně teoretik, a dělám chyby, takže mě prosím opravte, pokud se mýlím.

V součastnosti mám postavený tento zesilovač: KSD8251 - 2x80W/8Ohm. Krmím s ním 2 neznámé reprobedny (3-pásmové) 80W 8Ohm od Conrada (dnes již nejsou v nabídce). Není to žádný zázrak, chvílemi je to hrůza. Do budoucna plánuju asi EM151 a nový zesilovač.
Tato sestava slouží k ozvučení malých soukromých akcí (párkrát ročně nějaké posezení venku, cca 20-30 lidí). Dále slouží pravidelně k víkendovým akcím (místnost 4x5m), kdy sestava jede prakticky naplno. Většinou pouštíme rock, disco, pop; občas nějaká karaoke akce, apod. Takto aparaturu trápím už více než rok bez větších problémů, čemuž se divím.
Rozhodl jsem se postupně celou sestavu obměnit za něco lepšího.

Aktuálně řeším stavbu subwooferu. Bylo by snad lepší obměnit současné repro se zesíkem, ale na to, aby to mělo úroveň nemám hned tolik peněz. Subwooferem takto vrchům odlehčím. Vrchy budou muset vydržet.
Díval jsem se na zdejší konstrukce a zaujaly mě tyto 2:
1) http://www.repromania.net/projekty-pa/sub-bc-18sub-bc18ps76.php
2) http://www.repromania.net/projekty-pa/sub-18-modifikace-ii-rcf-lf-18g401.php
Pochopitelně se nebráním jiným konstrukcím. Myslím, že pro moje účely (převážně indoor akce v menších místnostech) musím použít ozvučnici typu bassreflex. Zároveň však potřebuju výkon, aby měl subwoofer znatelný efekt i při venkovních akcích. Ve výsledku jsem smířen s tím, že při takovém výkonu nebude subwoofer schopen podat přesný a jemný zvuk (např. při sledování filmů), ale pro disco hudbu bude velmi dobrý. Láká mě tedy výkon něco přes 500W.

K subwooferu bych chtěl mít zvlášť zesilovač (subwoofer bude pasivní).
Rozhlížel jsem se po internetu a pro výkon nad 500W se mi líbí stavebnice od EZK - KMD7666 (http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/kmd7666.htm). Technické parametry se mi zdají OK (hlavně rychlost přeběhu 40V/us je na stavebnice od EZK snad zázrak).

Pořád nevím, do jaké impedance bych měl u subwooferu jít (řeším jestli 4 nebo 8Ohm). Jaký by to mělo vliv na zvuk?
Zatím bych byl rád, kdybyste mě nasměrovali, do čeho jít (kupovaný zesík např. Behringer / vlastní stavba) a potom by následovaly konkrétnější dotazy a názory na jednotlové komponenty.

Děkuju všem, co se dočetli až na konec, děkuju za rady!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba subwooferu (komplet řešení)
PříspěvekNapsal: 30 črc 2012 10:19 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Ten projekt s 18PS76 určitě nestav, ta bedna není vhodná pro ten reprák. Já bych doporučil reproduktory DAS 18H a Fane Sovereign PRO18-800, ty se hoděj do menší bedny cca 150l laděné na 40Hz. Dále, už asi do trochu jiné bedny, třeba BC 18PZB100, 18TBX100, RCF LF18G401, případně ve slevě je za pěknou cenu neodymový PDN.18BR40.
Asi bych se díval po nějakém bazarovém zesilovači, minimálně QSC RMX1850HD / Crest CPX2600 a zmůstkovat.

Ještě k bedně, hlavně to nestav z dřevotřísky, MDF, OSB a dalších podobných sajrajtů. Kup na to březovou překližku (multiplex) a klidně můžeš použit 15mm. Potom se u té 150l bedně se Sov. PRO18-800 dá dostat na váhu pod 40kg.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba subwooferu (komplet řešení)
PříspěvekNapsal: 01 srp 2012 09:33 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Ten PRO18-800P vyšly z měření na Prodance hůř než 18PS100....
http://www.prodance.cz/protokoly/fane_s ... 8-800p.pdf


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba subwooferu (komplet řešení)
PříspěvekNapsal: 01 srp 2012 10:30 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
PRO18-800P znám, měl jsem ho v ruce, osazuji ho i do svých beden a proto ho také s klidem doporučím. Tyhle měření je třeba brát s rezervou, jsou měření v nerozehraném stavu. A zrovna BC jsou v tomto ve výhodě, protože u jich je po rozehrání menší změna v parametrech resp. TS nerozehraného se více shoduje s rozehraným.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba subwooferu (komplet řešení)
PříspěvekNapsal: 01 srp 2012 10:58 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Nevím, co všechno se rozehráním přesně změní (fs, Qms,..?), ale qčka by se musela snížit o 0.2, aby to sedělo, což mi přijde hodně, proto jsem to poznamenal...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba subwooferu (komplet řešení)
PříspěvekNapsal: 01 srp 2012 12:27 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Fs, Cms, a Qéčka. Takže se toho změní hodně.
Nicméně z toho měření je třeba vidět, že Sov. PRO18-800P má podstatně silnější pohon - Bl. Moc se mi u něj nezdá Mms, řekl bych že je nižší. Vyšší Qéčka do bassreflexu nejsou vůbec na škodu, dnes se právě moc repráků do bassreflexů nedělá, nicméně nechápu moc proč, je to více méně nejpoužívanější konstrukce. Taková bassreflexová klasika je RCF L18P300 a jeho neo verze L18P300-ND, který používám do své SB1080 a jako levnější variantu používám právě ten Sov. PRO18-800P a hraje opravdu velmi dobře, v této konkrétní bedně hraje třeba lépe než-li 18NW100 od BC, který určitě označíš za papírově podstatně lepší. Prostě ten Fane je vyzkoušený, vím do jaké bedny ho dát a můžu ho s klidem doporučit.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba subwooferu (komplet řešení)
PříspěvekNapsal: 01 srp 2012 16:21 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
18NW100: Zdá se mi papírově silnější do menší bedny.
Zvláštní, že 18PS100 se tu nikomu nepozdává jako "pomalý lenoch", a najednou tu nevadí reproň ještě s vyššími naměřenými q :P Fakt by mě zajímaly tska po rozehrání. Jinak papírově vychází silnější to 18PS100, po přepočtu přes sqrt(Re), ale ze změřenejch tsek už to je naopak. Každopádně za těch 4k co stojej jsou slušný oba.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba subwooferu (komplet řešení)
PříspěvekNapsal: 01 srp 2012 18:32 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
18PS100 - je pomalý lenoch, velmi vhodný do bassreflexu, pokud ho nekrmíš 2kW.
Myslím, že oproti Fane bude rozhodně mít větší Mms. Qčka samotná opravdu nejde brát samostatně, stejně jako poměr BL s Re. Mms a Fs tam má velký význam, a pokud se to nedá dokupy celé v nějaké ozvučnici, je to jako hádačka prcků které auto je rychlejší.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba subwooferu (komplet řešení)
PříspěvekNapsal: 01 srp 2012 22:14 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
V doporučený ozvučnici mi vyšlo 200W @ 30Hz než vyběhne z xmax :|
Mms vyšla z měření stejná, ačkoliv BC má o necelejch 50g víc papírově.
Je fakt, že si u TS vztahy v hlavě srovnat nedokážu, ale pořád si připomínám Marcelova slova, že z nich nemáme bejt tak odvařený :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba subwooferu (komplet řešení)
PříspěvekNapsal: 02 srp 2012 13:21 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Zorg píše:
V doporučený ozvučnici mi vyšlo 200W @ 30Hz než vyběhne z xmax :|

Který reprák máš na mysli?
A sem Marcela netahej. Když neví, že je reprák třeba rozehrát, tak se s ním není o čem dalším bavit.
Moc bych neřešil poměr Bl a Re, z toho pak vychází že 4ohmové verze reproduktorů jsou na tom lépe než-li ty 8ohmové , ale v praxi to tak rozhodně není. Co je zajímavější tak určitě akcelerační faktor - Bl/Mms.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba subwooferu (komplet řešení)
PříspěvekNapsal: 02 srp 2012 14:00 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Martin: Myslel jsem 18PS100. Ale mlel jsem z hladu, 30 Hertzema jsem myslel lazení a tam bude výchylka naopak nejnižší. Ale na 45 Hz je s tím lazením zhruba těch 200W v 250 litrech limit pro xmax. Viz ten můj graf vedle v sekci.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba subwooferu (komplet řešení)
PříspěvekNapsal: 02 srp 2012 14:57 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Mě tam výchylka vychází ok do 500W, ale vždy se na tu simulaci nedá spoléhat, v reálu bych řekl, že bývá spíš menší.
Ale teď už jen k tématu, ať to tazatel nemá zasviněné oftopicem.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group