Ta jama na merani vyzera ako zle zapojeny nejaky bod vyhybky; vyskac vyzera akoby bol 6dB s malou hodnotou uF a bez cievky; basak zase s vyssou indukciou alebo s nejakou suciastkou navyse, lebo pada prilis skoro.
Basreflex na to nema vobec ziadny vplyv.

Na margo debaty o basreflexe... je uplne jedno, ci sa podari naladit simulovanu BR bednu napr. na 40 , 41 alebo 42 Hz v konecnom dosledku....Ked do bedne len trochu prihulite vykon, aby reprak vyskocil niekde na Xmax - ladenie sa posunom parametrov repra tak rapidne zmeni, ze 1-2Hz v podobe netrafenia ladenia budu len marginalna zalezitost.

Vo valnej vacsine pripadov je tiez posun ladenia 1-2Hz zanedbatelny, robi to 0,3-0,6dB vo vysledku - nezistiltelne inak, nez meranim.

Vplyv na celkovy objem basov, najma vzadu umiestneneho BR bude mat aj blizka stena; ovela viac, nez posun ladenia natrubku.
Navyse, tlmenie sice viete nejak simulovat, ale co neodsimulujete je typ materialu - vatelin sa sprava inak ako molitan a pod.... a ten ladenie tiez posunie uplne inde, ako ste chceli.
Tlmenie prida virtualne takmer az cca 6-7% objemu navyse, to napr. obcas vyuzivam.

Zaoblenie basreflexu je naopak vcelku zasadna vec, BR s ostrym okrajom "prdi"pomerne skoro, turbulencie na hranach sa objavia pri malom prikone. Ci to bude potrebny polomer zaoblenia 0.5cm alebo 1.5cm zalezi len v spojitosti s plochou BR.
Napr. mam strbinovy BR, kde som nejak vobec nijake zaoblenie (lebo dizajn) a BR je tichy az do maxima, ktore dokaze mechanicky membrana vybudit. Plocha BR je vsak v tomto pripade cca 1/2.8 plochy membrany.