Vzhledem k tomu, že projekt TM380 začíná být kvůli absenci výšek Mirage jaksi mimo hru, rozhodl jsem se jej nahradit. Sice jsem už opravdu ohledně beden nechtěl dělat nic, ale okolnosti mě navnadily, abych ještě jeden projekt (krom ukončovacího UDS3100) udělal. A když tedy předposlední, uděláme si to hezky celoteslácký.
Spodek byl v podstatě jasně daný. 8“ ARN, čili 664, 665, 6604, 6614 a 6684. Z toho vyplývá, že bedna má impedanci 4-ohm. 8-ohm verze tentokrát nebude. K ARN66x/661x/668x asi nic moc psát netřeba. Je to takový nic moc 8“ basák vhodný výhradně do uzavřenky objemu 25-40L (dle modelu a provedení), který dole nic extra nepředvede, zato nad 600Hz zkresluje. Z evolučního hlediska by měl být lepší, než jeho předchůdce ARZ66x, no v socialistickém hospodářství, kde se už včera měli lépe, než zítra…no nic, tohle nechme tak.
Poprávu bych měl dál řešit střeďák…ale protože se zde řeší Tesla a tam je všecko jinak, bylo nejdřív nutno rozhodnout, co s výškou. ART481 jsem zavrhnul okamžitě. Protože dostupnost, protože cena, protože enormně vysoká dělička, protože co kus, to originál. Navíc kreslí jak prase, i když převážně 2. harmonickou. Vyloučil jsem taky žlutý kaloty ARV3604. Po letech bývaj v různým stavu, často nefungují dobře, kalota je ztvrdlá atd. Navíc z toho zrovna žádný extra zvuk neleze ani když je to v pořádku…spíš naopak. Stejně jsem zamítnul i historický nesmysl ARV261, který začíná hrát od 6kHz a končí na 4kHz. Zůstaly dva kandidáti. ARV081/ARV165 a „legendární“ ARV161. Popravdě by se mi nejvíc zamlouval ARV165. Je to asi zvukově vůbec nejlepší teslí alternativa za normální prachy. No jsou tam dvě ale. První je potřeba relativně vysokého dělení (ideálně nad 4kHz) a druhou dostupnost. Přeci jen se tyhle měniče neválí všude. Volba nakonec padla na ARV161. Použitelný to nějak je, jsou toho všude hromady, má to doma snad každý (a pokud nemá, tak bude, páč tyhle měniče se snad umí množit samy)…a je tam jistota, že to v případě potřeby půjde dělit dostatečně nízko.
Co mezi to? Je jasný, že jsem nepoužil žádný z jejich spešl střeďáků, páč ARZ4604 nestojí ani za starou belu a ARZ3604 je kvůli jeho děličce nepoužitelný. Navíc se už blbě schání. Původně jsem zamýšlel opět použít výborné ARE5808. Ale jejich dostupnost taky pomalu klesá. Věděl jsem ale, že v Hadexu je za rozumnou cenu na prodej velké množství ARE4604, tak bylo rozhodnuto. Byl jsem si jist, že ten měnič bude na téhle pozici naprosto OK – nasvědčovala tomu už zkušenost s ARE467 na pozici středů v projektu TD380 a ARE466 na pozici středovýšek u 1PF 068 88 (a dalších derivátů). Popravdě, když zhodnotím kvalitu tesláckých výškačů, tak se ani nedivím, proč v těch některých bednách žádný nepoužili a nechali raději hrát až nahoru to eliptický šíro. Musím říct, že stejně jako i ARE5808 je i ARE4604 výborný reproduktor a pro danou aplikaci nic lepšího v rámci tesly nenajdete.
Do čeho to strčit? Já to strčil do bratislavských beden 1PF 067 67. Tím je daný rozměr cca 320x500x250mm. Můžete taky předělat ARS934 nebo něco podobného, pokud to tam vejde a má to objem pro basák alespoň 25L. Nebo postavit novou skříň podle výkresu. Výkres je kreslenej pro materiál tloušťky 18mm. Vhodný matroš je klasicky MDF, DTD, překližka, laťovka. Výstuha uvnitř není bezpodmínečně nutná, ale při objemu 30L a víc ji už můžu vřele doporučit. Čelní stěnu můžete na hranách zaoblit (např. frézou s rámusem 9,5mm a větším), srazit po úhlem 45°…anebo to můžete nechat tak. I hranatá bedna bude hrát a v tomhle případě bych to fakt neprožíval. Stejně tak změna šířky bedny v nějaké rozumné míře je v pohodě (+-2cm). Výškáč lze částečně zapustit. Ani na to není nutná frézka, šikovný kutil to zmákne rašplí a jen to prostě srazí. Střeďák jsem nezapouštěl, chtěl jsem to opravdu co nejjednodušší. Takže splácat skříň, vyříznout přímočarkou díry pro repráky a hotovo. Upozornil bych akorát na to, že díra pro střed je zakótována na výkresu přibližně a je lepší si tu díru vypižlikat podle reálného reproduktoru. Ona to totiž není úplně přesná elipsa. Poslední věc je kastlík za střeďákem. Je na výkresech, ale stejně ho připomínám. Nemusí být nutně z 18mm materiálu, klidně si ho udělejte i z plastové misky. Podstatné je, aby vešel do bedny a měl vnitřní objem mezi 1,3 a 2L.
Tlumení: Kastlík se tlumí v celém objemu. Samozřejmě tak, aby tam ještě vešel koš reproduktoru. Můžete použít třeba vatelín, nebo vatu. Prostor pro basák můžeme taky zlehka vyplnit celý, nebo vyplníme celý prostor za kastlíkem + výškou a za basákem pouze obložíme stěny. Prostor za basákem pak jinak necháme volný – je to i na fotce. Materiál vatelín…nebo něco jiného podobného. Klidně i starou vlněnou deku.
Výhybka: Snažil jsem se o co nejjednodušší vexli. V podstatě se to i povedlo. Oproti tesláckýmu standardu (třeba ARS944) je tam navíc jeden kondík u středů (zvyšuje strmost spodní děličky kvůli lepšímu navázání na basák a odlehčení střeďáku) a RC člen u výšek. RC člen není nutný, ale zmenší jedovatost ARV161 mezi 7 a 11kHz. Případně je možný si to RC-čko udělat vypínatelný. To už nechám na vás. Mě osobně se to víc líbí s ním. Zkoušel jsem ji RLC, ale poslechově mi v tom nepřišel až takový rozdíl, abych tam strkal další cívku. Co tedy se součástkama?
Cívky: Lze to udělat všechno na vzduchu, jelikož i cívka před basákem může mít 0,5-1 ohm. Pokud si tam dáte cívku na trafoplechách, je i to Ok. Ostatní cívky pak samozřejmě vzduchový. Průměr drátu 1mm je OK. Tolerance DC odporu cívek cca 20% nevadí.
Kondenzátory: V basový sekci je nejvýhodnější bipolární elyt, jelikož 82uF není zrovna málo. Ostatní kondíky svitkové, MKT nebo MKP. Kondík 27uF v sérii se střeďákem lze složit i z 22uF bipoláru a zbytek doložit svitkem…pokud by tedy chtěl někdo ušetřit, ale myslím, že ani celých 27uF ze svitků nikoho nezruinuje.
Odpory: Drátový, zatížitelnost minimálně 5W.
Zvuk: Určitě vás zajímá, jak že to hraje. No hraje to. A vůbec ne špatně, zejména při pohledu na použitý reproduktory, který moc důvěry nebudí. Povedlo se do velké míry eliminovat typický teslácký projev – v části pásma agresivní (nižší středy) a v části tupý (vyšší středy). Vděka patří především ARE4604. Jednak jeho projevu jako takovému, jednak možnosti jít s vrchní děličkou dost vysoko (lehce nad 3,5kHz), což odstranilo některé problémy u ARV161. Bohužel zvlnění nad 7kHz by bylo možný odstranit jen s pomocí 2-3 RLC členů, což je ekonomický nesmysl. A tak je ARV161 pořád nejslabším článkem soustavy. Ale nebojte se, budete stejně mile překvapeni, co ten starý papírák ve vhodném setupu umí. Navíc ani zkreslením na tom není vůbec zle. Na 7kHz vylejzá druhá harmonická, ale jinak je to v tomto směru normální slušná výška. Basy jsou takové, jaký umožňuje to 8“ ARN…ty asi nemusím komentovat. Hrál jsem různý žánry od country po industriální metal a všechno daly se ctí. Jako zesilovač jsem použil Teslu 816A s vyřazenou fyziologií a korekcemi v nule. Bedny jsou laděny pro 20-30° horizontálně, tedy mírně natočeny na posluchače, případně rovnoběžně se zdí za nima.
Neodpovídám za zvukový výsledek, pokud stavitel pozmění konstrukci, či už jiným tvarem nebo objemem ozvučnice, rozmístěním měničů na čelní stěně, použitím jiných typů měničů, nedodržením hodnot součástek ve výhbce atd.!Diskuze k projektu zde: viewtopic.php?f=7&t=8862No a teď nějaký obrázky ze simulace a měření. Fotky dodám později.
1. Simulace – sixpack z Vituixcadu
2. Měření – celková frekvenční odezva v referenční ose (25°horizontálně)
3. Měření – horizontální směrovost od 0 do 90°v kroku 15°
4. Měření – celkový vyzářený výkon
5. Měření – Zkreslení (25°horizontál, vzdálenost 315mm, svorkové napětí 2V)
6. Měření – Impedance
7. Schéma výhybky
8. Výkres bedny
9. Výkres kastlíku pro středy