Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 00:55


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 126 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 06 bře 2022 20:15 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Skarede tak ze az pekne. Ako inak :-) . Ale dosť srandovania. Mas aj prve TB. Porovnanie ? Dojem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 06 bře 2022 23:13 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Velké TB jsou v práci, malé doma. Nevím kdy se dostanu k přímému porovnání. Dílnu máme aktuálně zarovnanou rozdělanou zakázkou.
Dnes jsem bedny nastěhoval místo UMD a hrál celý den. Weather Report, Cara Dilon, Livin Blues. Navečer si aparát obsadila manželka, takže Rammstein a podobně. Večer ubrala a teď jí tam ještě hraje Collegium Musicum.
Za mě bez výhrad.

Díky tomu, že jsou ty bedny docela citlivé, a že jsem je včera zkoušel ve stísněném prostoru, odhalil jsem krásnou závadu u zesilovače nachystaného do světa. Jak jsem měl palici narvanou skoro v horně, zaregistroval jsem slabounké zkreslení. Nejdřív jsem se vylekal, že mám v hajzlu driver. Když jsem ale zjistil, že to dělají oba, začalo to bejt divný. Následně jsem zjistil, že koncák jede v obou kanálech v čistým B-čku bez klidového proudu, že se ten kliďák nedá nastavit, a nakonec byly věkem přerušené oba trimry, co se s nimi kliďák nastavuje. Taky dobrý.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 14 bře 2022 22:55 
Uživatelský avatar

Registrován: 10 bře 2012 10:13
Příspěvky: 85
Bydliště: Karviná
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Dnes přišla druhá objednávka z BS acoustic.
Zvukovody paráda, pěkně origo zabalené ani škrábanec! Za to jeden driver Sica má asi o 2 mm vyosený magnet. To už řešit nebudu...
Příloha:
IMG_20220314_214910_1647290977262.jpg


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 16 bře 2022 09:08 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Pokud není problém na impedančce, tak to ani nemá smysl řešit.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 16 bře 2022 10:46 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
To je normální.
Bedny jsem dopravil na dílnu. Pár dní zkušebního provozu a jsem stále spokojený.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 16 bře 2022 21:09 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Já už je z domácí sestavy vyřadil a vrátil zpátky 1PF 067 08. Samozřejmě ale ne proto, že by hrály líp.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 16 bře 2022 21:26 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jsou hezčí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 29 bře 2022 23:23 

Registrován: 17 lis 2021 20:19
Příspěvky: 20
Kraj: SR - Nitrianský
Příloha:
HT12 box black.jpg
Mám otázku na tunajších veteránov, či skúsenejších, či stvoriteľa ... ako vnímate možnosť zmeny v riešení BR. Projekt je s jedným MBR100. Ako som tak kde-kade ňoural videl som podobnú konštrukciu HT12 s BR trubkami vyvedenými predom. Predpokladám, že dá sa prepočítať čo za priemer BR a v akej dĺžke použiť. Dizajnovo sa mi to páči viac, pôsobí to akosi viac kúúl. Len ja ako lajík nemám zdání či to nerozhodí parametre aj bedne.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 30 bře 2022 08:24 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Nátrubkov tam môžeš dať aj 10ks, ak sa Ti to zdá cool. Podstatná je len výsledná ladiaca frekvencia. Prepočítavať Ti to ale samozrejme nejdem a ak ich umiestniš niekam do rhov ako na obrázku, aj tak nebude výsledok absolútne sedieť s výpočtom, pretože paralelné steny v blízkosti nátrubku spôsobia jeho "predĺženie" a podladenie celku. Takže si na to ako laik sám.


Naposledy upravil TheLastUnicorn dne 30 bře 2022 08:44, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 30 bře 2022 08:43 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Celkový průřez nátrubků by měl být podobně velký jako průřez toho jediného.

Umístění dopředu může přinést víc slyšitelných pazvuků.

Připomenu jen, že umístění nátrubků do rohu jako na obrázku způsobí jejich virtuální prodloužení. Takže je nutné výsledek zkontrolovat měřením a případně doladit.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 30 bře 2022 17:50 

Registrován: 25 pro 2012 16:52
Příspěvky: 33
Kraj: ČR - Středočeský
Mám související otázku na vyústění vzadu - jaká je kritická vzdálenost okolních ploch, od které je vyústění dozadu vhodné řešení?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 30 bře 2022 19:36 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Polovina průměru nátrubku. Ale u soustav, které jsou určeny pro reprodukci ve volném prostoru doporučuji minimálně těch 20cm od zdi.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 31 bře 2022 16:34 

Registrován: 17 lis 2021 20:19
Příspěvky: 20
Kraj: SR - Nitrianský
no práve toto čo si spomenul ... u soustav, které jsou určeny pro reprodukci ve volném prostoru ... ma tak napadlo, že prečo potom nenasmerovať aj výstup BR nátrubka dopredu smerom k ušiam bytostí kolem na párty, nebolo by to prínosom, či? ...
Skelet samozrejme podľa pôvodného návrhu to neumožňuje, malá výška ... tá by musela "narásť" o priemer flanšu MBR100 121 a nejaké to +10/15 mm čo je dokopy už minimálne 141 mm ... Preto ma napadlo dať do rohov 2x niečo menšieho priemeru nech to stavebne nieje "veža". Šírka moc nepustí, hĺbka má tiež svoje obmedzenia a keď sa chcem držať odporučených 45-50L pre BR verziu tak ...
Som rád, že ransom prispel ... u neho som si všimol že BR capil dole a "do rohu", trošku pomenil aj rozmer čela a rozmiestnenie meničov jak od vrchu bedne tak aj medzi sebou (len trošku )... (teda ak ma oki pri foto neklamú), tu musím poznamenať, že som prehliadol jeho poznámku o nutnosti možného prispôsobovania BR vzhľadom na iné umiestnenie ... mohol by si dať o kolko % si predlžoval ...
PS:
Nemúžem si pomocti, ale mne sa takéto minimálne 2xBR2 predom veľmi páči (onehdáj to som si pokukával aj po klipsch cornwall -och, no pri cene som si len vzdychol)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 31 bře 2022 17:25 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
BR vyzařuje na tak nízkých frekvencích, že je (z hlediska jeho účinnosti) v podstatě jedno, kam trčí.
Řeší se spíš to, že se z něj ozývají kromě užitečné energie i nějaké zvuky nežádoucí. Něco v podobě stojatého vlnění daného rozměry bedny a něco v podobě vyšších frekvencí, které ještě hraje basák. To druhé se omezí právě jeho umístěním směrem od posluchače. To první řeší hlavně hnidopichové u HiFi sloupovek pro nejvyšší nároky a počítá se tam s umístěním nátrubku do konkrétní vzdálenosti ode dna a stropu bedny a od repráku, mimo maxima vln.

Nátrubek umístěný u stěny se virtuálně prodlouží, takže ho musíš naopak zkrátit. Ne ještě víc prodloužit. Mně konkrétně to vyšlo asi o 15%, ale jak jsem psal: Je nutné to odměřit a doladit. Změřit impedančku svede každý, takže žádné výmluvy neberu.

Ano, dva otvory jsou mimořádně sexy. Podobně jako třeba u dámy.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 31 bře 2022 18:29 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Ano. Všechno, co je delší, než rozměry bedny se šíří všemi směry. Je to sice popsáno už tak 100 000x všude možně, ale chápu, že je nutný to napsat znovu do dalšího vlákna... :lol:
Pokud se někomu líbí dva basreflexy v rozích, nemám s tím nejmenší problém. Já to nedělám, protože mně se to naopak nelíbí vůbec. Ve zvláštních případech je to ale oprávněné řešení.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 31 bře 2022 20:35 

Registrován: 17 lis 2021 20:19
Příspěvky: 20
Kraj: SR - Nitrianský
ransom píše:
BR vyzařuje na tak nízkých frekvencích, že je (z hlediska jeho účinnosti) v podstatě jedno, kam trčí. Řeší se spíš to, že se z něj ozývají kromě užitečné energie i nějaké zvuky nežádoucí. Něco v podobě stojatého vlnění daného rozměry bedny a něco v podobě vyšších frekvencí, které ještě hraje basák. To druhé se omezí právě jeho umístěním směrem od posluchače.
Nátrubek umístěný u stěny se virtuálně prodlouží, takže ho musíš naopak zkrátit. Ne ještě víc prodloužit. Mně konkrétně to vyšlo asi o 15%, ale jak jsem psal: Je nutné to odměřit a doladit.
Ano, dva otvory jsou mimořádně sexy. Podobně jako třeba u dámy.


Tak pekne ste ma usmernili a asi sa uberem teda cestou bez dvoch menších sexi otvorov a uspokojím sa s jedným frontálne neviditeľným ale vačším ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 31 bře 2022 22:57 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ale to si opravdu udělej jak libo. Pouze nehledej za alternativním umístěním či rozdělením nátrubku nějaký přínos (ale ani degradaci).
Jak psal TLU, v konkrétních případech je rozdělení nátrubku opodstatněné. Třeba u subwooferu, kde je většina stěny obsazená reproduktorem, se mohou udělat nátrubky čtyři v rozích. Třebas i trojúhelníkové. To vypadá ultra cool. U kompaktní bedny by takto mohly být v rozích dva. Nebo pod reprákem jeden štěrbinový. To ale není věc, která by se dala výpočtem nebo simulací přesně nastřelit na první dobrou. Je potřeba udělat nejprve zkušební skelet, odměřit, upravit, zase odměřit a teprve nakonec podle něho vyrobit bedny definitivní.
Úplně ze všeho nejvíc nejcoolovatější co se umístění nátrubků týče je myslím subwoofer Bazooka TVB-141.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 01 dub 2022 16:43 

Registrován: 17 lis 2021 20:19
Příspěvky: 20
Kraj: SR - Nitrianský
ransom píše:
Ale to si opravdu udělej jak libo. ....To ale není věc, která by se dala výpočtem nebo simulací přesně nastřelit na první dobrou. Je potřeba udělat nejprve zkušební skelet, odměřit, upravit, zase odměřit a teprve nakonec podle něho vyrobit bedny definitivní.


no nejak si ma chlape dostal naspak ... preto som sa na takúto vecaj pôvodne dopytoval, nemal som v úmysle riešiť prínos/neprínos, išlo mi o to že taká ta moja zamýšľaná zmena aké má úskalia realizácie a čo za problémy to môže žiadať na dopracovávanie ... Nech sa vyvarujem nejakej snahe riešiť niečo s čím súvisí kopa trtošenia ... Len mi napadlo, že ak si to inde iní vedia takto spraviť, tak tu by ste na to mohli dať vodítko. Minule ma odradilo teda to riziko, že si poserkám hotovú bednu, to s tou pokusnou, jednou zbastlenou len pre účel pokus/omyl/náprava, mi ani len nenapadlo :roll:

Takže ... môžem si tú pokusnú zbastliť z napr zbytkov OSB čo najdem, možno tu kus tam kus DTD zo skrine ? Mala by mať predpokladám už rozmery plánovanej vezie, že.
Potom to tam nacapiť zamýšlanú verziu čela s 2mi sexi otvormi (kruh alebo jak si ... 3uhel) a skúšať to dostať na správny level.
No a tam som už narazil na značnú neznalosť procesu čo vlastne si mám všímať, merať, s čím a ako ... poraďte - nasmerujte ma na nejaký zrozumiteľný popis tohoto procesu prosím, poštudujem, čomu neporozumiem tak sa tunák doptám kluci ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 01 dub 2022 18:58 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Když chceš experimentovat jenom s trubkovými rezonátory, tak nemusíš stavět zkušební kisnu. Trubku můžeš kdykoli zkrátit nebo vyměnit.
Prostě si do hotové, vytlumené bedny osazené repráky dáš dvě trubky podle simulace. Změříš impedanční křivku, na té je vidět naladění basreflexu. Pokud bude výrazně níž než v simulaci, trubky vyndáš a o kus zkrátíš. Nic na tom není.
Simulovat se dá v Amplionu nebo jakémkoli programu pro návrh beden. K měření impedančky stačí zvukovka, demo Arty nebo jiný program pro měření a rezistor za pár centů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: UCD2100-TB
PříspěvekNapsal: 02 dub 2022 09:51 

Registrován: 17 lis 2021 20:19
Příspěvky: 20
Kraj: SR - Nitrianský
ransom píše:
Simulovat se dá v Amplionu nebo jakémkoli programu pro návrh beden. K měření impedančky stačí zvukovka, demo Arty nebo jiný program pro měření a rezistor za pár centů.


Myslíš tento amplionhttp://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=10933 ??

a potom toto ? https://artalabs.hr/index.htm ?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 126 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group