Poslední návštěva: Právě je 04 kvě 2024 04:19


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 210 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 21 čer 2021 18:22 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Netuším, čo je "kevlarové zabarvení zvuku".
Pre mňa je zaujímaý zvuk, nezafarbený ničím :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 21 čer 2021 18:37 

Registrován: 21 lis 2020 17:13
Příspěvky: 52
Kraj: ČR - Plzeňský
Jasný chápu,že by si reprák měl co nejméně přidávat..
Ono se to špatně popisuje,ale oproti papíru (seas ca18rnx) to mělo prostě jinej zvuk..
Jestli jsem neudělal chybu s těma bednama..spíš bych chtěl líbivej zvuk,než abych slyšel uplně každej detail,honbu za detaily mám už pár let za sebou,teď bych si rád prakticky pustil cokoli a hned a pokaždé bych chtěl mít husí kůži po celém těle...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 21 čer 2021 19:14 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11108
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
To nedělají bedny ale nahrávka. Jakože ten prožitek.
UMM jsem slyšel. Jsou dobré. Umí to, co by měly dobré bedny umět. Neupozorňují na sebe.
(Jinak na husí kůži doporučuju kostku ledu na bradavky.)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 21 čer 2021 19:30 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
1watt - nespravil si chybu.

Znejú impozantne na svoju veľkosť.
Majú naozaj veľký zvuk, "hlbší a širší", než čo som prv počúval. Nielen, že ho počuť, ale aj cítiť ak je hlasnejší, a parádne cítiť.
Presnejšie na nich počujem odkial ide hlas speváka, nástroja.
Manželka o teórii nevie nič, no na prvé počutie zahlásila, že je rada že som to nevzdal.
Predchádzajúcim sa nikdy nepodarilo rozdrnčať police s prádlom v zatvorenej skrini - žeby to bolo práve tým kevlarovým zvukom?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 21 čer 2021 19:46 

Registrován: 21 lis 2020 17:13
Příspěvky: 52
Kraj: ČR - Plzeňský
ransom-
Dovolím si nesouhlasit..před dvěma lety na výstavě v Praze jsem slyšel VMA-1 EVO a VMA-1 SL a na nich pink floyd..To bylo za trest to slyšet, nejhorší dojmy z celé výstavy, takové nemastné neslané, příšerně nudné.Husí kůže se dostavila jen při poslechu bedniček KEF, kde zpívala nějaká ženská.
tatko Tom-
Jo,basy ty já mám rád,čím víc,tim líp :D Mě tady nikdy nic až tak nedrnčelo.QLN měly ty basy takový mohutný,ale zase to šíleně hučelo občas


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 21 čer 2021 19:52 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Zrejme sa presvedčíš až budeš počuť UMM380.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 21 čer 2021 20:19 

Registrován: 21 lis 2020 17:13
Příspěvky: 52
Kraj: ČR - Plzeňský
UMM380 jsem si, po přečtení snad všech projektů tady, vybral jako nejlepší možnost pro mě.Takže se na ně těším den co den. Jen jsem se zalekl a vzpomněl na ten příšernej zážitek z VMA, které vedle na foru vychvalují až do nebe.

Přeci jen jsem UMM380 neslyšel a nevím,co od nich čekat.Na tu výstavu jsem jel právě kvůli chvále na VMA


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 21 čer 2021 22:02 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11108
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Tak VMA jsem nějaké slyšel a nebyl jsem z nich moc nadšenej. Takový... jalový.
Vloni ve Streženicích byly ke slyšení KEF Q300 vytuněné aktivem a trošku doladěné. Byla to bomba. Ale tovární prej hrajou taky dobře.
Chtěl jsem původně napsat, že ten zážitek dělá nahrávka, pokud ji nezabijou špatný bedny. Pak jsem to zkrátil...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 22 čer 2021 10:35 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5958
Kraj: SR - Trenčianský
Každý materiál membrány jako i každý reproduktor má samozřejmě svůj typický sound daný jeho vyzařovací charakteristikou. Tuhle charakteristiku však lze tvarovat výhybkou a lze tak uklidnit třeba ostrý zvuk tvrdých membrán. Kevlar tedy asi má ten svůj typický témbr, ale konečné slovo řekne výhybka.
Tady mám však pocit, že se "kevlarový zvuk" (já bych to asi takhle nenapsal) zaměňuje za soustavu, která je směrem nahoru od 3kHz asi až nepatřičně otevřená a tedy prezentní. Pokud někdo hledá takové bedny, doporučuju mu obrátit se jinam. Moje konstrukce tohle nesplňují, protože je to proti mojí filozofii.
Co se týče beden VMA I SL a EVO, řeknu svůj názor: Použitý výškáč hrozně směruje, nad 6kHz mu prudce klesá vyzářený výkon a jelikož jsou ty bedny laděné na osu, je tam těch výšek pocitově prostě nedostatek. Pohled na směrovky beden VMA I EVO tuhle teorii potvrzuje. Proto jejich přednes působí jalově a tupě. Kamarád tyhle bedny má a taky jsem z nich nebyl příliš nadšenej.
Tady si půjčím oficiální graf ze stránky VMAudio:


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 22 čer 2021 18:40 

Registrován: 21 lis 2020 17:13
Příspěvky: 52
Kraj: ČR - Plzeňský
Něco začínám chápat a něco nechápu vůbec :D
Dobré je,že nejsem uplně hluchej a poznám špatné bedny od dobrých,pokud jich mohu slyšet více hned za sebou.
Prezentní projev znamená s převýšením vyšších kmitočtů? Laicky moc výšek? A ten mohutnej zvuk basáčku je způsoben harmonickými?
UMM380 nejsou laděni v ose,ale jsou laděni na 30° ?

Pokud UMM380 hrají aspoň tak jako ty KEF, a věřím tomu,že UMM hrají lépe,pak nemám už co řešit a určitě budou moje konečná.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 22 čer 2021 19:42 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Podľa mňa najlepšie si skutočne vypočuť a úplne ideálne by bolo u seba doma :)
Alebo inde v porovnaní s inými ak by bola možnosť okamžitého prepnutia.
Tu sme porovnali naše doteraz používané s UMM a víťaz jasný. Že dcére viac sedí zvuk predchádzajúcich, môže byť okrem jej vkusu najmä tým, že žiadne bedne nemá, ani aspoň trochu solídne slúchadlá.
Ak bedňa v čo najširšom rozsahu zvučí tak, ako má, bez príkras - tie si vieš vždy v prípade chuti dorobiť, doekvalizovať. "Hrbatú" bedňu však vyrovnať nijak jednoducho nedokážeš :)
Písal som - teslovky som silno ekvalizoval a vytáčal hlasitosť - a aj tak vlastne vytáčali ony mňa ...
Podledné roky počúvam na direct a pri tak povediac hovorovej hlasitosti, až zvuku hlasného hovoru.
Hodne nahlas málokedy a na krátku dobu. Nežiada sa pri tomto prenose zvuku.
Možno budem trochu častejšie - UMM nielen dobre počuť, ale aj "krásne cítiť".

Porovnanie - ak všetko dobre dopadne (a nestratí dovtedy záujem), možno príde a prinesie jeden účastník fóra niečo na porovnanie ku nám - tiež sa chystá na nejaké bedne. Podrobnosti minimálne zatiaľ nedám :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 22 čer 2021 21:25 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11108
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
To je to zaužívané názvosloví. On se zvuk hrozně blbě popisuje slovy.
Prezentní je příbuzný od dříve používaného Presence filtru. Ten původně sloužil ke zvýraznění řeči (zpěvu, některých nástrojů) a zvýrazňoval frekvence mezi 2 až 4kHz. Střední pásmo tak jakoby vylezlo do popředí, stalo se "přítomnějším", "prezentním".
Dneska tak říkáme projevu repráků, které mají střední pásmo malinko zvýrazněné.
Když pominu situace, kdy to je způsobené nedbalostí konstruktéra (který nechal repráky, ať si dělají co chtějí), tak to může být ve skupině rovně laděných beden odchylka třeba o 1dB.
Na jednom srazu jsme se u jedněch beden shodli, že by bylo dobré ladění malilinko utáhnout, jindy zase u jiných malilinko povolit. Ono to je ve výsledku vlastně správně tak i tak, jde spíš o osobní vkus. Nebo taky o nutnost přizpůsobit se zvučenému prostoru.

Já jsem byl mezi prvními, kdo poprosili Unicorna, aby malinko odbrzdil střední pásmo u UMD-365 (a tak je i používám). U UMM-380 jsem takovou potřebu neměl, ani nikdo jiný. Jsou samozřejmě lidi, co by rádi zvuk ještě rozjásanější a efektnější, ale do toho bych já už nešel.

On ještě funguje takový efekt, že ucho ochotně přijme různě hrající bedny, pokud nějakou vadou neserou samy. Na sraze se přepíná za provozu, takže i nepatrné rozdíly jsou slyšet na lusknutí prstu. Ale když kterékoli z nich přineseš domů, nemáš šanci si vybavit, v čem to vlastně bylo jiné.

Mohutnej zvuk není nic jiného, než že basák hraje od poměrně nízké mezní frekvence rovnoměrně bez zvlnění, bez sklonu k dunění, a že to zvládne při přiměřené hlasitosti. Basa je basa, varhany jsou varhany, buben je buben, kopák opravdu kopne. Platí to samozřejmě ve vztahu k velikosti basáku a tudíž k velikosti prostoru, do kterého ty bedny svou koncepcí patří.
Ty harmonické, to je na trošku širší rozbor. V principu basový nástroj poznáš nejen podle jeho základního tónu, ale i podle jeho harmonických. Takže pokud máš malé bedny, které sice nezahrají základní tón baskytary kolem 30Hz, ale správně odehrají její vyšší harmonické nad 60Hz, tak ten pocit dobré baskytary jakoby zůstane. Nejde tedy o harmonické, které v repráku vznikají zkreslením (jo, já vím, některé firmy pracují dokonce i s tím, ale to není náš případ). Dobré basy nedělá jenom dunění nejnižších frekvencí, ale vyrovnané spektrum až někam ke kilohertzu, aby nezanikly (ani se nezdůrazňovaly) přirozené harmonické frekvence basových nástrojů. Je to důležitá schopnost basáku, aby výsledkem nebylo jenom huhlání, nad tím nic, a pak už zrovna střední pásmo. (Na srazu takový bedny budu mít na ukázku).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 23 čer 2021 17:59 

Registrován: 21 lis 2020 17:13
Příspěvky: 52
Kraj: ČR - Plzeňský
Ono tomu napovídají i směrovky,že budou hrát ten hlas takhle.Když to hodně přeženu,pak až prezenčně :D Naštěstí je tam propad,tak se to tak ve finále srovná a vyjde to rovně :)
Pomalu si dávám věci do souvislostí,jak na ty "čáry" čumim a co se dovídám potom z písmenek.
Z toho mám hroznou radost,že se něčemu malinko přiučím a příště,až uvidim ty "čáry" pak si budu trošku vědom toho,jak to asi může hrát.
Pokud se pletu,pak mě,prosím,opravte.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 23 čer 2021 18:08 

Registrován: 21 lis 2020 17:13
Příspěvky: 52
Kraj: ČR - Plzeňský
Na to porovnání jsem velmi zvědavej.
Tesla repro jsem poslouchal,když jsem byl malej a pak i mladej..Jako malej jsem poslouchal desky na gramofonu s radiem,taková velká bedna s reprákem v sobě a k tomu byla i bedýnka s koaxiál širokopásmem a to byl zvuk uplně jinde,když jsem jí zapojil :D moc se mi to líbilo..V patnácti jsem dostal od strýce doma dělaný bedny,dvoupásmo s 6,5" basáčkem a papírovým repráčkem jako vejšky,výhybka v tom taky nějaká byla.A to už takové dojmy z poslechu nebyly,ale pořád se to dalo poslouchat celý den


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 23 čer 2021 18:44 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Elektrónkové gramorádio so stredobasom a dvoma výškáčmi (a magickým okom) som počúval cca od roku 1966.
Mal som aj gramofón na kľuku.
Ďaľšie gramo podobného rozloženia panelu rádia s jedným reprom dolu, troje teslácke trojásmovky.
Nič z toho by som tu už nechcel.
Ak sa dostaneš na porovnanie a nebudeš mať príliš v pamäti zakonzervovaný zlý zvuk - zistíš, o čo viac rôznych tónov, detailov a celkovo zvuku počuť zo slušných reprosústav.

Otány je "vkus", respektíve cieľ. Niekomu sa žiada "zaujímavý" zvuk. Ja chcem počuť - pokiaľ možno v danom priestore za rozumnú cenu PRESNE TO, čo tam autor vložil. Dokurviť si ho môžem podľa potreby sám. Pred časom som sa hral s 31-pásmovým ekvalizérom a podarilo sa mi nasimulovať priebeh toho zvuku, ktorý si pamätám. Ak budem mať nostalgickú chvíľku - zapnem si ho. Ešte sa mi to nestalo.

Po rokoch počúvania sračiek môže byť prvý moment posluchu vyrovaných bední najprv nemilé prekvapenie - ak tie hrali "zaujímavo".
Nám s dcérou sa to tak stalo. Hlasy spevákov, čo prv hodne vyliezali pred (nad) ostatný zvuk zrazu neboli až tak "zaujímavé" Po jednej-dvoch pesničkách zrazu vraví: Počkaj, toto som tam nikdy nepočula, tamten nástroj tam prv nebol - atd.
Mne sa od získania prvých slušne reprodukujúcich nežiada (ani to nerobím) hrať hodne nahlas ani meniť výšky, hĺbky - ekvalizovať.

A to som bol veľký zástanca Tesiel...

(nie som autor obrázka, kdesi som ho dávno našiel)


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 23 čer 2021 19:00 

Registrován: 21 lis 2020 17:13
Příspěvky: 52
Kraj: ČR - Plzeňský
Jsem o dost mladší..jsem ročník 1984 a hned z kraje v lednu :D To je jinej gramofon,co jsme měli doma,TESLA DUO 1038a to byl.A bednu k tomu jsem tady zahlídl pár dní zpátky a byla celkem chválen ten repráček v ní..
Ono detaily jsou fajn věc,ale mě ani nevadí poslouchat radio v autě,když to hraje pěkně.
To už bylo před pár lety,když jsem měl bedny http://www.troelsgravesen.dk/CA18RNX.htm že jsem poslouchal všemožný skladby z propagačních CD a nimral se v nich,co vše je slyšet a soustředil jsem se na to,až jsem přestal poslouchat a jen sem se v tom vrtal jako klackem v kusu hovně.
Detaily nejsou tak důležitý,hlavně to nesmí člověka srát prostě.Bedna s milionem detailů,která hraje hůř než průměrná bedna,která se dá poslouchat bude vždy lepší.Aspoň pro mě teda ;)
Na bedny s dobrým zvukem si člověk trochu musí zvyknout,to beru.Pak,jak si člověk zvykne,pak každá špatná bedna bude pomalu utrpení :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 23 čer 2021 19:08 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Ten průser, že človek podvedome začne odmietať hrubú nekvalitu, je daň za kvalitu.
Treba si vybrať - aj ja v aute v pohode počúvam, čo tam je.
Doma chcem počuť, čo je v skladbách.
Máš pravdu - nenasierajúci zvuk, nikdy predtým som nedokázal počúvať 24/7. Tieto aj predchádzajúce tak počúvam s radosťou. Cez deň hlasnejšie, v noci potichúčky. Aj veci, ktoré som nikdy predtým nepočúval na tomto (a donedávna predchádzajúcich) neserú.
A áno - aj na sebe som zistil, že niekedy namiesto skladby počúvam "ako to hraje", no iba občas.
Aj to, že sa mi trochu zmenili preferencie toho, čo si cielene púšťam.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 23 čer 2021 21:09 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11108
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
1Watt: Ty jsi mi někoho připomněl tím popisem.
Začátkem let devadesátých jsem měl dobrého kamaráda. O něco mladšího než jsem byl já. Takového trochu podivína. Totální magor do audia. Nebudu popisovat, do čeho všeho a kolik prachů investoval, jak měnil zesilovače, bedny, kabely, elektronkové buffery, přehrávače. Postupně úplně ztratil schopnost vnímat hudbu. Veškerou jeho pozornost pohltilo posuzování, která deska je jak nahraná, co jak hraje. On už nebyl ani schopen si prostě pustit muziku a srát na svět. Jenom kontroloval, jestli tam ten či onen šelest náhodou nechybí.
Nebylo to jediné jeho blbnutí - trochu tíhnul k esoterice, pak se strašlivě zamiloval (teda, ona to nebyla zamilovanost, spíš psychická choroba) a nakonec spáchal sebevraždu.
Jeho rodičům tak doma zůstala pěkná Hifi výbava. Když kluka oplakali, sbírku desek, minidisků, CD a SACD odnesli ve škatuli do místního antikvariátu. A na sestavě bratru za čtvrt mega (tenkrát!) si ještě řadu let pouštěli Evu a Vaška.
Pro mě je to dostatečné memento, abych se příliš nefixoval na podružnosti.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 23 čer 2021 21:49 
Uživatelský avatar

Registrován: 08 pro 2019 14:33
Příspěvky: 128
Bydliště: území Chrámu chmele a piva
Kraj: ČR - Ústecký
Takových kamarádů asi běhá víc, taky jsem takového měl. Začátkem devadesátých vždy zajel do Německa, koupil nějaký komponent, pár dnů si s tím hrál, než ho něco začalo štvát a vadit. Prodal a jel pro další. Využíval nákupní zájezdy, protože auto nevlastnil. Kupoval vždy to v nejvyšších řadách značky a nikdy nebyl spokojený. Bylo to období častých poslechových testů a srovnávaček zesilovačů, CD přehrávačů, beden a různých kabelů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 24 čer 2021 08:04 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11108
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Zrovna ty Troelsovo bedny mohly být dobré. To je pan konstruktér.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 210 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group