Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 00:59


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 16 bře 2020 19:50 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Někteří možná ještě pamatují na slavný thread na audiowebu a téměř komunitní projekt se střeďákem Monacor SPH-102kep a páskovou výškou RBT-95. Od tý doby uběhlo víc, než 11 let a u většiny lidí asi zůstalo jen u repráků v krabici, resp. nejsem si jist, zda to vůbec někdo dotáhl do konce. Každopádně ze začátku věc vypadala slibně a měla snad takový jemně exoticko-hájendový nádech. :)
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=6238
Někdy koncem roku 2010 tahle záležitost zlákala i mne. Původně se počítalo na místě basů s měničem USHER 8137A. Já jsem se tehdy rozhodl jít do celomonakorového osazení a jako basák jsem zvolil SPH-200KE (což se ukázalo jako rozumný tah). Repráky jsem tehdy vestavěl do skříní od ARS844, které jsem rozebral. Dodnes toho lituji, protože 844-ky v tak krásném stavu, jako byly ty moje se už dnes moc nevidí (ransom asi potvrdí, protože skeletů se pak ujal). Navíc se montáž daných měničů do těhle skříň ukázal jako velmi špatný tah. Holt, tehdy jsem s bednama začínal. Výhybka byla dělaná na základě jednoho měření v ose, simulace bez zkušeností atd. Bedny jsem pak rozebral a výrobu skeletů před snad 5-ti lety domluvil s členem faldy350. Poslal mu jeden SPH-102kep jako předlohu pro frézování a finanční zálohu na nákup mdf desky. Skeletů jsem se však nedočkal a tak měniče dál odpočívali. Při vánočním úklidu jsem na ně opět narazil a řekl si, že je konečně dostavím. Dokonce jsem našel i krycí kroužky pro SPH-102kep, které jsem si nechal kdysi vypálit. Objednal jsem mdf-ku, penjo-vi pak dal na CNC-čku udělat díry pro repráky a začal stavět skelety.
Stavba byla víceméně bezproblémová, použil mdf tloušťky 18mm (ve skutečnosti měla téměř 19mm). Bedna má dvě výztuhy, přičemž ta horní zároveň tvoří prostor (komoru) pro střeďák s objemem cca 11L. Basáku pak při daných rozměrech zůstává přibližně 38L netto (po odečtení koše basáku, bassreflexu, výhybky, další výztuhy…). Ozvučnice je bassreflexová, ladění jsem po předešlých zkušenostech s SPH-200KE zvolil mírně vyšší (40Hz), než se obvykle doporučuje a než by vám vyšlo v simulaci. Proč? Podladěný SPH-200KE má na basech velmi mdlý a „vyměklý“ projev. Chybí mu razance. Vyšší ladění zvuk uchometricky zpevní a dodá mu takový ten drajv. Žádných hrbů se samozřejmě nemusíte bát, na basech to jede naprosto ukázkově a 35Hz pro -6dB ani ve volném prostoru není žádný problém. Ten basák je přes svůj morálně vysoký věk pořád dosti drahý, ale je výborný. Krom toho, že tedy umí jít hluboko, je naprosto bezproblémový jak dole, tak nahoře. Hladká charakteristika, bez peaků, s jednoduchým dělením cívka-kondík, možností jít s ním až ke 2kHz (takže vhodný i do 2-pásma), s potřebou jen minimálního tlumení v ozvučnici. V těchto bednách je dělen na cca 750Hz, kde pak navazuje SPH-102kep. Ten má dosti náročnou roli, protože musí odehrát dosti široké pásmo. Až do 5,5kHz, jelikož pásek RBT-95 vyžaduje vysoké dělení. Někdo by mohl namítat, že to je vlastně 2-pásmo se supertweeter-em a v zásadě mu nejde moc oponovat.  Každopádně SPH-102kep je velmi dobrý a živý střeďák a opravdu se s ním dá jít hodně vysoko. Tady ho pochopitelně už víceméně ženu na krev, ale pořád to dává se ctí. Tento měnič by také uměl pracovat se základní výhybkou o strmosti 12dB/okt. Ovšem kvůli nárokům, které jsou zde na něj kladeny jsem zvolil 18dB/okt. dole i nahoře. No a pak tady máme RBT-95. U mně v kruhovém provedení, faceplate lze nazvat továrnou na difrakce a musím říct, že s jeho filtrem jsem se hodně natrápil, aby to nějak fungovalo a zároveň jsem z toho neudělal elektrárnu. Tady je totižto úplně jiné vyzařování horizontálně a jiné vertikálně, takže jsem musel dávat pozor, aby to výkonově bylo OK tak i tak. Nakonec to obešlo s filtrem 3.řádu a jedním RLC.

Zvuk: Je to charakterově jiný, než kalotové bedny typu URS3100. Jednak to dělá samotný RBT-95, jednak za to může i vysoká dělička střed/výška a s tím spojený vyzařovací diagram (mimo poslechovou osu). Výkonově je to ale samozřejmě vyrovnané. Hraje to velmi příjemně, přednes je velmi živý, lehký a vzdušný (abych použil trochu hifistického žargonu) s až monumentálním basem (na 8"). Nechají si opravdu hodně naložit.
V diskuzi k UMM380 se objevila výtka, že jsem neuvedl, jak vlastně hraje RBT-95...že ten výškáč necinká, jen šustí...
Já pochopitelně RBT95 dobře znám, znám i jeho projev a celou hromadu zlých vlastností. Ale zas není pravda, že by jen šustil. Chybí mu však to známé převýšení výkonu na těch cinkacích frekvencích...proto necinká. Ale výškovat výškuje a měli jsme UMM380 přímo vedle URS3100 a poslouchali jsme za neustálýho přepínání já, penjo a Peet67 (který si je nakonec vybral místo URS). V podstatě jediný, co bych UMM380 vytknul je mírně tupější projev mezi 4-6kHz, což je daný nemožností dokonalého směrovostního navázání SPH102kep a RBT95. Na výškách jsem problém nepozoroval. Není u nich cítit to výrazný cinknutí, ale ani tomu v zásadě nic nechybí. Naopak, výšky z toho neznějí těžkopádně, jako z některých větších kalot. Ty sice cinkají, ale nad 10kHz jim chybí taková ta jemnost a lehkost...to zase ty lehoučký pásky umí, včetně prevíta RBT95.

Teď něco ke stavbě pro případné zájemce.

Ozvučnice: Jejich základní konstrukce je víceméně popsána v tom horním pokecu. Není tam nic zásadního, jde tradičně o jednoduše vyrobitelný kvádr. Výkres poskytnu na vyžádání. Komu by se nechtělo zapouštět uši u SPH-102kep, tak mám ještě 2-3 páry krycích kroužků (surových, nutno stříknout). Kroužky poskytnu jen v případě, že někdo bude stavět tenhle projekt. Samostatně ne. :) Co se tlumení týče, byla použita kombinace vatelínu, tlumících panelů z OBI a vaty. Tlumící panely tyhle:
https://www.obi.sk/penove-izolacie/akus ... /p/4769832
Pro pár soustav jsou potřeba 3ks. Tlumí se tím všechny stěny středové komory. Zbytek prostoru komory se tlumí vatou, ale lze použít i vatelín. Basová komora se taky po stěnách tlumí tímhle molitanem. Kromě prostoru přímo za basákem, kde bude výhybka (cca 180x200mm) a spodní stěny. Na spodní stěnu se použije vatelín v tloušťce asi 10cm.

Bassreflex: Monacor BR-70HP seříznout na 90-95mm. Kdo bude chtít jiný nátrubek, bude si to muset odsimulovat sám. :)

Součástky: Celou výhybku jsem ladil tak, aby jí bylo možný sestavit ze sériových dílů v dostupných řadách. Schéma sice vypadá kvůli složeným kondíkům složitě, ale pokud si paralelní dvojici kondů spojíme do jednoho, zjistíme, že v dané třídě soustav nejde o nijak složitou vexli. Součástky lze pořídit za zhruba 100-150€ (záleží od toho kde a jaké značky), samozřejmě ne Mundorf nebo Jantzen. Ale já tvrdím, že nákup těchto prestižních značek je už spíše snobařina a zvukový přínos nijak neodpovídá nákladům.
Cívky: Před basákem trafojádro (design pro Monacor LSI-39T), ostatní vzduchové (opět lze použít Monacor)
Kondíky: Na basech bipoláry, středy MKT, výšky MKP.
Rezistory: Drátový, postačí pro 5W
Připomenu, že ve výškové části je opravdu nutný mít dosti přesný hodnoty. 20nF není samozřejmě problém, ale větší odchylky jsou už nežádoucí a hýbou s tím dost. Je tedy vhodný si krom hodnot 220nF koupit i několik menších hodnot a vyskládat to. Tyhle bedny si už nějakou tu péči zaslouží, není to úplný lowcost.

Parametry (někteří to vyžadujete pro výrobu štítků):
Impedance: 8 Ohm
Příkon RMS: 80 VA
Citlivost: 84 dB/ 1W/ 1m
Kmitočtový rozsah: 40 - 16 000 Hz v tolerančním pásmu 6dB
35 - 18 000 Hz v tolerančním pásmu 10dB

Na závěr samozřejmě obrázky:
1. Simulace (klasický sixpack s horizontálama). Kto by chtěl nutně vidět i vertikály pro +-45°, tak ukážu.
2. Celková frekvenční charakteristika v poslechové ose (30° horizontálně od osi soutav). Bedny se tedy nenatáčejí na posluchače, ale jsou zarovno se stěnou za nima. Komu se ale budou víc líbit mírně natočené, nemám nic proti.
3. Horizontální směrovky 0-90° v kroku 15°.
4. Horizontální výkonová charakteristika.
5. Impedanční charakteristika
6. Slepé schéma zapojení
7. "výtvarný návrh"
8. Foto ze stavby a hotových soustav

V případě zájmu o výkres a schéma výhybky mě kontaktujte prostřednictvím soukromé zprávy nebo na mail.

Neodpovídám za zvukový výsledek, pokud stavitel pozmění konstrukci, či už jiným tvarem nebo objemem ozvučnice, rozmístěním měničů na čelní stěně, použitím jiných typů měničů, nedodržením hodnot součástek ve výhbce atd.!

Diskuze k projektu navazuje zde: http://www.repromania.net/forum/viewtop ... f=7&t=8158


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Naposledy upravil TheLastUnicorn dne 13 pro 2020 13:42, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 28 bře 2020 11:03 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Dám sem i několik fotek ze stavby, protože se lidi se často ptaj třeba jak seskládat výhybku, nebo jak vytlumit bednu.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Naposledy upravil TheLastUnicorn dne 13 pro 2020 13:43, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 02 dub 2021 12:13 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
A dovoluji si přidat fotky hotových soustav UMM380 zdejších členů.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 3 ]  Moderátor: TheLastUnicorn

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group