Poslední návštěva: Právě je 02 kvě 2024 13:52


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: T4110-MKII - "MiniTeslabuki"
PříspěvekNapsal: 23 bře 2024 22:12 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5958
Kraj: SR - Trenčianský
Jaký různý šílenosti lze s Teslou vymyslet? No už tady byly 4p KE150, T4150 Teslabuki, T4110...a dnes tady máme další šílenost. Většina lidí se asi zeptá proč a otázka je namístě, protože praktický smysl to vlastně nemá. Vzhledem k využití nějakých zásob tesláckých měničů maj smysl projekty s ARN56x (560x), TM380, TM3110, TD380, Tesmaxy....možná T380. Všechno ostatní jsou víceméně úlety, protože jsou sestaveny z měničů, které jsou těžce sehnatelné a často neúměrně drahé, nebo je celková konstrukce tak nákladná, že se za ty peníze daj postavit lepší věci ze současných měničů a je to zvukově někde jinde. Tak proč další taková pikatchovina?
Několik let vzad jsem byl kvůli něčemu u "penja". Probírali jsme tam nějaký zásoby měničů, on vylovil párek funkčních ART481 a věnoval mi je, že abych si něco s nima taky postavil. Penjo je mimojiné autorem T4150 "Teslabuki". Považte, když už mi dal takovou (v dnešní době) komoditu, bylo by nefér s tím nakonec něco neudělat. No jo...ale co? Ke své teslácké sestavě (1135A, B73, SM260) jsem úspěšně používal výborné TD380 a nechtěl jsem je měnit. Nebyl důvod...ale...co tak postavit ještě něco lepšího a celotesláckýho (TD380 pužívaj na místě výšek Dayton ND25FA-4) s ART481? No jo, jenže co k tomu? Nechci obrovskou 100 nebo 150L almaru, protože už jedny velké sloupy mám...a další nemám kam dát. Zároveň ani nechci žádný budky s 6,5" dole, protože to mně baví tak na nearfield. Ono si může říkat kdo chce co chce, ale prostě velký basák ve velkém objemu je vždycky něco úplně jinýho a ani primárně nejde o to, jak moc dole to jde. Chtěl jsem větší regálovku na styl ARS840 nebo...JBL4319? Takže z 840 si vezmu basák (technicky spíš z 1PF06708) a od JBL si vypůjčím design (protože jsem úchyl a líbí se mi). Takže máme ARN738, ART481 a co mezi to? Je jasný, že jeden reprák by mezi to nestačil. Asi by bylo možný tam znásilnit ARE367(8) nebo 3604(8), ale to by nijaká ultimátní bedna nebyla. Takže 4-pásmo. Pod ART481 moc Tesla reproňů, co budou rozumně fungovat nenajdete, protože potřebuje vysokou děličku (ideál nad 6kHz). ART581(2), ARV161(8), ARV160(5) a...a to je asi tak všecko. ART58x je ale skoro nesehnatelná věc a dražší než kokain, ARV160(5) je nesmysl protože sama potřebuje dělit vysoko. Zůstává ARV161 a ARV168, kterých je všude plno, protože jak je známo, pokud je nevykastrujete, umí se množit. Samozřejmě i mně se zase rozmnožily, takže jsem našel jak ARV161, tak ARV168. Tak už chybí jenom střeďák. 8" ARO mně jaksi moc neoslovily, takže elipťák. ARE66x? Ty jsem neměl a nechtělo se mi shánět, ale našel jsem ARE5808. A jelikož fungují v T3110, budou i tady.
Jakou bednu? Po změření ARN738 jsem zjistil, že s Fs=25Hz, Qts=0,4 a VAS=180L je to rozhodně reprák vhodný do basreflexu. Ideálně ale tak o objemu 100L. Tolik jsem mu dát nechtěl...nebo spíš nemohl. Strop byl 45-50L. Jako u ARS840. Ale stejně jsem udělal basreflex s laděním na 27Hz. Čistý pracovní objem ozvučnice velké 360x610x330mm je po odečtení všeho asi 48L. Kastlík pro střeďák má vnitřní objem asi 2,5L. Bedna jako taká není ničím zvláštní, je to normální kvádr, až na jednu věc. ART481 je usazen v předsazené desce. Proč? V první řadě to zlepšuje časové zarovnání s ARV168 a není tím pádem potřeba dělat ve výhybce složitý fázový posunovač. No a druhý důvod je ten, že chci všechny ostatní měniče zakrýt průzvučnou tkaninou (ARN738 a ARE5808 fakt nejsou hezké), ale ART zakrývat nechci, protože síťka vždycky sežere nějaký výšky. Síťka bude ale plynule navazovat na desku s ART. Určitě někdo namítne, že moje řešení je plné difrakcí. "Ne, že by na tom záleželo, ale ano". Tím chci říct, že mě to vůbec nezajímá. Kdo by chtěl vědět, jak jsem bednu tlumil, tak kastlík pro střeďák je tlumený v celým objemu. Jak je tlumen pracovní objem basáku uvidíte na obrázku. Zadní stěna tlumena není, tam stačí výhybka. Nátrubek jsem použil Monacor BR-60TR se kterým jsem nic nedělal a stejně se mi ladění trefilo na 27Hz.
Výhybka...no co o ní říct? Z recyklátů ,ale pozor - k ART481 jsem dal MKP Mundorf. Čistě z recese. A taky musím poznamenat, že každá bedna má tu sekci pro ART trochu jinou. Topologicky tedy stejnou, ale hodnoty některých součástek jsou jiný. Víc rozepisovat nebudu, tohle bude moct stavět stejně jenom někdo, kdo už ví, co dělá...už jen sehnat/postavit transformátorky pro ART nebude tak jednoduchá záležitost.
Takže...já tu klidně zveřejním i šéma výhybky a hodně silná povaha to může klidně postavit. Ale bude muset vynaložit nějaké úsilí a nebude moct počítat s mou podporou, páč tohle není projekt jako ty ostatní - je to spíš jen ukázka, kam ještě jde s teslou zajít. Na vyžádání poskytnu výkres, protože je velkej a nejde tady zobrazit.
Jak to hraje?
S přihlédnutím k věku a původu měničů jedním slovem úžasně. Jestli bych si je troufl postavit vedle třeba URS3100? Ano troufl a buďte si jisti, že se žádný debakl nekoná. "MiniTeslabuki" hrajou jako normální solidní a dospělé bedny, kterým nelze nic zásadního vytknout. Všchny ty měniče, co tam jsou namontěny vypadaj úsměvně, ale každý odvádí skvělou práci. ART481 umí výšky jako solidní kalota. Nejslabší článek je samosebou ARV168, ale jelikož hraje v pásmu, který tak nějak celkem umí, tak nezkazí celkový dojem jako v bednách, kde ho nutíme hrát i nad 5kHz. Celkově je zvuk velmi živý, dynamický a otevřený s dostatkem brilance. Netvrdím, že je to nějaký hájend, nebo že je to na úrovni UDS3100, STH apod. To samozřejmě ne. Ale rozhodně překvapí, jak může Tesla hrát a utře si to prdel s kdejakou spotřebkou do 2000€.

Pokud by ste chtěli o tom i kecat, tak tady:
viewtopic.php?f=7&t=8929

Dáme i nějaký obrázky? Ale jo, dáme:
1. simulace: celková frekvenční charakteristika v referenční ose, která je u mně tradičně 30° od osi soustavy. Měření bylo s mikrofonem ve výšce ARV168, take se i poslouchají tak, že ARV168 maj být ve výšce ucha.
2. simulace: celkový vyzářený výkon, směrovostní index, průběh v místnosti a ty ostatní prkotiny ze spinoramy, co se mi nechtěj rozepisovat.
3. simulace: horizontální směrovky 0-90°
4. simulace: impedance
5. měření: celková frekvenční charakteristika v referenční ose
6. měření: horizontální směrovky 0-90° v kroku 15°
7. měření: zkreslení při 2,83V, vzdálenosti 315mm a referenční ose
8. měření: impedance


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: T4110-MKII - "MiniTeslabuki"
PříspěvekNapsal: 23 bře 2024 22:14 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5958
Kraj: SR - Trenčianský
Ano ano, dodám i ty fotky schéma výhybky...


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2 ]  Moderátor: TheLastUnicorn

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group