Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 05:02


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ARN 6604 a ARV 3604 výhybka
PříspěvekNapsal: 04 říj 2018 13:59 

Registrován: 05 úno 2011 12:21
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - Jihočeský
Ahoj, zdravím všechny.
Dostali se mi do ruky tyto starší reproduktory v pěkném stavu, s nějakou homemade obyčejnou výhybkou. (měly jen přední dřevěnou stěnu a ozvučnici tvořila díra ve zdi :o )
Neřeším jejich kvalitu ani stáří atp. Rozhodl jsem se je ale pro zábavu zprovoznit, v dílně ještě poslouží dobře. Udělal jsem ozvučnice s doporučeným objemem cca. 25l

ale co mi nejde do hlavy je ta výhybka resp. kondenzátor na horní propust k tomu ARV.. Je na něm hodnota 1Mikro5 (je na fotkách , předpokládám že kapacita je 1,5 mikroF). Ať počítám jak počítám podle jednoduchého vzorce s nějakou rozumnou dělicí frekvencí kolem 2500hz mi vychází hodnota kondenzátoru kolem 15mikroF.
Otázka tedy zní, dal to tam někdo přede mnou špatně a nebo já neumím počítat a správně to je?
Nebo je celá ta výhybka paskvil a existuje nějaké jiné elegantnější řešeni? (bohužel indukčnost cívky nemám jak zjistit) :)
Díky moc za rady a tipy
Luksik


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 6604 a ARV 3604 výhybka
PříspěvekNapsal: 04 říj 2018 17:45 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Ano je to 1,5uF. Pokud je před výškáčem jen kondík jde o strmost 6dB/oct. A u basáku bude v serii zase pro změnu jen cívka.

Dle vzorce mě vyšlo že pro 4ohm je 1,5uF při děličce 26.000Hz. Což výškáč asi teda nic nehrál. Možná někdo hodnotu kondíku 1,5uF vyčetl někde, při 8ohm repro už by to bylo na frekvenci 13000Hz. Tady se dočteš jakou tato kombinace měla výhybku v továrních bednách. Tato kombinace součástek zajistí bezpečný provoz reproduktorům. Nicméně s výhybkama se dá dost hýbat a vylepšovat, ale zde to asi není záměrem.

Citace:
Vysokotónová sekce - sériově kondenzátor 8 uF + paralelně tlumivka 0,4 mH. Vysokotónový reproduktor není přepólovaný.
Hlubokotónová sekce - sériově tlumivka 1 mH + paralelně kondenzátor 8 uF.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 6604 a ARV 3604 výhybka
PříspěvekNapsal: 05 říj 2018 15:47 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ten výškáč samozřejmě hrát bude, kondenzátor 1,5uF bude k němu i ohleduplnější a bude aspoň trochu zatlumené to jeho slovutné skřípání. Menší než teoreticky vypočtené kapacity (nesmyslnou metodou jmenovitá impedance, považovaná za odpor x dělicí kmitočet) běžně vycházejí u laděných výhybek. To za prvé.
Za druhé je to bipolár TF204 a ten je vyhlášený obrovskými plusovými tolerancemi zejména u takhle malých hodnot. Vyhazoval jsem kusy, které místo 1,5uF měly kolem 5uF.

Jinak ta kombinace ARN660X a ARV360X byla nesmyslná už v éře Tesly (viz pečlivě navržený, ale přesto neposlouchatelný Monolog). Z dnešního hlediska to je dílo Satanovo...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 6604 a ARV 3604 výhybka
PříspěvekNapsal: 10 říj 2018 11:40 

Registrován: 05 úno 2011 12:21
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - Jihočeský
Díky za vaše komentáře a i reakce.

1)nevěděl jsem, že je to původní pár z orig. navržených reprobeden ARS 1014... Které mají samozřejmě i navrženou výhybku a popsanou v článku. Z čehož tedy vyplývá, že to, co u toho bylo, je opravdu něčí domácí práce. Tedy díky moc za tu informaci.
2) díky i za tu informaci o tom kondenzátoru a jeho tolerancích.. a taky ohodnocení kvality kombinace těchto reproduktorů.

Závěr pro mě:
bedny jsem zapojil s výhybkama tak, jak se mi původně dostaly do ruky a světe div se hraje to. A dle mého ucha z toho vylezl i docela slušný zvuk (je vidět, že asi nejsem zase tak náročný i když jsem se doposud považoval za toho co si na to víc potrpí :) )
jediné co by si to možná zasloužilo a o čem budu uvažovat je osazení výhybkama s orig. navrženýma hodnotama.

Takže díky moc chlapy!

Ještě jedna otázka trochu bokem možná, ale třeba budete znát odpověď nebo případně vědět, kam mě nasměrovat... Nějaká základní teorie o objemu ozvučnice je mi známa, ale smíš mě napadla myšlenka, jaký vliv má na výsledný projev reprobeden jejich tvar. např. jestli je spíš širší a míň hluboká nebo naopak užší a protáhla do hloubky? má to nějaký význam nebo mě napadají nesmysly :)

Diky


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 6604 a ARV 3604 výhybka
PříspěvekNapsal: 10 říj 2018 12:00 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Široká a hranatá ozvučnice zhoršuje akustické vlastnosti. Ale pořádná výhybka je odsimulovaná a změřená na konkrétní ozvučnici.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 6604 a ARV 3604 výhybka
PříspěvekNapsal: 10 říj 2018 12:04 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Není to kopie ARS1014. V těch byl jako středobas ARN5604, tady je větší (a ještě méně vhodný) ARN6604. Na tom odkazu to ber jen jako ukázku, jak asi podobná výhybka vypadá.
Jestli se ti zvuk líbí, to je dobře. Ale radši je nezkoušej porovnávat s nějakými civilizovanějšími bednami. Byl bys pak asi dost vyděšený.

Na zvuk má vliv jak velikost, tak tvar beden. V tomhle případě se ale na tvar můžeš vykašlat.
Basák potřebuje ke své správné funkci určitý objem vzduchu na své zadní straně. Zjednodušeně řečeno, membrána je zezadu "podepřená" jeho pružností a zatížená jeho hmotností. V příliš malé, příliš velké (nebo v žádné) bedně pak basák nezahraje to, co má. Tady navíc máš vidět nějaký pokus o basreflex. Bůh suď jak je laděný, ale každopádně tam ta díra nemá co dělat. ARN6604 je do basreflexu naprosto nevhodný. I s vhodným reprákem je ale stejně nezbytné správné sladění soustavy reprák - bedna - nátrubek.

Tvar bedny má smysl prožívat ze dvou důvodů: Potlačení stojatých vln uvnitř a vyzařování repráků na středech a výškách. To ale má smysl řešit jen u korektně dělaných beden, kde se dopilovává každý detail. Tady je to vážně šumák.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN 6604 a ARV 3604 výhybka
PříspěvekNapsal: 15 říj 2018 15:10 

Registrován: 05 úno 2011 12:21
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - Jihočeský
jo překoukl jsem ARN56 a 66 :) Takže o stejné výhybce nelze uvažovat... Díky.
no jasně porovnávat to nebudu, jak jsem psal jsou do dílny a takto to účel splní...

Tvar u těchto beden neřeším, šlo mi jen o nějaké obecné informace pro mou představu. Tušil jsem že to vliv mít bude jen jsem nevěděl jaký přesně. Souhlas, ta díra tam neměla co dělat, dle mě to byl poslední zoufalý pokus o to dostat z toho v předchozích podmínkách nějaký zvuk, ale naprosto nevhodným směrem....

Díky za reakce


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group