Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 06:55


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 3-pásmo UE380-2 - OBSOLETE
PříspěvekNapsal: 02 dub 2021 11:06 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Vracím sem projekt, který před několika lety smazal.
První důvod smazání byl ten, že diskuze ve vláknu k těmto soustavám se změnila ve frašku, kde některý lidi stavěli tento projekt s jinými měniči a vydávali je za UE380-2. To by stačilo promazat a bylo by. Druhý důvod byl však ten, že já sám nebyl se soustavama po zvukové stránce úplně spokojenej a pořád se mi na tom něco nezdálo...
Soustavy vznikly tak, že jsem dostal do daru párek soustav Wharfedale Valdus 500, ze kterých vlastně byly použitelný jen skelety. Pojednání o samotných valdusech je zde.
Přemýšlel jsem, co do nich. Od začátku jsem myslel na šikovný 3-pásmo s vyšší zatížitelností se dvěma osmičkama dole a nevelkými náklady na stavbu. Víceméně jsem měl jasno i ve výběru basáků, které jsem chtěl vyzkoušet. Byly to Energy 5DR61044. Jejich zvláštností je impedance 14 ohm a tedy výhoda, že i při jejich paralelním zapojení dostáváme soustavu s defacto 8 ohmovým standardem. Mají navíc přijatelný zpracování i celkem pěkný vzhled. Další jejich zvláštností je skoro rovná frekvenční charakteristika, reálná použitelnost až do 2kHz a v podstatě plynulý roloff za touto frekvencí, že by se je dalo v nouzi použít fullrange bez výhybky. To všechno završuje cenovka, která se pohybuje už téměř na úrovni ojetých TVM ARN226. Měnič je přednostně určen do bassreflexu, no aby se předvedl, potřebuje objem 35-40L. Ideální pracovní objem basáků v UE380-2 je tedy 70-80L netto, což už není úplně malá bedna. Odměnou pak je, že za ty prachy to umí jít až překvapivě hluboko a soustava si umí sáhnout ke hranici 30Hz. Vhodné ladění bassreflexu se pohybuje medzi 33-38Hz.
Jako střeďák byl vybrán Energy 5DR61093 známý ze satelitů domáciho kina Mirage Omnisat. Byl vybrán pro dostupnost, cenu a slušné vlastnosti. Použil jsem ho pak i v projektu TEM380. Jeho nevýhoda je zlom v osové frekvenční charce kolem 2kHz, což je neduh většiny 4" středobasů a střeďáků. Jinak se jedná za ty peníze o dobrý reproduktor.
Do výškové sekce byl tehdy vybrán Monacor DT-140. Je to 1" kalota v horničce. Ten měnič je bezproblémový, má hezké zkreslení, fajn cenovku. Jeho velká nevýhoda je značná směrovost a velký pokles výkonu mimo osu od frekvence 7kHz. Není to tedy nic pro ty, co hledaj nabroušený výšky. U poslední verze výhybky se mi povedlo dosáhnout toho, aby soustava opravdu i výškovala, protože původní verze byla dosti zastřená, až tupá...prostě bez výšek. Jasně, dnes bych použil na místě výšek profláklý dayton ND25FW-4, ale tehdy jsem hledal měnič, který je dostupný v ČSSR (stejně jako basák a výškáč) a DT-140 vypadal zajímavě.
Zvuk soustav je velmi neutrální ale zároveň živý, s dostatkem basů a soustavy jsou vhodné i k ozvučení větších obýváků. Potěší i cenovka měničů - komplet se pohybuje pod cenovkou 150€. Myslím, že všechny repráky by snad uměl dodat Lukyss.
Konstrukce ozvučnice: je to jednoduchý kvádr, materiál DTD, MDF nebo překližka tloušťky 18-22mm. V závislosti na tuhosti a tloušťce materiálu je vhodné udělat uvnitř jednu až tři výztuhy. Měniče na čele se nezapouští, u basáku je vhodné ale zafrézovat malý odskok mezi plastovým lemem a přírubou koše. Pokud se to ale neudělá, bude to jen drobný kosmetický nedostatek a na funkci nemá žádný vliv. Střeďák vyžaduje oddělený kastlík objemu 1,5-2,5L.
Tlumení: klasickým PE rounem, po všech stěnách v tloušťce asi 5cm, na spodní stěnu je vhodné dát dvou až třínásobek (10-15cm). Kastlík pro střed se tlumí typicky v celým objemu.
Bassreflex: v originálu je použitý Monacor MBR-70, v objemu 75L se zkracuje na délku 50mm. Lze použít i jiný nátrubek, doporučil bych BR-100HP, který nebude potřeba zkracovat vůbec.
Výhybka: Jednoduchá, strmosti 12/12/18dB na okt., základní topologie, bez šílených hodnot součástek. Jediný komponent navíc je RLC, který kompenzuje impedanci a snižuje hrb kolem 100Hz, který je způsoben velkou indukčností před basovými měniči. Toto RLC není úplně nutný a řada lidí se obejde i bez něj. No v některých případech může způsobit tzv. hučení soustavy.
Součástky ve výhybce: cívka před basákem ideálně na trafoplechu kvůli odporu, oba kondíky bipolární elyty, odpory drátový na min. 10W, cívka v RLC může být i na lepším feritu. Vhodná je třeba Visaton 3816. Ostatní cívky vzduchový, rezistory drátový na min. 5W, kondenzátory ve středové sekci MKT, ve výškové MKP.
Soustava se poslouchá 30° od její osi, čili umístění rovnoběžně se stěnou za nima.

Teď jako obvykle obrázky:
1. sixpack ze simulace (je to takový chlupatý, ale jsou to jen zanesené odrazy od stolu)
2. frekvenční charakteristika v poslechové ose (30° horizontálně). Moje kusy jsou v objemu jen 50L, takže graf na basech není až tak krásný.
3. horizontální směrovky od 0 po 90° v kroku 15°
4. celkový naměřený průměrný vyzářený výkon
5. zkreslení při 2,83V
6. výtvarný návrh čela
7. slepé schéma výhybky
8. fotky hotových soustav

Neodpovídám za zvukový výsledek, pokud stavitel pozmění konstrukci, či už jiným tvarem nebo objemem ozvučnice, rozmístěním měničů na čelní stěně, použitím jiných typů měničů, nedodržením hodnot součástek ve výhbce atd.!

Diskuze k projektu navazuje zde: viewtopic.php?f=7&t=8436

Edit 05.09.22 : Vzhledem k ukončení prodeje reproduktoru Energy 5DR61093 je projekt dále neperspektivní.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UE380-2
PříspěvekNapsal: 03 dub 2021 20:00 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
A dovoluji si přidat fotky hotových soustav UE380-2 zdejších členů.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2 ]  Moderátor: TheLastUnicorn

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group