Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 12:54


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ARN 226-05/4 - Co k tomu
PříspěvekNapsal: 27 srp 2017 16:50 

Registrován: 27 srp 2017 16:39
Příspěvky: 5
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ahoj,
mám vzadu v platě zapojenou dvojici ARN 226-05/4 (každý na jiném kanálu) přes zesilovač. Akorát je jasné, že tyto reproduktory jsou basové a proto bych se chtěl zeptat jaké výhybky použít a případně co by se do nich hodilo dát. Aby to sedělo jak výkonově tak kvalitou a cenově.

Jen pro info mám to zapojené do Magnat rave 440.

Prosím případné zdržení poznámek o kvalitě těchto zařízení :). Vím, že to není nějaký high-end, ale je to co si můžu dovolit...

Díky moc za jakoukoliv radu, jsem ohledně audiotechniky dost nevzdělaný :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 226-05/4 - Co k tomu
PříspěvekNapsal: 30 srp 2017 17:39 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Ještě než se začne radit, otázka asi zní, co s nimi máš v pládnu. Jenom basy, nebo celé pásmo?

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 226-05/4 - Co k tomu
PříspěvekNapsal: 30 srp 2017 17:57 

Registrován: 27 srp 2017 16:39
Příspěvky: 5
Kraj: ČR - hl. m. Praha
No v plánu bych měl pokud možno, nějak rozumně pokrýt celé pásmo.
Nebo v horší variantě odfiltrovat nežádoucí frekvence, které tyto reproduktory přehrávají dost zkresleně, tj vše co nejsou basy.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 226-05/4 - Co k tomu
PříspěvekNapsal: 30 srp 2017 18:46 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já bych začal tímto: Zmiňované ARN jsou absolutně nevhodné do plata. Jsou to klasické HiFi basové repráky konstruované výhradně do uzavřené ozvučnice nevelkého objemu. V platu budou membrány lítat jako vzteklé, aniž by se z nich ale ozval nějaký použitelný bas. Při větším vybuzení mechanicky odejdou. Do plata musejí přijít repráky jinak konstruované, s tužším závěsem, přímo určené k takové vestavbě.
To není jen holá teorie. Několik pokusů o podobné použití jsem viděl a slyšel a tak vím proč to píšu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 226-05/4 - Co k tomu
PříspěvekNapsal: 30 srp 2017 18:58 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
ransom: Já jsem byl vždycky šetrnej člověk, co si mohl dát co chce kam chce, protože mi bylo líto něco ničit, a tak k tomu co píšeš, mi s mnohými reproduktory, nedocházelo. Nicméně Ti dám zapravdu. Jenže jak vidíš, Tazatel nechce nic slyšet, a přišel se nás zeptat, jak to prostě doprasit co nejlépe.

Tyhle diskuse však na forum vnáší život a smích.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 226-05/4 - Co k tomu
PříspěvekNapsal: 31 srp 2017 15:11 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Tak on by možná nebyl velký problém tyhle ARNka zpeněžit a za utržený peníz koupit nějaké laciné, ale do plata vhodnější repráky třeba na Hadexu.
Zrovna nedávno jsem dával do kupy párek unikátních ARN5606 s gumovým závěsem, které brácha osvobodil z plata zakoupeného auta. Stěžoval si, že to jenom ječí jako nasraná hysterka a divil se - proč basáky nebasujou? Nebožátka přežily, ale co si chudinky musely vytrpět, to jen domýšlím. Jeden už měl domlácený former o dno magnetu, což se při správné vestavbě nestane ani při buzení ze 100W zesilovače.
Před pár lety jsem totéž řešil u bývalého kolegy, který si z nevědomosti vestavěl do plata hned čtveřici funglových ARN226.
Hrozně nerad bývám poslem špatných zpráv...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 226-05/4 - Co k tomu
PříspěvekNapsal: 31 srp 2017 18:14 

Registrován: 27 srp 2017 16:39
Příspěvky: 5
Kraj: ČR - hl. m. Praha
ransom píše:
Já bych začal tímto: Zmiňované ARN jsou absolutně nevhodné do plata. Jsou to klasické HiFi basové repráky konstruované výhradně do uzavřené ozvučnice nevelkého objemu.


Hmmm, díky za info. Ono abych to uvedl na pravou míru tak reproduktory jsou v platu a pod každým z nich je od oka tak 5-8L vzduchu, tenhle prostor je relativně vytlumen. Nevím jestli je to polehčující nebo naopak přitěžující informace :D.

A proč jsem to použil no vyndal jsem to z auta po bráchovi, který to už tak koupil. Ve předu mám magnát bull power 1620 což předpokládám, relativně reproduktory do auta jsou. Nebo se také pletu?

Petr Berka píše:
ransom:Tazatel nechce nic slyšet, a přišel se nás zeptat, jak to prostě doprasit co nejlépe.

Máš plnou pravdu to byl můj plán, ale rád se při tom i dozvím, že je to třeba úplně špatný koncept a třeba to i předělám.

Každopádně moc díky, že se diskuze někam posunuje :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 226-05/4 - Co k tomu
PříspěvekNapsal: 31 srp 2017 18:21 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
tak 5-7l vzduchu je zase na ty ARN zoufale málo, navíc jsou konstruovaný pro provoz ve svislé poloze, ne vodorovné, vyleží se závěs a pak to dopadne jak píše Ransom, tj former cívky se zaráží o dno pólového nástavce - to ARN tam nemá jinej doraz. ARN226 (6604,667, nebo jak se ten stejnej reprák ještě jmenuje) potřebuje uzavřenku tak 30l, aby hrál aspoň trochu dolů. Ale naopak by nemělo v tom malým objemu docházek k "plandání membrány" ale do jakýho kmitočtu to bude hrát netuším. Je ten objem doopravdy těsnej, nebo je to jenom jako, se škvírama?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 226-05/4 - Co k tomu
PříspěvekNapsal: 31 srp 2017 18:28 

Registrován: 27 srp 2017 16:39
Příspěvky: 5
Kraj: ČR - hl. m. Praha
No objem jako takový je kus plechu, ale není to úplně zatěsnené shora, spíše míň. To asi je to nejmenší co můžu udělat, pokud to tedy má vůbec smysl, dělat.
No ty reproduktory byly vodorovně několik let... Takže jejich stav je asi dost jetý...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 226-05/4 - Co k tomu
PříspěvekNapsal: 31 srp 2017 19:33 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Normálně tyhle basáky patří do uzavřenky o objemu 30-40l. Tím je ale míněna bytelná, nepoddajná a téměř hermeticky těsná bedna. I zdánlivě malý prostor pod platem nebo zadní policí v autě je vždycky v podstatě otevřený, plný průduchů. Membrána pak nemá na svojí zadní straně žádný pružný objem vzduchu, o který by se mohla jakoby opřít. Ta vodorovná poloha by vadit nemusela, kmitací systém je poměrně lehký a trvalo by hodně dlouho, než by se vlastní váhou pronesl. Ten zmíněný naražený former nebyl ani tak následek vodorovné montáže, jako spíš extrémní a neužitečné výchylky membrány.
Horší malér je prostředí v autě. Autorepráky mívají zvýšenou klimatickou odolnost, nevadí jim tak moc časté a velké změny teploty a vlhkosti. Tužší závěs jim pak umožňuje normálně hrát, i když jsou umístěné jen tak v luftě. Naopak jsou svými vlastnostmi zcela nepoužitelné do reprobeden.
Summa sumárum: laciný a nijak extra kvalitní autoreprák by tady byla mnohem lepší volba. Neber to jako dogma, jen jako radu. Když budeš chtít, třeba s tím něco vymyslíme.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 226-05/4 - Co k tomu
PříspěvekNapsal: 31 srp 2017 20:44 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Poslušně hlásím, že jsem v jednom bandpassu našel 226ku prověšenou :-).

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 226-05/4 - Co k tomu
PříspěvekNapsal: 31 srp 2017 22:21 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Rak - včera som nahradil pôvodné dverové repro v mojom aute neakými Blaupunktami oba nové spolu za 30 eur. Majú vonkajší priemer 165 mm. Na to, čo si o takých repro vôbec nehrajú zle. Či by sa im páčilo vodorovné uloženie však neviem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 226-05/4 - Co k tomu
PříspěvekNapsal: 01 zář 2017 18:17 

Registrován: 27 srp 2017 16:39
Příspěvky: 5
Kraj: ČR - hl. m. Praha
No jak to tak čtu, tak to asi nakonec taky vyřeším tak, že tam dám nějaké autorepráky. A tyhle si vezmu a časem z nich třeba udělám součást nějaké repro soustavy do bytu :).

Mám tedy speciálně hledat nějaké, kterým nevadí vodorovná poloha?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group