Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 21:46


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: UCD280
PříspěvekNapsal: 08 led 2017 21:43 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Předslov: Po mým odchodu tady prý byl nějaký ruch, že zase mažu projekty. Ano, nějaký jsem smazal. Šlo o projekty, které jsem vyhodnotil jako neperspektivní buď z hlediska zvuku (UTM265), nebo z hlediska dostupnosti reproduktorů (UXV3100, UV3120HE - ukončen prodej měničů Monacor MS-125). Další věc je, že tyhle soukromý projekty jsou moje duchovní vlastnictví a je pouze na mně, jestli je chci zveřejnit, nebo ne. Já ty smáznutý projekty vždycky nahradím. Taky si někdo možná položí otázku, proč jsem se vrátil, když jsem tak uraženě odešel (laminat řekne, že to je pro mně typický). Inu vrátil, jako vrátil...
Nebudu se už angažovat v sekci "pokec" a víceméně se budu zdržovat jen zde, na svém pískovišti. Tohle fórum je jediná výjimka ze všech audiofór. Můj úplný odchod by byl nefér jak vůči Lukyssovi, tak vůči některým uživatelům. A když už mi zde Lukyss udělal takový hezký kumbál, nechci to nechat zapadnout prachem. No a teď už dost těch blbejch keců a zpátky k projektu.
Jedná se o dvoupásmo s konstatní směrovostí, kde přenos kmitočtů nad 1,6kHz obstarává kompresní driver a zvukovod. Proč tohle vzniklo? V BS Acoustic se objevily pro mne velmi zajímavé zvukovody Sica Q07020A a drivery Sica CD78.26/245 s membránou typu "Tri-Acetate". Zvukovod i s driverem lze koupit za velmi atraktivní peníze - 28€ dohromady. Pak jsem měl doma plonkový hezký dýhovaný skelety rozměrů 270x440 a objemu 21L (pozůstatek nějakých soustav Dynaco. K ktomuhle celýmu se velmi dobře hodily basáčky Monacor SPH-210, které jsem kdysi velmi výhodně koupil z druhý ruky. Jejich výhodou je jednak velmi lineární charakteristika bez vyložených průserů, jednak schopnost velmi dobře fungovat už od objemu 16L (bassreflex). 20L je pro něj ideální. Samozřejmě, určitý obavy byly na místě - vertikální možnosti zvukovodu, jak vysoko bude možno s SPH-210 zajít...
No nakonec to velmi pěkně vyšlo s děličkou na cca 1650Hz. A jak jsou na tom zvukově? Musím říct, že jsem za zvuku nadšen. Basy dávají pocit daleko větších soustav, zbytek pásma je velmi vyrovnaný, neutrální a s výborným prostorem. Tlampačovité zabarvení výšek, na které si občas někdo u driveru ve zvukovodu stěžuje se nekoná (taky se nejedná o difrakční hornu), výšky jsou velmi dobré. Musím uznat, že úzký paprsek a konstantní směrovost mají něco do sebe. Bedna je vhodná i jako odposlechový nearfield monitor pro amatérskou zvukařinu.
Výhybka: Vyšla poměrně jednoduchá, 3. řád v obou pásmech. Součástky jsou celkem běžný, není tam nic neobvyklého. Rezistory (drátový) stačí na obvyklých 5W, s kondíkama vzhledem k malým kapacitám nemá smysl laborovat s nějakýma elytama a všude rovnou použít MKP. První cívku před basákem je vhodný kvůli odporu mít na trafojádře, zbylý vzduchový.
Ozvučnice stačí z nějaký 18mm DTD (mdf), dovnitř jednu příčku z dřevěnýho hranolku a nazdar. Ideální objem je těch 20L, ladění bassreflexu je cca 50Hz. Nátrubek Monacor MBR-70 zkrátit na 12cm, umístit za magnet driveru. Prostor za basákem tlumit rounem tloušťky 20-30mm. Taky je vhodný omotat tím rounem výztuhu. Kdo by potřeboval tu bednu mít vyšší, není problém, ale dodržet vzdálenosti měničů od vrchní hrany. S objemem lze zajít až k hodnotě 30L a postavit to jako sloup. Nátrubek se pak zkracuje na 10cm.
No a teď tradičně obrázky:
1. Frekvenční charakteristika v poslechové ose: Poslechová os je 20° horizontálně od osi soustavy, bedny se natáčejí 20° směrem dovnitř, čím se dosáhne širšího "sweetspotu" - poslechové místo se rozšíří.
2. Horizontální směrová charakteristika 0-90°v kroku 10°
for Zorg: Dodám i vertikálu, ale zatím jí mám jen jako simulaci, změřím během týdne a udělám i sonogramy a graf DI.
3. Zkreslení pro 2,83V. Dávám jen jako důkaz, že drivery v hornách nemají nijak brutální slysšitelné zkreslení.
4. Impedanční charakteristika
5. Simulace z LSP (jen FR pro 20deg Hor.)
6. Několik fotek finálního výrobku

V případě zájmu o výkres a schéma výhyky mě kontaktujte prostřednictvím soukromé zprávy nebo na mail.

Neodpovídám za zvukový výsledek, pokud stavitel pozmění konstrukci, či už jiným tvarem nebo objemem ozvučnice, rozmístěním měničů na čelní stěně, použitím jiných typů měničů, nedodržením hodnot součástek ve výhbce atd.!

Diskuze k projektu navazuje zde: http://repromania.net/forum/viewtopic.p ... 90&start=0


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Naposledy upravil TheLastUnicorn dne 02 led 2021 23:33, celkově upraveno 2

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: UCD280
PříspěvekNapsal: 15 dub 2021 12:25 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
A dovoluji si přidat fotky hotových soustav UCD280 zdejších členů.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2 ]  Moderátor: TheLastUnicorn

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group