Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 05:05


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: EHA365 - OBSOLETE
PříspěvekNapsal: 27 lis 2022 14:17 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Před několika lety jsem na aliexpressu objevil levné pásové výškáče Audiopur RT7040-03. Protože byly za cca 30€/pár, tak jsem samozřejmě neodolal a koupil rovnou 2 páry. Doma jsem pak tyhle pásky proměřil, zjistil, že jejich aplikace bude stejně obtížná, jako aplikace známých monacorů RBT-95 a odložil ke hromadě dalších nasyslených měničů. Jeden pár jsem pak použil ve zde nezveřejněným projektu UV4120 na pozicích supertweeter, druhý ležel ladem doteď.

Jednou jsem tak dostal za úkol vyřešit ozvučení terasy. Potřeboval jsem udělat levné dvojpásma objemu cca 10-15L. Aby se v bednách na terase neusadily sykorky nebo něco jinýho, tak to měla být uzavřenka. Podle zveřejněných parametrů a ceny na stránce BS-Acoustic jsem se rozhodl pro měnič Energy 5DR61058 (ty jejich antracitový pp membrány mají dobré tlumení a mívají slušně hladký průběh a přirozený rolloff pro dvojpásma s jednoduchými výhybkami). Bohužel doma po proměření TS parametrů jsem zjistil, že údaje v BS Acoustic jaksi nekorespondují s realitou. Qts = 0.25-0.29, VAS= 23-26L a Fs=39-42Hz je rozhodně určily do malé basreflexové ozvučnice (10-13L). Parametry mě sice potěšily, ale pro soustavy na terasu jsem musel hledat jiné měniče a 5DR61058 jsem odložil. Pokud by někoho zajímalo, odkud pochází 5DR61058, tak se montoval do beden Energy PRO 2.5.

Při velkém úklidu garáže jsem natrefil na poměrně velkou krabici. Byla zakrytá hadrem, tak jsem si jí nahoře v regálu moc nevšímal. Úplně jsem zapoměl, že jsou v ní docela hezký skelety od ARS1014. Napadlo mě, že bych je mohol nějak využít a konečně u počítače nahradit letitý UM253, který jsem němel potřebu měnit, ale změna je život, že jo? Co teda do beden od ARS1014? Vzpoměl jsem si na 5DR61058, že by to tam objemově šlo. Co se mi moc nepozdávalo, byla abnormální šířka těch skříněk. 6,5“ basáček tam vypadá ztracen, pro 8“ to zase nemá objem. Prostě typická ozvučnice Tesla. Rozhodl jsem se, že to udělám naležato, jako třípásmový monitor (třeba jako ATC SCM25A). Co teď k basáčkům? Jejich citlivost pro 2,83V dosahuje 93dB, po kompenzaci bafflestepu to spadne na 86-88dB, což je ale pořád hodně na nějaký malý 3-4“ širokopásmo, který by jsem použil jako střeďák… Prolezl jsem zásoby a našel již zapomenuté pásky Audiopur RT7040-03. Ok, tohle by mohlo vypadat zajímavě, teď už jen ten střed. Doma jsem nenašel nic vhodného mezi to, takže nezbývalo nic jinýho, než hledat na netu. Aby to celý dávalo nějaký ekonomický smysl, nějak to vypadalo a šlo to nějak rozumně navázat jsem se nakonec rozhodl pro HiVi DMA-A. Je to osvědčená a bezproblémová 2“ kalota. Jediný, co jsem věděl, že s ní nebudu moct jít tak nízko, aby se navázání na basáček obešlo při daném rozmístění měničů bez nějakýho toho kompromisu. Ale tak nestavěl jsem hájend za několik tisíc ojro, ale chystal se využít vyhozené skříňky, odložené výšky za 30€/pár a basáčky za 32€/pár.

Výsledek je vidět na grafech. Na směrovkách se samozřejmě projeví posouvání fáze u takhle rozmístěných měničů, nicméně vyzářený výkon je OK a referenční osa také. Pořád je potřeba brát do úvahy, že osazení těhle třípásem vyšlo na peníze, za které koupíte leda jeden lepší 7-8“ středobas. Zvukově jsou soustavy velmi příjemné, pohodové, se slušným rozlišením nástrojů a detailů. Chovaj se jako monitory, čili nemaj tendenci něco přimalovávat. Basy jsou poměrně důrazné, není to rozmazané, i když z principu nepůjdou extra hluboko a pro -6dB to končí na cca 50Hz. Pro nearfield poslech to ale stejně stačí. Za mě tedy velká spokojenost. Ani výhybka nevyšla složitá. 12/12/18dB na oktávu prosta jakýchkoli kompenzací s nevelkými hodnotami cívek a kondenzátorů, takže opět cenově příznivá. Soustavy mají referenční poslechovou osu typicky 30° horizontálně od osy soustavy, střeďák a výškáč blíže k posluchači. Pokud by někomu vadil ten hrbík dole, lze samozřejmě přidat kompenzaci impedance.

Pojďme tedy k samotné konstrukci.
Ozvučnice: Obvyklý klasický kvádr, tentokrát situovaný naležato. Zaoblení bočních a vrchní hrany u čel na r=10. Tlumení po bočních, spodní a vrchní stěny bedny jednou vrstvou materiálu Visaton:
https://www.soundimports.eu/en/visaton- ... erial.html
Jedno balení je přesně na jeden pár soustav, samozřejmě je možné použít i vatelín v adekvátním množství. Zadní stěna se netlumí, o to se postará výhybka, která stejně zabere většinu místa na zadní stěně. Vzhledem k tomu, že výškáč a střeďák maj uzavřený koše, není potřeba žádný kastlíky. Všechny tři měniče jsou zapuštěny, je tady navíc jedna specialita – příruba střeďáku zasahuje 10mm do příruby výšky. Při frézování je tedy ideální nejdřív zapustit výškáč, osadit ho a pak frézovat zapuštění střeďáku. Fréza pak rovnou seřízne i příruby výškáče. Při frézování přelepte „zvukovod“ výškáče nějakou maskovací páskou, aby do pásku nenapadal bordel. Materiál ozvučnice stačí i 18mm DTD, případně adekvátní MDF, překližka…
Basreflex: Umístěný vzadu, typu Monacor BR-60TR. Optimální ladění je cca 57-60Hz, při objemu 10L ho není potřeba zkracovat, při objemu 13L zkrátit na cca 10cm. Seříznutý konec je vhodný zaoblit.
Cívky: Vzduchové, drátem 0,85mm, krom cívky před basákem. Ta ideálně na trafoplechách.
Kondenzátory: Kondík u basové větve bipolár, středy MKT nebo MKP, výšky MKP.
Odpory: Drátový, středy na zatížení 10W, výšky 3-5W.

V případě zájmu o výkres a schéma výhybky mě kontaktujte prostřednictvím soukromé zprávy nebo na mail.
Co se týče dostupnosti basáčků 5DR61058, měly by být v dohledné době naskladněny.

Neodpovídám za zvukový výsledek, pokud stavitel pozmění konstrukci, či už jiným tvarem nebo objemem ozvučnice, rozmístěním měničů na čelní stěně, použitím jiných typů měničů, nedodržením hodnot součástek ve výhbce atd.!

Diskuze k projektu navazuje zde: viewtopic.php?f=7&t=8779

A tradičně nějaký obrázky:
1. simulace v referenční ose (30° horizontálně, výška + střed blíže k posluchači)
2. simulace celkový vyzářený výkon, "in room response" a směrovostní index
3. simulace horizontální směrovosti - jedna strana
4. simulace horizontální směrovosti - druhá strana
5. simulace impedance
6. naměřená charakteristika v referenční ose (30° horizontálně, výška + střed blíže k posluchači)
7. slepé schéma výhybky
8. několik fotek


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: EHA365
PříspěvekNapsal: 27 lis 2022 14:17 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Foto:


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2 ]  Moderátor: TheLastUnicorn

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group