Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 02:38


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 49 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 18 črc 2011 22:37 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 čer 2011 11:28
Příspěvky: 255
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Jak opravit ARV 104-00/4 ? Potřeboval bych alespoň 2ks, případně 4ks. Dva mají impedanci 0 Ohm a dva chrčí. A ještě se mi tu objevil jeden pár starých výškáčů, jeden kus má utržený přívody od cívky. Jeden trouba ho roztrhl vejpůl - bohužel při demontáži z reprobedny odšrouboval šrouby blíže ke středu...
dinosaurjr@centrum.cz

_________________
Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi !


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 19 črc 2011 14:53 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Pravděpodobně jen vyměnit kmitačky. Koupit nové se už nikde nedají, tak jen hlídat bazar tady (popřípadě si i dát inzerát), sledovat Aukro a různé bazoše.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 19 črc 2011 20:22 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Nebo je můžeme nechat opravit - "převinout". Taky možnost. Cca 200Kč / kus.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 20 črc 2011 13:21 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 čer 2011 11:28
Příspěvky: 255
Kraj: ČR - hl. m. Praha
A zabývá se někdo i opravou výškáčů ?

_________________
Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi !


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 20 črc 2011 13:53 
Zabanovaný
Uživatelský avatar

Registrován: 08 říj 2009 15:12
Příspěvky: 506
Bydliště: praha
Kraj: ČR - Středočeský
zkus pana Kříže, jeho syn bydlí v praze bráníku a je možné mu po něm repra poslat.
tel 608829926
p.Kříž starší :602 558 756


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Domácí oprava ARV 34..
PříspěvekNapsal: 27 zář 2011 14:05 

Registrován: 09 zář 2011 08:35
Příspěvky: 51
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Zdravím všechny. Podařilo se mi dokutit kmitačky pro tyto Tesly. Postup je jednoduchý. Po vyjmutí původní cívky odříznu skalpelem "pacičky" a přilepím je na magnet. Dám malé množství lepidla ve dvou bodech ne těsnění kmitačky, aby se mi po vystředění už nepohla. Poté naletuji vývody na kontakty a můžu nasadit kryt. Ten mi vše dokonale stáhne. Při použití žluté kmitačky je vizualně i zvukově (podle mého sluchu) bez rozdílu. Když jsem tam dal titanovou, zdálo se mi to zvukově malinko jiné, zejména v těch nejvyšších kmitočtech, podle mého názoru lepší - ostřejší zvuk. Tyto kmitačky umí LuKyss sehnat, stačí mu napsat...
Honza


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 27 zář 2011 14:41 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Máš to blbě, takto ti značně naroste zkreslení a to bude tím větší čím vyšší bude výchylka. Obvzláště se to pak projeví u modulovaných signálů. Navíc je to nerozebiratelné a celkově to považuji za značně neseriozní řešení.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 27 zář 2011 14:45 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Nebo malinko jinak vymyšlené viz. foto.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 27 zář 2011 15:11 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Mezi kmitací soustavou a pevnou částí by na přívodu měl být záhyb-taková smyčka pro lineárnější chod.

Jen tak ze srandy by byl zajímavý tunning takového reproše. Já vím, většina lidí to považuje za odpad ale kdo si hraje nezlobí ;) Pohrát si trochu s tlumením, tlumící komorou, akustickým přizpůsobením... U té nové kovové verze by to nemuselo být od věci. Mám dva kusy volných repro bez kmitacích systémů tak proč je nevyužít.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 27 zář 2011 16:46 

Registrován: 09 zář 2011 08:35
Příspěvky: 51
Kraj: ČR - Moravskoslezský
To jsem taky dělal, vypadá to dobře, jen moc práce než jsem se zbavil těsnění....
LuKyss píše:
Nebo malinko jinak vymyšlené viz. foto.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 29 zář 2011 08:55 

Registrován: 09 zář 2011 08:35
Příspěvky: 51
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Thales: kmitačka je v pružném uložení, podívej se na foto z boku. Nicméně uložení kopíruje Tonsil, ze kterého jsem kopulku použil. Rozebíratelné to je, pokud to přilepíš ve dvou bodech jako jsem popsal v prvním příspěvku....stačí jemně odříznout skalpelem.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 29 zář 2011 15:41 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Já neměl na mysli uložení kmitačky ale přívodů k ní.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 30 zář 2011 00:20 
Řádný člen

Registrován: 08 zář 2010 18:21
Příspěvky: 382
Bydliště: Teplice
Kraj: ČR - Ústecký
Mimochodem já dodnes koupím originální kmitačku ,černou i žlutou a je to

staré zásoby ještě jsou,4 i 8,navíc na Moravě je pořád k dostání.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 30 zář 2011 09:40 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
já se chtěl zeptat. Jaký je rozdíl v klasických výškáčích těch papírových a těchhle kalotových.

mi se zdá že ty papíráky jsou lepčí. co? :?:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 30 zář 2011 14:22 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
To je trochu složitější a je nutno se na to podívat z vývojově-historického hlediska. Takže to bude delší ale kdo chce porozumět musí číst ;)

Konusové papírové výškáče jsou pohrobkem vývojové větve klasických reproduktorů, původně širokopásmových. Víme že u velkých reproduktorů se vysoké kmitočty nevyzařují celou plochou membrány ale jen středem a to tím menší, čím kratší je délka vlny kterou vyzařuje. Je to dáno několika faktory, mimo jiné konečnou rychlostí šíření impulsu v membráně a též mimoosovými posuny fáze, které způsobují fázové odečty vyzařované energie. Ty jsou dané více než jedním téměř bodovým zdrojem zvuku.(To by chtělo pro plné pochopení asi nějaký ilustrační obrázek ale na to teď není čas. Možná doplním později). Zpátky ke konusovým výškovým reproduktorům. Takový výškáč je prostě jen malý klasický reprák svými rozměry a provedením přizpůsobený vyzařovaným kmitočtům. Je malý protože délka vyzařovaných vln je krátká, má lehkou membránu aby se dokázal pohybovat dostatečně svižně a mají pevné uložení protože není třeba velká výchylka. Nejlépe je to vidět z Tesla repro na ARV161 který byl navržený hodně kompromisně (až bych řekl hybridně) pro použití ve dvoupásmových soustavách, nejčastěji s 6,5" nízkorezonančním reproduktorem řady ARN56x. Ostatní konusové reproduktory Tesla jsou vývojově starší a ještě víc optimalizované pro vyzařování těch nejvyšších kmitočtů s co nejmenším zkreslením které TEHDY bylo možné. Proto je jejich konstrukce ještě víc pozměněná. Daní za to je pak neschopnost vyzařovat nižší kmitočty s rozumnou intenzitou a zkreslením v celém pásmu. Důsledkem je nutnost je dělit vysoko (>5KHz) a se strmostí alespoň 12dB/oct, lépe 18dB/oct. To je odsuzuje k použití téměř výhradně ve třípásmových reproduktorových soustavách. Také to vedlo ke koaxiálnímu uspořádání středového a výškového reproduktoru za cílem alespoň trochu eliminovat nevýhody velké směrovosti které z toho plynou (bohužel to má zase jiné nevýhody). Takto to mají řešené všechny lepší reproduktorové soustavy Tesla z dob vrcholu této technologie (ARS944, ARS651, ARS84x, ARS641, ARS850). Jen dvakrát se Tesla pokusila Tesla použít eliptický výškáč ve dvoupásmové reproduktorové soustavě a vždy to nedopadlo zrovna nejlépe. Byla to levná reproduktorová soustava ARS814 a dražší lepší ARS9104.

Bohužel i přes provedené úpravy není možné v tomto konstrukčním směru dál nějak vývojově pokračovat s rozumným přínosem a proto byl tento směr vývoje v 80. letech zcela opuštěn. Jistě by šlo použít nové moderní materiály a zvuk by se jistě zlepšil, ale v té době se již začaly řešit i jiné aspekty jako třeba směrovost. Tu se ale u této mechanické koncepce nijak zlepšit nepodaří.
Proto přišla nová mechanická koncepce která toto nevyřeší zcela dokonale, ale natolik že se to dá považovat za velmi výrazný posun vpřed. Toto konstrukční řešení se nazývá kalota. Kalota je označení pro tvar membrány ve tvaru polokoule. Toto uspořádání má řadu výhod. Membrána je poháněna ne z jednoho omezeného místa ale po celém obvodu, strmější stoupání umožňuje lepší přenos pohonné síly na její špičku bez velkého prohýbání (takže lepší impulsní odezva), při mimoosovém pohledu téměř úplná eliminace problému s více než jednobodovým vyzařováním a tím pádem mnohém širší a vyrovnanější vyzařování mimo osu, celkově menší zkreslení. Další výhody plynou z použití novějších (a lehčích) materiálů. V neposlední řadě možnost korigovat vyzařování pomocí různých mechanických prvků umístěných před kalotou (je to dobře pozorovatelné např. u výrobků firmy Seas).

Následným vývojem u moderních reproduktorů pak bylo dosaženo vlastností které umožňují snížit dělící kmitočet u některých typů až na 1/3 původních hodnot aniž by to nějak zásadně zhoršilo jejich vlastnosti. Protože se problémy s vyzařováním popsané v úvodu týkají všech reproduktorů (nejen výškových, jen jsou ty problémy frekvenčně a tedy rozměrově posunuté), umožňuje nízké dělení dosáhnout lepších směrových charakteristik i bedně jako celku. Nižší dělení shora umožňuje odstranit směrové problémy pásma na něj navazující zdola.

Bohužel Tesla (a následně i TVM) se vývojově zasekla u něčeho co bych nazval první generací kalotových reproduktorů. Výrobce sice udává v dokumentaci možnost dělit na 2,2KHz se strmostí 12dB/oct, bohužel to ale nevede k rozumným výsledkům. Řekněme že k ještě přijatelným výsledkům se dá dopracovat při vyšším a strmějším dělení včetně kompenzací nerovností na charakteristice, znamená to ale tomu celou konstrukci reprobeden přizpůsobit (to bude předmětem navazujícího textu který mám už připravený). Tesla však tyto reproduktory ždímala do dna a tomu odpovídají výsledky. Reproduktory jsou dělené nízko, málo strmě, není nijak upravována jejich frekvenční charakteristika, nehledě na to že starší typy s plastovou kalotou, které se používaly po větší část výroby, nebyly tak kvalitní jako novější textilní. Takže technologie kalotových reproduktorů má potenciál, jde jen o to jak ho který výrobce využije nebo použije. Na základě toho se mohou projevit určité nedostatky jako celku a jde tedy jen o to jak moc který nedostatek komu vadí. Proto se na první pohled či spíše poslech mohou zdát někomu staré papíráky příjemnější. Při správném použití by tyto nedostatky nenastaly a jsem přesvědčený že bychom se shodli že hrají lépe. Nemohu dát ale žádný příklad reprobedny Tesla kde by byly tyto reproduktory použité dle mého názoru optimálně. Nejblíž tomu má asi reproduktorová soustava ARS9218 prodávaná pod značkou ETA 0480. Bohužel jen osazením (ARN5618 + ARZ3608 + ARV3608), nikoliv výhybkou.


Naposledy upravil Thales dne 30 zář 2011 22:47, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 30 zář 2011 21:12 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
hezké počteníčko, už chápu, ;)
existuje nebo je normální dosáhnout stejné citlivosti jako u ,,pipíráků" :?:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 30 zář 2011 22:46 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
To záleží s jakými to budeš srovnávat. Kupříkladu ARV161 má papírovou citlivost 92dB. Najít takový kaloťák není problém. Ono jde spíš o to že kvalitní kaloťáky většinou nijak zvlášť nevynikají citlivostí, protože v drtivé většině případů to není třeba - většina kvalitních HiFi beden má citlivost pod 90dB, často i dost hluboko pod takže se výškáče musí tlumit. Výrobce reproduktorů se tedy obvykle zaměřuje na zvýšení kvality, ne citlivosti. Samozřejmě existují výjimky se zvýšenou citlivostí ale obvykle je to ně úkor něčeho. Buď rozsahu, zvýšené směrovosti, nutné vyšší děličky a nebo (jako obvykle) ceny. Jsou ale i jiné zajímavé typy reproduktorů, například páskové reproduktory. U nich je dokonce zvýšená citlivost téměř standardem, 95dB/m je celkem běžnou hodnotou a dají se najít i typy které mají citlivost 102dB/m. Ty už jsou ale trochu dražší. Pokud si chce ale někdo postavit bednu pro jednočinné Ačko, kde je nutná vysoká citlivost pro rozumnou dynamiku, jde to ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 25 říj 2011 20:38 

Registrován: 12 úno 2010 18:12
Příspěvky: 405
Bydliště: Frýdlant, ten v Čechách
Kraj: ČR - Liberecký
Tyhle ARV mám, jsou v bednách, ARS9207, dostal jsem to od kamaráda, zatím jsou odložené v podhledu na chodbě. První věc, kterou jsem se snažil řešit, byl právě utržený výškáč, v tom smyslu, že magnet i se šroubky byl utržen z plastového čela. Zkusil jsem to lepit, odmastil to, a ty plastový kousky přesně nalícoval zpátky, nechal to zaschnout a pak to zase zkompletoval, ale měli jsme je na narozeninách a jestli jsem při převozu někde ťuknul, odpadlo to znovu. Zatím to tam takhle leží, jestli budu mít v zimě chuť, kouknu na to. jak píše Thales o tuningu ARV, pak bych to celé osadil do úplně nového pouzdra na způsob výškáčů BowersWilkins. Tohle klasické čelo už by tam nebylo, prodloužil bych zvukovod, chci si s tím pohrát, třebaže to je Tesla. Zatím jsem udělal to, že jsem tu šerednou kopulku stříknul hliníkovým sprejem na výfuky, takže vzhledově je to jinde, jenom tenkou vrstvičku. I když oni to nemají buhvíjak přesně vyrobené, povrch je u krajů hrbolatý. Teď trochu mimo mísu, hodně lidí tvrdí, že basák lze lakovat. A já, když tak dumám, proč ne kalotu? To už spíš membrána basáku ještě ztěžkne, a má co tahat, ještě vzduch před a za sebou... Vždyť z hlediska fyzikálního by to přeci kalotě až tak nemělo vadit. Protože kalota, vzhledem k ploše vrchlíku má daleko, daleko silnější pohon, než onen basák, nebo středobas. Stejný princip, proč mravenec unese několikrát sám sebe. Jestli to vidím špatně, dejte vědět...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 26 říj 2011 01:23 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Za prvé to čím se lakují basáky není jen tak ledacjaký lak. Není tam jen kvůli vzhledu, ale má i tlumit různé peaky a podobné nežádoucí jevy. Pokud reproduktor vyzařuje jen nízké kmitočty tak se až zas tak moc nestane když nějaký ten gram přibyde. V okamžiku kdy má vyzařovat i vyšší kmitočty tak se to samozřejmě projeví. Viz zvuk ARN6614 a ARN226 ve dvoupásmu. Ano je to špatně obojí ale právě tam je to velmi dobře slyšitelné. Ta kalota se musí hýbat pěkě svižně a s co nejmenším zkreslením. přidaná hnmotnost, případně změněný povrch z hlediska šíření rázové vlny může představovat problém. Netvrdím že to zrovna ARVčku extra ublíží, neměl jsem možnost to porovnat, nicméně z teorie plyne že to ublížit může.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava výškáčů ARV
PříspěvekNapsal: 26 říj 2011 02:08 
Řádný člen

Registrován: 08 zář 2010 18:21
Příspěvky: 382
Bydliště: Teplice
Kraj: ČR - Ústecký
Snad jen doplním,že jsem u ARV 36XX /žluťáku/ vyzkoušel ,že jednotný jediný nástřik lehkým lihovým lakem /černá/ se zásadně nic nezměnilo ,Pro jistotu jsem vyzkoušel obyčejný akryl mat .Bohužel ,napoprvé nekryje druhý nános nic moc a třetí který je již Ok bohužel vykazuje již zmíněné důsledky hmotnosti na kmitačku ,tak jak píše Thales.Jeho projev nese evidentně již známky zatížení ,které vede ke zkreslení a projevu utlumu tam, kde před nástřikem nebyl.U lihového nástřiku se bohužel je nutno smířit s né úplně dokonalou černou barvou./zřejmě žlutý podklad/.Po dvou týdnech se zatím jeví černá barva lehce kovovým leskem.Fialový efekt /fixa/,se ale nedá vyloučit.
Jen doplním ,že je to podobný rozdíl jako mezi textilní a starší černou pl. kmitačkou


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 49 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group