Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 06:41


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: TEM380 - OBSOLETE
PříspěvekNapsal: 09 led 2017 12:54 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Další soustava, kterou jsem započal před svátkama je kompaktní regálové třípásmo s osazením Tesla ARN664 + Energy 5DR61093 + Monacor DT-101SK. Nevzniklo to z dlouhé chvíle, ale spíše potřeba nějakých nevelkých, normálně hrajících soustav do kanceláře. Ozvučnice jsou zase jakýsi zbytky něčeho, basáky mi zůstaly pro vracích ARS830, DT101SK jsem kdysi výhodně koupil od Akusty. Zbýval jen střeďák. Do bedýnek čelních rozměrů 270x460 se mi nic velkýho nevešlo, takže to musel být nutně 4". V rámci rozumné ceny padl výběr na osvědčený 5DR61093 z koncernu Energy (použitý i v UE380-2). Bedna je jakousi hezčí alternativou k TM380, která krásou zrovna neoplývá.
Výhybka: Jednoduchá, s vyšší strmostí, bez dodatečných kompenzací. Ne úplně levná, děličky jsou totiž poměrně nízko. Součástky ale není potřeba prožívat, větší cívky lze použít s jádrem, kondenzátor v basové části bipolární, ve středové taky - pouze ty sériové jsou překlenuty MKP svitkem kapacity 0,47-1uF. Ve výškové sekci pak jen MKT nebo MKP. Drátpvé rezistory na min. 5W. Myslím, že k ní není moc co říct. Pouze tolik, že dělení střed/výška je v tomhle setupu nezvykle nízko. Přispívá to k lepšímu chování mimo osu a DT-101SK s tím v zásadě nemá žádný problém. Není to párty bedna.
Ozvučnice: Podle použitého basáku doporučuji ozvučnici o objemu 25-35L, vytlumenou rovnoměrně v celým objemu. Na kastlík pro střeďák jsem použil v rámci jednoduchosti plastovou misku na potraviny z tesca, která stojí asi 25Kč a dává objem cca 0,6L. FS střeďáku v týhle komůrce je cca 200Hz, takže pro dělení 500Hz vyhovuje. Bednu si lze opět udělat klidně vyšší, než je výkres, ale doporučuji dodržet šířku a rozmístění měničů na desce včetně vzdáleností od vrchní hrany. Kdo to udělá jinak, jeho problém, ale za výsledek neručím. Taky poprosím zdržení se dotazů přes SZ a email, zda není možný použít nějakou jinou ozvučnici, protože toto a tamto. Je, ale už se to zejména mimo osu bude chovat jinak. Je fakticky mimo moje časové možnosti denně odpovídat na pět emailů, které rozsahem překračují tři věty (a většina dotazů by vyžadovala sloh min. na tři A4 s písmem 10), nebo každýmu u bassreflexový bedny simulovat separé nátrubek, který si on zrovna koupil, protože byl levnější, dostupnější atd.
Zvuk: Myslím, že slušný, poslechová osa je -30° horizontálně mimo osu soustavy. -30° znamená, že zadní stěna bedny je rovnoběžně se stěnou místnosti a střed+výška jsou "od posluchače". Nedávno jsem v sekci pokec psal, jestli bude lépe hrát UCD280 nebo TEM380. Za mně vyhrál ten, kdo vsadil na dvoupásmo s driverem. Jaký je srovnání TM380 a TEM380 nevím, tu starší už jsem hodně dlouho neslyšel. Hlavním nedostatkem TEM380 je použitý basák, který defacto dost deklasuje celý projekt. Dnes už bezpečně vím, že 8" basáky Tesla nestojí za nic a lituji, že jsem je raději neprodal a nekoupil DC205-8 nebo IRB-20.
No a obrázky:
1. Naměřená charka v poslechové ose (-30deg h)
2. Horizontální směrovky 0 až -90 deg
3. Horizontální směrovky 0 až +90 deg
4. Simulace (-30deg h)
5. Směrový index (horizontal)
6. Impedance
7. schéma výhybky
8. Výkres
9. Fotka (ne úplně finální)

Neodpovídám za zvukový výsledek, pokud stavitel pozmění konstrukci, či už jiným tvarem nebo objemem ozvučnice, rozmístěním měničů na čelní stěně, použitím jiných typů měničů, nedodržením hodnot součástek ve výhbce atd.!

Diskuze k projektu navazuje zde: http://repromania.net/forum/viewtopic.p ... 91&start=0

Edit 05.09.22 : Vzhledem k ukončení prodeje reproduktoru Energy 5DR61093 je projekt dále neperspektivní.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Naposledy upravil TheLastUnicorn dne 13 pro 2020 13:45, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvek: 1 ]  Moderátor: TheLastUnicorn

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group