Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 01:19


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 5MP60 + DT-25n do dveří
PříspěvekNapsal: 15 dub 2012 01:24 

Registrován: 15 dub 2012 01:18
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ahoj,

mám ve dveřích k plné spokojenosti Beymy 5MP60/N, dobastlil jsem tmelo-plastové držáčky na výškáče DT-25n a zítra budu zkoušet s provizorní výhybkou 6dB/okt. Simuloval jsem první nástřel výhybky v LspCADu 5.25 a vyšlo mi optimální L=0.66mH sériová cívka pro basák a C=2.2uF fóliový kondenzátor pro výškáč.
Nevyznám se příliš v nějakém fázovém doštelovávání výhybek, ale něco mi říká, že použití 12dB/okt. výhybky by mohlo jednak zvýšit životnost výškáče a snížit jeho zkreslení tím, že do něj nepolezou zbytečně nižší středy, a jednak by se do středobasu nedostávaly zbytečně středovýšky a výšky (pamatuju si mlhavě cosi jako "cone breakup" a uřvaný peak na 4kHz).
Má smysl se o výhybku druhého řádu pokoušet?
Pokud byste mi někdo mohli pomoct s návrhem, budu vděčný. Prosím o jakýkoliv komentář nebo radu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 5MP60 + DT-25n do dveří
PříspěvekNapsal: 16 dub 2012 15:35 

Registrován: 05 říj 2008 09:26
Příspěvky: 569
Bydliště: Trenčín
Kraj: SR - Trenčianský
Simulovať výhybku ak nemáš meranie konkrétnych meničov je zbytočné. V aute je to ešte zložitejšie. Ak nemáš k dispozícií meraciu tehcniku tak by som sa priklonil k "uchometrickej" výhybke. a na výškač samozrejme aspoň 12dB/okt. strmosť a dodržať výrobcom odporúčanú minimálnu deličku 2,5kHz. Ako píšeš, znížiš tým jeho skreslenie a predĺžiš životnosť.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 5MP60 + DT-25n do dveří
PříspěvekNapsal: 20 dub 2012 01:20 

Registrován: 15 dub 2012 01:18
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Díky za odpověď.
Měření měničů bych zrealizovat dovedl, pokud by to mělo smysl - resp. změřit T/S parametry pomocí přípravku s odporem a měničem připojeným ke zvukovce ano, ale frekvenční a fázovou charakteristiku akustickou metodou už asi ne (postrádám dobrý vstup na zvukovce notebooku a nemám vhodné prostory). I když měřit parametry výškáče pomocí přidávané hmotnosti na membránu, no nevím.. mám sice pouze načtenou teorii, ale přidávat gram na kalotu o hmotnosti nějakých desetin nebo setin gramu?

Na výškáč tedy radši 12dB/okt. Když použiju 12dB/okt i na středobas, omezím tím dostatečně i ten uřvaný peak na 4kHz, nebo by bylo lepší použít RLC člen pro úzce laděný útlum?
(5MP60 je sice, co se týče středovýškové uřvanosti, řádově lepší, než ARN5604, ale ty 4kHz jsou tam docela znát. Teď mám 5MP60 zapojené fullrange..)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 5MP60 + DT-25n do dveří
PříspěvekNapsal: 20 dub 2012 13:09 

Registrován: 05 říj 2008 09:26
Příspěvky: 569
Bydliště: Trenčín
Kraj: SR - Trenčianský
Myslel som meranie frekvenčnej a fázovej charakteristiky. Merať TS parametre výškača je zbytočné. Pri delení okolo tých 2,5-3kHz a 12dB výhybke IMHO nebude potrebné ten hrb na 4kHz nejako zrážať RLC členom.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 5MP60 + DT-25n do dveří
PříspěvekNapsal: 21 dub 2012 18:58 

Registrován: 15 dub 2012 01:18
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Píšu z auta po prvním pokusu.. 6dB/okt, 0.66mH před basák, 2.2uF před výškáč. Samozřejmě jsem úplně zapomněl na to, že výškáč má vyšší citlivost, než basák, .. optimálně jsem uchometricky vychytal 20ohm odpor v sérii s výškáčem, ale to se zase posunul dělicí kmitočet rapidně dolů, takže výška hraje strašně do středů a zkresluje (a ten měnič z toho asi taky nebude nějak nadšenej).. bude to ještě trochu boj :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 5MP60 + DT-25n do dveří
PříspěvekNapsal: 14 lis 2012 10:15 

Registrován: 17 srp 2009 19:13
Příspěvky: 29
Podle datasheetů si najdi citlivosti jednotlivých reproduktorů, zaměř se na citlivosti reproduktorů na dáné dělící frekvenci a vyrovnanost frekvenčních charakteristik, z toho určíš jak moc je třeba výškáč zatlumit. Následně musíš spočítat odporový dělič který se připojuje mezi výhybku a výškový reproduktor. Existuje několik software které to dokážou spočítat, jeden z nich je stařičký helishpoints, standartně zadáváš impedanci reproduktoru a o kolik dB chceš snížit citlivost.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group