Poslední návštěva: Právě je 03 bře 2021 13:32


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 691 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 02 led 2016 14:15 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5226
Kraj: SR - Trenčianský
Hezký nový rok všem. :)
Nedávno jsme v sekci pokecu psali o nějakým projektu, který by nahradil UE380-2, který byl smazán a který už asi bude stejně neperspektivní kvůli nedostupnosti hlubokotónových reproduktorů Energy 5DR61044. V novém projektu se psalo o třípásmu se dvěma 8" nebo nějakým 10". Soustava by se kvalitativně měla zařadit již trochu výše. O třídách mluvím nerad, protože to je velmi relativní, ale dejme tomu střední třída a atakovat komerci v cenách od 1500€/40 000Kč výš. Padnul tam návrh i o nějakých konkrétních měničích...
Téhle diskuze se chytli dva členové: "salam" a "rudo7117" toužící po podobných bednách. Po několika SZ a e-mailech jsme se dohodli, co by to asi mělo být:
Sloupové, 3-pásmové bassreflexové bedny následujícím osazením:
1. Hloubky - 10" Dayton DC250-8
2. Středy - 5,5" Tang Band W5-1367B
3. Výšky - 1" textilní kalota Vifa BC25TG-15/04
Osazení bylo vybráno s kritériami na:
1. cena (v současnosti pod 200€/5400Kč včetně pošty za osazení jednoho páru beden)
2. kvalita a zvuk měničů - jedná se o osvědčené a za danou cenu velmi solidní věci
3. atraktivní vzhled
4. jednoduchá práce zejména po mechanické stránce - kulaté měniče = jednoduché zapuštění
5. dlouhodobá dostupnost - na tohle sice nijaká záruka neexistuje, no tyhle měniče pravděpodobně za nabídky hned nezmizí
6. vymanit se z kolotoče Tesla a Monacor (nebojte se nakupovat z Europe Audio, nebo AudioTransducers)
V rámci jednoduchosti a ceny by v podobným smyslu byly udělané i skříně. Jednoduchý sloup-kvádr, bassreflexová ozvučnice bez různých zbytečných šíleností typu Avalon. Klasicky sražený ,nebo zaoblený hrany a možnost připevnění krycího rámečku. Prostě tak, aby si to mohl trochu zručný člověk postavit doma za minimální náklady (mělo by to i s výhybkou a bižuterií tím pádem vyjít na 400-500€/11-13500Kč). Myslím, že levnějc už dospělý bedny postavit nepůjde.
Výhybku bych si představoval někde uprostřed mezi naprostým základem a překompenzovanou věcí. Kompenzovat to, co se vyplatí a co je slyšet, na hlouposti se vykašlat. Aby to tedy bylo košér, ale zároveň aby výhybka nepřesáhla cenu měničů.
Projekt bych zatím neoznačil za úplně free. Rád bych, aby se zapojili případní zájemci a každý něčím přispěl. Ať to všechno neleží na třech lidech. Neříkám, že má někdo někam posílat peníze. Mohl by třeba stlouct nějakou hnusnou zkušební ozvučnici...

Jak by mohly vypadat skelety...rozměr 290x1050x370. Jsou tam dvě varianty. Jedna má sraženy boční hrany v celé výšce - nepočítá s krycím rámečkem. Druhá se sražením jen do výšky horního okraje basáku - lze dodělat krycí rámeček (sakra, to už fakt vypadá jako VMA)...
Změna 26.3.2016 : výměna již nedostupnýho střeďáku TB za Dayton RS125P, úprava ozvučnice a finální tvar.
Změna 24.4.2016 - přesunutí příspěvku s obrázkem ozvučnice do prvního příspěvku.

Změna 08.05.2016 - dokončení.
Finální výhybka je na světě. Odsimuloval jsem si 4 verze výhybek, ze kterých jsem rovnou dvě vyloučil. Jedna byla laděna pro poslech v osi soustavy, jedna 15° mimo osu horizontálně (dále jen H). Další dvě byly laděny pro poslech 30°H mimo osu. Rozdíl mezi nima byl v dělící fekvenci střed/výška (2700/3200). Nakonec jsem zvolil vyšší dělení. Odzrcadlilo se to nejen v lepších směrovkách, ale zvuk se na středech zjemnil a zklidnil, taky na zkreslení bylo vidět malou změnu k lepšímu. S nižším dělením to bylo takový drsnější - výšce se nízké dělění evidentně moc nelíbí. Jako poslechovou osu jsem zvolil 30°H od osi soustavy. Bylo to nutný kvůli přijatelným směrovkám, potažmo celkového výkonu vyzářeného do prostoru. V praxi to bude vypadat tak, že přední stěna soustavy bude rovnoběžně se stěnou za soustavou. Soustavy doporučuju umístit dál od stěny - min. těch 30cm.
Nevím, co bych napsal ke zvuku. Nechci si vymýšlet nějaké barvité přívlastky, ale napíšu svý dojmy. Basy plný, hutný, avšak dostatečně přesný, jedou v prostoru reálně od 40Hz (-3dB), což je zhruba maximum, co lze v běžných bytových místnostech využít. Je až neuvěřitelný, co ten levný Dayton umí. Středy čistý, příjemný, dostatečně detailní a neječící. Výšky trochu ostřejší, charakterem dosti připomínají náš známý monoskop Mirage. Rozhodně jim však nelze nic vytknout. Komu by přišli ostrý až moc, může si do výškový části výhybky zařadit RLC člen, který je na schématu v červeném oválu. Já to poslouchám bez něj. :) Taky je možný doladit si množství výšek změnou hodnoty rezistoru v sérii s výškáčem. Doporučuju se pohybovat v rozmezí 6,8 až 10 ohm. Čím je hodnota menší, tím je výšek víc a naopak. Celkově mě URS3100 velmi mile překvapila, nechal jsem soustavu poslechnout i bratra a taky řekl, že tohle by bral. Zvukově by nikdo neřekl, že jsou tam měniče v celkové hodnotě ani ne 200€.
Výhybka: Jak jsem na začátku psal, chtěl jsem něco mezi úplně jednoduchou věcí a jadernou elektrárnou, což se i povedlo. Nebudu se o ní nijak dále rozepisovat, protože na ní není nic zvláštního, takže přejdu rovnou k použitým součástkám.
Kondenzátory - 15uF a 80uF v basový větvi stačí bipolární elyty. Všechno ostatní svitkový, nejlépe MKP. Značky prožívat nemusíte, Bennic je maximum, co tomu můžete dát.
1M = 1uF
M1 = 100nF
Cívky: Cívku 3,5mH v basový části je nutný mít s co nejnižším ss odporem, takže doporučuju cívku na "I" jádře z trafoplechů. Pak je tady cívka 13mH. Indukčnost vypadá masakrální, ale vzhledem k tomu, že RLC má mít ss odpor 15 ohm, může být vinuta hodně tenkým drátem. Taky může být na jádře z trafoplechů, nebo nějakých železoprachu. Všechny ostatní cívky doporučuju vzduchový. Taky je nutný dodržet předepsaný odpor - pokud máte cívku s odporem menším, je potřeba zařadit s ní do série rezistor příslušné hodnoty (aby součet odporu cívky a rezistoru dával požadovanou hodnotu).
Rezistory: Drátový, postačí na zatížení 5W krom rezistoru 4R7 pro útlum střeďáku - tam zvolit raději 10W. Když dáte všechy 10W, nic se nestane. 4R7 = 4,7 ohm.
Bassreflex: Vhodný typ zde:
http://www.reproobchod.cz/bassreflex-81170-mm-p1191
Pro ozvučnici objemu 70L netto zkrátit na cca 14-15,5cm. Čím delší, tím nižší ladění.
Pro ozvučnici objemu 35L je potřeba použít jiný nátrubek (třeba Monacor MBR-70) a délku nastavit na 18-19cm.
Tlumení: Tlumit asi 4-5cm hrubým rounem nebo vatelínem (tenčí matroš naskládat do potřebné tloušťky) a tlumit prostor za basákem. Tzn. boční a zadní stěnu ve výšce cca 30cm.
A protože jsem zjistil, že lidi neví, jestli tlumit i kastlík za střeďákem, tak dodatečně píšu - samozřejmě. Uzavřený kastlík se tlumí vždy. Tady pochopitelně v celém objemu rovnoměrně vatelínem, nebo vatou.
No a nakonec nějaký ty grafy ze simulace, výsledného měření a taky schéma zapojení výhybky. :) Výkres ozvučnic dodám, až budeme vědět, jakou díru pro spomenutý bassreflex...já tam mám totiž nyní zakótovaný MBR-70.
Ještě k těm grafům: Je tam i graf měření soustavy s ochranným rámečkem a bez něj. Na měření je vidět difrakce, které rámeček způsobuje. Není to nic fatálního, ale trošku slyšitelné to samozřejmě je. Taky je tam graf s měřením s RLC-čkem u výšek a bez. Abyste viděli, co se stane po jeho zařazení do výhybky.
Edit 30.6.2016 aneb proč dodnes chybí výkres a schéma výhybky je "slepé" (bez součástek):
Tenhle projekt samozřejmě měl i nějaké vstupní náklady - šlo především o finanční stránku související s konstrukcí testovacích skeletů a dopravy. Myslím, že by bylo fér, kdyby se vrátili alespoň tyto hmotné náklady. Nikomu samozřejmě nejde o žádné prospěchářství, nebo pokus o zbohatnutí. Cenu za dokumentaci jsme stanovili na 10€ (270Kč). Takže kdo má zájem, může se mi ozvat ať už mailem, nebo SZ a domluvíme se.
Děkuji za porozumění.
edit 13.12.2018: Měniče můžete objednávat na http://www.soundimports.eu
Většinou maj tyhle repráky skladem a myslím, že od 200€ je poštovné zdarma.
Edit 14.02.2020: Poslední dobu se mi hromadí různý dotazy ohledně tloušťky stěn (především čela), vhodnosti masivu jakožto stavebního materiálu pro ozvučnice soustav a tvaru čelní stěny. Tak by asi bylo vhodný, abych tyto věci uvedl na pravou míru rovnou sem.
Jedinou devízou masivu je vzhled. Pak už to má jen nevýhody (bavíme se o reprobednách). Obecne vzato tedy nelze masiv doporučit. Že to tak někdo dělá samozřejmě ještě neznamená, že je to tak správně. Navíc není masiv, jako masiv. :) Další věcí, před kterou chci varovat jsou příliš tlustá čela. Při nich pak dochází k vytváření tunelů kolem zadní strany koše reproduktoru, což je nežádoucí především v případě středového nebo středobasového měniče. Pak je nutné ten materiál kolem koše odfrézovat a srazit. Pokud chce člověk opravdu honit tuhost bedny, dělejte to za pomoci výztuh, bitumenových plátů a plsti.
http://www.troelsgravesen.dk/cabinet-damping.htm
Je to účinnější, než navyšování tloušťky materiálu. A když už materiál o větší síle, pak je vhodnější se zaměřit na ty dvě stěny s největší plochou - bočnice. :)
Co se týče laborování s tvarem čelní stěny...já vím, že lidem se líbí různá zvláštní sražení ála Avalon
http://www.theabsolutesound.com/article ... -hi-fi-84/
ale musím vás zklamat. URS3100 byly navrženy s důrazem na maximální jednoduchost výroby. Tak byl zkonstruován prototyp, na kterým se udělalo základní měření a podle tohoto měření byly soustavy odladěny. To znamená, že tvar čela u prototypu byl adresován i ve výhybce. Všechny změny, především pak po vzoru Avalonu (ale i jiných) mají vliv (většinou negativní) na naladění soustavy. Jedinou změnu, kterou můžu dporučit, je výměna základního sražení za zaoblení o větším rádiusu. Všechno ostatní děláte už na vlastní triko i s možnými důsledky, kterými jsou nežádouci difrakce a tím pádem změny ve vyzařovací charakteristice.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Naposledy upravil TheLastUnicorn dne 14 úno 2020 10:03, celkově upraveno 4

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 02 led 2016 18:25 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 348
Kraj: ČR - Jihomoravský
TLU: dobre zacinas tento rok, preju hodne zdaru a zajemcu. Takoveto tripasmo uz ma hodne smysl. Stredak vypada podle mereni na AudioTransducers slusne.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 02 led 2016 18:49 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5226
Kraj: SR - Trenčianský
Díky. No je to jedna z věcí, proč jsem ho vybral. Za ty peníze těch možností moc není. Zajemců asi moc nebude, ani názorů kolem toho, protože tohle už není Tesla. No myslím, že Tesly už stačilo a věřím, že se přece jenom najde někdo, kdo už se chce hnout z místa a mít doma něco slušnějšího. Je tady sice řada totemů, no ne každý snese ten waveguide. Někdo preferuje klasiku.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 02 led 2016 19:50 

Registrován: 02 lis 2014 00:45
Příspěvky: 125
Kraj: SR - Žilinský
No dizajnovo sú tie repro krásne. Už sú objednané, teraz je v EA -10% novoročná zľava tak je cena celkom priaznivá. Už sa teším . :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 02 led 2016 22:40 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1749
Taky se připojuju a kvituju, že to vypadá velmi dobře, i když to sám stavět nebudu. A ten střeďák je vyloženě pěknej ;) A co ta výška, nebude lepší nějakej Dayton za poloviční cenu?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 03 led 2016 09:17 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 888
Kraj: ČR - Liberecký
Projekt pekny (osobne by se mi dole libil 12", kdyz uz....). Nicmene hlavne preju hodne stesti s objednanim veci z EA. Ja na dodani cekal nekolik mesicu, i presto ze veci mely byt skladem (a nejsem zdaleka sam). Znova bych tam bohuzel asi neobjednaval :/


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 03 led 2016 10:40 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5226
Kraj: SR - Trenčianský
Zorg: Tak z výšek od Daytonu by asi přícházel v úvahu pouze ND25FA nebo ND28F-6...ale s nima nemám zkušenosti. Takže do úspory 7 resp 2,2€ na kusu jsem raději nešel, i když jsem po nich koukal. Vify řady BC25 znám a tam se tak nějak nedá šlápnout vedle. Určitě někdy ty daytoní levný výšky vyzkouším, ale sám na vlastní pěst. :)

pet007: Ne, nejseš sám. Jenže podobný osud stihl některé lidi, co nakupovali přes Intertechnik nebo Audiotransducers. Já jednou čekal na DT-28N od monacoru taky 2 měsíce. Takže mi teď řekni, odkud bys to objednal Ty a jestli dáš ruku do ohně za to, že to odsaď nebude trvat 3 měsíce? :)

Btw. 12" by se líbil i mně. Ale jaký by byl reálný přínos toho 12" v běžným pokoji 4x5m? DC300-8 stojí téměř dvojnásobek a krom necelých dvou dB na citlivosti se ve skutečnosti nezíská vůbec nic. Na využití 12" potřebuješ mít velkou halu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 03 led 2016 11:22 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 888
Kraj: ČR - Liberecký
Dayton veci primo z USA (napr. PartsExpress) pres eBay. Vyjde to draz, ale clovek ma alespon nejakou jistotu v podobe ochrany od eBay (dodani do 30dnu atp.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 03 led 2016 11:41 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5226
Kraj: SR - Trenčianský
Kdo si to objedná přes ebay z parts-express, bude to mít přes ebay. To je každýho věc, nikomu EA netlačím. No upozorním na to, že na ebay samozřejmě také není žádná záruka, že někoho nevojebou a myslím, že nákupem přes ebay už bylo zklamaných víc lidí a víc lidí přišlo o nějaký peníze, než nákupem z EA, kde museli akorát dlouho čekat. Takže ať si to každý probere jak chce a nakoupí kde chce. Jsou to jeho peníze, mně je to fuk. ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 03 led 2016 11:44 
Zabanovaný
Uživatelský avatar

Registrován: 22 srp 2010 09:43
Příspěvky: 332
Kraj: ČR - Zlínský
Levných projektů je celkem dost.
http://ampslab.com/falcon.htm


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 03 led 2016 11:57 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 888
Kraj: ČR - Liberecký
Ja se na eBay pohybuju roky a o penize jsem neprisel...
BTW. prave ted se mi tam konecne povedlo sehnat miniDSP, tak doufam, ze to zrovna nebude moje prvni pruserova zalezitost :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 03 led 2016 13:16 
Uživatelský avatar

Registrován: 30 lis 2013 16:25
Příspěvky: 104
Bydliště: Pezinek ( pezinok )
Kraj: SR - Bratislavský
Pani, ze Vas to bavi stale kritizovat. Kazdy nech si to zozenie kde chce. Poskytli sme ale aspon jeden obchod, aby bol ten "navod kompletny".


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 03 led 2016 13:56 

Registrován: 02 lis 2014 00:45
Příspěvky: 125
Kraj: SR - Žilinský
standby píše:
Levných projektů je celkem dost.
http://ampslab.com/falcon.htm

Hrať to môže dobre, ale vzhľadovo mi to pripomína kukučkové hodiny.


Naposledy upravil rudo7117 dne 29 úno 2016 23:14, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 03 led 2016 14:06 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 888
Kraj: ČR - Liberecký
salam píše:
Pani, ze Vas to bavi stale kritizovat. Kazdy nech si to zozenie kde chce. Poskytli sme ale aspon jeden obchod, aby bol ten "navod kompletny".

Ja myslim, ze tu nikdo nekritizuje. Zkusenosti ostatnich s tim ci kterym e-shopem se pred nakupem za tezce vydelany prachy muzou hodit....


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 03 led 2016 16:15 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1749
Ještě jestli můžu, mě zaujaly tyhle celkem levné Vify (v ceně navrhované):
- OX20SC00-04: pěkně rovná 3/4" s rear chamberem (fs~1,1kHz), čímž pádem se mi líbí víc, než daytoní DT25FN-4 bez něj a o tolik dražší taky není (ale uznávám, že se s tímhle uchycením může hůř pracovat na čelní desce, aby to dobře vypadalo)
- BC25SC-06/04: malá osvědčená 1" s menší wg a dobrou použitelností k 5"


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 03 led 2016 17:15 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5226
Kraj: SR - Trenčianský
Můžeš. :)
OX20SC jsem nepoužil, protože je to polotovar. BC25SC-06 jsem zase nepoužil z jiných důvodů :) ...ale ve finále je to vlastně skoro to samé, jako BC25TG.

For All: Osazení se už měnit nebude, je finální. Rudo a Salam už měniče objednali, takže je to vlastně diskuze po funuse. Nezbývá než věřit, že jsem při výběru tak nějak věděl, co dělám a byl jsem při smyslech. :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 03 led 2016 17:35 

Registrován: 02 lis 2014 00:45
Příspěvky: 125
Kraj: SR - Žilinský
Zorg: BC25SC-06/04 používa check, netreba mu liezť do kapusty. 8-)
Vybrané je a spoločnou objednávkou sme sa dostali na 175€ na pár aj s poštou, čo je skvelé. Myslím, že za lepšiu cenu sa už ani kúpiť nedá. Uvidíme, kedy budú dodané, ale zas sa tak nejak neponáhľam. Nechám sa prekvapiť.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 03 led 2016 17:44 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1749
Však ta kalota je v pohodě, střeďák se mi vyloženě líbí a ten 10" za ty prachy není co řešit a jsem zvědavej na výsledek ;)
Mě e-a už nestihli před Vánoci dodat (platil jsem převodem asi v půlce prosince), ale už jsem koukal na tracking a mám to už v Plzni na depu, takže zítra mi přivezou dalších 15kg zbytečností :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 03 led 2016 18:03 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 348
Kraj: ČR - Jihomoravský
TLU: ze zvedavosti, jak jini premysli, tu BC25TG volis pred SC verzi kvuli zatizitelnosti, tzn pocitas s delenim max lehce nad 2k?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: URS 3100
PříspěvekNapsal: 03 led 2016 18:11 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 888
Kraj: ČR - Liberecký
Zorg píše:
.. ale už jsem koukal na tracking a mám to už v Plzni na depu, takže zítra mi přivezou dalších 15kg zbytečností :lol:

Rad slysim opacnou (=dobrou) zkusenost s EuropeAudio.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 691 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Kenyu1 a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.czPowered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group