Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 22:35


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 126 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 11 pro 2021 20:53 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Tenhle projekt je sice ještě jen v polovině, ale otevírám pro něj diskuzi.
Bavili jsme se s ransomem, že by nebylo špatný udělat takový zmenšený hrombedny a využít v nich na pohled docela zajímavý levný 10" z Hadexu s označením Q369, a aby se získalo ještě víc citlivosti, tak ideálně 4 ohm verze Q369A:
https://hadex.cz/q369a-repro-258mm---10 ... -200w-aes/
Tyhle repráky mám doma již nějakou dobu, TS parametry sedí s tím, co změřil Petr Berka. Řekl jsem si, proč ne, dohodli jsme se, že nahoře bude nějaký větší zvukovod a trochu slušnější drajvr (který ale nemá stát majlant).
Umístil jsem tedy basáčky do bassreflexových ozvučnic s objemem necelých 40L a laděním na 52Hz. Měření pro směrovky je typicky z 1m v úhlech 0-90° v kroku 15°. Zkreslení 2., 3. a 4. harmonické ze vzdálenosti 30cm a napětí 2,8V.
V nearfieldu jsou průběhy jak repráku samotnýho, tak průběh z nátrubku a konečně sečtený průběh nátrbku a repráku. Grafy jsou pro poloprostor bez odečtení bafflestepu.
Poslední graf je impedance.
Takže...co jsem to chtěl tím vlastně říct...nevíte? Hm...ani já ne..
No...vlastně za 600Kč docela dobrý. Potíž je akorát v tom, že do dvoupásma je to záležitost diskutabilní a do třípásma též. Do 1kHz je to velmi pěkný. Blbý je, že na 1kHz je něco, co zvoní zvýšenou 3. harmonickou. Zajímavý, že jen to u třetí a ani na impedančce to není vidět. Není to však úplně fatální průser, ale ideální by tedy bylo dělení těsně před 1kHz. To by ale levný 1" driver nad ním už asi neustál. Nejvyšší použitelnou děličku tohoto repráku vidím tak mezi 1,3-1,4kHz a výhybka se neobejde bez RLC. Z toho důvodu jsem se rozhodl pro zvukovod rozměrů 280x210mm Master Audio KHD280 a driver Sica CD83.26, abychom tu nízkou děličku nějak ustáli. Z těchto důvodů by asi tento reprák byl vhodnější do třípásma...no když se koukneme na spodek, tak by z toho nebyla po stránce basů úplně plnokrevní bedna. Co ale lze říct, že levný hadex se chová dole velmi korektně, není to žádný uplandaný hučobuč a basy z toho sice polezou poněkud sušší a bez sklepu, ale zase to nebude rozmázlý plácání suchýho hovna o celtovinu. Taky je vidět, že bych mohl jít klidně s laděním o 3-4Hz výš a trochu ubrat tlumení.
Když to zesumarizuji a když teď tak koukám na tu sestavenou bednu (chybí mi už jen drivery), tak to nevypadá zas tak špatně. Bohužel to bude ve finále o něco dražší, než jsem čekal. Zvukovod je dražší o 4€, než se původně počítalo a driver o 7€...což dělá 22€ pro obě bedny. K tomu je třeba přičíst fakt, že výhybka nebude o dvou cívkách, dvou kondech a dvou odporech. Výhodou však je, že indukčnost cívky před basákem určitě nepřesáhne 1,5mH...celkově by indukčnosti neměly vycházet nijak šílené...
Když se mi bude chtít, odfotím "testovací skelet". Moc se mi do toho nechce, protože by ste viděli, jak jsem zkurvil frézování.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 12 pro 2021 08:20 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já chci vidět frézování, který zkurvil někdo jinej!
Mně to drahý nepřijde...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 12 pro 2021 09:58 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Není to samozřejmě drahý celkově. Náklady na měniče něco lehce přes 4000Kč u poměrně velké bedny nejde nazvat "drahý". Je to cenovka, za kterou se běžně hýbou měniče dvoupásmo "7+1" střední třídy. Svítí tam akorát ten nepoměr ceny basák/výškáč (23/58€)


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 12 pro 2021 11:14 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Nepoměr je stejnej jako u Hrombeden, jako u dvoupásem ARN56xx plus něco.
Ten bzukovod je vskutku hnusnej. To se mi líbí.
Musí se vůbec ten basák zapouštět? Zbytečně to bude komplikovat stavbu.
Z čeho pocházejí skelety?
A jak to vůbec stíháš?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 12 pro 2021 11:25 

Registrován: 02 úno 2010 10:52
Příspěvky: 13
Bydliště: okolí Vsetína
Kraj: ČR - Zlínský
Tento projekt se mně začíná hodně líbit. Mám doma nevyužité skelety 1PF 067 08, to by asi šlo použít.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 12 pro 2021 11:50 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Zapuštění samozřejmě není nutný z hlediska nějakých difrakcí. Je to spíš kvůli co nejlepšímu časovému zarovnání basáku a výškače, jelikož bzukovod je dosti hluboký. Vím, že těch 8-9mm už tak moc neudělá...
Skelety byly kdysi dávno odložený ARS934, což jsou bedny jinak k ničemu. pro použití s 8" jsou moc široký, pro většinu 10" mají zas malý objem a pro třípásmo i malou výšku. Konečně po letech našly využití...
Stíhám to tak po kouskách...po večerech. To, co se dalo uplácat za jeden den jsem dělal měsíc.

1PF 067 08 jsou už asi až moc široký...i když u takhle velkého zvukovodu by to už tak moc vadit nemuselo. Posune se akorát frekvence bafflestepu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 12 pro 2021 12:12 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ad zapouštění: Jestli jsem se někde neseknul, tak mi vychází pro 1,5kHz vlnová délka nějakých 22 centimetrů. Jak moc ten necelý cenťák udělá s navázáním, to si radši netroufám hádat, abych ze sebe zase neudělal kreténa... Dělá to na fázi asi tak 15°. Nebo se tak dá líp vyhnout tý zmíněný nepravosti basáku?
Já si to klidně zapustím, není problém. Ale aby se to zbytečně nekomplikovalo dalším zájemcům o stavbu.
Když tak mě rovnou něčím majzni přes záda.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 12 pro 2021 12:44 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Jak jsem psal, těch 8-9mm na ose Z u tak nízké děličky zásadní posun neudělá. Myslím, že když si to někdo udělá bez zapuštění, nic dramatickýho se nestane a na zvuku to nejspíš nepozná.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 12 pro 2021 13:25 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
A mohu nějak pomoci? Vyrobit výhybky na zkoušku či něco takového?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 12 pro 2021 13:34 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Zatím to nemám změřený s driverem, takže na to je ještě čas.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 15 pro 2021 18:54 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Takže zatím to vypadá asi takhle:
Výhybka bohužel nevychází tak jednoduchá, jak jste u mě zvyklí. Nedá se s tím nic moc dělat a je to z velké části daň za ten levný basák. Na druhé straně prozradím, že součástky ve výhybce nemají žádné zběsilé hodnoty. Žádné kondíky ve stovkách uF, žádné cívky 4mH a nebo víc a celkově žádné atypické hodnoty. No k basáku bych kondenzátory stejně volil bipolární...ono 56uF ve svitku taky není úplná sranda.
Pochválit musím driver Sica 83.26. Za daný peníze bych řekl vynikající driver, zkreslení vyššími harmonickými je pod úrovní drahých kalot. Taky zvukovod KHD280 od Master Audio není vůbec nepoužielná věc. Pokud by se to dělalo čistě jako hifi bedna, neváhal bych u toho celku sestoupit s dělením k 1kHz.
Abych úpřimně prozradil, kam tím mířím : Mimo verze s Hadexem Q369A (která je zaměřená především na citlivost a určená i k nějakýmu občasnýmu ozvučení menších komorných akcí) bych se vůbec nestyděl strčit tam třeba Dayton DSA270 (nebo podobnou věc) a udělat z toho plnokrevnou a dobrou hifi bednu.
Přidávám nějaký prozatimní obrázky. Neberte to jako úplně finální produkt. Odstranil jsem tlumení na jedné z bočních stěn, ale nebyl to posun žádaným směrem...spíš naopak. Jinak bych řekl, že to není celkově vůbec špatný. Vertikálně to pochopitelně vypadá hůř...ale zas není to zvukovod "little sandhorn".


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 16 pro 2021 20:45 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
No...ještě jsem si s tím trochu hrál a trochu víc jsem zohledňoval i vertikální směrovky, protože jinak by byl v reále na děličce asi slyšet mírný útlm. Na grafech se to moc neliší od toho, co jsem tady už postoval, takže to ukážu až budu dělat návod.
Chcete vědět jak to hraje?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 16 pro 2021 23:13 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 17 pro 2021 09:35 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Řekl bych, že skvěle a to i bez ohledu na náklady. Detailní, nenásilný, velmi příjemný zvuk. Vzhledem k tomu, že je to od 0 až po 90° v podstatě rovný, je téměř jedno, jak si to člověk natočí a v podstatě tím lze i regulovat množství výšek v místě poslechu. Ani při hodně vysoké hlasitosti nemá zvuk tendenci se slít do hučící koule a pořád si to žádá víc a víc volume. Limitem je pak bohužel driver, který je tady hnán už na krev. Zacházení normálním člověkem to ustojí, ale zběsilé PA-čkaře musím varovat.
Taky jsem si myslel, že basy z toho nepolezou takřka žádný, nebo jen taková čistá suchota. Opět jsem byl mile překvapen. Na PA basák to jde v těch necelých 40L až překvapivě hluboko. Krom toho je projev basů velice pěkný, nejsou uhučený, blátivý, rozplizlý ani nic takového. Bicí zní opravdu dobře, úder na rytmičák nebo kotel zní daleko autentičtěji, jako třeba u daytonu DC250 v URS3100. Zkoušel jsem pochopitelně i skladbu "Tubular world" od Mike Oldfield s očekáváním, že z basů neuslyším nic. Ale ten spodek tam opravdu byl. Ne samozřejmě takový mohutný, jako třeba u těch URS3100, ale rozhodně ta skladba nezněla suše a jalově. Komu by bylo basů málo, stačí jim trochu přidat na korekcích, ale já je nepotřeboval. Dokonce jsem se u některých skladeb musel jít 2x podívat, zda opravdu nemám zapnutý nějaký Loudness, korekce nebo DSP.
Jedinou drobnou výtkou z mýho pohledu jsou výšky někde nad 12kHz. Není to tak brilantní, jako třeba s dobrou 3/4" kalotou, ale jinak musím říct, že SICA opravdu umí a CD83.26 je skvělý driver.
Těším se, až to budu mít ve stereu, protože zatím hraju jen na jednu bednu s testovací výhybkou.
UCD-2100TB by mohly bejt výborný bedny především do domácího hifi (komu nevadí ten lavór na čelní stěně) s tím, že ustojí i nějakou tu komorní ozvučovačku a díky cca 91dB citlivosti nadělá už s 2x100W zesilovačem slušný randál. Není to ale bedna pro ozvučování větších akcí nebo diskoték. Takže smůla, zase žádný pořádný PA.
Přemýšlel jsem, že bych udělal výhybku i pro takový "čistokrevný PA" tím, že bych posunul děličku o cca 400Hz výš...ale výhybku by to ještě víc zkomplikovalo a zvukově by to už asi za moc nestálo. Ten basák na tak vysoké dělení prostě nemá.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 17 pro 2021 09:50 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
A tak já myslím že takhle nějak to bylo zamýšleno, ne?
Asi jdu objednávat repráky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 17 pro 2021 13:32 
Uživatelský avatar

Registrován: 31 led 2011 23:13
Příspěvky: 512
Kraj: ČR - Jihomoravský
Vypadá to zajímavě - nicméně mě napadá (obligátní otázka) co s tím přebytkem energie 8-18kHz? To už musí být fest slyšitelný...?

_________________
POSLECH: PreSonus AudioBox 22VSL > Rotel RMB-1066 / Senn. HD555 mod > miniDSP 4x10 HD > repro dle nálady
MĚŘENÍ: Dayton Audio EMM-6 > PreSonus AudioBox 22 VSL > REW / HOLMImpulse > VituixCAD


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 17 pro 2021 14:47 
Uživatelský avatar

Registrován: 10 bře 2012 10:13
Příspěvky: 85
Bydliště: Karviná
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Že bych to postavil k tomu subiku s 2x10" ? Vypadá to hodně zajímavě!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 17 pro 2021 17:11 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Slyšitelný to samozřejmě je, ale mně osobně to vůbec nepřekáží, protože jsem "výškový". Komu by to překáželo, odsimuluju mu tam nějaký další RLC-čko (nebo ho dám do návodu jako "optional". To není žádný problém. No mám obavu, aby to nedopadlo jako se stejným RLC u URS3100. 90% ho nepoužívá, protože se jim to s tím hrbem líbí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 18 pro 2021 08:24 
Uživatelský avatar

Registrován: 31 led 2011 23:13
Příspěvky: 512
Kraj: ČR - Jihomoravský
To by bylo zajímavý minimálně ze statistickýho hlediska. :-) Z hlediska douhodobýho poslechu bych obecně skoro tvrdil, že by to bylo přepálený. ALE - důležitá je spokojenost posluchače a pokud ta se dostavuje - ruku v ruce s užíváním si reprodukce... Good job. Výšky jsou detail, který si každý doladí ve výhybce dle preferencí.

Horizontální směrovky vypadají velmi dobře. Nezkoušel jsi to písknout i ve svislé poloze?

_________________
POSLECH: PreSonus AudioBox 22VSL > Rotel RMB-1066 / Senn. HD555 mod > miniDSP 4x10 HD > repro dle nálady
MĚŘENÍ: Dayton Audio EMM-6 > PreSonus AudioBox 22 VSL > REW / HOLMImpulse > VituixCAD


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 18 pro 2021 12:12 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Tak hlavní přece je, aby to hrálo nahoře až do 100kHz. Protože jak všichni vědí, třeba trumpeta vylisovaná do gramodesky má harmonický až do 100kHz a člověk to sice neslyší, ale vnímá! Já sice nevím jak, ale myslím že to má něco společnýho s tenkým střevem.

Sám slyším těsně pod 13kHz. Roky v hluku se musely nějak podepsat. Ovšem o to jsem háklivější na ten zbytek.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 126 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group