Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 19:35


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 15 črc 2020 11:54 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Sice jsem nebyl tázán, ale zkušenost sem hodím:
Byl jsem u toho, když jsme na poslechovce kolektivně doporučili drobné zatlumení prototypových LSM. O něco později jsem byl aj u toho, když jsme stejně kolektivně doporučili drobné odtlumení prototypových UMD. Po téhle úpravě provozuju UMD doma k naprosté spokojenosti.
Nikdy jsem neměl možnost postavit LSM i UMD vedle sebe a porovnat napřímo, takže se musím spolehnout jen na poslechovou paměť. Ta říká, že jsou nyní základním projevem dost podobné. Zásadní rozdíl bude v tom, že LSM lépe obslouží větší prostor. Mají 8" basák, o něco větší citlivost a o něco lepší střed i výšku, takže summa summárum si nechají víc naložit a víc toho vyzáří. Je možné, že při pozorném poslechu u nich najdeš o malinko víc "detailu a drajvu". Ale rozdíly se nejvíc začnou projevovat až při hlasitosti, která pro UMD už začne být kritická. Respektive v prostoru tak velkém, že na něj přestanou stačit. Ono je to takové skoro obecné pravidlo, že se rozdíly nejvíc projeví až nad nějakou základní hlasitostí. Při tichém šustění někde v koutku na samé hranici slyšitelnosti člověk dobré bedny nikdy nedocení a tam pak stačí v podstatě cokoli, včetně těch pomlouvaných Tesel.
Ty rozdíly se dost blbě popisují slovy, tady navíc u beden, které jsou oboje velmi dobré. Budu se už po tísící opakovat, ale v tomhle případě je nejlepší investicí naštívit některý poslechový sraz, kde se dají bedny porovnávat mezi sebou. Potom se aspoň dá použít paralela k něčemu, co jsi už slyšel naživo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 15 črc 2020 12:18 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 363
Kraj: ČR - Jihomoravský
V inzerci jsou jedny lsm, za ty penize to clovek postavi tezko. Sednout do auta, zajet poslechnout, pripadne rovnou vykesovat a odjet s bednama, prodat ruzne repracky a srot co se vali doma. Trocha casu, par kacek, vse vyreseno.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 15 črc 2020 13:12 

Registrován: 08 čer 2020 22:17
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Jihomoravský
To ransom: ...nebyv tázán jsi mi zase pomohl dostat se dál :-) - moje poslechy jsou v menší místnosti, nejlíp na hlasitosti mírně zvýšené, což příchozí označují už "na zeslabení", asi to znáte. Poslouchám veškerou hudbu, rock a jazz, včetně komorní z doby baroka. Takže kresba té muziky a barva nástrojů je pro mě důležitá. Rozhodně to nemusí být nějaký zával decibelů. Mám zesilovač Kenwood KA-3700, pěkný stříbrný sedmdesátý léta - třeba tady https://www.hifiengine.com/manual_libra ... 3700.shtml - a zvuk na doma výborný.

To Kocour: ... zdravím Kocoure - jj, taky možnost. Zvážím to. Dík.


Naposledy upravil paveli dne 18 črc 2020 23:06, celkově upraveno 2

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 15 črc 2020 15:22 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
V podstatě kluci napsali za mně všechno, takže já to jen podšrajbnu. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 15 črc 2020 20:47 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
U té hlasitosti se projevuje dvojí efekt.
Tomu, kdo tu puštěnou muziku neposlouchá, se to vždycky bude zdát hlasitější. To neplatí jen o reprodukci. Když řežu flexou, nikdy mi to nepřijde tak hlasitý, jako když dělám něco jinýho a někdo řeže vedle mě.
Druhý efekt je ten, že špatně hrající bedny začnou od určité hlasitosti být prostě protivné. Je dost pravděpodobné, že s odladěnými bednami otočíš volume mnohem víc doprava. Za jedno jsou laděné bedny vesměs míň citlivé. A za druhé člověk přijde na chuť vyšší hlasitosti.
No a potom možná zjistíš, že je 2x20W málo. Výkon nepotřebuješ na dělání kraválu, stejně jako ho u dobrýho auta nepotřebuješ na gumování a lítání. Výkon potřebuješ na to, aby při nejvyšší skutečně používané hlasitosti ten zesilovač s rezervou přenesl dynamické špičky a neokrájel je. To se pak člověk ošívá, neví pořádně co mu tam chybí, a ta muzika furt nějak nemá koule. Zesilovač potřebuješ tak výkonný, abys nikdy nepotřeboval ani na okamžik sáhnout na jeho maximum.

Ve vlastní domácnosti jsem s potěšením zaregistroval, že od upgradu aparátku si manželka pouští sama od sebe muziku víc nahlas a baví ji to.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 16 črc 2020 11:22 

Registrován: 08 čer 2020 22:17
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Jihomoravský
:) ... ano, tohle je mi známo, zatím jsem při příjemně zvýšené hlasitosti neslyšel zkreslení, ani při delším poslechu mě to neznervózňovalo, tak jsu v klidu. Až postavím UMDéčka (pravděpodobně) a byl by nedostatek výkonu od zesilovače, rozhlídnu se po výkonnějším. No holt by to měl být zase nějaký starší tranďák, mají pro mě jakousi nostalgickou přitažlivost.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 16 črc 2020 18:45 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
ransom píše:
U té hlasitosti se projevuje dvojí efekt.
Ve vlastní domácnosti jsem s potěšením zaregistroval, že od upgradu aparátku si manželka pouští sama od sebe muziku víc nahlas a baví ji to.



Tím myslíš UDM365, taky nad nimi přemýšlím...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 16 črc 2020 22:27 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Tak dovedu si představit v tom pokojíku asi tucet různých reprosoustav podobné velikosti. Všecky by byly kvitovány s nadšením. Ale ano, jsou tam teď DIY regálové UMD. Pak ale taky doznalo změn celkové uspořádání, přidal jsem k Xtreameru ještě HTPC a CD přehrávač, a slibuju (už dost dlouho) návrat starého zesilovače kvůli designu. Žena na něm dost lpí, protože "je nááádhernej". Je to prostě jedno k druhýmu. Ale zásadní sdělení je v tom, že i laik si může reprodukci užít.
Fatální problém se projevil po instalaci gramofonu. Furt mě megera posílá otáčet a měnit desky. "Nic nehraje, udělej s tím něco!" To je prokletí analogu, které vinyloví blouznivci zamlčují. Každých dvacet minut abych vstával a obsluhoval. Zkurvenej gramofon! Z digitální sbírky můžu hrát stovky hodin v kuse...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 17 črc 2020 10:38 

Registrován: 08 čer 2020 22:17
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Jihomoravský
:D :D .... hele, ransome,
kdybys to tak neměl, chybělo by Ti to - ta domácí pohoda .... pěkný den. P.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 17 črc 2020 16:27 
Uživatelský avatar

Registrován: 08 pro 2019 14:33
Příspěvky: 128
Bydliště: území Chrámu chmele a piva
Kraj: ČR - Ústecký
Dálkový ovladač na gramec. A pak že Cortana u nás není funkční.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 17 črc 2020 20:06 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
ransom píše:
Každých dvacet minut abych vstával a obsluhoval.


To je ještě dobrý, mám doma výběr Metallica, 10 skladeb na pěti LP? 45 otáček,
to si ani nesedneš... :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 18 črc 2020 06:27 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Dávno...som si zhruba polovicu LP platní previedol do WMA.
Žasti vystrihal lupance (kde ich nebolo moc), ostatné sú ako sú.
Nie je to žiadny hájend ale pohodlnosť vyhrala.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 18 črc 2020 08:30 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Zbytečnost.
Praskání se nedá odstranit bez degradace nahrávky. Praskající deska se buď umeje, nebo vyhodí, nebo střelí hejlovi, který pase po analogu. Je na to potřeba hodně dobrý gramofon + hodně dobrá přenoska + hodně dobrý preamp + slušná bzuková karta. Bez toho je to jenom ztráta času. Mám jedinou desku, která nikdy nevyšla digitálně. Tam tu práci jednou podstoupím. Jinak je ale mnohem jednodušší a ve výsledku mnohem lepší si najít neremastrovanou digitalizaci a k tomu žmoulat v ruce přebal od LP. Gramofon jsem si znovu chtěl pořídit jako takovou úchylnou libůstku (Laminatovi ještě jednou dík, ten TD-115 je opravdu dýzajnový skvost!). To běhání okolo je jako když si pořídíš štěňátko a uklízíš po něm loužičky. Nadáváš, ale s láskou.

Pokud zakladateli vlákna (paveli) nevadí offtopic, tak bych to tady klidně nechal dál, ne? Beztak sem chodíme hlavně vykecávat.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 18 črc 2020 09:10 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Proto mám v rámci analogové parády a točících se zařízení nejraději kotoučák. Nemusím tak často utírat ty loužičky...
Obrovská nevýhoda kotoučáku je (a vždycky byla) je ta horibilní cena za minutu záznamu, především na vyšších rychlostech posuvu. Já ale úplně běžně používám i 9,53cm/s. Mnoho mojí oblíbený muziky má takový plochý mastering, že vyšší rychlost je skoro plýtvání. Naopak, mírné převýšení (cca 1dB) mezi 3-10kHz, které dělá většina magnetofonů na rychlosti 9, umí dokonce nahrávce trochu pomoct. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 18 črc 2020 21:08 

Registrován: 08 čer 2020 22:17
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Jihomoravský
.. kluci, nevadí mi ten pokec vůbec ... :-)... dílem je to sranda a dobré osvěžení mezi děličkama, difrakcema, indukčnostma, horní, dolní kmitočet, rezonance vlastní, nevlastní, manželčina. Praskání a lupání je fajn téma. A já myslím, že to k deskám patří. Myslím ten závan starých časů. ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 18 črc 2020 22:04 

Registrován: 08 čer 2020 22:17
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Jihomoravský
... von má vinyl ještě jiný "kouzlo" https://www.idnes.cz/technet/audio-foto ... -video_nyv

dobře si počtete... :-)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 18 črc 2020 22:19 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Neříká tam nic novýho... A se vším souhlasím, bo jsem se stejně vyjadřoval už před tím článkem. Viz neposlouchatelný koncerty, dynamika nahrávek etc...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 18 črc 2020 23:08 

Registrován: 08 čer 2020 22:17
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Jihomoravský
... jasně, proto je někdy potřeba otáčet desky ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 19 črc 2020 08:47 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ale ty desky nehrajou líp. To je jen báchorka.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysokotónové reproduktory - jak je "slyšíte"?
PříspěvekNapsal: 19 črc 2020 09:14 

Registrován: 08 čer 2020 22:17
Příspěvky: 18
Kraj: ČR - Jihomoravský
... neměl jsem na mysli dokonalost, právě ty drobné chybičky desek mají svou atmosféru - pro nás - ransome,:-), třeba doby, kdy jsme byli trochu mladší ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group