Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 20:47


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: 3p - s koaxem Sica 5.5C1.5CP
PříspěvekNapsal: 26 lis 2020 11:34 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Po delsim poslouchani musim rict, ze to je uplne v poradku, prijemne, mam potrebu si pridavat hlasitost a to je u mne znamka, ze mne to bavi:)
Nicemne, poradil byste mi nekdo, jak spravne ("") navrhnout TML ozvucnici ? Mam takovej asi napad jeste...... Libi se mi ten mirnejsi pokles (12dB/okt.) pod Fs oproti 24dB/okt u bassreflexu. Fs=32Hz, Vas=65L, Sd=223cm^2. Hlavne mi neni uplne jasnej "zakladni objem" za basakem. Samotny TML tunel zabira hodne objemu....


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3p - s koaxem Sica 5.5C1.5CP
PříspěvekNapsal: 26 lis 2020 13:09 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
U TML se to vlastně neuvažuje prvoplánově jako objem, ale jako délka běhu - od zadní k přední straně membrány je půl vlny požadované frekvence - a průřez tunelu podle plochy membrány. Plus třeba ještě nějaký slepý tunel podobně jako u voight-pipe, laděný na odraz.
Pro nízké frekvence to může vyjít dost velké. Kdysi měl známý jakýsi historický německý 21" kinoreprák s vlastní rezonancí kolem 22Hz v trubce laděné někam na 30Hz. Trubka měla skoro 6m.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3p - s koaxem Sica 5.5C1.5CP
PříspěvekNapsal: 26 lis 2020 13:30 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jo a tohle: Strmost je sice menší, ale pokles začne hned pod Fs repráku. BR je rovnej níž.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3p - s koaxem Sica 5.5C1.5CP
PříspěvekNapsal: 26 lis 2020 22:02 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
No ta teorie asi nejak jo. Sice nejak mi nestimuje ta 1/2 vlna mezi predkem-zadkem membrany. Ziju s tim a vsude se to tak uvadi, ze delka tunelu ma byt 1/4, resp. lepe 1/3 vlny. No nic. Spis mi jde o to, ze existuji ruzne kalkulatory (odkazy nize). Nekde se operuje hodne s tlumenim, protoze diky nemu se zpomaluje rychlost zvuku v nem a tudiz muze byt zvukovod umerne kratsi pri zachovani stejne dolni frekvence. Dale se resi prurez. Jsou tam nejake pravidla, jak ma byt velky na vstupu a na konci atd. Je to ale velka laborace. Jde mi o nejaky prkaticky postup, jak nejlepe na to.

http://www.mh-audio.nl/Calculators/Def_TML.html
http://www.mh-audio.nl/Calculators/TML.html
http://dbdynamixaudio.com/quarter-wave- ... alculator/


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3p - s koaxem Sica 5.5C1.5CP
PříspěvekNapsal: 26 lis 2020 23:07 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Takhle: Na půlvlně je signál přesně v protifázi. Takže když je zadní stranou vyzářený s opačnou polaritou, na délce půlvlny se jeho fáze otočí přesně o 180° a přičte se k signálu vyzářenému přední stranou.
Když dáš reprák do dlouhé rovné trubky, signál běží trubkou na konec a pak se musí vrátit zpátky. Takže délka trubky je poloviční než délka běhu, tedy 1/4 vlny. Kde je tunel složený cik-cak do labyrintu, vždycky jde o celou délku od přední k zadní straně membrány, která by měla dělat tu půlvlnu. Někdy je ústí na opačném konci bedny než reprák, někdy na zadní straně. Vzdálenost díry od repráku venkem se k délce tunelu přičítá. Ono jde v principu o hodně podobný jev jako u deskové ozvučnice.

Podstatné je, z jaké frekvence se ta vlnová délka určí. Frekvence ozvučnice se dělá vyšší než Fs repráku. Jak daleko od Fs, to určuje Qts repráku. Tlumení ani tak není kvůli rychlosti zvuku, jako že zatlumuje vyšší frekvence. Logicky by na všech násobcích vlnové délky dané délkou tunelu vznikala minima a maxima. Takže je snaha tlumit tolik, aby základní frekvence ještě prošla, ale vyšší frekvence aby tlumení sežralo. Což je docela pracné intuitivní laborování metodou pokus - omyl.

Kdysi jsem si s tím malinko hrál, než mě to přestalo bavit. Popisuju to teď vyloženě vlastními slovy. Osobně se obávám, že jde víc o to laborování než o simulaci.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3p - s koaxem Sica 5.5C1.5CP
PříspěvekNapsal: 26 lis 2020 23:37 

Registrován: 27 říj 2008 18:11
Příspěvky: 64
No,nevím jestli se tady do té diskuze o TML po zkušenostech od vedle z audiowebu vůbec míchat,ale vzhledem co tady padá za perly (základní objem,délka běhu,slepý tunel) mi to nedalo a pokusím se alespon o nějaké základní nasměrování,protože je jasné že o tom nemáte ani jeden moc přehled a jen jste to někde viděli,nebo slyšeli,nebo něco zaručeně kvalitního postavili ...
Tak předně k tomu nejde přistupovat jako k jednoduchým konstrukcím typu bassreflex,tady to je o ladění,návrhu a je tady ve hře mnohem více proměnných...

Jestli ti jde jen o to zkusit si to,tak bohatě stačí ty kalkulátory,ono to nějak hrát bude,jako všechno...

Pokud chceš jít víc do hloubky,vybrat si typ TML dle osobních preferencí (klasika,MLTML,horna,exponenciál,voigtovka,TML + Helmholz rezonátor...) je už na to potřeba kvalitnější a komplexnější soft,nebo alespon M.J.Kingovy vzorce...a tomu potom také bude odpovídat konečný výsledek snažení...

https://sites.google.com/site/amateurau ... e/hornresp
https://sites.google.com/site/amateurau ... jk-mathcad
LA https://www.diyaudio.com/forums/softwar ... re-81.html
#803

Na internetu najdeš spoustu projektů,ale kvalita je rozdílná.Od úplných paskvilů už od pohledu,přes ty lepší kde se to nedotažení ukáže až v simulaci až po ty opravdu povedené.
Nic solidního co znám není třetina...s tlumením se nakonec laboruje vždy i když je zahrnuto ve výpočtech...a zvukovod nelze zkracovat dle libosti a tlumení (jde to udělat třeba z 1/4 na 1/8) ve hře je i Qts a FS repra...

ransom : a někdy tam ústí vůbec není protože je to exponenciální zvukovod... ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3p - s koaxem Sica 5.5C1.5CP
PříspěvekNapsal: 27 lis 2020 22:30 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Díky!
Na rovinu: přiznal jsem a přiznávám, že jsem o tuhle problematiku zavadil jen okrajově před lety. Ale přísahám, že v tehdejším českém překladu opravdu "délka běhu" byla. Kdo ví, kdo to překládal (a jak původnímu textu porozuměl). Leda že bych byl už úplně blbej. To je taky možný.
"Slepý tunel" je můj vlastní novotvar, kterým se snažím popsat tu dlouhou, zužující se a na konci uzavřenou dutinu, kterou vidím u voight-pipe.
Nechceš tu o tom udělat nějaký povídání?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group