Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 13:27


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 02 črc 2020 15:37 

Registrován: 08 čer 2020 22:17
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Jihomoravský
Dobrý den všem,
rád tady čtu fóra o reprosoustavách, ať jsou to Tesly, "poloTesly" nebo moderní projekty. Často bývá zmiňovaný požadavek na pěkné basy a volba středových repro a jejich vázání z výškami.
Je zřejmé, že ohledně zvuku záleží na konkrétní konstrukci "dřeva" i výhybky, ale zajímalo by mě, jak hodnotíte zvukový projev nejčastěji zmiňovaných výškáčů Dayton ND25FW, Monacor DT 300, Mon. DT 104, ARV 104, málo se užívá značka Infinity.... aj.
Někteří preferujete zvuk velmi decentní, jemný, jiní jistě výšky ostřejší. Je mi jasné, že je to téma dosti široké, ale nekamenujte mě, :-), pokud najdete chvilku a ochotu se k tomu vyjádřit, budu vám vděčný za zajímavé názory. Děkuji a přeji pěkný den.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 03 črc 2020 12:31 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
V první řadě je potřeba se bavit jen o výškách technicky vzato dobrých. Takže vyloučíme vyložená zvěrstva jako tuzemské kaloty (Tesla i TVM), nejlevnější výšky z Číny, většinu papíráků.
U těch civilizovanějších, které zbudou, nakonec ovšem nepůjde ani tak o lepší/horší, ale mnohem spíš o vhodný/nevhodný.
Pokud by šlo jenom o množství výšek, tak to si (o ten plus minus decibel) může každý doladit podle svého gusta. To opravdu není problém. Ale to se dá až když ten výškáč dělá v soustavě přesně co má dělat a je korektně navázaný. Takže si to dotyčný doladí na hotové, odladěné a poslechem ověřené soustavě, třeba změnou v děliči a podobně.
Brilantní 0,75" kalotka s lehounkou kopulkou bude skvělá ve trojpásmu nad 3" střeďákem, kde udělá takovou třešničku na dortu. Ale ve dvojpásmu s 6,5" to bude průser. (Mimochodem, typický průser u továrních bedýnek slovutných značek.) Tam totiž, pokud ji nebudeš mučit nízkým dělěním, bude jako třešnička bez dortu. Pokud ji ještě navíc pustíš moc nízko, bude jako naklovaná třešnička bez dortu.
DT-300 by ti trojpásmo s malým střeďákem zbytečně degradovala, protože má kopulku velkou a těžkopádnou, ale naopak v tom dvoupásmu bude skvělá, protože nepřijdeš o tu nejdůležitější část středního pásma. Dostaneš, sice bez třešničky, ale zato opravdu pořádný dort.
Takže opravdu nejde ani tak o to mít nejlepší výšku na světě, ale tu nejvhodnější kombinaci. Takové ty recenze jako že výškový reprák dostane ve Stereu-Videu devět hvezdiček a "sehr gut", jsou naprosto mimo. Takový "sehr gut" výškáč strčíš do nějaké bedýnky s nějakým středobasem a nějakou výhybkou - a kurva, vono je to "sér šajze".
Co se sortimentu týče, tak u nízkonákladových soustav za pár korun je zbytečné experimentovat s dalšími a dalšími měniči, když už tady jsou ty osvědčené s jistým výsledkem. U dražších konstrukcí se používá sortiment pestřejší (a výškáče od třech tisícovek výš).
Infiniti konkrétně nabízí BS Acoustic. Mají jen pár typů, zřejmě výprodej po skončené výrobě soustav. Jak jsou použitelné, netuším. Zatím se ale zdá, že se do nich nikomu z místních konstruktérů nechtělo. A kdo ví, jak dlouho budou v nabídce.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 03 črc 2020 13:02 

Registrován: 08 čer 2020 22:17
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Jihomoravský
Děkuji moc za čas a za výklad.
... ano, to navázání do výhybky a potažmo i do konstrukce soustavy je zřejmé. Jistě je jistější vybrat z navržených sestav zde a moc nefantazírovat. Úloha ladiče je určitě rozhodující a všem, kteří se výstavbou výhybek na míru umíte zdárně zabývat, upřímný obdiv.

Je to holt volba, když uvážíme, že jen materiály membrán se vyrábějí plastové, hedvábné, sendvičové, kovové (titan, dural), keramika, aerogel, páskové...
To bylo motivací k mé otázce, měl jsem zato, že nejen velikost, technic. rysy jako citlivost atd. ale i konstrukce reproduktorů má vliv na charakter zvuku. Hezký den.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 03 črc 2020 14:16 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Ano, samozřejmě má. Každá ta konstrukce totiž má tu svou typickou vyzařovací charakteristiku a tím pádem svůj typický zvukový projev (témbr). Kdyby ty výškáče měly všechny absolutně rovnou frekvenční charku ve všech úhlech a rovinách, zněly by všechny stejně. Ale třeba takový pásek mívá široký horizontální a úzký vertikální vyzařovací svazek a díky nízké hmotnosti fólie další nuance na vyzařovací charce, tak mu to dává tu jakoby lehkost a vzdušnost přednesu (z technickýho hlediska to není dokonalost, ale mnoha lidem se to prostě líbí).
A pokračovat bych mohl s papírovým konusem, textilní kalotou, kovovou kalotou, keramickou kalotou a nevímčím ještě. Mnohdy se dá výhybkou (za cenu značné složitosti) potlačit třeba typická ostrost keramických accutonů. Avšak je dost věcí, které jaksi výhybkou spravit nejdou. A pak máme ten specifický zvuk. Dál je to už spíš o preferencích jednotlivce, protože zabarvení, které se líbí Tobě se zas nemusí líbit mně atd.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 03 črc 2020 21:47 

Registrován: 14 bře 2010 18:20
Příspěvky: 253
Kraj: ČR - hl. m. Praha
TheLastUnicorn píše:
jakoby lehkost a vzdušnost přednesu (z technickýho hlediska to není dokonalost, ale mnoha lidem se to prostě líbí).

Tak to jsem přesně já :) Na aliexpresu mají přijatelně drahý HiVi (Swans) RT2C. S čím to v 3 pásmu kombinovat, aby střeďák nezabil "lehkost a vzdušnost"? Dělit budu aktivně, RT2C zdá se půjde řezat lehce nad 2kHz, nepoužívám velký výkon. Poslouchám většinou u PC, bedny jsou celkem blízko, takže asi bude vhodné, aby výškáč byl natěsno se střeďákem a ten nechat jít dolů kolem 300Hz? Basák bych dal 8", jak čtu s RS225-8 asi nic nezkazím?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 04 črc 2020 08:59 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Co si slibuješ od aktivního dělení? :)
Jinak mám obavy, že HiVi RT2C tady není pro svou velikost už zrovna to pravé. Tam už budeš muset v horizontálu nechat nahoře hodně zvedlej ocas, aby to vůbec hrálo nějaký vejšky, páč vertikálně bude na tom tenhle reproduktor už fakticky dost blbě. Taky mi není jasný, k čemu středobas jako je RS225-8, když se to má dělit na 300Hz. Pak nad tím bude co? Nějakej 4-5"? Vznikne z toho tak trochu nevyvážená soustava už i po vzhledové stránce. :) Nevím no...pokud bych chtěl něco brilantního k relativně blízkému poslechu, asi bych šel trochu jinou cestou. Třeba kombinací 7"+2"+ kratší a širší AMT.
Ber to ale čistě jako můj úhel pohledu. Pokud trváš na svým, udělej tak. Důležitý je, abys byl spokojen Ty.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 04 črc 2020 12:20 

Registrován: 14 bře 2010 18:20
Příspěvky: 253
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Aktivně dělím už teď, nepotřebuju koupovat součástky, měřit je, odmotávat, přimotávat. Nevidím přínos nevyužívat další 4 kanály receiveru, když už to funguje. O vzhledu jsem pravda vůbec neuvažoval. Takže trvám jenom na nějakém AMT a aktivním dělení. Umístění beden blízko u PC.

Kratší širší, tomu odpovídá AMT2­-4, dál k tomu 2", kalota nebo klasický? Jestli kalota, tak dmb-a nebo RS52AN-8. Podle měření
https://hificompass.com/en/speakers/mea ... dio-amt2-4
https://hificompass.com/en/speakers/mea ... o-rs52an-8
dělit na 3,5-4kHz?
Jestli nekalotu, tak netuším.

7" RS180-8? Pro 7" je zbytečné dělat sloupy, takže buď klasické regály nebo naležato ala soniqe, kdysi mě zaujaly EVE 3070 https://eve-audio.de/index.php?page=SC3070 ? Ty maj na středu klasický 4" střeďák a prý dělí 320/2800 https://eve-audio.de/downloads/EveAudio ... cs2020.pdf ale neslyšem jsem to.

Edit: když bych reproduktory umístil ala EVE3070, nebude příliš složité sladit basák-střeďák, když bude dělička vysoko (třeba 800Hz)? Se vzdáleností 14-15 cm C-C je to více než 1/4 vlnové délky a může se tak víc projevovat lobing, v tomhle případě horizontálně. Kdybych na středech použil RS100, tak by mohlo jít k těm 300Hz.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 05 črc 2020 21:05 

Registrován: 14 bře 2010 18:20
Příspěvky: 253
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Jaké je vlastně přijatelné zkreslení měniče? Na příkladu té RS52 nebo AMT2-4, abychom zůstali u výškáčů? Do -40dB, je to 1% ?

Edit: přenesl jsem další sem, protože se to už netýká charakteru výškáčů
viewtopic.php?p=112357#p112357


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 06 črc 2020 13:31 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Záleží od toho jaké zkreslení. THD? Nebo speciálně některá harmonická? Ono je to tak, že 2. harmonická i pokud přesáhne i to 1 procento, tak to ucho nijak fatálně nevnímá. Horší je vysoké zkreslení vyššími harmonickými. Z toho vyplývá, že třeba stejné THD dvou měničů vůbec neznamená, že uchometricky kreslí stejně. Záleží, čeho je kolik...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 12 črc 2020 13:48 

Registrován: 08 čer 2020 22:17
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Jihomoravský
Ahoj kluci, ještě se vracím, přeji předem pěkný den a jdu k otázce - prosím o pohled na

Dayton Audio ND16FA-4 - miniaturní výškový reproduktor, 4Ohm, 30W/60W, rozměr-průměr 45mm, 4.000-20.000Hz, 93dB XXX
Monacor DTM-104/4 - vysokotónový reproduktor 4Ohm, 100W, prům. 104mm, 2500-19000Hz, 92dB.

Jde mi o doplnění výškové sekce třípásma o dělicím kmitočtu střed - výšky 5000 Hz třetího řádu.
(Vzhledem k nedostatku 4 Ohmových repro jsem ješě zauvažoval nad
Monacor DT-74/8 - vysokotónový reproduktor 8Ohm, 30W, prům. 74mm, 5000-18000Hz, 98dB - má osm ohmů, ale zase vysokou citlivost, tak při úpravě výškové sekce výhybky ... no nevím...) ... a proto jsem tady. :-)

Děkuji za názor/y na uvedené výškáče, budou mi určitě k užitku, ať jsou jakékoli.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 12 črc 2020 14:47 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
No jo, ale co konkrétně bude pod ním?
Jak se konkrétní výška hodí nebo nehodí do konkrétní aplikace, a kde to dělit, to ukáže nejlíp odměření. Trochu se to dá odhadnout ze zkušenosti. Ale nikdy samotnej reprák, vždycky se musí uvažovat celá bedna. Vždyť jsem to tady psal před pár dny.

Jo a u těch repráků nemusíš vypisovat technické údaje. Za jedno jsou k ničemu a za druhý je všichni znají. Stačí typy.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 12 črc 2020 18:52 

Registrován: 08 čer 2020 22:17
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Jihomoravský
... jasný, že je znáte - jsem popis okopčil z Reproobchodu :)
Dostaly se mi do ruky bedny s výhybkou ARS 1034 se ARZ 4604 (hrál každý jinak) a nad nimi namísto ARV 3604 jsou ARV 161.
Ta ARZetka jsem vyměnil za širokopásmové 5´RTL, označení nevím, měl jsem je doma, jsou od DDR přijímače Proxima, který jsem si koupil kdysi jako student a hrají tam po utlumení "uchometricky" dobře - bedny "neřvou" a repra celkem pěkně navazují, ale ARVéčka jsou trochu "vzadu". Boudy jsou 80x23x23, čili 30l, jsou tak akorát na osmipalcový basák a chci je časem využít k některému z projektů, které jste tady zveřejnili (UMD 365 nebo LSeMka, mám to rád "rozjásanější", jak se píše v diskuzi u nich :) ). Takže: nedělám z toho teď vědu a zatím chci "osvěžit" ty výšky. Přečetl jsem skoro všecko tady a "je mi to jasný" :-) - jistěže to nemůže hrát jako odladěná bedna, nicméně na nějakou dobu - než bude v dílně líp, než venku - bych tam rád něco vrazil. Tak prosím nebrblejte a pokud se vám někomu bude chtít, dejte tip.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 12 črc 2020 19:59 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Dej tam třeba tohle:
https://www.reproobchod.cz/infinity-itr104-4-ohm-p3878
Nic dražšího tam v tomhle stavu nemá smysl dávat a Dayton ND16FA určitě ne. Nějak to hrát bude. Dobře asi ne, ale to by nehrálo ani v případě, že bys tam strčil Accuton.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 12 črc 2020 21:49 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Vyser se na to. Kup si pár monoskopů. Já ti můžu poslat za kilo pár ARE5808. Předělej výhybku, uprav čelo a za levno získáš TM-380. Je to ta nejúčelnější úprava, co se dá udělat a hraje to jak víno. Několikrát jsem tuhle přestavbu dělal a všichni uživatelé dodnes chrochtají blahem. Jeden pár mám taky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 12 črc 2020 22:12 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Ano...to je asi nejlepší, co s tím lze udělat.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 14 črc 2020 13:28 

Registrován: 08 čer 2020 22:17
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Jihomoravský
Upřímně vzato jsem o TVM 380 taky přemýšlel - kdysi(!) jsem měl KE 20 s ARN 664, ARE 567, ARV161 s 2,3 mH cívkou u basáku, 24 mikro kondem u středů a 2-4 mikro u 161čky a hrály celkem pěkně. A ty oválné střeďáky rozhodně nebyly (a nejsou) špatný...

Ale... Ve výhybce TVM jsou 4 cívky - 2,2 mH aby měla 0,4 Ohmy musí být z 1,5mm drátu a ještě další 3,2 1 Ohm, 0,8 a 0,4mH s odporem 2,2 Ohm - je potřeba navinout - najdu někde rozměry těles cívek, aby měly hodnoty správně? Hlavně to nemám čím změřit a kupovat na netu hotové jsou dost drahé - to bych tam asi raději za 7 stovek hodil tu Infinity, jak navrhl Unicorn.

Chci si v budoucnu postavit kvalitní třípásmo z moderních reproduktorů, které bude mít opravdu pěkný zvuk, podle ohlasů asi tu LSM, tak se mi ted nechce stavět komplet další výhybku a vrtat se v novém čele - ledaže by mi ransom napsal, že ty 380ky jsou tak výborný, že nové nemá smysl stavět. :-))
Oběma zatím moc děkuji za poznámky, které mi věnujete. Pěkný den vám přeju. P.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 14 črc 2020 13:48 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Výména výškáče z ARV na Infinity samozřejmě ani zdaleka nepřinese výsledek odpovídající TM380. Na druhé straně ani TM380 nedosahují kvalit LSM, o tom žádná. No předpokladem koretně hrajících LSM bude dodržení tvaru a rozměru čela ozvučnice, včetně rozmístění měničů. Rozhodně nedoporučuju pro stavbu projektu jako LSM použít skříně z ARS1034 a to ani po výměně čelní stěny.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 14 črc 2020 18:07 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
A čo tak skočiť na Vsetín vypočuť si hotové LSM?
http://repromania.net/forum/viewtopic.php?f=18&t=8174

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 14 črc 2020 20:32 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ransom ti napíše leda tohle: TM-380 jsou o mnoho lepší než kterékoli Tesly, Svazarmovky, historické domadělky. Dají se poslouchat nahlas a dlouho aniž by něčím lezly na nervy. Takto jsou ideální volbou v situaci podobné té tvojí. Nakonec mohou roky sloužit jako druhé v domácnosti, aniž by člověk trpěl, když třeba přejde z obýváku s lepšími bednami do dílny (do garáže, pod pergolu). Máš kisny, máš basák, zbylá repra bys tak jako tak pořizoval a výhybku se všemi nároky na součástky bys stejně dělal. Bude to samozřejmě něco stát, ale tak to je vždycky.
Spousta lidí v tomhle okamžiku namítne "do dílny mi ty ARSxxxx stačí". Ale to je stejná blbost jako říkat "do dílny mi stačí o tři čísla menší boty". Nebo "v garáži mi stačí ke svačině plesnivej chleba". Do dílny patří bedny staré, škaredé, otlučené, na sto způsobů doprasené vzhledově, ale dobře hrající. Protože je budeš poslouchat možná častěji a dýl než ty mazlíčky v obýváku.
TM-380 budou jako skok z rozvrzané, nebrzdící Š-105 s rozjetou geometrií do zánovního Passata. LSM pak budou jako z Passata do Mercedesu. Skok tam bude, ale už jako z opravdového auta do ještě lepšího auta. Přesednout zpátky nebude znamenat šok. V tomhle smyslu se TM-380 opakovaně velice líbily řadě audiofilů zvyklých na lepší bedny. Ale třeba mi jen chlapi na srazu nechtěli kazit radost.
Důsledně bych tady rozlišoval dvě různé situace: "Chci něco provést s ARS1034" versus "chci si postavit nové bedny".


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 15 črc 2020 11:01 

Registrován: 08 čer 2020 22:17
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Jihomoravský
To TLU: ... z ARS 1034 je pouze "elektrika", bedny jsou sloupy 80x23x23 ... je to vcelku solidně postavené, mám to z rodiny, kde se to neposlouchalo. Ty LSM - z obrázků mají zcela jiné poměry stran, budou odhadem asi 50 cm vysoké a zhruba 30 na 30, hl. možná víc. Případné eLeSeMky bych do stávajících bedýnek nedával, ale výše uvedené rozměry jsou velmi blízké Tvým UMD365... pokud bych chtěl boxy využít, mohl bych koupit Tvůj projekt ... jak bys je srovnal zvukově se zde zmiňovanými LSM ? To by bylo ještě jedno poslední moje rozhodování ...

To ransom: ... kvalitativní rozdíly jsi mi přiblížil jasně, díky za čas, který jsi tomu věnoval, cením odpovědi na otázky, co řeší i základní nejasnosti nebo dilemata v řešení - je to tady na fóru často pořád dokola... :-)

... jj, současné rozhodím, upravím je na TVM 380 a pomaličku budu připravovat ta LSM nebo UMD, trochu i podle Unicornova názoru.

(kurňa - :-), to je hrozný, jak si člověk postupem času vezme něco do hlavy, všecko je jinak - se mi doma budou válet asi tak tři arn5604, čtyři arv161, are 6608, dvakrát are 4608 /nebo 4808?, že bych z něčeho něco postavil dceři na kolej? Ale to je jenom taková úvaha/ povzdech na okraj.)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group