Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 01:49


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 151 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 12 kvě 2016 15:39 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Tady můžeme plkat o kalotách :) Začnu:

Přijde mi to a nebo daytoní RS28F-4 fakt tak málo směruje? Na 28mm (9/8") kalotu nějaký podezřelý (nebo se do toho grafu blbě dívám): http://www.daytonaudio.com/specs/freq/RS28F-4_fr.png (srovnej s famózní 3/4" ND20FB-4)

Btw, neviděl už jste někdo v prodeji tu daytoní kalotu s integrovanou wg? Na e-a je nemají: ND25FW-4


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 12 kvě 2016 17:12 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 363
Kraj: ČR - Jihomoravský
RS28F je v zahranici vychvalovana a pouzivana. Do kolika stupnu jsou ty smerovky? Neni to jen 30stupnu?

Uz jsem to nastudoval, je to do 45stupnu. Takto to nevypada spatne, ale v tom meritku, no hur se to porovnava. Plus vyhoda teto kaloty ze zvladne jit hodne dolu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 12 kvě 2016 20:07 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Podle jejich grafů jsou všechny ty jejich kaloty tak nějak nesměrující...ale je potřeba vzít do úvahy, jak je ten graf horizontálně roztahanej a s jak malým vertikálním rozlišením. V tomhle srovnání byl i RS125P úplně rovnej a koukni, co jsem naměřil já...stačilo jiný rozlišení. :)
Tím ale samozřejmě vůbec nechci říct, že maj špatný repráky - právě naopak v poměru cena/kvalita jsou asi jedni z nejlepších a rozhodně mám v plánu zkusit i nějaký jejich vejšky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 12 kvě 2016 20:37 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 363
Kraj: ČR - Jihomoravský
Uz drive me na jejich merenich zaujalo, ze jim temer kazda vyska pada nad 10kHz. Namatkou jsem ted projel tyto:
ND20FA, ND25FW, AMT serie, RS25A i F,...
a vsechny maji poles nad 10k dolu, a vzhledem k meritku i nekdy dost znatelnej.

Myslite ze to je nejaky artefakt mereni, nebo zamer, nebo blbe koukam?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 12 kvě 2016 20:47 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
To je zajímavý postřeh...dost výrobců sa naopak snaží především v ose udělat mezi 10 a 15kHz spíš 2-3dB zdvih...
Jestli je ten pokles u Dajtónu způsoben měřením, nebo je to záměr netuším...zatím jsem neměl možnost to změřit. Ale pokud je to záměr, tak zvuk bude asi spíš takový jemnější,, pro někoho možná až tupý.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 12 kvě 2016 22:36 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
No nevím, přijde mi ten graf velkej dostatečně (až tak, že jsem ten obrázek sem nevložil, páč by přetek stránku :D ) a i v takovým vertikálním rozlišení se dá vyčíst/odečíst, kolik v těch 45° ubude dB oproti ose. A tohle má ten svazek snad ještě užší než NF20, což se mi zdá nemožný. To samý ta waveguidí, tam se ten svazek zúžuje oproti bez wg (což třeba OSWG to taky umí nahoře zúžit...). No zajímavý, co? Teď je otázka, jak to bude odpovídat realitě, páč jejich údajům jsem žil v domnění, že se věřit dá...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 12 kvě 2016 22:43 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 363
Kraj: ČR - Jihomoravský
Snad zkusit najit merenim tretich stran, nekde na forech.
http://www.audioexcite.com/?page_id=1002

Z pohledu smerovek se mi celkove libi SB Acoustics vyskace. SB19, SB26ADC, SB26STCN,...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 13 kvě 2016 08:40 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Vida, to vypadá v mých očích slušně.
Jinak mě by ten zpomínanej přirozenej rolloff asi byl příjemnej než nějakej agresívnější top-end.
Což třeba na tý ND25FW by se to dalo ještě nějak dorovnat (plynule ubrat odspodu) do obligátních třeba 86dB s tím, že by pak rozdíl 0° vs. 45° bylo na 15kHz imho velmi krásných cca. 10dB.

A ten propad, co naměřili na 3.5kHz a je způsobený difrakcí na ozvučnici - to se dá přesně spočíst rozměr, aby se to potlačilo (přeneslo na jinou frekvenci)? Předpokládám, že hraní si v Edgi nakrmené měřením z "nekonečné" desky by asi něco napovědělo (nikdy jsem nic podobného nedělal). Protože něco podobného se stalo teď u URS3100 na tom 5" Daytoníku, jestli to dobře chápu. Takže aby se tomu člověk vyhnul, třeba -plácnu- užší ozvučnicí nebo jinším rozhozením výškáče na čele ozvučnice..?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 13 kvě 2016 11:24 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Osobně si myslím, že posouvání měničů po desce je jen taková kosmetika - difrakce sice změní podobu, ale nezbavíš se jí.
Reálně by to chtělo užší ozvučnici - proto se špičkové bedny často dělají tak, že jsou nahoře, kde se nachází střed s výškou zúžené. Jenomže mezi podmínkama URS3100 byl i požadavek na jednoduchou vyrobitelnost skeletů, takže to prostě jinak nešlo. Ale pokud najdu vhodnou úzkou bedýnku, můžu ten RS125P změřit i v ní...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 13 kvě 2016 12:16 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 363
Kraj: ČR - Jihomoravský
Vidim to hodne stejne. Clovek je vazan tim aby to i vypadalo, a vetsinou, co jsem zkousel v Edge, kdyz jsem zlepsil stredak, zhorsil se vyskac a naopak. Jeste pomaha velke zaobleni, ale to je na CNC. Nebo zminovana delena bedna, ale blbe se meri vertikaly, clovek je musi sesroubovat dohromady.


Naposledy upravil Kocour dne 13 kvě 2016 13:06, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 13 kvě 2016 12:44 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Aha, takže to pak člověka vede snadno na tvary à Vivid :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 13 kvě 2016 14:42 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Kocour: přesně, jak říkáš...
Zorg: No...fuj...to je...extrémní. :lol: Ale když nepůjdu daleko, tak příkladem toho, jak by to mělo v ideálu vypadat jsou Mermaid Amphora od godze. Jenomže vyrobit to bez CNC je úkol tak pro uměleckýho tesaře.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 14 kvě 2016 09:48 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Už jste viděli Jak Krtek ke kalotám přišel???


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 15 kvě 2016 22:51 

Registrován: 22 črc 2009 10:57
Příspěvky: 386
Dovolil by som si dovoli zapolemizovať s Kocourom ohľadom kalotových meničov SB Acoustic. Ako príklad uvádzam polárny graf SB 29 RDNC v ozvučnici VMA EVO1. Porovnávam ho z notoricky známou keramickou kalotou Eton 26 HD1 (merané v ozvučnici "Abalone"). Eton má v ose mierne zvlnenú charakteristiku, ale nie je to zásadný problém, vo výhybke sa s tým dá pracovať. U SB Acousticu je však nad 10 kHz značný prepad výkonu, pričom smerovosť sa smerom k nižším frekvenciám zhoršuje a klesá až k nule. Nehovorím, že všetky SBčka sú zrovna takéto, ale toto nie je úplne ideálny menič. Pri konštrukcii výhybky s takýmito reprákmi (obecne všetky kaloty) sa v ose (a v malom rozsahu okolo nej) dá bez problémov nadviazať stredotónový menič. Mimo osi to však je už výrazne horšie. Pokiaľ sústava má mať dobrý (aspoň monotónne sa meniaci DI), musí mať dobré vlastnosti aj stredotónový menič. A to je pri klasických konštrukciách problém. Ak šírka sústavy vyhovuje výškaču, obvykle nevyhovuje streďáku a naopak. A to samozrejme nehovorím o difrakciách, ktorý takéto konštrukcie majú skoro vždy. Samozrejme dobrá sústava sa dá skonštruovať aj v hranatej bedni, ale vyžaduje to starostlivo vybrať a skombinovať meniče a mať aj dobrú (vhodne rozmernú) konštrukciu. Preto sa týmto problémom pri konštrukcii sústav vyhýbam tak, že používam zaoblené tvary a pokiaľ to ide tak premennú šírku ozvučnice. Trochu som odbočil od témy, ale úzko to súvisí s kalotami.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 16 kvě 2016 08:37 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 363
Kraj: ČR - Jihomoravský
Dobra poznamka. Ano ja mel na mysli spise vsechny ostatni jen ne ty "ring dome", pripadaji mi dost podobne ring radiatorum, co se smerovosti tyka. A hlavne jsem mel na mysli chovani nahore.
Ale oteviras dobre tema, a to navazani na stredak. Z tohoto pohledu vidim treba SB26ADC jako lepsi, kolem 3kHz se uz charakteristiky rozestupuji. Jinak jako nejlepsi reseni z tohoto pohledu vidim WG, ale to ma pak jine komplikace.
Ten Eton ma pekne vyrovnane DI v pasmu strednich kmitoctu.

Velke zaobleni je super, jobcas to jen neni v technologickych nebo financnich moznostech konstruktera.

SB29RDNC pouzil Check v VMA1 EVO a myslim ze se s tim popral solidne, pasmo 1-4kHz sice neklesa mimo osu, ale alespon neroste, coz povazuju za lespi moznost. Casto vidam ze mimo osu chrakteristika nad delicim kmitoctem roste, vlivem nizke smorovosti vyskace. A pak zase klesa vlivem smerovosti vyskace.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 16 kvě 2016 11:53 

Registrován: 22 črc 2009 10:57
Příspěvky: 386
Samozrejme samotná kalota nikdy nedosiahne kvalít ako WG. Chcel som len upozorniť na to, že dobré riešenia neprichádzajú mechanicky (nedá sa to spraviť s hociakým meničom). A samozrejme je k tomu treba mať dobrý streďák. Tie spomínané SB čka 26 xxx sú zrejme dosť dobré, nemám s nimi ale praktickú skúsenosť. Eton vyniká najmä rovnomernou distribúciou výkonu. To zvlnenie je spôsobené zrejme použitím pomerne zložitého difuzora. Viem, že si robil experimenty s osádzaním Scanspeakov do waveguidu a tie merania vyzerali celkom dobre. Možno by bolo dobre skúsiť aj niečo iné, s kovovou, alebo keramickou membránou. Osadením do waveguidu by sa výrazne zlepšila smerovosť. Zaujíma ma to najmä preto, že vo väčšine na nete prezentovaných úprav sa vždy zhoršilo vyžarovanie nad 10 kHz. Zjednodušuje sa nadviazanie na streďák, ale dôjde k zväčšeniu osovej vzdialenosti medzi stredom a výškou, čo má za následok, zhoršenie vo vertikálnej rovine. Riešením sú koaxiály, avšak cenovo primeraný koaxiál som nevidel. Buď sú cenovo dostupné (a dosť mizerné) alebo sú nezaplatiteľné.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 16 kvě 2016 12:13 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 363
Kraj: ČR - Jihomoravský
Godz, zminujes ze zalezi i na stredaku, tzn myslis aby ani stredak nepadal moc a brzo? Ktery jsou podle tveho meritka dobry? Obecne bych rekl proste mensi nez 5", ale ty jsi pouzil HM170Z18, a podle vysledku cele bedny to na stredech vypada dobre co si pamatuju.

Jj zkousel jsem XT25 a WG300. Prvni pokus s WG, takze jsem sel do osvedcene kombinace. Skoda ze to nahore tak pada, protoze ty ring radiatory se ve WG chovaji dobre. Nicmene zvuk bych hodnotil dobre, zive.

V blizke dobe bude mit SS7100 a WG148R, celni stena cnc hodne zaoblena. Budu merit smerovky s a bez WG, takze jsem zvedavej. Ale ocekavam ze se vrsek zhorsi, alespon podle toho co jsem videl u Troelse. WG148R je ale mene hluboky, takze ten vrsek bude doufam porad slusny.

Mam tu taky jednu SB26ADC, takze tu taky v tom WG zkusim. Vim o cloveku co to dal do WG300, bez toho phase shieldu, bylo to myslim slusny jen se charakteristika trochu zvlnila a myslim ze to tedy chtelo RLC na 10kHz.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 16 kvě 2016 15:04 

Registrován: 22 črc 2009 10:57
Příspěvky: 386
Ono zrejme nie je streďák ako streďák. Skúšal som všeličo. Chce to kvalitný materiál membrány a aj kvalitný motor. Mám celkom dobré skúsenosti aj so štorpalcovým Morelom EM 428 a veľmi dobrý je aj štvorpalcový stredobas Audax HM 130 Z10.(ten s aerogelovou membránou a difuzorom). Polárne meranie toho Audaxu nie je dobré, pretože sa realizovalo vo veľmi širokej ozvučnici a v strede pásma je difrakcia ako sviňa. Osové meranie je však dobré a aj zvukovo je skvelý. Po skúsenosti s ním som sa rozhodol do veľkej sústavy použiť HM 170 Z18.
Fyzikálne by to nadviazanie malo ísť lepšie skôr s menšími reprákmi, ale nie je to pravidlo. Niekedy (hoci je to na hrane) sa to dá urobiť lepšie s veľkým reprákom ako s menším. Vo väčšine prípadov však lacnejšie repráky ťahali za kratší koniec. Keď trebárs vyhovuje polárny graf, tak meraním skreslenia zistím, že má nedostatky. Ono by to nevadilo pri nižších hlasitostiach, ale akonáhle sa tomu "pridá" tak je počuť ako sa zvuky sype a drsnie. Samozrejme ešte musím povedať, že výsledok merania je dosť ovplyvnený aj tým, v čom je menič inštalovaný. Pustím tu zopár meraní stredových meničov. Niektoré sú porovnateľné, lebo som ich robil v jednej ozvučnici. Mal som k tomu prípravok a ten som dával do identického otvoru vždy s iným meničom samozrejme. Samozrejme s lacnými meničmi to však väčšinou nejde. Nie som zástancom nákupu predražených meničov, ale snažím sa za rozumné peniaze vybrať niečo čo má dobrý pomer cena/výkon.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 16 kvě 2016 17:43 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
godzi, díky za data, z tohohle jde vyčíst dost.
Nesouhlasil bych s tím, že (obecně) to wg nahoře zhorší, dají se najít i řešení, co ti svazek nahoře naopak rozšíří oproti bez wg.
Jinak, už jsem se chtěl zeptat dřív, ten dip na 2.5 kHz na jinak prakticky dokonalých mimoosovkách je způsobený trošku větším střeďákem, než by možná ten Eton chtěl a nebo je to právě ozvučnicí (což by imho vypadalo jinak)?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalotový koutek
PříspěvekNapsal: 16 kvě 2016 21:14 

Registrován: 22 črc 2009 10:57
Příspěvky: 386
Jednoducho 6,5 palcovému stredobasu dochádza dych. Použiť sa to dá preto, lebo v rozsahu 0-45 stupňov je to ešte o.k. Optimálne riešenie by bolo štvorpásmo, viem si tam predstaviť 50 mm kalotu. Delilo by sa to niekde na 2 kHz a hore niekde okolo 4-4,5 kHz. Dobré sú aj 5 palcové stredobasy, ale tiež musia byť inštalované v ozvučnici bez difrakcií. Ten Audax je takmer ideálny. V dobrej ozvučnici bude priam skvelý do trojpásma s 8 alebo 10 palcom. Hore sa dá použiť niektorá z osvedčených kalot. Nebude to mať síce vlastnosti ako veľký zvukovod, ale smerový index sústavy, bude veľmi dobrý. To je dôležitejšie ako nejaké drobné fluktuácie na frekvenčnej charakteristike. Z hľadiska skreslenia a smerových chrakteristík je veľmi dobrý aj Morel EM 428. V druhej polke týždňa tu dám ešte nejaké merania iných streďákov, súcich na použitie vo viacpásmových sústavách.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 151 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group